TOPlist

Má vaše dítě Android mobil na hraní? O tomto ho poučte

ESET Android hrozby leden 2023 adware malware děti mody modifikace hry

Antivirová společnost ESET zveřejnila pravidelný měsíční přehled nejčastěji odhalených hrozeb pro systém Android. Poměry v čele žebříčku největších softwarových škůdců se příliš nezměnily, experti však varují před bobtnající hrozbou, že cílem útočníků jsou přímo i dětští uživatelé. A to skrze falešné hry či nevinně vypadající módy pro jejich úpravu nebo doplnění.

“Mezi škodlivými kódy na platformě Android v Česku stále dominuje adware. Jeho hlavním zdrojem nadále zůstávají různé verze her, na které mohou uživatelé narazit mimo oficiální obchod Google Play,” uvádí svůj report ESET s tím, že ani v lednu nechyběl v pravidelné statistice hrozeb adware Andreed. I přes pokles v počtu detekcí zůstává nejčastějším škodlivým kódem pro tento operační systém. Celosvětově se jedná o agresivní reklamu, která si drží konstantní počet detekcí.

„Adware Andreed detekujeme na předních místech naší statistiky od loňského dubna. Šíří se prostřednictvím různých verzí známých her a nejčastěji na ni narazíme v jednom obchodě třetí strany, tedy mimo oficiální obchod Google Play. Typicky se může jednat o situaci, kdy hru, kterou chceme stáhnout, vyhledáváme přes vyhledávač, a ne přímo na oficiálních distribučních místech,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za leden 2023:

  1. Android/Andreed trojan (19,55 %)
  2. Android/TrojanDropper.Agent.KEQ trojan (13,64 %)
  3. Android/TrojanDropper.Agent.KMZ trojan (7,61 %)
  4. Android/Hiddad.AYF trojan (7,27 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,67 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (2,61 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.IVJ trojan (2,56 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.JGZ trojan (2,33 %)
  9. Android/Triada trojan (2,10 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.JFX trojan (1,93 %)

Zatímco na přelomu roku byla nejčastěji detekovanou hrou, která adware Andreed obsahovala, verze hry Bridge Constructor, v lednu se adware nejčastěji objevil ve verzi hry Tower Conquest. Na rozdíl od minulých měsíců v lednu PAK klesly detekce trojského koně Hiddad, který se nejvíce šíří přes hry napodobující velmi populární hru Minecraft. Bezpečnostní experti nicméně zaznamenali zvýšenou aktivitu v případě dropperu Agent.KMZ.

„Nejčastěji jsme ho v lednu objevili jako modifikaci pro hry Zombie War Idle Defense nebo Archero. To samo o sobě nemusí být nebezpečné a škodlivé, i když je samozřejmě otázka, nakolik je využívání takových nástrojů, které jsou většinou zpoplatněné a hru nějakým způsobem vylepšují, při hraní etické. Takový typ aplikace detekujeme jako PUA – potenciálně nechtěnou aplikaci. Z podrobnější analýzy jsme poté zjistili, že tato aktuální kampaň opravdu v některých případech distribuovala škodlivý adware a nemůžeme vyloučit ani jiný, závažnější malware,“ dodává Jirkal.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Kolikrát jste už řešili “zavirovaný” telefon?

Zdroj: TZ

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)