Dropbox pro Android v praxi
- Recenze
- Karel Kilián
- 25.6.2015
- 8
Nedávno se objevila varianta Dropboxu pro Android, takže se dnes podíváme na to, jak funguje pod tímto systémem.
Na úvod: pokud nevíte, co a k čemu je dobrý Dropbox, doporučím vám svou recenzi z prosince loňského roku, kde jsou popsány hlavní vlastnosti, konfigurace i způsob fungování pod operačními systémy Windows.
Nedávno se také objevila varianta pro některé mobilní platformy a protože v nabídce nechyběl ani Android, podíváme se dnes na to, jak funguje Dropbox pod tímto systémem.
Patrně první otázka, kterou si položíte, se bude týkat datové náročnosti. Klasický Dropbox totiž při jakékoli změně uložených souborů provádí jejich synchronizaci na server a následně i na všechny počítače připojené pod stejným účtem (v případě počítačů ve stejné LAN ale umí synchronizovat data přímo). Dropbox pro Android funguje poněkud jinak: data se přenášejí jen při procházení složek a samotné soubory jsou do mobilního telefonu stahovány až v okamžiku, kdy si je uživatel vyžádá.
První spuštění
Při prvním spuštění jste dotázáni, zda již máte, nebo jestli si přejete založit nový účet Dropboxu.
Zvolil jsem první variantu a následně jsem byl požádán o přihlašovací jméno (resp. e-mail) a heslo.
Základní operace
Po přihlášení (a při každém dalším spuštění) se dostanete do seznamu složek ve svém úložišti. Procházení složkami probíhá standardním způsobem, jak je obvyklé v běžných správcích souborů.
U souborů je prezentován jejich název, velikost a datum poslední úpravy. Žádné pokročilejší funkce, jako je například zobrazování náhledů ve webové aplikaci, ale nečekejte.
Jak již bylo řečeno: Dropbox stahuje soubory do telefonu teprve na základě požadavku – v offline režimu tedy nemáte k dispozici jejich kopii. Stažení provedete přes kontextové menu, jež lze vyvolat dlouhým podržením prstu na názvu souboru, případně tapnutím na požadovaný soubor. Kromě uložení lze soubor také pouze otevřít, nasdílet jinému uživateli, nebo smazat.
Bohužel mobilní aplikace neobsahuje žádné integrované prohlížeče či editory, takže například s dokumenty můžete pracovat jen skrze již nainstalované programy. K dispozici je sice možnost zobrazení souboru jako textu, což vám ale ve většině případů nebude k ničemu.
Nahrávání souborů
Patrně nejsilnější devizou mobilního Dropboxu je schopnost nahrávat soubory na server. V praxi tuto funkci využijete například v okamžiku, kdy vyfotíte zajímavý snímek a nahrajete ho do Dropboxu. Doma či v práci si ho pak můžete prohlédnout v počítači, aniž byste museli řešit jeho přenos z telefonu. V takovém případě je ale pochopitelně nutné počítat s odpovídajícím objemem přenesených dat.
Nahrání souboru provedete jednoduše stiskem klávesy [Menu] a následnou volbou Upload.
V následujícím dialogu budete dotázáni, jaký typ dat chcete uložit, čímž si lze usnadnit výběr požadovaného souboru (např. v případě volby Picture je nabídnuta Galerie).
Vytváření souborů
Kromě nahrání již existujících souborů lze také do Dropboxu uložit nově vytvořené. K dispozici jsou volby Picture a Video, kde je k pořízení nabídnut fotoaparát telefonu, Audio, pro které se nejspíš použijete Záznam zvuku, a Text, vyvolávající seznam systémových aplikací pro editaci textu. Pro vytvoření textu můžete také použít integrovaný DB Text Editore.
Po uložení takto vzniklých dokumentů jsou soubory okamžitě nahrávány do online úložiště. Podobným způsobem je také možné vytvářet nové složky.
Sdílení
Jednou z funkcí desktopového Dropboxu je možnost sdílení složek s ostatními uživateli. Kupodivu tato schopnost nechybí ani ve verzi pro Android, přičemž sdílet je možné nejen standardním způsobem, kdy se zvolená složka přidá do složek oprávněných uživatelů, ale k dispozici jsou i další systémové prostředky, jako je možnost odeslání souboru v příloze e-mailu, zaslání odkazu pro stažení, či odeslání dat jinou aplikací.
Shrnutí
Jaká pozitiva a negativa má tedy mobilní Dropbox?
Klady:
- Možnost okamžitého přístupu ke všem souborům a složkám v úložišti.
- Schopnost vytváření veřejných odkazů na jakýkoli soubor nebo složku.
- Mazání souborů ze serveru (a tím pádem i propojených stanic).
- Jednoduché vytváření nových souborů přímo do Dropboxu.
Zápory:
- Soubory nejsou uloženy v lokální kopii v telefonu (což ale může být i plus – záleží na úhlu pohledu).
- Není možné stáhnout celou složku.
- Absence náhledů – např. v případě obrázků.
Pokud tedy máte připojení k Internetu, může vám být Dropbox pro Android užitečným pomocníkem.
Informace o programu
Cena: zdarma
Autor: Dropbox.com
Web programu: www.dropbox.com/android
Velikost aplikace v telefonu: 2,12 MB
QR kód:
Účet na Dropboxu si můžete založit zde.
Zdroj: MakeTechEasier.com.
Článek byl převzat z Blog.Zarohem.cz.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář