TOPlist

Digital Wellbeing je nový nástroj pro boj se závislostí na mobilech

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
7.8.2018 21:58 (14.12.2018 12:01)
Ikona komentáře 5
android 9 pie digital wellbeing
Reklama

Včera večer Google trochu nečekaně vydal Android 9 Pie. Samotný systém se moc neliší od betaverze, která byla dlouhé měsíce k dispozici pro několik telefonů. Nicméně je tu ale jedná významná novinka, kterou včera Google rovněž spustil. A to Digital Wellbeing, v překladu něco jako digitální pohoda. Tato funkce byla představena společně s Androidem 9 Pie již před mnoha měsíci, moc se ale o ní nemluvilo. Až včera večer se objevila betaverze, kterou můžou instalovat majitelé Pixel telefonů. Google chce touto funkcí bojovat se závislostí na mobilech. Jak přesně?

Digital Wellbeing: Google v Androidu 9 Pie bojuje se závislostí na mobilech

Novinku už máme k dispozici na redakčním Pixel telefonu. Můžeme se tak blíže podívat na to, co vlastně umí a jak má bojovat se závislostí. Nástroj počítá každou minutu, kterou telefon používáte, počítá počet notifikací a také kolikrát denně telefon odemknete. Vše následně zabalí do jednoduše pochopitelných grafů, ze kterých hned uvidíte, jak často telefon používáte a jestli máte problém se závislostí. digitalni pohoda google android 9 pie Digital Wellbeing se objeví jako nová položka v nastavení telefonu. Na základní obrazovce vidíte rychlé informace o tom, kolik minut/hodin jste dnes již telefon používali. Zároveň vidíte, ve které aplikaci jste trávili nejvíce času. Uprostřed obrazovky se nachází počet odemknutí telefonů a také kolik notifikací vám přišlo. Vše podstatné se ale odehrává ve funkci Dashboard. Ta vám používání telefonu rozkouskuje ještě do větších detailů. Můžete si rychle zobrazit s jakou aplikací jste trávili nejvíce času, ze které vám přišlo nejvíce notifikací a také se dají seřadit podle toho, jak často je otevíráte. digital wellbeing google android 9 pie Pokud si na nějakou aplikaci kliknete, vidíte ještě podrobnější statistiky toho, jak jste aplikaci používali. Zde už je to rozděleno i na jednotlivé hodiny. Pro každou aplikaci si můžete nastavit maximální čas, který ji můžete mít každý den zapnutou. Pro příklad si vezmeme aplikaci Sync. Jak jde vidět, dnes jsme aplikaci používali 16 minut. V nastavení Digital Wellbeing jsme si následně nastavili, že aplikaci můžeme používat pouze 15 minut každý den. Dostali jsme se přes limit a dnes již aplikaci nemůžeme používat. Ikonka aplikace zešedne a když se ji snažíte spustit, objeví se informace, že dnes již vypršel dovolený čas pro používání aplikace. Tímto způsobem si můžete nastavit všechny aplikace, například pro hry si vyhradit maximálně 10 minut denně, pro Facebook 15 minut atd.

Funkce Wind Down vás upozorní, že již máte jít spát

Další funkcí tohoto nástroje je něco, co se nazývá Wind Down. Určena je k tomu, abyste před spánkem dlouho nebrouzdali na telefonu. V nastavení si nejprve určíte dobu, ve kterou chcete jít spát. Můžete si nastavit automatický režim nerušit, ale hlavně černobílý režim. Jakmile bude čas jít spát, telefon se automaticky přepne do černobílého režimu, čímž dává uživatelovi vědět, že už by měl jít spát. Toto jsou hlavní funkce toho, co Google nazývá jako Digital Wellbeing, tedy digitální pohodu. Slouží hlavně k lepšímu pochopení toho, co vlastně s telefonem děláte a jak dlouho. Mnoho uživatelů si neuvědomuje, kolik hodin každý den tráví sledováním displeje telefonu. Nástroj je prozatím dostupní pouze na Pixel telefony od společnosti Google. Pokud telefon máte, můžete si betaverzi stáhnout z APKMirror a poté jej klasicky nainstalovat jako aplikaci. Nová položka se vám poté zobrazí v nastavení telefonu. Na podzim by měla vyjít plná verze a nástroj by se postupně měl rozšiřovat na další telefony. Nejprve se dostane na Android One telefony s čistým Androidem. Zajímavé je to, že podobné nástroje chystá Apple i do nadcházejícího iOS 12.

Přijde vám nástroj Digital Wellbeing užitečný? Dokáže odhadnout, kolik hodin trávíte každý den s telefonem?

Zdroje: vlastní, androidpolice.com

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: