Tyto kyberhrozby nás letos budou trápit nejvíc, předpovídají experti. Kam až se vyšplhají škody?
- Zprávičky
- Adam Kurfürst
- 21.3.2024
- 2
- Odborníci ze společnosti Eviden varují před nebezpečími v digitálním prostoru
- Kyberhrozby mají mít letos za následek škody přesahující hranici 10 bilionů dolarů
- Na seznamu se nachází například hrozby spojené s umělou inteligencí nebo kvantovými počítači
Kybernetických útoků každoročně přibývá a spolu s tím se neustále zvyšuje jejich intenzita. Některé z moderních trendy technologií, například umělá inteligence, dovedou udělat útočníka i z naprostého laika. Experti se domnívají, že mezi lednem a prosincem letoška dojde k pokoření zcela nové hranice incidentů, škod a ztrát.
Společnost Eviden v tiskové zprávě varuje před 10 kyberhrozbami, které budou podle jejích pracovníků nejvýznamněji sužovat firmy. Když pomineme dlouho snad všem dobře známá nebezpečí, jako jsou phishingové útoky nebo ransomwary, nachází se na seznamu i daleko zajímavější položky, jako je právě již zmíněná AI.
Umělou inteligenci vnímají analytici v dobrém i špatném světle. Přestože má vysoký potenciál pomoct se zabezpečením, například pomocí automatizace úloh nebo chytřejším odhalováním hrozeb, útočníci ji mohou zneužít ke tvorbě komplexnějších škodlivých kódů, a to i přesto, že jejich technologické znalosti nedosahují bůhvíjak vysoké úrovně. letos se navíc předpokládá nárůst počtu deepfaků, ať už za účelem oklamání zabezpečení, anebo šíření dezinformací. Už dnes se například po sociálních sítích šíří mnohá videa, jež vkládají televizním moderátorům nebo jiným osobnostem do úst slova, která nikdy nepronesli.
Firma Eviden dále varuje před vývojem kvantových počítačů, které díky rychlejšímu řešení matematických úloh dovedou snáz prolomit bezpečnostní algoritmy a různé typy šifrování. Upozorňují také na úniky dat v oblasti cloud computingu nebo zvýšení četnosti útoků na dodavatelské řetězce, čímž mohou hackeři získat přístup k datům spotřebitelů i firem.
Bezpečnostní výzvu podle expertů představují také virtuální světy, kde by se útočníci mohli zaměřit kupříkladu na krádeže osobních a finančních informací. Eviden ve své zprávě rovněž zmiňuje předpoklad pro více útoků na nositelná zařízení, chytré telefony, tablety, televizory nebo 5G infrastrukturu.
Společnost Eviden je přesvědčena, že by kyberzločinci mohli do začátku příštího roku způsobit celosvětovou škodu za 10,5 bilionu dolarů, což v přepočtu činí více než 240 bilionů korun. Ještě tři roky zpátky pak byla celková škoda vyměřena na „pouhých“ 6 bilionů dolarů (140 bilionů korun při aktuálním kurzu).
Ve zprávě Eviden konkrétně zmiňuje rizika spojená s těmito (technologickými) trendy:
- Kvantové počítač
- Umělá inteligence
- Ransomware
- Cloud computing
- 5G infrastruktura
- Dodavatelský řetězec
- Insider (hrozba ze strany „člověka zevnitř“, pozn. red.)
- Phishing
- IoT
- Virtuální světy
Z jakých kyberhrozeb máte strach/respekt vy?
Zdroj: Tisková zpráva společnosti Eviden
Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář