Exploze telefonů: proč k nim dochází a jak jim předejít?
- Články
- Karel Kilián
- 6.9.2016
- 10
Tu a tam můžeme číst o případu, kdy se telefon během nabíjení vznítil, případně rovnou explodoval. V několika případech bylo výsledkem exploze i zranění nic netušícího uživatele. V zatím poslední větší kauze reagoval Samsung nejprve pozastavením prodejů své novinky Galaxy Note 7, po prošetření pak přišel s tím, že všechny dosud prodané i naskladněné kusy vymění za nové. Ukázalo se totiž, že některá zařízení (dle Samsungu jen 24 kusů z milionu) obsahují vadnou baterii, která může při nabíjení explodovat. V centru pozornosti se tak opět ocitly potenciálně nebezpečné lithium-iontové akumulátory. Co však způsobuje, že se baterie může lidově řečeno “zbláznit”?
Možné důvody exploze
Lithium-iontové akumulátory se nafukují, případně vybuchují jen výjimečně. Když už se to stane, existují dvě hlavní příčiny. Tou první je proražení, ke kterému může dojít například při pádu zařízení. Následný zlom materiálu mezi buňkami může produkovat vnitřní zkrat, což vede k nafouknutí a následně i možné explozi. V případě levnějších baterií mohou být na vině mikroskopické částečky kovu uvnitř, které mohou přijít do kontaktu s jinými částmi článku. I v tomto případě může být výsledkem zkrat.
V případě Samsungu Galaxy Note 7 lze z dosavadních informací dedukovat, že k nežádoucím projevům dochází během nabíjení. Tím se dostáváme ke druhé hlavní příčině explozí – příliš velkému teplu. Nadměrná teplota může v baterii vyvolat vnitřní zkrat a tím poškodit buňky. K tomu však obvykle dochází jen při velmi vysokých teplotách, a to pouze pokud je baterie vadná. Možnou příčinou může být také přebíjení způsobené tím, že baterie dostává více proudu, než může bezpečně přijmout, což opět způsobuje přehřátí se všemi s tím souvisejícími následky.
Příliš mnoho tepla v jedné oblasti baterie může vést k takzvanému “tepelnému lavinovému jevu” (“thermal runaway”). Jde o nekontrolovanou tepelnou reakci, kdy zvýšení teploty mění podmínky tak, že způsobuje další zvýšení teploty, což často vede k destruktivnímu výsledku. V praxi se tak baterie, která se nestíhá chladit, přehřeje, což vyústí v řetězovou reakci generující stále více a více tepla. Jinými slovy: nadměrné teplo způsobuje reakci, která urychluje zvýšení teploty. To může nakonec vést k požáru nebo výbuchu.
Kvalitní baterie obsahují bezpečnostní prvky, které obvykle zabrání vzniku takto nebezpečných reakcí. Společnost Samsung uvedla, že koupila akumulátory od více poskytovatelů, a možná některé z nich jsou náchylnější k poruchám než jiné.
V minulosti zaujal veřejnost například tři roky starý případ osmnáctileté Švýcarky, které výbuch telefonu popálil nohu. Značné medializace se dočkal případ Erika Johnsona z Long Islandu, kterému v kapse explodoval iPhone 5C. Následkem výbuchu se vznítil materiál kalhot, který vedl až k popáleninám třetího stupně s desetidenní hospitalizací.
Nabíjení a teplo
U současných chytrých telefonů existuje celá řada možných příčin vzniku nadměrného tepla v baterii a jejím okolí. Ruku v ruce s tímto jevem jde rychlé nabíjení, které se snaží do akumulátoru dostat co nejvíce energie v co možná nejkratším čase. S každým přenosem energie také souvisí vznik tepla v podobě tepelné ztráty. Obecně lze říci, že více energie generuje vyšší potenciální teplo. Zatímco část z těchto tepelných ztrát proběhne přímo v samotné baterii, další se odehrávají v obvodech pro řízení rychlého nabíjení a správu napájení, které jsou obvykle umístěné vedle akumulátoru. Tento faktor může způsobit více tepla na jedné straně baterie.
Také procesory uvnitř dnešních chytrých telefonů produkují více tepla než v případě předchozích generací. I když obvykle nebývají umístěné vedle baterie, mohou zvyšovat teplotu uvnitř zařízení. Je přitom poměrně složité zajistit odvod tepla pryč z prostoru pro baterii.
Z vyjádření Samsungu je zřejmé, že na vině explozivního chování jsou baterie, nikoli jakékoli části telefonu. Zdá se nepravděpodobné, že by byl Galaxy Note 7 konstruován takovým způsobem, aby produkoval příliš mnoho tepla, které by se nebezpečné drželo kolem baterie. Nejpravděpodobnější je, že malé procento z použitých baterií se nedokáže správně vyrovnat s teplem vyprodukovaným během nabíjení. Důvodem může být nesoulad s požadovanými specifikacemi nabíjení nebo jde jednoduše o vadnou sérii.
Jak chránit sebe i telefon
V konkrétním případě Samsungu Galaxy Note 7 neznáme příčiny explozivního chování, proto ani nemůžeme přesně říci, jak se vyhnout případným problémům. Můžeme ale nabídnout obecně platné tipy, které mohou pomoci chránit vás i váš přístroj před katastrofou. Obecnými varovnými signály, které naznačují, že vaše baterie je poškozená a mohla by explodovat, zahrnují syčivý zvuk, praskání, nebo nafouknutí.
- Jestliže je telefon příliš horký, přerušte nabíjení. Nechte telefon vychladnout a než ho opět začnete nabíjet, ujistěte se, že není ničím zakrytý a teplo z něj může volně unikat.
- Používejte originální nabíječky. Tímto jednoduchým opatřením zajistíte, že telefon bude dostávat optimální napětí a proud. Pokud používáte telefon s konektorem USB Type-C nebo rychlé nabíjení, je moudré držet se výbavy, která byla dodána s telefonem.
- Nenechávejte zařízení během nabíjení v posteli. Víme, že je velmi lákavé sledovat video nebo si číst předtím, než usnete, ale když usnete a telefon zalehnete či přikryjete peřinou nebo polštářem, snadno dojde k jeho přehřátí.
- Dbejte na to, kde nabíjíte. Snažte se vyhnout dlouhodobému nabíjení na horkých místech, například ponecháním telefonu na palubní desce auta, vedle radiátoru nebo na přímém slunečním světle.
Když zjistíte, že baterie vašeho telefonu se nafukuje, odpojte zařízení od elektrické sítě a vyjměte baterii (platí samozřejmě jen u telefonů s vyjímatelným akumulátorem). Pokud je baterie a/nebo telefon poškozen v důsledku nafouknutí nebo exploze baterie, neváhejte ho reklamovat u svého prodejce. Pokud se neprokáže vina v podobě nějakého nesprávného postupu a zacházení, měli byste mít nárok na výměnu baterie a/nebo telefonu.
Zdroj: androidauthority.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář