TOPlist

Pozor, fake verze Android aplikací opět škodily. Které to jsou a jak se bránit?

Sdílejte:
Miroslav Selz
Miroslav Selz
8.6.2021 22:02 (12.12.2022 20:00)
Ikona komentáře 10
fake verze Android aplikací malware TeaBot
Reklama

Nejen v tom reálném, ale i v digitálním světě na nás neustále číhají nejrůznější nebezpečí. Záškodníci často spoléhají na nevědomost či nepozornost lidí. Zejména o tom hovoří zpráva společnosti Bitdefender, ze které vyplývá, že fake verze Android aplikací opět škodily. Jak se vyhnout případným útokům a odcizení citlivých údajů?

Fake verze Android aplikací opět škodily

V čem celý problém spočívá? Již zmíněna firma, zabývající se bezpečností na internetu, zachytila nové škodlivé trojské koně s názvy TeaBot a Flubot. O Flubotu jsme vás již dříve informovali, šíří se přes podvodné SMS. Malware TeaBot je o něco promyšlenější. Ukrývá se totiž za populární aplikace, jedná se však o nefunkční fake verze, které mají lehce pozměněný název. TeaBot sbírá citlivá data jakými jsou například hesla, přístupové kódy Google Authenticator či zprávy. Může však také převzít kontrolu nad celým telefonem. V kterých u nás známých aplikacích byl tento malware odhalen? Jedná se o oblíbený přehrávač videa VLC Player, ten má v době psaní tohoto článku přes 100 miliónu stažení v obchodě Google Play a je tedy ideálním kandidátem. Místo originálního VLC for Android tak bylo možné stáhnout škodlivou verzi s názvem VLC MediaPlayer. Další samostatnou kategorií jsou tzv. Ad Blockery. Ty by měly sloužit k blokování reklam v internetových prohlížečích na smartphonech. V tomto případě se však při instalaci dožadují nejrůznějších oprávnění, jakým je například instalace cizích aplikací a pak se „skryjí“, abychom si jich hůře všimli. Nezanedbatelné množství uživatelů věří, že je před hrozbami ochrání antiviry pro mobilní telefony. Avšak i toto mají podvodníci na mysli a za cíl svého útoku si vybrali i antivirovou aplikaci společnosti Kaspersky. Originální verzi si přitom stáhlo více než 50 miliónu uživatelů.

Jak se před útoky chránit?

Pokud se chcete před podobnými škodlivými programy a útoky ochránit, instalujte pouze aplikace přímo z obchodu Google Play, nikoliv z cizích zdrojů. Další ochranou pak může být nepovolovat automaticky při instalaci aplikací všechna požadovaná oprávnění.

Máte přehled o oprávnění vašich aplikací?

Zdroj: Bitdefender

O autorovi

Miroslav Selz

Technologický nadšenec, který od Applu "přesedlal" do světa Androida. Ve volném čase rád píše, cvičí, zpívá, zajímá se o zdravý životní styl a využití mobilních… Více o autorovi

Miroslav Selz
Sdílejte: