TOPlist

Elephone U Pro recenze: sloní paměť a solidní výkon v líbivém balení

Elephone U pro recenze

V Číně existuje nepřeberné množství výrobců chytrých telefonů. Vedle těch, kteří již na globálním trhu dokázali prorazit zde působí řada značek, která zatím může úspěch svým světoznámým krajanům závidět, rozhodně jim však nechybí ambice pro další růst. Mezi ty se řadí i značka Elephone, jejíž smartphony se pomalu objevují také na našem trhu. Sami jsme byli zvědavi, co může právě Elephone zhýčkanému evropskému trhu přinést, a tak jsme se rozhodli otestovat aktuální vlajkovou loď v podobě chytrého telefonu Elephone U Pro. Co myslíte, dokázal nás něčím zaujmout?

Obsah recenze telefonu Elephone U Pro

V balení Elephone U Pro naleznete i něco navíc

V elegantní a na první pohled hodnotně působící černé kazetě k nám dorazil nejen samotný telefon. V balení se nalézá také nutný USB-C kabel společně s rychlonabíječkou a další bonusy. Vzhledem k absenci 3,5mm jacku potěší přítomnost adaptéru do USB-C. Samotná sluchátka v balení chybí, to však vzhledem ke kvalitám, kterými přibalená sluchátka obvykle disponují nepovažujeme za velké mínus. Milým bonusem je TPU obal společně s ochrannou fólií na displej.

Elephone U Pro obsah balení

Design Elephone U Pro – povědomý ale elegantní

Jedním z velkých lákadel telefonu Elephone U Pro je jeho design, tedy pokud výrobci prominete menší inspiraci u Samsungu a Honoru. Přední strana telefonu má po bocích zahnutý displej se zakulacenými rohy, přičtěte k tomu úzký horní i spodní okraj společně s lesklým kovovým rámečkem obepínajícím tělo telefonu a rázem dostanete telefon jehož přední strana nápadně připomíná loňskou a letošní vlajkovou loď Samsungu. Zda je tato podoba na obtíž posuďte sami, my bereme za vděk dobře využité čelní ploše i bez použití výřezu v displeji. Druhou zmíněnou inspiraci lze nalézt na zádech přístroje.

Elephone U Pro přední strana

Ta jsou kryta sklem a jejich vzhled oživují odlesky, měnící se v závislosti na natočení telefonu. Tento designový prvek si Elephone U Pro vypůjčil z telefonů Honor, respektive Huawei. Odlesky jsou zde spíše decentní, srovnatelné například s Huawei Mate 10 Pro, a například na nejnovějším Honoru 10 jsou na první pohled výraznější, i tak se ale pro mnohé bude jednat o vítané oživení vzhledu telefonu. Po stránce vzhledu je pěkně vyřešen způsob zasazení dvojce objektivů a čtečky otisků prstů do zad přístroje. Zvlášť musíme ocenit, že modul fotoaparátu je nepatrně zapuštěn pod povrch zad. Ruku v ruce se skleněným povrchem jde i nutnost jej neustále čistit a zde to platí dvojnásob, jelikož otisky na Elphone U Pro ulpívají opravdu hodně a dokonale je odstranit chce trochu píle.

Elephone U Pro záda

Opomenout rozhodně nesmíme ani pravděpodobně nejzajímavější detail na celém telefonu a sice logo výrobce na zádech přístroje. To je totiž bíle podsvíceno a rozsvítí se při příchozím hovoru. Jedná se o velmi pěkný detail, který nám však málem unikl, protože logo se rozsvítí opravdu jen při příchozím hovoru a notifikace ignoruje. To je na jednu stranu škoda, na stranu druhou by však svítící či pulzující logo mohlo nejednoho uživatele obtěžovat (což by šlo vyřešit možností úprav jeho chování v nastavení) a také by mělo negativní vliv na výdrž baterie. Když už zmiňujeme notifikace, musíme výrobce pochválit za to, že nezapomněl na notifikační LED. Přítomna je rovněž funkce ambientního displeje, který se po přijetí notifikace nakrátko zapne.

A co kvalita zpracování u Elephone?

Pokud od čistě čínské značky, která se navíc stále ještě řadí spíše mezi ty menší a méně známé očekáváte přinejlepším diskutabilní kvalitu zpracování, budete mile překvapeni. Elephone U Pro se kvalitou zpracování může klidně měřit s přístroji renomovaných značek. Konstrukce působí hodnotně a například odstínění antén po hmatu ani nezaregistrujete – na rozdíl od nedávno recenzovaného Huawei P20 Lite. Přední stranu telefonu dle slov výrobce kryje tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5. Jaký typ skla je použit na zádech sice netušíme, vzhledem k drobným škrábancům, se kterými k nám telefon již dorazil z předchozího testování však usuzujeme, že zde výrobce šetřil. Druhou výtku směrem ke konstrukci telefonu máme k chybějící odolnosti vůči vodě a prachu, to je však asi tak vše, za co můžeme telefon v této oblasti kritizovat.

Elephone U Pro usb

Čtečka otisků prstů nechybí,

Jak jsme již zmínili, umístění čtečky na zádech je vyřešeno elegantně, bohužel však nepříliš prakticky. Čtečka umístěná v jednom oválu společně s modulem fotoaparátu sice vypadá na první pohled velmi pěkně a nijak nenarušuje design zad. Jak ale asi tušíte, při jejím nahmatávání se vám nejednou přihodí, že namísto ní budete šmátrat po krycím skle duálního fotoaparátu. S podobným problémem se potýkají také některé telefonu od Samsungu, například Samsung Galaxy S9+. V případě jihokorejců je však čtečka od fotoaparátu alespoň jasně oddělena. Navíc, stejně jako u Samsungu, také u Elephone U Pro je ploška čtečky poměrně malá. Také umístění a velikost čtečky mělo podíl na její nepříliš vysoké přesnosti, až příliš často se nám stávalo, že jsme museli prst přiložit opakovaně. Navíc, ani po opakovaném přiložení nebyla rychlost čtečky dle našich představ. Celkově tak bohužel nemůžeme hodnotit čtečku otisků na Elephone U Pro příliš pozitivně.

Elephone U Pro fotoaparát

V jakých barvách se Elephone U Pro prodává?

Elephone U Pro je aktuálně nabízen ve dvou barevných variantách. A to v námi testované černé a o poznání živější modré. Vedle toho by však v budoucnu měl být telefon v prodeji také v červené a šedé barvě. Nabídka barevných variant by tedy měla být více než dostatečná. Vybere si tak uživatel prahnoucí po telefonu elegantním a nenápadném, tak uživatel chtějící se odlišit.

Elephone U pro barevné variantyJaké kryty, obaly a ochranná skla koupit na telefon Elephone U Pro?

Jak pravděpodobně víte, Elephone na našem trhu není zrovna rozšířená značka. A to se také odráží na nabídce příslušenství. Naštěstí u čínských obchodníků je situace mnohem lepší. Ani zde nečekejte záplavu příslušenství jako u některých modelů větších značek, vše potřebné zde však naleznete. Na výběr je řada TPU obalů, včetně originálních či flipových pouzder. Displej můžete ochránit fólií či sklem, myslete však na to, že telefon má zahnutý displej a je třeba chránit i jeho okraje. Většina temperovaných skel z Číny totiž není zahnutá a chrání jen rovnou plochu. Z tohoto pohledu tak může být lepší volbou právě fólie.Elephone U Pro case

Displej ohromí, zvuk již příliš ne

Hlavní chloubou telefonu Elephone U Pro je bezesporu displej. Už jen jeho zahnuté okraje vypadají skvěle a kvalita obrazu vše ještě umocňuje. Telefon využívá 5,99″ AMOLED panel s FullHD+ (2160 x 1080 px) rozlišením, které mu dodává jemnost obrazu 403 ppi. Jak jste pravděpodobně z fotografií nebo hodnoty rozlišení již poznali, jedná se o displej s moderním poměrem stran 18:9. Obrazovou kvalitu hodnotíme na výbornou. Jemnost obrazu je pro každodenní používání naprosto dostatečná a limitovat vás bude snad jen v případě, že budete telefon chtít využívat pro konzumaci virtuální reality. Líbilo se nám také barevné podání, kdy jsou barvy výrazné ale ne přesaturované, jak bývá mnohdy u AMOLED panelů běžné. Snad jen bílá není úplně čistá a má lehký nádech do žluta, to však u AMOLEDů rovněž není nijak výjimečné. Pochválit můžeme také dobrou čitelnost displeje na slunci či naopak dostatečně nízký minimální jas.

Elephone U Pro amoled displej

Zatímco na adresu displeje jsme chválou nešetřili, v oblasti zvuku to bude spíše naopak. Začít můžeme třeba výstupem do sluchátek. Výrobce totiž “zapomněl” na 3,5mm jack a namísto něj se musíte spokojit s redukcí z USB-C, kterou naleznete v balení. To by však nebyl jediný problém. Kvalita zvukového výstupu totiž patří k jasnému podprůměru, který bychom akceptovali možná tak u telefonu s třetinovou cenovkou. Zvuku můžete pomoci pokud si nainstalujete kvalitní hudební přehrávač s pokročilým ekvalizérem, pak bude jeho kvalita pro běžného posluchače akceptovatelná. Příliš chvály si u nás nevysloužil ani, na spodní hraně umístěný, hlasitý reproduktor. Jeho hlavním plusem je, že dokáže hrát opravdu nahlas. Bohužel, přibližně u poloviční hlasitosti se již začne projevovat zkreslení, které je u nejvyšších hlasitostí již hodně výrazné.

Hardware Elephone U Pro překvapí

Spojujete si méně známé čínské výrobce telefonů automaticky s použitím čipsetů od MediaTeku? Pak vás možná překvapí, že uvnitř Elephone U Pro tepe čip z dílen amerického Qualcommu. Konktrétně se jedná o dobře známý Snapdragon 660, se kterým jsme již měli tu čest v telefonu Nokia 7 Plus. Pokud ale přece jen preferujete taiwanský MediaTek, můžete sáhnout po modelu bez přídomku “Pro”, který disponuje MediaTekem P23 a jinak totožnou hardwarovou výbavou a o tisíc korun nižší cenou. Chloubou obou těchto verzí je pak velké interní úložiště s kapacitou 128 GB a 6GB operační paměť.

Elephone U Pro AnTuTu benchmark

Elephone U Pro Huawei P20 Lite  Xiaomi Redmi Note 5 Nokia 6.1 Nokia 7 Plus
Čipset Snapdragon 660 Kirin 659 Snapdragon 636 Snapdragon 630 Snapdragon 660
CPU 63134 41349 56381 39972 64759
GPU 30279 13067 20791 19604 29876
UX 37185 24353 31861 25343 38959
Paměť 7093 9619 5804 5723 7443
Celkem 137691 88388 114837 90642 141037

Zpět ale k recenzované verzi se Snapdragonem 660. Ten telefonu dodává solidní porci výkonu, která v současnosti rozhodně nebude omezovat běžného uživatele ani zapáleného hráče. Ostatně přesvědčit se můžete sami pohledem do srovnávací tabulky výše. Vedle benchmarku jsme na telefonu vyzkoušeli také několik her v čele s nejnovějším dílem arkádové závodní série Asphalt, který na telefonu běžel naprosto plynule bez náznaku potíží. Na úplně nejvyšší detaily telefon nedokáže plynule rozjet jen ty nejnáročnější tituly, jako například mobilní port PUBG.

Elephone U Pro asphalt hrani her

 

Specifikace telefonu Elephone U Pro

[aps_product_sz id=”498175″]

Elephone U Pro a podpora Dual-SIM

Co se týče konektivity, telefonu nic podstatného nechybí. V první řadě je přítomna podpora LTE na všech u nás používaných pásmech s výjimkou ustupujícího pásma 900 MHz. Vedle LTE se o připojení k internetu postará také Wi-Fi 802.11n s podporou 5GHz pásma.  Příslušenství můžete připojit prostřednictvím Bluetooth 5.0 a nechybí ani NFC. Výrobce nezapomněl ani na podporu dvou SIM, jako obvykle si však budete muset zvolit, zda telefon raději neosadit microSD kartou. Toto rozhodování by však vzhledem ke štědrému internímu úložišti nemuselo být až tak těžké.

Jaká je výdrž baterie Elephone U Pro?

Uvnitř telefonu Elephone U Pro nalezneme baterii o kapacitě 3550 mAh, což je přinejlepším lehce nadprůměrná hodnota. Nikoho tak asi příliš nepřekvapí, že danému hardwaru vydrží baterie dodávat energii s přehledem jeden den, během kterého si vedle běžného telefonování, procházení webu, komunikace přes přes různé messengery a jiné i zahrajete. Pokud jsme si odřekli hraní, dostali jsme se s odřenými uchy i na dva dny používání při průměrné době zapnutí displeje 3 h 39 min. Telefon disponuje také rychlonabíjením Qualcomm QuickCharge 3.0 a originální nabíječce díky tomu zabralo nabití telefonu z 15 na 100% jen 1 hodinu a 22 minut. Pro někoho pak může být značným lákadlem pro koupi také podpora bezdrátového nabíjení, které bohužel stále není tak rozšířené, jak bychom si představovali.

Systém Elephone nabízí překvapivě čistý Android 8.0 Oreo

U čínských výrobců bývá poměrně obvyklé, že se do systému snaží nacpat řadu zbytečných aplikací a často nedodělané, nebo špatně odladěné nadstavby plné funkcí, které nezřídka kdy ani z poloviny nefungují tak, jak by si výrobce představoval.  To však naštěstí není případ Elephone U Pro, kde nalezneme prakticky čistý Android 8.0 Oreo, poněkud však zamrzí únorová bezpečnostní aktualizace. Snad to v budoucnu napraví nějaký update od Elephone. Naopak mile překvapeni jsme byli absencí bloatwaru. Navíc zde nalezneme snad jen jednoduchý hudební přehrávač, správce souborů a aplikaci podpory.

Co se úprav vzhledu systému týče, ty jsou zde všeho všudy dvě. První je upravený launcher, který je však velmi podobný tomu v čistém Androidu. A to včetně obrazovky Google Now. Hlavní změnou je zde podpora témat a několik vlastních widgetů. Pod většinou re-designovaných ikonami se pak skrývají klasické aplikace od Google, jako například kalendář, kontakty, zprávy, a jiné. Druhou úpravou je pak možnost výběru vzhledu a pořadí navigačních tlačítek a jejich podbarvení. Výrobce se snažil využít i zahnutí displeje přes okraje. Při příchozím hovoru tak budou tyto okraje barevně pulzovat, pro případ, že máte telefon položený na stole displejem dolů. Dále pak zahnutá část displeje posloužila jako útočiště pro zkratky oblíbených aplikací či funkcí.

Pochválit výrobce můžeme za zdařilou optimalizaci. Systém zůstával plynulý a bez záseků i poté, co jsme do telefonu nainstalovali velké množství aplikací. Zrovna tak jsme se nesetkali s pády aplikací. Telefon jen možná trochu zbytečně agresivně ukončuje procesy v pozadí. To je vzhledem k tomu, že telefon nabízí 6GB RAM přeci jen poněkud škoda. Poslední výtka k systému pak směřuje k jeho lokalizaci, jelikož některé přidané funkce zůstaly bez překladu do češtiny a spokojit se tak budete muset s anglickou lokalizací.

Fotografie Elephone U Pro jsou zklamáním

U čínských telefonů méně známých značek bývá poměrně častým háčkem fotoaparát, respektive kvalita výsledných fotografií. Že se tento předpoklad nemusí vždy nutně naplnit nám naposledy před více než rokem dokázal ultra levný telefon Vernee Thor. Jaká škoda, že se toto milé překvapení neopakovalo také u mnohem dražšího Elephone U Pro. Papírové předpoklady přitom nemá vůbec špatné. Fotoaparát disponuje dvojicí snímačů, kdy každý nabízí rozlišení 13 MPx a technologii fázového ostření. Tato sestava přitom využívá stejný systém, s jakým přišel před lety Huawei – tedy jeden barevný snímač doplněný o druhý monochromatický.

Výsledek snahy výrobce můžete posoudit sami. Za opravdu dobrých světelných podmínek lze ještě mluvit o vcelku použitelných fotografiích, byť se detaily po okrajích vytrácí, fotoaparát má občas problémy s vyvážením bílé, a i zde lze objevit barevný šum. Ani za dobrých světelných podmínek však nepočítejte s kvalitními makro snímky, jelikož telefon má přibližně od 15 – 20 cm problémy s ostřením. Také s režimem vysoké hloubky ostrosti je potřeba pracovat opatrně, jelikož fotoaparát telefonu má tendence rozmazávat i části foceného objektu, které by měly zůstat ostré či naopak vytvářet okolo objektu “duchy”. Opravdový problém však nastane za horších světelných podmínek. Tehdy má Elephone U Pro problémy správně zaostřit a také se dostaví šum v míře větší, než by bylo zdrávo. Teoreticky by mohl fotoaparátu pomoci nějaký OTA update od Elephone. Hardware fotoaparátu má dle našeho názoru rozhodně na víc a kamenem úrazu by tak mohl být právě firmware.

Fotografie z Elephone U Pro

Video z Elephone U Pro

Elephone U Pro – test videa (FullHD, 60FPS)

Elephone U Pro - test videa (FullHD, 60FPS)

Fotoaplikace Elephone by zasloužila vylepšit

Dvakrát nás nepotěšila ani předinstalovaná fotoaplikace. Ta sice oplývá celou řadou různých funkcí, je však nepřehledná a poměrně těžkopádná. Z dostupných režimů můžeme zmínit třeba režim vysoké hloubky ostrosti či noční režim. Jak jsme však psali již výše, přínos těchto režimů je přinejmenším diskutabilní. Aplikace pak nabízí také několik scén společně s jejich automatickou detekcí.

Cena a konkurence pro Elephone U Pro

Smartphone Elephone U Pro je dle serveru Heureka na našem trhu v prodeji od 10 990 Kč s DPH. V této ceně můžete pořídit například telefon Nokia 7 Plus. Oproti němu boduje Elephone U Pro zejména designem s jistým “wow efektem”, bezdrátovým nabíjením, dvojnásobným interním úložištěm či o něco lepší čitelností displeje na slunci. Oproti tomu Nokia do boje může vytáhnout mnohem lepší fotoaparát, zapojením do programu Android One a o tisíc korun nižší cenovku.

Dalším potenciálním soupeřem může být Huawei P20 lite. Ten sice zdaleka nepatří mezi fotografickou špičku dané cenové kategorie, i přes to však nabízí lepší fotoaparát než testovaný Elephone U Pro. Na straně Huawei pak stojí také o 2 tisíce nižší cena či mnohem použitelnější čtečka otisků. I zde Elephone kontruje bezdrátovým nabíjením, dvojnásobným interním úložištěm, lepším displejem a dodává i vyšší výkon použitého čipsetu.

Závěr recenze Elephone U Pro

Stejně jako celá recenze Elephone U Pro, i finální hodnocení tohoto telefonu bude rozporuplné. Na jedné straně totiž stojí sice nepříliš originální, zato pohledný design společně s (možná až překvapivě) kvalitní konstrukcí, které chybí snad jen voděodolnost. Telefon dále získává plusové body také díky štědré porci paměti, výkonu či povedené optimalizaci téměř čistého Androidu. Velkou chloubou je pak velmi dobrý displej nabízející kvalitní obraz i solidní čitelnost na slunci. Až po sem by bylo vše v naprostém pořádku a telefon bychom bez váhání mohli doporučit prakticky každému.

Největší bolístkou telefonu je totiž fotoaparát, který by byl stěží průměrný i u telefonu s poloviční cenou. Když už je řeč o ceně, ta by pro lepší konkurenceschopnost telefonu mohla být alespoň o 2 tisíce nižší. Bohužel se totiž obáváme, že telefon prakticky neznámé značky, navíc s takovýmito kompromisy, si u nás mnoho zákazníků nekoupí. To je zajisté škoda, protože Elephone dokazuje, že má i na mezinárodním trhu co nabídnout a nechce jít cestou řady “bezejmnenných” výrobců telefonů ale hodlá si najít své místo na trhu. To se mu v našich očích na první pokus tak úplně nepovedlo. Přesto jsme ale již teď velmi zvědaví s čím vyrukuje příště – a zda si lépe ohlídá kvalitu fotoaparátu.

Klady

+ design a zpracování
+ výkonný hardware
+ velká kapacita úložiště a RAM
+ skvělý displej

+ bezdrátové nabíjení

Zápory

– slabý fotoaparát
– audio výstup
– absence 3,5mm jacku
– vyšší cena
– čtečka otisků prstu

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Vugu.cz.

Jak se vám líbí mobil Elephone U Pro?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)