TOPlist

Displeje: Rychlý průvodce zkratkami

ilustracni_foto

Když už se rozhodneme pořídit nový smartphone, musíme řešit i rozlišení a velikost displeje. Několik písmen uvedených v charakteristice obrazovky však stále dost uživatelů mate. Nerozumí jim a vlastně neví, co znamenají. Víkendové zprávičky zahájíme takovým krátkým a shrnujícím popisem těchto zkratek.

Vše začalo samozřejmě s telefonem T-Mobile G1, který v roce 2008 představil první komerčně dostupný smartphone s operačním systémem od Googlu. Tehdy ještě ve verzi s jedničkou na začátku. Právě tento přístroj se honosil kapacitním dotykovým displejem o rozlišení hVGA.

ilustracni_foto

Udělat si přehled o tom, jak se vlastně jednotlivá rozlišení jmenují, je v podstatě snadné. Existují dvě hlavní skupiny – VGA a HD. VGA je standardním označením rozlišení 640×480. Pokud se bavíme o displeji velikosti hVGA, ono „h“ na začátku nám značí „half“, tedy poloviční. Proto 320×480. QVGA je pak „quarter VGA“ neboli čtvrtinové VGA – 240×320. Ještě předminulý rok, kdy hon za opravdu vysokým rozlišením teprve začínal, bylo u kvalitních telefonů pravděpodobně nejrozšířenějším rozlišením širokoúhlé WVGA, klasických 800×480 bodů.

VGA

Dále už se dostáváme k HD. Trochu překvapivě neznačí 1920×1080 pixelů, jak by se někteří mohli domnívat, ale „pouhých“ 1280 na 720, neboli rozměr známý například z telefonu Galaxy Nexus. Tento rozměr občas bývá rovněž nazýván WXGA (Wide Extended Graphics Array ) a opět nám značí širokoúhlý displej. Záleží pak na výrobci, zda si z této specifikace vybere rozměr 1280×720, 1280×768, 1280×800, 1360×768 nebo 1366×768 – ano, skutečně do této specifikace spadají všechna tato rozlišení včetně posledního zmiňovaného, se kterým se často setkáváme hlavně u levných notebooků.

XGA

Ještě než se podíváme na FullHD specifikaci, uděláme si malou odbočku k poněkud netypickému (avšak často využívanému)  qHD. Podle předchozího klíče budete pravděpodobně tipovat rozlišení 640×360, což ale kvůli poněkud chaotickému označování není správná odpověď. Správně by se qHD totiž mělo jmenovat qFHD, jedná se proto o rozměr 540×960. Setkat se s ním lze například v Motorole ATRIX 2 nebo HTC Sensation 4G.

HD

A jdeme na nejjemnější a nejúžasnější (a pochopitelně nejdražší) displeje. FHD neboli FullHD dobře znáte z televizí. Rozlišení 1920×1080 je na drobných displejích neskutečně jemné a vážně efektní. Otázkou zůstává, zda je běžné oko uživatelovo ještě schopno vůbec postřehnout rozdíl mezi HD a FullHD – jedno je však jasné: Tento rok můžeme očekávat útok high-endových telefonů právě s tímto displejem. Prvním průkopníkem byl HTC Butterfly (neboli Droid DNA) a další na sebe nenechají dlouho čekat.

A mimochodem, víte, že už se lze setkat i s hrůzostrašnou zkratkou WQXGA, která značí rozlišení až 2560×1600? Přemýšlíte při pořizovaní nového mobilu nad tím, co která zkratka znamená?

Zdroj: AndroidGuys

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)