V únoru jsme si v článku Jak nainstalovat a provozovat Android ve Windows? ukázali jeden ze způsobů, jak rozběhat Android ve virtuálním prostředí. Dnes zkusíme něco podobného, jen zvolíme jiný způsob – nebudeme používat speciálně upravenou verzi Android x86, ale využijeme Android SDK.
Chtěli byste si například vyzkoušet jinou verzi Androidu, než jakou máte ve svém telefonu, a nechcete přitom experimentovat s alternativními ROM, ani znovu instalovat všechny aplikace? Je tu celkem jednoduchá cesta: SDK Emulator původně určený pro vývojáře pro testování jejich aplikací na nejnovějších platformách s různými konfiguracemi.
Předem upozorníme na skutečnost, že takto “virtualizovaný” Android je poměrně pomalý a jedná se o holý operační systém prostý jakýchkoli grafických nástaveb typu TouchWiz či Sense. Co je ale zásadní: funguje a není příliš obtížné ho rozběhat. Máte-li zájem provozovat Android na svém počítači, zkuste následující postup.
Jako první musíme nainstalovat Android SDK a připravit patřičné platformy.
- Stáhněte a rozbalte příslušnou verzi Android SDK pro váš operační systém (Windows ZIP, Windows EXE, Macintosh, Linux; velikost stahovaného souboru je mezi 26 a 31 MB).
- Přejděte do adresáře, kam jste rozbalili SDK. Pokud instalaci provádíte pod Windows, spusťte SDK Manager.exe. Jestliže jste na Linuxu nebo Macintoshi, přejděte do složky tools a spusťte android. Při prvním spuštění by se měla zobrazit následující obrazovka.
- Než budete moci nastavit nějaké virtuální zařízení, musíte stáhnout odpovídající platformu. Nainstalujte tedy SDK Platform Android… požadované verze (můžete jich k instalaci vybrat více najednou, stejně tak lze tímto způsobem doinstalovat další platformy dodatečně). Pochopitelně je nutné odsouhlasit licenční podmínky (nejrychleji přepínačem Accept All). Stažení a instalaci spustíte tlačítkem Install. Pokud zvolíte všechny platformy, počítejte s tím, že jejich stažení chvíli potrvá – stahují se řádově stovky megabajtů. Zatím si můžete udělat kafe :).
Poté, co vypijete pět šálků kávy, sníte tři koblihy a dvakrát si dojdete na záchod ;), by mělo být stahování dokončeno. Po skončení stahování a instalace budete vyzváni k restartu ADB.
Konečně se pustíme do toho, co vás patrně zajímá nejvíce: nastavení emulátoru.
- Přejděte do sekce Virtual Devices.
- Klikněte na New.
- Na obrazovce s nastavením nového zařízení zadejte:
- Do políčka Name název zařízení (např. muj_pokus). Doporučujeme nepoužívat diakritiku.
- V Target vyberte požadovanou platformu – my zkusíme Honeycomb, takže vybereme Android 3.0 – API Level 11.
- Do SD Card zadejte velikost souboru, který bude sloužit jako virtuální SD karta.
- V Skin nastavte rozlišení virtuálního zařízení – doporučujeme Default WXGA.
- Dále můžete v sekci Hardware nastavit další možnosti, kterými určíte vlastnosti svého zařízení. V tomto směru nejsou žádná striktní pravidla, takže proveďte konfiguraci, jak se vám líbí a jak uznáte za vhodné.
- Blížíme se do finiše – nakonfigurované zařízení vytvoříte stiskem tlačítka Create AVD.
- O výsledku budete informováni dialogovým oknem.
A jsme skoro u cíle. Označte požadované virtuální zařízení a spusťte ho tlačítkem Start. V dalším dialogu ponechte všechny volby a stiskněte Launch.
Pokud nechcete ztrácet čas s instalací a chcete se na Android jen podívat, můžete skrze následující odkazy vyzkoušet online simulace.
- Android 2.2 Froyo Online Simulator.
- Android 2.3 Gingerbread Online Simulator.
- Android 3.0 Honeycomb.
Zdroj: AndroidGuys.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (25)
Přidat komentář