Emulátory: Když hry z Google Play nestačí, díl 2
- Recenze
- Jan Olejník
- 4.3.2013
- 14
Ve druhém dílu našeho ohlédnutí za emulátory her se podíváme na zoubek PC hrám, konzolím SEGA a Sony PlayStation.
Konzole SEGA
SEGA, kterou si nyní spojujeme jen s vývojem her, byla kdysi velkým hráčem na poli herních konzolí. Před dávnými 28 lety se SEGA pochlubila mašinkou s názvem Master System, přímým konkurentem NES (předchůdce SNES) od Nintenda. Ta se krom klasického ovladače se směrovým křížem a dvěma tlačítky mohla pyšnit i světelnou pistolí a dokonce stereoskopickými 3D brýlemi, se kterými bylo kompatibilních závratných osm her. Vzápětí následoval Master System II osekaný o některé nepoužívané hardwarové prvky. Zajímavostí bylo, že přímo v konzoli byla integrovaná hra Sonic the Hedgehog – ta a příšerný hranatý ovladač tvoří mé nejvýraznější vzpomínky na tento systém, který jsme měli doma zapojený přes anténní vstup do malinké televize.
Výrazně zajímavější byla pak SEGA Mega Drive (v USA Genesis) vydaná na sklonku osmdesátých let. O poznání výkonnější hardware se postaral o velký zájem nejen vývojářů, ale i hráčů po celém světě. Okrajově lze zmínit handheld SEGA Game Gear, který byl vlastně takový Master System do ruky (a proto často funguje ve stejných emulátorech). Poměrně zavalitá krabice s barevným displejem ale doplatila na nepřívětivou cenovku a nikde ve světě se příliš neujala.
Jak emulovat?
Na Google Play se nachází slušná řádka emulátorů pro konzole od Segy. Na které se zaměřit? Rozhodně by byla škoda minout například GENPlusDroid.
|
Zdarma |
Ten se totiž postará jak o Master System, tak o Mega Drive. Pro samotný Mega Drive pak můžete zvolit buď Genesega
|
Zdarma |
A pokud hledáte skutečný švýcarský nůž mezi emulátory, pak zauvažujte o koupi MD.emu. Částka bezmála 100 Kč vám může připadat vysoká, ale tenhle šikovný program zvládne emulaci hned několika systémů – Master System, Mega Drive a jeho nadstavby Sega CD. To vše včetně rozsáhlého nastavení všeho možného i nemožného. Navíc nabízí podporu pro externí ovladače typu WiiMote a mnohé další.
|
94,99 Kč |
Co si zahrát?
SEGA Master System: Sonic the Hedgehog, Outrun, AfterBurner, Alex Kidd, Golden Axe Warrior (neplést s Golden Axe), Phantasy Star
SEGA Mega Drive: Alladin, Super Street Fighter II, série Sonic the Hedgehog, Earthworm Jim, Castlevania: Bloodlines, Battletoads, The Lion King
Sony PlayStation
Snad první konzole, která masivně zatáhla hraní do českých obýváků a to především díky výbornému line-upu her všeho druhu. Nelze nezmínit obrovsky úspěšné série NHL či FIFA představující hlavní tahouny prodejů v naší domovině. PlayStation zaujal i širokým spektrem příslušenství a samotnou hardwarovou výbavou. CD mechaniku měla sice i SEGA Saturn, ale ta se zkrátka nemohla vyrovnat lákavější ceně PlayStationu (rozdíl byl celých 100 USD) a špatný start na světových trzích společně s nepříliš atraktivním výběrem her způsobil, že Saturn doběhl v závodu až daleko za Sony a Nintendem. PlayStation se svým procesorem na taktu 34 MHz a schopností renderovat (na tu dobu) masivní počet otexturovaných polygonů byl jasnou volbou i pro dospělé hráče, čemuž napomáhal i výběr bezpočtu nejen krvavých her, ale především her s komplikovaným a poutavým příběhem.
Jak emulovat?
Jak už jsem zmiňoval, emulovat odlišný systém je poměrně náročné na výpočetní sílu vašeho přístroje. PlayStation emulátory už začínají spadat právě do té kategorie programů, které měly tendenci ždímat z vašeho zařízení maximum, a bylo tedy nutné skutečně pečlivě odladit nastavení. To už naštěstí dnes tolik neplatí a majitelé většiny výkonnějších zařízení nebudou mít problém. Co naopak problémem zůstává, je samotné ovládání. Hry pro PlayStation často vyžadují, abyste používali poměrně krkolomné kombinace několika tlačítek naráz a to je na dotykovém displeji téměř nadlidský úkol. Proto zde vřele doporučuji použít externí ovladač (vhodný je třeba DualShock z PS3 připojený přes USB nebo jeho ekvivalent, který funguje přes Bluetooth).
Vhodné emulátory se nám nabízejí pouze dva, pojďme se na ně tedy podívat.
Vřele mohu doporučit FPSe. Cena 70 Kč se může zdát jako relativně vysoká částka, na druhou stranu vám ale umožní přístup k desítkám a stovkám her, které jsou nezřídka mnohem propracovanější než hry momentálně dostupné na Google Play. Navíc vám parádně zadrnká na nostalgickou strunu v momentě, kdy si vybavíte hry jako Final Fantasy VII, Metal Gear Solid či Syphon Filter.
|
70,46 Kč |
FPSe je skutečně nabušeným balíčkem obsahujícím podporu pluginů, detailní nastavení ovládacích prvků, grafiky, zvuku a bůhví čeho dalšího. Navíc nabízí vynikající kompatibilitu s hrami, bezproblémovou možnost měnit „CD“ za běhu (důležité pro hry distribuované na více než jednom médiu) a hlavně má funkci Save State, díky níž si můžete uložit hru kdekoliv, nejen na předem určených místech.
Druhou volbou je pak ePSXe, dobře známý jako jeden z prvních funkčních emulátorů PS pro Windows – z toho si také odnáší asi největší výhodu: vzájemně kompatibilní uložené hry. Pokud tedy hrajete emulovanou hru na PC, můžete si pak virtuální paměťovou kartu zkopírovat na mobil či tablet a pokračovat v hraní na cestách. ePSXe má poněkud nevalně vypadající menu, za kterým se však skrývají poměrně široké možnosti nastavení. Co se týče rychlosti a kvality emulace, dělí se spolu s FPSe o první příčku. ePSXe kupujte a stahujte zde.
|
74,12 Kč |
Co si zahrát?
Kvalitních her pro PlayStation jsou doslova tuny. Pro milovníky RPG je tu samozřejmě sedmý, osmý a devátý díl ságy Final Fantasy. Fanoušci pálících se pneumatik ocení především Gran Turismo nebo třeba arkádově laděné Need for Speed: Hot Pursuit. Nesmíme zapomenout ani na sportovní série od EA – tedy NHL, NBA či FIFA. O dostatek kvalitní akce se postará série Syphon Filter či Tomb Raider a pokud nevěříte, že se při hraní na tabletu můžete bát, pak si zkuste třeba kultovní hororové kousky Resident Evil a Silent Hill. A rozhodně nelze minout geniální Metal Gear Solid, který se i přes technologické stáří může stále směle poměřovat s aktuálními díly. Dále už jen telegraficky – Tekken 3, Castlevania: Symphony of the Night, Soul Reaver, Ridge Racer Type 4, Drive, Chrono Cross, Tony Hawk’s Pro Skater 2, Colin McRae Rally 2.0, Quake 2, Vagrant Story
Při jmenování her výše jsem musel zatlačit nostalgickou slzu, protože u PS1 jsem svého času strávil tisíce hodin času. Než se tedy vrhnu s ovladačem zpět do dob dávno minulých, podíváme se ještě na poslední, poněkud netradiční, sekci.
Emulace PC
Může se to zdát poněkud zvláštní a možná i nepochopitelné – emulovat PC? To si zahrajeme Half-Life 2? Bohužel ne. Tedy alespoň zatím ne. Můžeme si však dovolit spustit systém MS-DOS. Mladší generace si ho už nejspíše nepamatují, ale pro mnohé má černá obrazovka s blikajícím kurzorem u popisku C:\Games>_ stále své kouzlo. Ostatně, pokud si i na PC chcete zahrát jednu ze starých her, musíte sáhnout po emulátoru jménem DOSBox, protože současné Windows většinu z těchto pradávných pokladů odmítají spustit. Pojďme tedy ještě jednou do světa, kde rozlišení 320 × 240 bodů bylo doplňováno MIDI hudbou a kde, podle mnoha pamětníků, stále trůnila na zlatém podstavci invence a hratelnost namísto grafiky a zjednodušených herních prvků.
Jak emulovat?
Stejně jako pro PC existuje i pro Android DOSBox. Pokud se pro něj rozhodnete, vyzkoušejte především jeho variantu DOSBox Turbo obsahující slušnou řádku optimalizací a vylepšení, díky kterým bude zážitek z hraní o něco příjemnější. Zázraky však čekat nemůžete, a kdybyste si chtěli zahrát třeba Duke Nukem 3D, raději popřemýšlejte o samostatném portu z Google Play.
|
66,19 Kč |
.. a rovnou si k němu pořiďte i DOSBox Manager, který nabídne několik velmi užitečných funkcí, díky kterým bude váš život s DOSem o dost jednodušší.
|
Zdarma |
Samozřejmě je nutno počítat s tím, že bez hardwarové klávesnice je boj s DOSem velmi obtížnou záležitostí. Pokud se přece jen do jámy lvové vrhnete, dost možná se vám bude hodit přehled základních DOSových příkazů, bez nich se totiž vážně nikam nedostanete. Studujte na stránkách Computerhope.
Unikátní a poněkud netradiční emulátor je SCUMMVM. Ten totiž rozběhne pouze omezený počet her postavených na systému SCUMM od studia LucasArts, na druhou stranu v něm ale podporované tituly fungují na výbornou. Pokud jste tedy fanoušky adventur Day of the Tentacle, Full Throttle, Indiana Jones and the Fate of Atlantis nebo třeba Simon the Sorcerer, máte kliku. Díky SCUMMVM vám tyto staré poklady ožijí na obrazovce a nepustí vás, dokud vám nedojde baterie.
|
Zdarma |
Staré železo (ne)rezaví?
Mnoho pamětníků se s vámi bude jistě rádo hádat, že „ty hry byly tenkrát lepší“ a že „to už dneska není ono“. Díky množství dostupných emulátorů máte možnost si vše ověřit na vlastní kůži. A i když se tomu budou zastánci starých her zuby nehty bránit, nelze popřít, že především videohry z počátku devadesátých let jsou oslavovány především díky tomu nostalgickému faktoru, který rád realitu poněkud přibarvuje. Tehdejší videohry byly možná zábavné, ale zároveň i relativně primitivní, bez hlubšího rozměru – inu, co byste chtěli, když celá hra zabírala tolik místa, jako fotka stažená z internetu (navíc v průměrné kvalitě) a k ovládání postavy sloužily dvě tlačítka. Tehdy jsme ale byli děti či náctiletí a bez potřeby řešit placení účtů a únavy z práce, jsme se díky fantazii dokázali přenést do světa za pixely a bylo nám tam dobře. Je jen na vás, zda chcete dál jen vzpomínat na to dobré, a nebo se tam vydat zpět, případně si doplnit vzdělání – třeba budete překvapeni.
Komentáře (14)
Přidat komentář