Dropbox: Jak snadno bezdrátově synchronizovat soubory v Androidu?
- Návody
- Karel Kilián
- 20.8.2015
- 18
Cloudové úložiště Dropbox patří ve svém segmentu k jednoznačně nejpopulárnějším řešením. Není proto překvapením, že si svou cestu našlo i na operační systém Android, pro který již několik let existuje oficiální aplikace. V tomto článku vám představíme nejen základní vlastnosti a funkce programu Dropbox, ale i výhody tohoto řešení, speciality webové aplikace a vysvětlíme vám, jak nastavit bezdrátovou synchronizaci telefonu s Androidem a stolního počítače či notebooku.
Obsah
- Co je to cloud?
- Co je Dropbox?
- Co umí Dropbox na Androidu?
- Instalace a registrace
- Automatická záloha fotek a videí
- Rozhraní aplikace pro Android
- Možnosti práce s Dropboxem z mobilu či tabletu
- Jak nahrát soubor z telefonu/tabletu do úložiště Dropbox?
- Možnosti nastavení mobilní aplikace
- Výhody webové aplikace
- Synchronizace s počítačem
- 10x “ano” pro Dropbox
Co je to cloud?
Cloudové úložiště si můžete představit jako server připojený k Internetu, který za určitých podmínek poskytuje diskový prostor svým uživatelům. Výhodou tohoto řešení je především dostupnost takto uložených dat odkudkoli, kde je přístupné internetové připojení, a jejich nezávislost na hardwarovém zařízení (pokud vám tedy například “odejde” pevný disk v počítači či notebooku, vaše data zůstávají v bezpečí). Nevýhodou je naopak nezbytnost připojení k Internetu, bez kterého synchronizace s cloudem prostě nefunguje.
Většina provozovatelů ukládá data fyzicky na více serverech (a často také v různých lokalitách), takže zůstávají dostupná i v případě výpadku jednoho nebo více serverů. Provozovatelé cloudových úložišť na sebe obvykle berou zodpovědnost za ochranu, zálohování a dostupnost uložených dat.
Co je Dropbox?
Dropbox je jedním z nejstarších a současně i nejpopulárnějších poskytovatelů cloudového úložiště. Provozovatelem je stejnojmenná kalifornská společnost se sídlem v San Franciscu, nabízející ukládání dat do cloudu, synchronizaci souborů a klientský software. Dropbox vytváří na disku počítače speciální složku, která je následně skrze cloud automaticky synchronizována. Obsah se tak nachází nejen na lokálním disku v dané složce, ale také v cloudu a na všech počítačích, propojených se stejným účtem. Soubory umístěné v této složce jsou také přístupné přes webové rozhraní a mobilní aplikaci. Dropbox využívá obchodní model, kdy uživatelům nabízí zdarma 2 GB prostoru s tím, že další je možné zakoupit, případně získat za doporučení služby dalším uživatelům.
Co umí Dropbox na Androidu?
Na rozdíl od desktopové aplikace pro počítače nesynchronizuje mobilní aplikace data z cloudu do úložiště telefonu či tabletu. S ohledem na možné objemy dat by totiž synchronizace byla náročná na prostor v zařízení, stejně jako na datové přenosy.
Aplikace pro Android umí:
- Vytvářet nové složky, které jsou následně synchronizovány do všech propojených počítačů.
- Nahrávat soubory ze zařízení do cloudového úložiště (odkud jsou opět automaticky synchronizovány do počítačů).
- Stahovat soubory z cloudu do zařízení a následně s nimi pracovat (například je editovat; sama aplikace podporuje editaci dokumentů MS Office a zobrazení mnoha formátů).
- Automaticky zálohovat fotky a videa ze zařízení do cloudu (a odtud dále do všech připojených počítačů); volitelně lze toto počínání omezit jen na připojení přes Wi-Fi.
- Odesílat velké soubory, které by neprošly jako příloha e-mailové zprávy, jako odkaz ke stažení.
https://www.youtube.com/watch?v=QADSH8XYx_A
Instalace a registrace
Klientskou aplikaci Dropbox pro Android můžete stáhnout zdarma z Obchodu Play. Je určena pro telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a novějším. Instalační balíček je poměrně “macatý” – stahovat budete bezmála 40 MB.
K tomu, abyste mohli služeb Dropboxu využívat, je nutné se nejprve registrovat. K registraci budete vyzváni po prvním spuštění aplikace na svém telefonu či tabletu. Na úvodní obrazovce k tomu slouží tlačítko Sign Up, po jehož stisknutí se dostanete na registrační formulář. Dropbox nevyžaduje od uživatelů příliš mnoho detailů – k registraci mu stačí křestní jméno, příjmení, e-mailová adresa a heslo. Pak je ještě nutné souhlasit s podmínkami služby.
Aplikace, bohužel, nekomunikuje česky, což může být poněkud limitujícím faktorem pro některé uživatele.
Automatická záloha fotek a videí
Po registraci vám bude nabídnuta automatická záloha fotek a videí do cloudu. Rozhodně tuto funkci doporučujeme aktivovat, neboť v případě ztráty či odcizení zařízení nepřijdete o své vzpomínky.
Další výhoda automatického zálohování spočívá v tom, že se vám fotky z telefonu či tabletu automaticky přenesou do počítače. Po synchronizaci do cloudu totiž budou staženy synchronizačním klientem pro desktop, a vy se tak nemusíte starat o to, jak fotografie a videa dostat do PC.
Automatické zálohování fotek a videí můžete později změnit v nastavení aplikace v sekci Camera Upload.
Rozhraní aplikace pro Android
Dropbox pro Android má rozhraní dle designových pokynů Material, takže se v něm patrně neztratíte.
V postranní nabídce naleznete následující položky:
- Files – zobrazení tradiční souborové struktury vaší cloudové složky.
- Photos – zobrazení všech fotek, které Dropbox uložil do cloudu. Můžete zde také sledovat právě probíhající přenosy.
- Favorites – položky, které jste označili hvězdičkou, jako oblíbené. Tyto položky jsou následně ukládány do zařízení pro offline přístup.
- Notifications – přehled oznámení. Dozvíte se zde například, když naplníte maximální kapacitu svého úložiště.
- Ozubené kolečko v pravém horním rohu nabídky pak slouží ke vstupu do nastavení.
Možnosti práce s Dropboxem z mobilu či tabletu
Kromě procházení složek a fotografií můžete skrze kontextovou nabídku obnovit seznam souborů a složek (Refresh) nebo změnit způsob řazení (Sort) podle abecedy či data.
Skrze tlačítko s obrázkem lupy je možné v rámci cloudového disku také vyhledávat, nicméně hledání funguje pouze v rámci názvů – obsah souborů prohledáván není.
V případě souborů v cloudu se nabídka zobrazí po klepnutí na malou šipku po pravé straně.
Obsahuje následující možnosti:
- Send a link to this file – odeslání odkazu pro stažení souboru skrze další aplikaci (například e-mailem, přes instantní komunikaci apod.).
- Open with… – stáhne soubor do zařízení a nabídne seznam aplikací, ve kterých ho můžete otevřít.
- Rename – přejmenování souboru.
- Move – přesunutí souboru do jiné složky.
- Export – předání souboru další aplikaci (například jeho stažení do zařízení, odeslání e-mailem, nahrání do jiného cloudu, …)
- Comments – zobrazení komentářů k souboru s možností přidání dalšího.
- Favorite – přidání souboru mezi oblíbené. Oblíbené soubory jsou pak uloženy do paměti zařízení pro offline použití.
- Delete – smazání souboru.
V případě složek vypadá nabídka maličko jinak:
- Invite people to collaborate – možnost pozvat do složky další uživatele. Je to podobné sdílení složek v rámci sítě. Volitelně lze nastavit, kdo může ke složce zvát další uživatele.
- Send a link to this folder – odeslání odkazu k prohlížení obsahu zvolené složky. Odkaz lze poslat třeba e-mailem nebo skrze komunikační aplikaci.,
- Rename – přejmenování složky.
- Move – přesun složky v rámci souborové struktury.
- Delete – smazání složky.
Jak nahrát soubor z telefonu/tabletu do úložiště Dropbox?
Možnosti jsou v podstatě dvě. První je klepnutí na kulaté plovoucí tlačítko + v pravém dolním rohu, kde je v nabídce kromě založení nové složky (Create new folder) a vytvoření nového textového souboru (Create new text file) také nahrávání souboru do úložiště (Upload files). Následně si zvolíte, jestli chcete nahrávat fotky či videa (Photos or videos), nebo jiný typ souboru (Other files). Zvolíte soubor a ten bude následně uložen do Dropboxu.
Druhou možností je využití systémového sdílení. Například v aplikaci pro správu souborů označíte požadované soubory a zvolíte sdílení přes Dropbox, tedy položku Add to Dropbox. Pak vyberete složku, do které budou soubory uloženy, případně můžete tlačítkem v pravém horním rohu vytvořit novou.
Možnosti nastavení mobilní aplikace
Můžeme konstatovat, že možnosti nastavení mobilní aplikace pro Android nejsou nijak široké.
Pojďme si projít důležité položky a vysvětlit si, k čemu slouží.
- Account photo – výběr fotografie, která bude použita jako avatar vašeho účtu.
- E-mail – informace o e-mailové adrese, na kterou je Dropbox navázán. Tuto možnost nelze měnit.
- Space used – informace o zabraném prostoru.
- Link a computer – zjednodušené propojení počítače s Dropboxem, které si vysvětlíme níže.
- Sign out of Dropbox – odhlášení aplikace z účtu.
- Upgrade account – navýšení prostoru úložiště. Platit můžete skrze nákupy v aplikaci nebo kreditní kartou. Tarif Dropbox Pro přijde na 229 Kč/měsíc.
- Invite friends – zvětšit úložný prostor lze také pozváním dalších uživatelů. Za každého, který dokončí registraci, dostanete 500 MB, maximálně však dalších 16 GB, tedy celkem 18 GB.
- Turn off Camera Upload/Turn on Camera Upload – vypnutí či zapnutí automatického nahrávání fotografií ze zařízení do cloudu.
- What to upload – zde si můžete zvolit, zda se budou nahrávat jen fotky (Photos only), nebo i videa (Photos and videos).
- How to upload – volba, zdali má automatické nahrávání probíhat jen při připojení přes Wi-Fi, nebo i mobilní data.
Výhody webové aplikace
Máme tedy nainstalovanou mobilní aplikaci v telefonu či tabletu, registrovaný účet, a nyní vyvstává otázka, co s daty uloženými v cloudu dělat dál. Jednou z možností je jejich správa přes webové rozhraní, ke kterému se dostanete na adrese https://www.dropbox.com/home. Po přihlášení e-mailovou adresou a heslem se dostanete ke složkám a souborům, se kterými můžete pracovat podobným způsobem, jako v mobilní aplikaci.
Skrze webové rozhraní lze využívat například takzvané “verzování”, tedy možnost návratu ke starší verzi souboru. Pokud tedy nějaký soubor upravíte a následně zjistíte, že potřebujete zpět jeho starší verzi, stačí najít dotyčný soubor ve webové aplikaci, označit ho a skrze nabídku More zvolit Previous versions. Zobrazí se seznam všech verzí s možností výběru té, kterou chcete obnovit. U každé verze je uvedeno datum, čas, velikost a název zařízení, ze kterého byla provedena změna.
Dalším funkcí, kterou naleznete výhradně ve webovém rozhraní, je možnost obnovení smazaných souborů a složek. Stačí přejít do složky, ze které jste soubor smazali, a v horní liště klepnout na ikonu odpadkového koše. Tím zobrazíte i smazané soubory. Následně můžete kterýkoli soubor označit a skrze nástrojovou lištu a tlačítko Restore obnovit.
Synchronizace s počítačem
Dostáváme se ke slibované synchronizaci s počítačem. Ta funguje následovně: nainstalujete si klientskou aplikaci (k dispozici je nejen pro Windows, ale i Linux a Mac OS) a zvolíte nebo vytvoříte složku. Do této složky je pak synchronizován obsah celého cloudového úložiště, nebo jen vybraných složek.
- Pokud nějaký soubor v této složce změníte, nahraje se jeho aktualizovaná verze do cloudu (přes webovou aplikaci se lze vrátit k předchozí verzi).
- Když se změní nějaký soubor v cloudu, je aktualizován také v počítači.
- Jestliže přidáte do složky nový soubor, je tento automaticky nahrán do cloudu.
- Pokud se v cloudu objeví nový soubor, je automaticky stažen do počítače.
- Když nějaký soubor ze složky smažete, projeví se toto smazání i v cloudu (přes webovou aplikaci je možné soubor obnovit).
- Jestliže smažete nějaký soubor v cloudu, bude vymazán i ze složky v PC.
Aplikaci je přitom možné pod stejným účtem instalovat i na více počítačů. Synchronizace pak probíhá skrze cloud napříč všemi připojenými zařízeními. Pokud tedy například na jednom PC smažete ve složce soubor, dojde k jeho smazání na všech počítačích, pracujících s tím samým účtem. Toho lze využít například při zpracování dokumentu doma a v zaměstnání: v práci uložíte aktualizovanou verzi dokumentu, doma zapnete počítač a během několika okamžiků se vám soubor aktualizuje i v domácím PC.
Patrně největší výhodou je automatické nahrávání fotek z telefonu do cloudu. Všechny nahrané fotky (volitelně i videa) jsou následně staženy do počítače, kde s nimi můžete dále pracovat (editovat je, třídit, spravovat, publikovat, sdílet, …). Nemusíte tak řešit, jak stáhnout fotky z mobilu do PC – stačí přijít domů, připojit telefon k Wi-Fi, počkat, než se všechny snímky nahrají do cloudu a následně replikují do počítače.
1. možnost, jak na propojení počítače s Dropboxem
První možnost vede přes nastavení aplikace v mobilním zařízení, kde vyberete volbu Link a computer. Ujme se vás průvodce, kterému na první otázku, pokud jste poblíž počítače, odpovězte Yes, continue.
Jako první budete muset otevřít webovou stránku www.dropbox.com/connect. Pak klepnete na displeji telefonu na tlačítko Next.
Zaměříte fotoaparátem QR kód na obrazovce a spustí se stahování instalátoru.
Po stažení soubor spustíte. Pak dojde ke stažení aplikace a její následné instalaci.
Při použití tohoto způsobu je výhodou, že během instalace nebudete muset zadávat přihlašovací údaje. Informace o vašem účtu si aplikace převezme z telefonu.
V nastavení, které najdete pod volbou Advanced settings pak zjistíte, kterou složku Dropbox používá.
Nakonec proběhne synchronizace souborů z cloudu do počítače.
2. možnost, jak na propojení počítače s Dropboxem
Druhá možnost se od první příliš neliší, budete však muset zadávat e-mailovou adresu a heslo.
Jděte na adresu www.dropbox.com/downloading. Automaticky by se měla začít stahovat “instalačka” Dropboxu.
Vyčkejte a po dokončení stahování soubor spusťte. Opět bude následovat stahování dalších souborů a instalace.
Pak bude nutné zadat přihlašovací údaje a zvolit, jestli chcete synchronizovat celý obsah úložiště, nebo jen vybrané složky.
V nastavení můžete mimo jiné zvolit i složku, která bude synchronizována.
O probíhající synchronizaci informuje ikona, zobrazující se v systémové oblasti. Po klepnutí je možné sledovat probíhající přenosy, provádět nastavení, otevřít složku v počítači pomocí Průzkumníka, nebo spustit webovou aplikaci v prohlížeči.
10x “ano” pro Dropbox
Pojďme si nyní shrnout hlavní výhody, které vám Dropbox přinese.
- Nemusíte se starat o přenos fotek z telefonu do počítače.
- Nebudete složitě řešit přenos jakýchkoli souborů z mobilu do PC či naopak.
- Přístup ke všem souborům kdekoli, kde je dostupný Internet (z mobilní aplikace, webové aplikace, …).
- Záloha vašich dat v cloudu. O data tedy nepřijdete ani v případě zcizení či nevratného poškození počítače.
- Při propojení více počítačů ukládání dat na více místech (často i geograficky vzdálených).
- Jednoduchá aktualizace jednoho dokumentu na více počítačích.
- Možnost obnovení smazaných souborů.
- Funkce obnovení starší verze souboru.
- Snadné sdílení velkých souborů a celých složek prostřednictvím odkazů.
- Celý systém funguje automaticky – po přihlášení a úvodním nastavení není nutné se o nic dalšího starat.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář