TOPlist

Používáte dvoufázové ověření od Googlu? Na tyhle 2 věci byste neměli zapomenout

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
31.1.2018 12:00
Ikona komentáře 2
Dvoufazove overeni google-navod
Reklama

Dvoufázové ověření od Googlu je výborným způsobem, jak ochránit svá data. V případě, že ztratíme svůj telefon, se z toho ale může stát velký problém. Jak tomu předejít?

Proč používat dvoufázové ověření od Googlu?

Většina uživatelů Google účtu tento prvek možná nezná a nepoužívá. Účelem této funkce je ochránit naše data před odcizením třetí osobou. V případě Google účtu a jeho ekosystému by totiž útočník získal přístup nejen k e-mailům, ale dnes i třeba k datům na Google Disku, Google Fotkách, kalendáři a další. A to nejen v případě soukromého účtu, ale hlavně pracovního by mohl být velký problém. Jak dvoufázové ověření funguje? V momentě, kdy se přihlašujeme na novém zařízení ke svému účtu, jsme požádání po zadání hesla ještě o další prvek ověření – většinou formou SMS kódu nebo výzvy v mobilním telefonu. Tím je zajištěno, že se útočník nedostane do našeho účtu ani v případě, že zná naše heslo. Což se může snadno stát. Problém ovšem může nastat, pokud máme dvoufázové ověření od Googlu aktivní a ztratíme svůj mobilní telefon. V tom případě totiž paradoxně ztrácíme možnost přihlášení ke svému účtu, přestože nejsme útočníci. Nemá cenu si nic nalhávat – kvůli této hrozbě se spousta uživatelů dvoufázovému ověření stále brání. V dnešním článku si ukážeme dva kroky, které by měl každý uživatel s dvoufázovým ověřením provést, aby k podobné situaci nedošlo. dvoufazove overeni od googlu-uvod

Stáhněte a uchovejte záložní kódy k účtu Google

Google pro případy, že se potřebujete přihlásit ke svému Google účtu, ale nemáte přístup k mobilnímu telefonu, připravil tzv. záložní kódy. Ty lze zadat místo ověřovacího kódu z SMS a umožní vám přihlášení do svého účtu, kde následně můžete provést patřičné změny. Kódů je 10 a každý z nich lze použít vždy jen jednou. Není ale problém si kdykoliv vygenerovat nové kódy, pokud budeme přihlášeni do účtu. Kódy naleznete na stránce dvoufázového ověření pod položkou Záložní kódy. Zde si je můžete prohlížet, generovat, tisknout, případně stáhnout do souboru. Doporučujeme kódy vytisknout a uložit na bezpečné místo (bez znalosti hesla budou ostatním stejně k ničemu), případně uložit jako soubor někam mimo služby s dvoufázovým ověřením.

Přidejte si další mobilní telefon k dvoufázovému ověření

Druhou možností, která je uživatelsky přívětivější, ale zase ne vždy použitelná, je přidání druhého telefonního čísla ke svému účtu. Může se jednat o naše druhé mobilní číslo (například firemní telefon), případně číslo jiného člena rodiny. Díky tomu bude možné v případě nouze nechat zaslat kód s ověřením na toto telefonní číslo místo našeho telefonu, který nám byl odcizen. Jak na to? Opět stačí zavítat do sekce dvoufázového ověření a v sekci Hlasová zpráva nebo SMS přidat další telefonní číslo. To je nutné ověřit pomocí SMS kódu a posléze již na něj bude možné odesílat ověřovací SMS kódy od našeho účtu.

Používáte dvoufázové ověření od Googlu?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: