Nová aplikace má Androidy naučit skvělou funkci iPhonů. Koupil jsem si ji, abyste vy nemuseli
- Články
- Adam Kurfürst
- 21.5.2024
- 3
- Dynamic Islandu od Applu se chytli vývojáři a pomocí aplikací jej přinesli na Android
- Ačkoliv původní trend utichnul, nové aplikace pro dynamický ostrůvek se stále objevují
- Jednu z nich jsem si pořídil, abyste nemuseli. A opravdu si ji raději nekupujte
Jakmile Apple předminulý rok vydal řadu iPhone 14 Pro, roztrhnul se pytel s aplikacemi napodobujícími Dynamic Island – chytrý ostrůvek dokonale využívající prostor kolem selfie kamery a senzorů. Přestože původní „hype“ už utichnul, sem tam se objeví nějaká nová aplikace, která se pokusí přinést dynamický ostrov na Androidy. Jednu takovou jsem si nyní pořídil, abyste vy nemuseli. A prosím, zatím si ji opravdu nekupujte.
Na aplikaci Dynamic Bar: iOS Notch jsem zcela náhodou narazil při procházení sociální sítě X. Viděl jsem pěknou grafiku od jejího vývojáře ArrowWalls a vzhledem k tomu, že v obchodu Google Play vyjde pouze na 12,99 koruny, jsem si prostě a jednoduše řekl: Proč to aspoň nezkusit? Provedl jsem tedy platbu, aplikaci si stáhnul a vrhnul se do jejího testování…
Introducing Dynamic Bar : Elevate your Android notification bar into an interactive hub!?
Dynamic Bar-iOS Styled Interactive Notch for Android
Get it Now : https://t.co/WIhnPg0qYT? 20 promo codes giveaway for lucky retweet and comment. Results in 2 days. pic.twitter.com/JyWP9xSH2i
— Arrow (@ArrowWalls) May 20, 2024
Nastavení? Chytré a intuitivní
Pokud vás negativní emoce, které vzbuzuje první odstavec článku, neodradil od jeho přečtení, vážím si toho. Ještě dříve, než si na aplikaci pořádně postěžuji, bych rád zmínil jeden její pozitivní aspekt – chytré a vcelku intuitivní nastavení. Jakmile si ji nainstalujete a poprvé otevřete, budete jí muset udělit povolenku k nejrůznějším součástem vašeho telefonu. Když už těch oprávnění potřebuje tolik (viz obrázek níže), aspoň si dokáže obhájit, k čemu je vlastně hodlá využít.
Poté, co se s jednotlivými povoleními konečně poperete, si dynamický ostrůvek pravděpodobně nastavíte tak, aby obtékal kolem vaší selfie kamery a nenacházel se pod ní (na obou telefonech, kde jsem aplikaci testoval, se tak stalo). Prostředí aplikace dokonce myslí na to, kolik má váš telefon selfie kamer anebo kde jsou umístěny.
Jsem také rád, že existuje možnost rozhodnout, oznámení kterých aplikací bude onen „Dynamic Island“ zobrazovat.
Skoro vše ostatní? Zklamání (minimálně zatím)
Propagační snímky a první dojem vyvolaný tím, že se ostrůvek vůbec na displeji ukázal, mi nastavil možná až příliš vysoká očekávání. Bohužel, aplikace ve většině scénářů zatím nefunguje tak, jak bych si z pohledu uživatele představoval. V mnohých případech přitom nedokážu určit, zda jde o pouhé chyby, které mohou být odstraněny jednou aktualizací napsanou během pár minut, anebo vážnějšími designovými problémy, s nimiž se tvůrce jen těžko popasuje.
Přehrávání hudby
Podívejme se třeba na to, jak se kopie dynamického ostrůvku chová při přehrávání hudby. Ještě v nějakých mezích ostrůvek funguje pouze při poslechu ze Spotify, s platformami jako YouTube Music nebo Soundcloud má bůhvíproč vážný problém se skamarádit. Když už se mu povede alespoň správně ukázat animaci v menším zobrazení, po kliknutí na ostrůvek a otevření mini-přehrávače se věci dost rychle zvrtnou.
U Spotify sice zpozorujete určité záseky a známky neplynulosti při pokusu o zastavení hudby nebo přeskočení na další skladbu, ale aspoň tlačítka fungují a dělají to, co by měla. Jakmile se však pokusíte pozastavit přehrávání písničky z YouTube Music, zjistíte, že to jaksi nefunguje. Po chvilce si také uvědomíte, že se přehrávač odmítá aktualizovat a stále zobrazuje předešlou skladbu, ačkoliv už dávno dohrála.
Volání a oznámení
Pokud očekáváte pěknou animaci při příchozím telefonátu, opět těžce narazíte. Dynamický ostrůvek nijak nezápasí s defaultními systémovými okénky, takže jej většinou se zpožděním pouze překryje, což vypadá dosti nevzhledně. Kdybyste se s tím samým problémem nesetkali u SMS/RCS zpráv obdržených přes Zprávy Google, divil bych se.
Kritický problém
Aplikaci se mi při testování na telefonu Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G podařilo asi třikrát zavřít, načež jsem ji musel přeinstalovat, neboť ať jsem dělal cokoliv, ostrůvek se nechtěl znovu spustit. Při používání appky na Pixelu 7 Pro jsem na problém nenarazil, možná v jeho případě běží na pozadí trochu jiným způsobem, netuším. Na závažnosti problému to ale zřejmě nic nemění.
Co se alespoň trochu povedlo?
Abych si jenom nestěžoval, i když jsem přesvědčen, že jsou moje výtky zcela namístě, musím zmínit pár aspektů, s nimiž se aplikaci daří pracovat. Konkrétně mám na mysli animaci při spuštění svítilny, po připojení nabíječky anebo propojení s bezdrátovými sluchátky. V posledním zníněném případě bych byl tedy o něco šťastnější, kdyby má sluchátka ostrůvek automaticky nepovažoval za AirPods, ale to už mě ve srovnání s jinými problémy asi tolik netíží.
Co z toho tedy plyne?
Závěrem budiž několik věcí. Pokud experimentujete s neznámými a dosud neprověřenými aplikacemi, nemějte od toho prazvlášní očekávání. Jde-li o třináct korun, za které byste si jinak koupili jeden kus sladkého pečiva v supermarketu, nejde o nic závažného, ale při větších částkách by vás útrata mohla opravdu mrzet. Současně vám pochopitelně doporučuji aplikaci nezkoušet – minimálně tedy nyní, je přece jen možné, že všechny chyby opraví budoucí aktualizace – a zkusit se podívat po známějších alternativách, kterých je v obchodu Play plno.
Jaká aplikace pro Android ve vás vyvolala podobné pocity?
Zdroj: vlastní
Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář