TOPlist

Používáte Discord? Brzy možná budete muset ověřit svůj věk skenováním obličeje a občankou

  • Discord v Británii a Austrálii spustil testování ověření věku pomocí občanky a skenu obličeje
  • Zatím se nevyjádřil k otázce, zda toto opatření zavede legálně
  • Výsledky ověření bude posuzovat umělá inteligence – ale co když selže?

Sdílejte:
Pavlína Čížková
Pavlína Čížková
21.4.2025 06:00
Ikona komentáře 5
Discord zavádí ověřování věku

Na Discordu se začíná testovat novinka, která některé uživatele může trochu zaskočit. Pokud chcete vidět citlivý obsah, budete muset prokázat svůj věk – a to buď naskenováním občanky, nebo rovnou obličeje přes kameru. Nejde přitom zatím o plošné zavedení po celém světě. Platforma spustila testování v Británii a Austrálii, kde novinka reaguje na místní zákony, které tlačí na větší ochranu dětí na internetu. Takže z pohledu Discordu je to zatím jen „experiment“.

Celý proces ověřování se vás bude týkat jen v případě, že jste si doposud na této komunikační platformě neověřili věk. A ani tak vás to nečeká hned; k ověření dojde buď tehdy, kdy vám do cesty přijde citlivý obsah nebo při pokusu upravit nastavení citlivého obsahu.

Citlivý obsah na Discordu

V obou případech se vám zobrazí okno s výzvou: buď pustíte Discord ke kameře a necháte si naskenovat obličej, nebo naskenujete QR kód a přes mobil odešlete fotku občanky nebo pasu.

Za ověřením věku samozřejmě stojí umělá inteligence, jejíž spolehlivost může v některých případech nevylučitelně kulhat – pro tyto případy platforma samozřejmě umožňuje odvolání a ověření skutečným člověkem.

Discord chrání děti, ale za cenu kontroverze

Za celým tímto „ověřovacím pokusem“ stojí zákony jako britský Online Safety Act, který nutí platformy nasazovat tvrdší ověřování věku, pokud se na nich může objevit citlivý nebo jiný problematický obsah. Austrálie zase přitvrzuje tak, že děti pod 16 let nesmí na sociální sítě vůbec.

Ověření věku na Discordu

Discord tím pádem hraje na jistotu – a i když se ověřování v tuto chvíli tváří jako dočasný test, je dost možné, že se podobné věci časem objeví i jinde. Na dotaz, jestli tuto formu ověření plánují zavést globálně, zatím Discord odpověď neřekl.

Co se týká soukromí, podle Discordu jsou data použita jen pro ověření a dál se neukládají; ani u nich, ani u dodavatelů.

U rozpoznání obličeje se vše děje přímo na vašem zařízení, takže se žádná biometrie nikam neposílá. A co se týká občanského průkazu, ten je po ověření údajně hned smazán.

Zajímá nás váš názor – co si o tomto experimentu myslíte?

Zdroj: The Verge, Discord

O autorovi

Pavlína Čížková

Pája nemálo kdy slýchá, že vypadá, jako by do přítomnosti přišla z cyberpunkového budoucna. Nejen svou prezentací, ale i svými zájmy dává veřejnosti každý den… Více o autorovi

Pavlína Čížková
Sdílejte: