Fast for Facebook (Beta) – zařaďte s Facebookem vyšší rychlost
- Recenze
- Jan Dolejš
- 19.9.2012
- 15
Není třeba připomínat, že sociální síť Facebook je v dnešní době světovým fenoménem a zejména mladší část populace si již bez této sociální sítě nedokáže svůj život představit. Není proto žádným překvapením, že se sociální síť dostala také na mobilní telefony v podobě aplikace. Nutno však podotknout, že oficiální klient sociální sítě Facebook je jedna z nejhorších aplikací, co kdy byla pro systém Android stvořena. Dnes si představíme aplikaci Fast for Facebook, která, jak již název napovídá, dokáže spravovat profil na síti Facebook s vyšší rychlostí a pohodlností než originální klient.
Rozcestník
Fast for Facebook (Beta)
První spuštění
Klikneme-li poprvé na ikonku Fast a spustíme aplikaci, vyskočí na nás okno s nenápadným tlačítkem Login ve spodní části. Pomocí něj se přihlásíme ke svému účtu. Máme-li v počítači oficiálního klienta, ve kterém jsme přihlášeni, není potřeba zadávat žádné údaje a aplikace se přihlásí sama. Aplikace si zažádá o práva k přístupu na Váš profil.
V druhém kroku se aplikace zeptá, zdali chcete obsah optimalizovat pro větší kvalitu, nebo větší rychlost. Jedná se především o kvalitu načítaných obrázků, které nejvíce ovlivňují rychlost a načítání obsahu. Následuje okno se základními informacemi, které po pročtení zavřeme možností Close v pravém spodním rohu.
Prostředí aplikace
Vzhled aplikace je velmi skromný, což mnoho uživatelů uvítá. Největší plochu zabere samotný obsah ze sociální sítě, který je lemován horní a spodní lištou s tlačítky. Volbou v levém horním rohu můžeme vyvolat návod (Tutorial), zobrazit svůj profil, přejít do nastavení nebo se odhlásit.
Pravá strana s ikonkami slouží pro přístup do chatu, vyhledávání, zobrazení přátel, vlastních fotografií a znovunačtením obsahu. Spodní lišta pak skrývá ikonku pro zobrazení stránek a skupin, zprávy, upozornění a volbu, pomocí které můžeme vytvořit status, přidat fotografii, poslat zprávu nebo se odhlásit.
Chceme-li si detailněji prohlédnout nějaký příspěvek ze streamu, stačí na něj pouze kliknout. Objeví se okno s celým textem, větším obrázkem a možnostmi sdílet, komentovat a hodnotit příspěvek. Komentáře zobrazíme šipkou v levém horním rohu, kde se nachází také informace o počtu dosud přidaných komentářů. V pravém horním rohu se pak nachází ikona oka, díky které můžeme text o něco zvětšit.
Prohlížíme-li něčí profil, jednotlivé příspěvky se logicky řadí uprostřed okna, v pravém dolním rohu se pak nachází ikonka pro přístup k albům a fotografiím a možnost zanechání příspěvku na zdi prohlíženého profilu.
Chat
Užitečnou funkcí této aplikace je také chat, který není příliš často obsažen v alternativních klientech pro sociální síť Facebook. K této funkci se dostaneme ikonkou obálky na pravé straně v horní liště. V hlavním okně vidíme všechny naše kontakty, kde jsou jako první zařazeny aktivní kontakty (online) a až pod nimi odpojené kontakty podle abecedy. Neopakuje se tak řazení z webové verze Facebooku, kde jsou kontakty řazeny špatně a úplně nelogicky. V horní části máme též možnost vyhledávání mezi kontakty.
Klikneme-li na nějaký kontakt, zobrazí se historie psaní a možnost poslání další zprávy. Okno s chatem však nezabere celou část displeje, ale stále zůstane malý proužek se seznamem kontaktů. To můžeme upravit pomocí druhé ikonky zprava v horní liště, která roztáhne okno s chatem na celý displej. Podržením prstu na určité zprávě zkopírujeme text do schránky. V pravém horním rohu je též možné aktivovat vibrace při příchozí zprávě.
Přátelé
Do seznamu přátel se dostaneme ikonkou, která sídlí v pravé horní liště třetí zprava. Hbitě se nám zobrazí seznam přidaných přátel seřazený podle abecedy, nechybí ani možnost vyhledávání v horní části obrazovky. Trochu mi chyběla možnost kontakty spravovat, tedy alespoň smazat či přesunout do jiné skupiny. To ale samozřejmě můžeme u mobilní verze oželet.
Fotografie
Jsme-li na svém profilu, přístup k fotografiím zajistíme ikonkou obrázku v pravém dolním rohu. Prohlížíme-li si celý stream, slouží k tomu stejná ikonka, která se však přesunula do pravého horního rohu. Po rozkliknutí se nejprve zobrazí seznam alb s náhledem, dalším tapnutím přejdeme do fotografií v albu. Zde je poměrně šikovně vyřešeno prohlížení fotografií, kdy se v největší části okna zobrazuje vybraná fotografie a nad ní je posuvný pruh s miniaturami dalších fotografií v albu. Fotografii můžeme pomocí ikonek v pravém horním rohu ohodnotit, okomentovat nebo uložit (uložené obrázky nalezneme ve složce DCIM).
Přidání příspěvku
Pro přidání nového příspěvku slouží ikonka plusu v kolečku v pravém spodním rohu na základní obrazovce. Máme na výběr přidat pouhý status, vyfotit fotografii, přidat fotografii, poslat zprávu nebo ohlásit svou polohu.
Použijeme-li první možnost, zjeví se nám textové pole se známou frází “Co se vám honí hlavou?”, kam můžeme ihned psát text našeho statusu. V textovém poli pod ním je možné psát jména přátel, které chceme v příspěvku označit. V dolní části obrazovky pak můžeme definovat, s kým chceme daný příspěvek sdílet. Příspěvek odešleme volbou Příspěvek.
Jestli chceme fotografii nejdříve vyfotit a poté ihned sdílet, použijeme položku Vyfotit. Aplikace se přepne do jednoduchého prostředí pro focení, kde nemáme kromě tlačítka pro spoušť žádné jiné volby a bohužel u mě nefungovalo ani automatické zaostřování. Po vyfocení se automaticky nabídne možnost přidání popisu fotografie a volbou Nahrát fotku již fotografii rovnou sdílíme na profil.
Velice podobně probíhá sdílení snímků volbou Přidat fotku, kdy fotografii nejprve vybereme, poté je nabídnuta možnost přidání popisu a fotografii stejným způsobem jako v předešlém případě sdílíme rovnou na svůj profil.
Chceme-li někomu poslat soukromou zprávu, použijeme možnost Poslat novou zprávu. V horní části nalezneme textové pole, do kterého můžeme ihned psát, co máme na srdci, vpravo pak vybrat přítele, kterému chceme zprávu poslat, a pod textovým polem si nemůžeme nevšimnout velkého tlačítka Odeslat. Pod možností napsání nové zprávy nalezneme historii poslaných a přijatých zpráv od našich přátel.
Poslední volba, Check-in, nám umožní sdílet svou polohu, ke které můžeme přidat také svůj komentář nebo označit přítele, který je právě s námi.
Nastavení
Nastavení nám sice mnoho možností upravení aplikace nedovolí, přesto se zde pár zajímavých voleb nachází. Nastavení je rozděleno do tří kategorií:
- Pozadí – možnost zvolit si pozadí aplikace, kde nechybí ani výběr vlastního obrázku či změnit barvu fontu (šedá/bílá)
- Performance – tato možnost nám pomůže zrychlit běh aplikace. Je zde možnost zvýšit rychlost na úkol kvality (High Performance), vypnutí načítání novinek po startu aplikace (Do Not load news feeds on start up) a vyčištění dočasné paměti (Vyčistit cache)
- Zabezpečení – chceme-li obsah našeho profilu zamknout před nepatřičnými uživateli, můžeme zde nastavit bezpečnostní kód
Závěr
Sociální síť Facebook je fenoménem a stává se každodenním společníkem spousty lidí a uživatelů mobilních přístrojů s Androidem. Oficiální aplikace však za moc nestojí, a tak se přímo vybízí k hledání nějaká alternativa. Jednou z nich je Fast for Facebook, který vyniká především jednoduchým vzhledem a rychlostí načítání. Domnívám se, že uživatel, který musí být na Facebooku každou minutu, této aplikaci na chuť nepřijde, ale hodí se spíše pro uživatele, kteří potřebují rychlý přístup na svůj profil a spíše než design a kvalita obrázků je zajímá text či komunikace s přáteli a nechtějí být otravování žádnými jinými běžícími službami a notifikacemi. To aplikace zvládá daleko lépe než oficiální klient, naproti konkurenci v oblasti alternativních klientů pak nabízí také chat. Aplikace je stále ve fázi Beta, takže trpí malými neduhy, které snad opraví další aktualizace. Dodělání by se mohl dočkat též český překlad, který není v aplikaci kompletní.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář