Zvládnete přistát s raketoplánem? Zkuste to ve hře F-Sim Space Shuttle
- Recenze
- Karel Kilián
- 23.10.2018
- 0
Příznivci kosmonautiky jistě vědí, že raketoplány od roku 2011 nelétají a všechny v té době existující kousky skončily v muzeích. To ale neznamená, že byste si s těmito krásnými stroji nemohli zalétat. Tedy přesněji řečeno přistát, a samozřejmě pouze virtuálně. Pokud je váš „šálek kávy“, pojďte spolu s námi usednout do kokpitu díky hře F-Sim Space Shuttle.
Obsah článku
Co hra F-Sim Space Shuttle slibuje?
O hře F-Sim Space Shuttle nečtete na stránkách SvětAndroida.cz poprvé – stručně jsme vám ji představili již v roce 2015 mezi „nejlepšími záchodovkami“. Dnes se jí podíváme na zoubek o něco podrobněji.
Popisek v Obchodě je tak dlouhý, že by jeho přepis vydal na samostatný článek. Takže se pokusíme vytáhnout jen ty nepodstatnější věci. Jak už jste určitě pochopili, jedná se o simulátor amerického raketoplánu, který je k dispozici jak pro telefony a tablety s Androidem, tak i pro iOS.
Autoři slibují simulaci přiblížení a přistání stroje v neuvěřitelných detailech a přesnosti. Staví na realistické letové dynamice, detailní grafice a současně hratelnosti a zábavnosti. Jeden pokus vám zabere maximálně několik minut.
Vaším úkolem bude řídit raketoplán při sestupu a přistání. Stejně, jako ve skutečnosti, celý sestup řídí počítač. Úkolem hráče je převzít řízení v okamžiku, kdy ho přebíral pilot. Astronauti v žertu přezdívají raketoplánu kvůli jeho manévrovacím a letovým schopnostem během přistávání padající cihla. Proč? Na to přijdete sami.
Fsim Space Shuttle official trailer HD
Jak se přistává s raketoplánem?
Začínat budete na úvodní obrazovce, kde si lze tlačítkem Quick flight okamžitě usednout do kokpitu, nebo přes nabídku New flight zvolit parametry vašeho letu. Můžete začínat na 10 000 stopách, kdy je stroj již zarovnaný s přistávací dráhou (volba Final), nebo až na 50 000 stopách, kdy vaším úkolem bude i jeho usazení do vyrovnávacího kužele (varianta Full).
Dále si můžete vybrat ze dvou kosmodromů: přistát můžete v Kennedyho vesmírném středisku, nebo na Edwardsově letecké základně. Na obou si lze zvolit konkrétní dráhu. Dále jde nastavit celou řadu podmínek, jako jsou den/noc, počasí, oblačnost, viditelnost, rychlost větru, síla poryvů, turbulence, tlak a teplota vzduchu. Je tedy na vás, zda dáte přednost klidnému přistání, nebo spíš oceníte o něco „divočejší“ podmínky. Pokud si chcete celou situaci ještě o něco ztížit, je tu možnost zapnutí simulace různých poruch a výpadků systémů.
Jdeme na přistání!
Raketoplán se při přistávání chová, podobně jako v reálu, jako bezmotorový kluzák. Je ovšem podstatně větší, těžší a hůř se s ním manévruje. Vaším úkolem bude nakláněním telefonu udržet stroj v koridoru, vymezeném obdélníky. Zdá se to banální, ale zkuste si sami, že to není vůbec jednoduché. Na stroj můžete pohlížet z několika pohledů, mezi kterými lze přepínat tlačítky v horní liště, která se zobrazí po klepnutí na obrazovku.
Před přistáním, které by pochopitelně mělo být co nejměkčí, musíte podrovnat, dosednout a následně stejně jemně posadit na dráhu i přední podvozkové kolo. Pak už stačí jen počkat, než raketoplán zbrzdí padáky. Po zastavení se dozvíte bodové skóre, vyjadřující, jak se vám celá operace povedla.
Podrobnější výsledky si můžete prohlédnout po skončení hry v sekci Landing Analysis, kde je skutečně detailní přehled o rychlostech při dosednutí, zátěži jednotlivých podvozkových kol či dodržení přibližovacího postupu. V sekci Replay se můžete na své přistání podívat ze šesti kamer.
Resumé
Jednotlivé hry jsou poměrně krátké, takže zaberou řádově maximálně jednotky minut. F-Sim Space Shuttle tak nenutí hráče trávit s mobilem v ruce dlouhou dobu, než se dobere k nějakému výsledku.
Grafika odpovídá době vzniku – hra se v Obchodě Play objevila v roce 2012 a poslední aktualizaci dostala dva roky poté. Co ale ztrácí na grafických efektech, to získává na hratelnosti, napínavosti a zábavnosti. Systém hodnocení body motivuje hráče ke snaze o co nejlepší výsledek.
Hra F-Sim Space Shuttle má za sebou více než sto tisíc instalací, a přestože ji autoři dále nerozvíjejí, může se chlubit pěknou průměrnou známkou 4,5. Ta obhájí i cenu 100 Kč, kterou za ni v případě zájmu budete muset zaplatit. Balíček velký 35 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3.3 a vyšším.
Zkusili jste hru F-Sim Space Shuttle? Kolik jste dostali bodů?
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (0)
Přidat komentář