TOPlist

K čemu je dobrý duální fotoaparát?

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
18.7.2017 11:00 (18.12.2018 07:54)
Ikona komentáře 6
K čemu je dobrý duální fotoaparát
Reklama

Aktuální modely vlajkových lodí často lákají na duální fotoaparát. K čemu jsou ale dva foťáky vedle sebe vlastně dobré? Jaká je historie, současnost a možná budoucnost tohoto fenoménu? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku. Jak už to u technických novinek často bývá, skoro všechno už tu někdy bylo. Duální fotoaparát zdaleka není takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. Prvním důvodem, proč se v minulosti začaly objevovat přístroje se dvěma objektivy, bylo pořizování trojrozměrných snímků. Ty se pak prohlížely pomocí speciálních brýlí, jež do každého oka „posílaly“ pro něj určený obrázek. Historie stereoskopické fotografie sahá až do roku 1851 a samotná myšlenka se datuje k roku 1833.

Ve jménu třetího rozměru

Od dávné historie se vraťme blíže k současnosti. Jedním z prvních chytrých telefonů, využívajících dvou fotoaparátů, je HTC Evo 3D z června roku 2011. Kromě této technické vymoženosti byl telefon vybaven také 3D displejem, který byl schopen prezentovat trojrozměrný obraz bez nutnosti použití speciálních brýlí. K tomu mu pomáhala technologie štěrbin, které umožňovaly levému oku vidět jednu polovinu obrazových bodů a pravému oku druhou polovinu, čímž vznikal stereoskopický obraz. Bohužel doba tomuto přístroji nepřála a zájem o něj byl – i s ohledem na vyšší cenovku – relativně nízký.
HTC Evo 3D mělo duální fotoaparát

HTC Evo 3D mělo duální fotoaparát

Málokdo však ví, že úplně prvním smartphonem se dvěma fotoaparáty byl LG Optimus 3D, který se v naší redakci objevil o několik měsíců později. Ani tento model však zájem široké veřejnosti nevyvolal. Důvodem bylo i malé rozlišení obrazovky, které bylo použitou 3D technologií sníženo prakticky na polovinu. Ani o rok mladší LG Optimus 3D MAX díru do světa neudělal, takže se dá říci, že roku 2012 experimenty se dvěma fotoaparáty na nějakou dobu skončily.

Duální fotoaparát a hloubka ostrosti

Dalším důvodem, proč výrobci začali experimentovat se dvěma fotoaparáty, byla hloubka ostrosti. Wikipedia k tomuto tématu říká: „Nejčastěji se různých hloubek ostrosti cíleně využívá při kreativním fotografování. Změnou velikosti clonového otvoru lze docílit zploštění scény, či naopak zvýraznění zaostřených předmětů vůči neostrému pozadí.“ Více než tisíce slov v tomto případě vysvětlí fotografie Dannyho Liona.
Jak funguje hloubka ostrosti?

Jak funguje hloubka ostrosti?

Duální fotoaparát je v takovém případě (zjednodušeně řečeno) používán následujícím způsobem: zatímco první foťák ostří na fotografovaný objekt, druhý, který nemusí nutně mít vysokou rozlišovací schopnost, zaostří a vyfotí pozadí. Následně jsou oba snímky složeny do jednoho, přičemž pozadí je softwarově rozmazáno. Tím vznikne snímek podobný těm, jaké pořizují digitální zrcadlovky. Jednou z prvních vlaštovek byl DEXP Ixion Zenith s hlavním 12Mpx fotoaparátem a sekundárním, který měl jen 2 Mpx. S téměř stejnou výbavou přišel také ZTE Axon Elite (zde byl 13Mpx a 2Mpx fotoaparát). Neměli bychom zapomenout zmínit ani Lenovo Vibe S1 či LG V10, které přinesly duální fotoaparát na přední straně, což určitě ocenili příznivci „selfíček“.
DEXP Ixion X355 Zenith

DEXP Ixion X355 Zenith

Inspirace v lidském oku

Další fází bylo použití dvou fotoaparátů, kdy jeden pořizuje barevný a druhý monochromatický snímek, ze kterých se následně skládá výsledný obraz. Monochromatické obrazy jsou fotografy ceněny nejen pro originalitu, ale také kvůli vyšší ostrosti, která vynikne zejména ve srovnání barevnými obrázky. Software telefonu tedy skládá fotku z černobílé a barevné verze téže scény. Tato technologie vlastně napodobuje fungování lidského oka, kde tyčinky rozlišují pouze odstíny šedi, jsou citlivější na světlo a umožňují vidění za šera, zatímco čípky umožňují barevné vidění (modrá, zelená a červená), ale vyžadují dobře osvětlené prostředí. Jako první použil tuto technologii Huawei P9, o kterém Vašek Švec napsal: „Jedním z největších lákadel nového Huawei P9 je bezesporu jeho duální fotoaparát s rozlišením 12 MPx, na jehož vývoji Huawei spolupracoval s německou fotolegendou Leica. Jeden snímač je přitom pouze monochromatický a zachytí tak pouze černobílou fotografii, druhý snímač pak snímku dodá barvy. Díky této metodě by měl Huawei P9 nabídnout, na poměry fotomobilů, velmi dobrou hloubku ostrosti. K hrátkám s hloubkou ostrosti slouží speciální režim, díky kterému můžete změnit hloubku fotografie i po jejím zachycení.“ Fotoaparát je v závěru recenze hodnocen jako výborný.
Huawei P9 s duálním fotoaparátem

Huawei P9 s duálním fotoaparátem

Barevná + černobílá = vyšší kvalita

Později se kombinace barevného a černobílého foťáku objevila i v dalších chytrých telefonech, jako Honor 8, ale i v portfoliu ostatních výrobců. Postupně se tato výbava dostala i do nižších tříd, jako například Xiaomi Mi 5s Plus. V září roku 2016 představil výrobce mobilních čipů Qualcomm svou technologii Clear Sight. Jejím cílem bylo přinést nový způsob zpracování snímků z duálních fotoaparátů. O novince jsme psali s tím, že „podstata je v tom, že černobílý senzor nabízí větší výkon při nízkém osvětlení. Kombinací obrázků z obou senzorů vznikne fotografie s lepším dynamickým rozsahem, která obsahuje méně šumu a je celkově ostřejší. Výsledky jsou patrné zejména při focení ve zhoršených světelných podmínkách.“
Qualcomm představuje technologii Clear Sight

Qualcomm představuje technologii Clear Sight

Další trendy duálních fotoaparátů

Společnosti LG a Apple již přišly s vlastním řešením. Jihokorejská společnost se zaměřila na co možná nejširší úhel pohledu a u modelu G5 nabídla dva foťáky s totožnými parametry, ovšem odlišným úhlem „pohledu“. Toto řešení umožňuje pokrýt co největší prostor, což je důležité například při fotografování skupiny lidí nebo při focení v interiéru. Proti tomu Apple se vydal opačným směrem a u modelu 7 Plus zúžil úhel záběru jednoho z fotoaparátů. Dosáhl tak schopnosti teleobjektivu s možností dvojnásobného zoomu bez ztráty rozlišení obrazu. Daní za to však byla schopnost zachytit méně světla.

Závěrečné zamyšlení

Ve snaze odlišit novou vlajkovou loď od konkurence výrobci někdy sahají k přinejmenším polemickým technikám, včetně instalace dvou fotoaparátů. V současnosti je známo přinejmenším pět variant, jak různí výrobci využívali či používají duální fotoaparát. To je nepříjemné především z pohledu zákazníků, kteří většinou nejsou obeznámeni s tím, co která značka pod tímto pojmem nabízí. Samozřejmě je otázkou, která z použitých technologií se nakonec osvědčí v praxi a prosadí se. V případě stereoskopické fotografie patrně dnes již můžeme mluvit o zřejmém neúspěchu. U ostatních jsou zatím výsledky poměrně nejasné, nicméně je pravdou, že zařízení s dvěma fotoaparáty obvykle dosahují v recenzích kladnějších hodnocení než konvenční řešení.
Má váš telefon duální fotoaparát?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: