TOPlist

Finanční pohádka o tom, jak "zlý" Microsoft vydělává na bezplatném Androidu

Sdílejte:
Jan Olejník
Jan Olejník
9.5.2013 15:00
Ikona komentáře 25
apple vs android vs windows
Reklama

Tohle musí být největší paradox celého Androidu. Pokud vyrábíte zařízení s Androidem, Google po vás nebude chtít ani vindru. Je tu ale jiný moloch: ten s tváří pana Ballmera, který ruku ochotně natáhne. A nevzdá se. Jak je možné, že Android vydělá Microsoftu podle různých odhadů teoreticky více než 3,4 miliardy dolarů jen za letošní rok? A to i za předpokladu, že mu přijdou poplatky alespoň za polovinu prodaných zařízení? Patenty, patenty, patenty. O patentových válkách toho bylo napsáno poměrně dost, většinou se ale jednalo o bitvy Samsung vs. Apple. Pojďme se podívat, jak si ale přihřívá polívčičku strejda Microsoft.

New-Microsoft-Logo

Microsoftí patenty

V průběhu posledních tří let se Microsoftu podařilo uhnat významné výrobce androidích zařízení k tomu, aby z každého vyrobeného přístroje odváděli daň za využité technologie – Amazon, Samsung, HTC, LG a nově i velmi významné ZTE. Situaci trochu komplikuje fakt, že Microsoft nikdy nezveřejnil seznam patentů, které by Android porušoval, ale zástupci této firmy uvedli, že se jedná především o technologie spojené se synchronizací, úložištěm a zabezpečením. Kolegové z DigitalTrends dali hlavy dohromady a nabídli několik variant, co by se konkrétně pod tímto obecným popisem mohlo skrývat. Exchange ActiveSync: Pokud se máme bavit o synchronizaci e-mailů, kalendářů, poznámek a kontaktů, přichází na mysl microsoftí technologie Exchange serveru. Naprostá většina Androidů umí právě vyjmenované formy synchronizace v podstatě už v základním systému a to by právě mohl být kámen úrazu. exFAT: Android je systém s unixovým jádrem, proto si nejlépe rozumí se souborovým systémem EXT. Jenže co paměťové karty? SDXC a microSDXC karty využívají standardně exFAT, což je proprietární souborový systém, který vymyslela firma Microsoft v roce 2006 a o tři roky později si jej nechala patentovat. A upřímně řečeno, jiná cesta než zaplacení licence neexistuje. Ledaže by Android požádal uživatele po vložení karty o zformátování souborového systému a tedy vymazání všech dat z karty. Jak ale dobře hádáte, poplatky za licencování exFAT nepostihuje jenom Android, ale prakticky jakoukoliv technologii, která má podporu SDXC karet. Další technologie: Z minulých legálních bitev mezi Microsoftem a mnoha různými firmami můžeme vyzobat další zajímavé drobky. Například způsob, jakým hledání v mapách zobrazuje a nabízí výsledky, kontextová menu, komunikace mezi aplikacemi a hardwarem, rychlejší načítání webových stránek díky vynechání obrázků a dokonce i používání dlouhých a krátkých názvů souborů v souborovém systému. Microsoft má patenty všude.

patent_generi-100001362-large

Peníze a sladká nenávist

Microsoft musí mít k Androidu hořkosladký vztah. Na jedné straně se jedná o konkurenci, protože si z koláče mobilních operačních systémů ukusuje řádný kus, zatímco se vlastní řešení Microsoftu – Windows Phone 8 stále krčí daleko vzadu. Na straně druhé však jde o dojnou krávu s obrovským vemenem plným prachů. Kalkulace jsou trošku ošemetná záležitost, protože krom Microsoftu a smluvních partnerů (výrobců androidích zařízení) nikdo nemá ponětí o tom, jaké desátky vlastně Microsoft z každého androidího zařízení obdrží. To však nezastavilo vlnu spekulací. Globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs přišla s kalkulací, že Microsoft by si díky licenčním poplatkům za technologie obsažené v Androidu mohl přijít za rok 2012 na 444 milionů USD. Minulý rok pak firma Trefis odhadla, že za první čtvrtletí roku 2012 si Microsoft jen u Samsungu a HTC přišel na více jak 790 milionů USD. Na grafu níže pak vidíte odhad zachycující výdělky společnosti Microsoft při několika různě vysokých poplatcích za jedno zařízení. Tak trochu se počítá s tím, že čínští výrobci prostě Microsoftu platit nebudou – ostatně, Čína je takové šedé území, kam armádu právníků na válečnou stezku jen tak nepošlete – tudíž je graf vypočítán tak, že licenční poplatky přijdou z 50 procent vyrobených přístrojů.

android_microsoft_graf

Je otázka, jak je poplatek 8 dolarů za zařízení vzdálený pravdě. Kdyby byl tento odhad víceméně přesný, zjistíme, že si teoreticky může Microsoft tento rok vydělat na licenčních poplatcích až 3,4 miliardy USD! Pokud by se navíc vyplnila předpověď, podle které se v roce 2017 prodá až 1,5 miliardy androidích telefonů, mobilů a bůhví čeho ještě, pak by se měl Microsoft poohlédnout po větším spořícím prasátku – do toho stávajícího by mu totiž přiteklo 5,9 miliardy USD. Rozhodně se tedy nemusíme bát, že by se Microsoft nenadále rozhodl, že zakáže výše zmíněné patenty používat v Android OS. Odstřihl by si tím tučný přísun financí.

Ovlivní to uživatele?

Zrovna jste vysolili přes 15 tisíc za nový telefon – je jedno, jestli je to Sony Xperia Z, HTC One, Samsung Galaxy S4 nebo LG Nexus 4 – všechny tyto značky odvádějí Microsoftu licenční poplatky. Pocítili byste nějak, kdyby byl telefon o 160 Kč (tedy oněch 8 USD za licenční poplatky) levnější? Pravděpodobně ne. Pokud se budeme bavit o levných telefonech – Desire C, Xperia Tipo, Galaxy Ace, pak už se dá 160 Kč považovat za výraznější procento z celkové ceny. Ale vzhledem k rozptylu cen u českých obchodů a ceně za poštovné a balné je to stále poměrně nevýrazná částka. Zbývá tedy jen ten morální rozměr – vadí vám, že koupí androidího telefonu přispíváte do kasičky, kterou v rukách třímá Steve Ballmer?

steve-ballmer

Zdroj: Digital Trends

O autorovi

Jan Olejník

Jan Olejník
Sdílejte: