TOPlist

Čtenáři doporučují: 6 nejlepších správců souborů

spravci_souboru_ico

Systém Android sám o sobě ani po mnoha letech neobsahuje aplikaci pro správu souborů. Naštěstí uživatelé mají možnost vybrat si z desítek aplikací v Obchodě Play. Před dvěma týdny doporučili redaktoři našeho portálu pět nejlepších správců souborů, čtenáři seznam rozšířili o dalších šest kousků, na které se podíváme dnes. V přehledu najdeme i zajímavé české programy, přičemž ani jedna aplikace nemá známku horší než 4,2 z 5,0 možných. Budete mít tedy z čeho vybírat!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku každého kola vyhlásíme téma a dáme redaktorům portálu SvětAndroida týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Následně týden připravujeme článek SvětAndroida doporučuje, postavený na redakčních nominacích. Články z tohoto cyklu vycházejí vždy v sudém týdnu ve čtvrtek,
  • Protože jen zcela výjimečně pokryjeme redakčními nominacemi celý segment, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům, kteří mohou doplnit aplikace, jež v seznamu nejsou. Na nominace je týden po vydání článku připraven formulář.
  • Po ukončení nominací máme opět jeden týden na sepsání článku Čtenáři doporučují. Ten vychází dva týdny po úvodním dílu.
  • Po vydání článku Čtenáři doporučují vyhlašujeme v redakci téma pro další díl a celý koloběh se roztáčí znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Redakční kolo před dvěma týdny přineslo nominace pěti aplikací:

Od čtenářů jsme během jednoho týdne nasbírali třináct nominací osmi různých aplikací. Čtyři nominace jsme ale museli škrtnout, neboť programy ES File Explorer File Manager a Total Commander byly zařazeny již do redakčního kola. Nakonec nám tedy zbylo šest aplikací a devět nominací.

Ghost Commander

Prvenství ve čtenářském kole náleží aplikaci Ghost Commander, která dostala dohromady tři hlasy. Jejím zastáncem je například Johnny, který napsal: “Když jsem hledal dobrý File Manager pro Androida, vyzkoušel jsem samozřejmě TC. Bohužel svých kvalit z PC verze nedosahuje (byť se zdá, že už je to lepší než před pár lety). Naštěstí jsem objevil Ghosta. Chodím s ním na FTP, používám Samba plugin, podporuje ROOT a existuje několik pluginů pro různé cloudy. Druhým používaným File Managerem je X-Plore. Jak zde bylo řečeno, podporuje fakt všechno (a má i černé téma :-) ). Kdysi jsem potřeboval z SQLlite databáze vytáhnout nějaká data a pomocí X-Plore jsem ji normálně připojil, zobrazila se ve stromové struktuře a já si našel a vykopíroval, co jsem potřeboval.”

Druhým doporučujícím je v tomto případě JanaKF – její argumenty jsou následující: “Minimalistický dvoupanelový file manager vhodný i pro menší displeje telefonů. Má většinu funkcí obvyklých pro tento typ aplikací, ale bohužel mu chybí komunikace s cloudem. Aplikaci používám už asi 4 roky, aktualizovaná je dodnes.”

Trojici nominujících uzavírá ishi: “Zvládá stejné věci, jako oblíbený TC. Čeština je samozřejmostí, je rychlý, zvládá i FTP, je jednoduchý a jeho obrovskou devizou, oproti jiným správcům souborů je jeho možnost pracovat nejenom s FAT32, ale i NTFS, což každý neumí.”

Jak již zaznělo, Ghost Commander je správce souborů se dvěma panely, který umí pracovat s lokálními i vzdálenými soubory, s právy roota dokonce i s daty v kořenovém adresáři. Základní princip práce spočívá v kopírování a přesouvání souborů a složek mezi okny, což je pro mnohé uživatele pohodlnější způsob, než stále obvyklejší správa souborů aplikacemi typu Průzkumník.

Aplikace si s pomocí zásuvných modulů, jež jsou ke stažení zdarma v Obchodě Play, poradí také se soubory na síťových discích, FTP a cloudových úložištích, jako jsou Disk Google, Dropbox a BOX. S archivy ve formátu ZIP pracuje podobným způsobem, jako se složkami.

Udělíte-li aplikaci práva roota, budete moci pracovat i s chráněnými systémových soubory, měnit oprávnění a dokonce zadávat příkazy (k tomu ovšem budete potřebovat busybox).

Tento správce souborů nabízí široké možnosti přizpůsobení a mnoho možností, které vám dovolí ovlivnit jeho vzhled a chování dle vašeho vkusu a zvyklostí.

Hlavní vlastnosti a funkce v bodech:

  • Snadné třídění podle názvu, přípony, velikosti nebo data.
  • Přizpůsobitelný výběr více souborů (poklepáním, nebo filtrem se zástupnými znaky).
  • Podpora práce s právy roota, možnost měnit oprávnění souborů.
  • Práce se soubory přes MediaStore (který umožňuje psaní přístup k externí paměťové kartě na KitKatu).
  • Podpora ZIP archivů: vytváření a extrahování, prohlížení obsahu bez nutnosti rozbalování.
  • Integrovaný FTP klient: nahrávání a stahování souborů z vlastních stránek nebo veřejného FTP.
  • Zkratky pro oblíbené složky a místa.
  • Výpočet velikosti souborů a složek algoritmem MD5 a SHA-1.
  • Vyhledávání souborů podle obsahu a dalších vlastností.
  • Textový editor (integrovaný nebo externí).
  • Prohlížeče textových a obrázkových souborů.
  • Odesílání souborů prostřednictvím e-mailu, Bluetooth, ….
  • Možnosti přizpůsobení: barvy, velikost písma, jazykové rozhraní, vlastní panel nástrojů, atd.
  • Podpora disků v síti Windows pomocí doinstalovatelného SMB pluginu.
  • Streamování videa a hudby ze vzdáleného místa do aplikace přehrávače (doporučen je VPlayer).
  • Přístup k Disku Google, Dropboxu a BOXu nebo jakékoliv WebDAV cloudu s pomocí zásuvných modulů.

Ghost Commander si stáhl více než milion uživatelů a v Obchodě Play má velmi pěknou známku 4,5. Pouhých 842 KB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším.

Ghost Commander File Manager
Ghost Commander File Manager

Cabinet BETA

Druhé místo ve čtenářské nabídce správců souborů získal díky dvěma nominacím Cabinet BETA. Prvním čtenářem, který tento program doporučuje, je Dan192000, jehož argumenty znějí následovně: “Podle mně nejlepší Material design manažer, vysoké možnosti přizpůsobení, zobrazuje náhledy obrázku a otevírá zip soubory. Také pracuje s root právy a obsahuje češtinu.” Jako druhý pro Cabinet BETA hlasoval Vlken: “Jednoduché a intuitivní ovládání, material design.”

Autor Aidan Follestad prezentuje svou aplikaci jako “minimalistického správce souborů pro Android 4.1 a novější.” Dále v oficiálním popisku nastiňuje základní filozofii aplikace: “Správce souborů nebudete používat 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu, tak proč byste měli procházet složitá nastavení a konfigurovat různé možnosti? Cabinet je navržen tak, aby prostě fungovat hned a v podstatě bez konfigurace. Je uživatelsky přívětivý a má uživatelské rozhraní, které potěší oko.” Jako hlavní vlastnosti a funkce pak jmenuje:

  • Rychlý, stabilní a postavený na velmi čistém kódu.
  • Snadné použití a minimalistické uživatelské rozhraní, které se řídí pokyny k designu dle Google.
  • Podpora pro přístup s právy roota (přístup k systémovým adresářům a souborům).
  • Rychlý přístup ke složkám pomocí zkratek ve výsuvné postranní nabídce.
  • Rychlý přístup ke kopírování, vyjímání, přejmenování, odstraňování. Práce se soubory zip a detaily o souborech a adresářích.
  • Přístup ke vzdáleným serverům pomocí SFTP (FTP přes SSH).

V Obchodě Play má tato aplikace velmi vysoké hodnocení 4,6, a to dokonce po více než stovce tisíc stažení. 11 MB velký soubor lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším. Za spokojené uživatele citujme Tomáše Valiguru, který k hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Na začátek velmi dobré. Vzhled se mi velmi líbí a kladně hodnotím také možnost volby průhlednosti softwarových tlačítek a lišty. Jen tak dál. Přispěl jsem prozatím 20kč ;-).”

d208cf7467121c59012a7d019cdbb315?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

CoFile – správce souborů

Pomyslnou třetí příčku si vydobyla ryze česká aplikace CoFile, které k vysoké známce dopomohl i malý počet hodnocení. Našim čtenářům ji doporučil sám autor Jiří Šperl, který své dílko představil následovně: “Nepředpokládám, že by pro tento program hlasoval i někdo jiný, protože je na Google Play teprve krátce, nicméně jsem jeho autor, tak bych se o něm rád zmínil. Na marketu je sice celá řada správců souborů, ale žádný z nich mi nevyhovoval. Proto jsem se rozhodl jít vlastní cestou. Chtěl jsem vytvořit jednoduchý a nenáročný prográmek, který by mi ulehčil práci – primárně se jednalo o otevírání SQL databází, přístup na síťové disky a webový přístup. Program má české prostředí v základu.”

Klíčové vlastnosti:

  • přístup na FTP
  • přístup na síť pomocí SMB protokolu
  • podpora pro ZIP: komprimace/dekomprimace/prohlížení (v brzké době přibude i možnost vkládaní složek a souborů do stávajících archívů)
  • podpora pro extrahování RARu
  • vestavěný webový server pro přístup k androidímu file systému přes internetový prohlížeč

Podpora kopírování souborů

  • lokální úložiště <-> lokální úložiště
  • lokální úložiště <-> SMB
  • lokální úložiště <-> FTP
  • SMB <-> SMB

Integrované prohlížeče

  • pro textové soubory
  • obrázkové galerie
  • pro sqlite databáze (do budoucna počítám s kompletním editorem SQL)

Z Obchodu Play si zatím tento program stáhlo přes padesát uživatelů a jeho známka je (po třech hodnoceních) 5,0. 2,7 MB velkou aplikaci můžete zdarma používat na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším.

CoFile - File manager
CoFile - File manager

File Explorer

Bramborová medaile náleží programu File Explorer, za jehož nominací stojí Taskkill. Zde jsou jeho argumenty, proč byste měli vyzkoušet právě tento program: “Perfektní vzhled, velká intuitivnost, stabilita a schopnost pracovat i s velkými soubory, zabudovaný archive manager podporující řadu i linuxových formátů. Díky pluginu od autorů je možné spravovat všechny nejznámější cloudy v jedné appce, možnost připojit se přes protokoly FTP a několik dalších, rozdělení obrazovky a možnost zobrazení více nejen serverů najednou. Root access plugin a pohodlné API pro upload souborů kamkoliv na net i do jiné app. Za mě jednička.”

Aplikace ze studia NextApp, Inc. se od čtvrté generace chlubí designem ve stylu Material. Jedná se o správce souborů, který si poradí se síťovými složkami, cloudem a dokonce zvládne práci s právy roota. Pojďme se podívat na výběr těch nejzajímavějších funkcí a schopností v bodech:

  • Volitelný režim dvou panelů a neomezený počet oken.
  • Gesto “štípnutí” pro zobrazení dalších informací o položkách.
  • Intuitivní gesto pro výběr a správu více položek.
  • Analýza využití úložného prostoru vám umožní vidět celkovou velikost libovolné složky.
  • Indexované vyhledávání.
  • Prohlížeče a editory textových, binárních, obrázkových a multimediálních souborů.
  • Schopnost práce s archivy .zip, .tgz, .tar.gz, .tar.bz2, .7z a .rar.
  • Procházení obrázků a video sbírky, zobrazení hudby podle interpreta, alba, playlistu, vytváření a uspořádání seznamu skladeb.
  • Podpora sítí Windows (SMB).
  • FTP (včetně zabezpečeného FTP-S a FTP-ES) a SSH FTP (Secure Shell FTP).
  • Podpora WebDAV.
  • Možnost práce s cloudovými úložišti Disk Google (včetně Dokumentů Google), Dropbox, SugarSync, Box (Box.net) a SkyDrive.
  • Streamování videa a zvuku ze SMB, FTP, SSH a cloudových disků.
  • Stahování a převod dokumentů z Disku Google do formátu aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OpenDocument, PDF a dalších,
  • Komunikace přes Bluetooth – FTP klient, vyhledávání zařízení.

V placené verzi Plus, kterou pořídíte za 60 korun, navíc můžete používat šifrování ZIP souborů s pomocí AES-256 a AES-128, spravovat nainstalované programy a procházet aplikace podle oprávnění.

File Explorer si dosud stáhl více než milion uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalační balíček, velký 6,3 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 2.1 a vyšším. Mezi spokojené uživatele tohoto programu patří například Václav Zugárek, který ke svému hodnocení napsal komentář: “Bezkonkurenčně nejlepší pokročilý správce souborů. Kam se na něj hrabou ES, Astro a jiné! Škoda jen, že nemá oficiální český překlad. Starý vzhled rozhraní byl mnohem lepší a hezčí.” Podobně to vidí i další uživatel Tomáš Ulrych: “Jednoduchý a praktický a přehledný vzhled, přičemž se dá nazvat i hezkým. Aplikace se dobře ovládá, mezi jednotlivými složkami není problém se přepnout. Umožňuje i práci s více okny.”

FX File Explorer
FX File Explorer

MKC file manager

Dostáváme se k pátému místu, kde na nás čeká český MKC file manager, nominovaný čtenářem, který se podepsal jako Flegy: “Se souborovými manažery je to na Android těžké. Zatím jsem nenašel jeden, který by mi plně ve všem vyhovoval. Mixuji jich tedy několik. A mezi nimi má čestné místo i MKCommander (MKC). Může být nastaven jako dvoupanelový (což přece jen upřednostňuji) má spoustu možností nastavení a navíc se jedná o dílko Českého autora! Pokud chcete nějaký hezčí “Total Commader” MKC za vyzkoušení jistě stojí.”

Autor v Obchodě Play prezentuje jako zásadní následující vlastnosti:

  • Pěkné a intuitivní uživatelské rozhraní.
  • Přizpůsobitelné barvy, tlačítka na panelu nástrojů, zobrazení, režim celé obrazovky.
  • Režim práce v jednom nebo dvou panelech.
  • Analýza úložiště.
  • Záložky a historie adresářů.
  • Moderní prohlížeč obrázků s možností prohlížet/zobrazit obrázky v archivu ZIP.
  • Interní prohlížeč textu.
  • Integrovaná hudební přehrávač s ekvalizérem.
  • Vyhledávání souborů.
  • Přenos souborů přes Bluetooth (pokud zařízení podporuje BT).
  • Prohlížeč LOGů.
  • Individuální nastavení složek.
  • Podpora archivů ZIP – možnost procházet archivy, prohlížet obrázky, ….
  • Přímý přístup do správce aplikací, správce úloh a stavu napájení přímo z MKC.
  • Podpora FTP, SMB a experimentální práce s právy roota.
  • Lokalizováno do češtiny, angličtiny a ruštiny.
  • Žádné reklamy.

MKC file manager zaznamenal více než deset tisíc stažení a jeho známka v Obchodě Play je 4,2. Stahovat budete 4,4 MB velký soubor, který je možné instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a novějším. Spokojeným uživatelem je například Jaj Jičínský, který napsal: “Skvělý manažer se spoustou funkcí. Takový hezčí Norton pro Android.” Jiří Štěpánek dodává: “Můj nejoblíbenější správce souborů. Zkuste sami a pochopíte :)”

MKC file manager
MKC file manager

MiXplorer

Poslední aplikací, kterou si v rámci tohoto přehledu představíme, je MiXplorer. Na konci článku je zařazena nikoli proto, že by se jednalo o nejslabší program, ale z důvodu, že není ke stažení v Obchodě Play – nemá tedy ani žádné hodnocení. MiXplorer doporučuje pyler, který napsal: “Najlepsie file manager. Free, ziadne ads, moznostami vyhrava nad xplore, es a inymi. Mala velkost, velka kompatibilita. Mozne uplne prisposobenie vzhladu. Mnoho jazykov.”

Podle autora je MiXplorer (“Mix of Explorers” čili “Mix Průzkumníků”) rychlý, plynulý, pěkný, spolehlivý a plně vybavený správce souborů s jednoduchým a intuitivním uživatelským rozhraním. Z vlastností a funkcí vyzdvihuje:

  • Možnost přizpůsobení barevného vyznění aplikace.
  • Neomezené prohlížení v panelech, režim práce ve dvou oknech na šířku.
  • Snadné vytváření úlohy pro více operací najednou.
  • Různé režimy zobrazení a možnosti třídění zvlášť pro každou složku.
  • Přizpůsobitelné záložky s filtrováním základních typů souborů do kategorií.
  • Funkce pokročilého vyhledávání.
  • Export/import nastavení, záložek a vzhledu.
  • Rychlé otevírání souborů ZIP ze sítě.
  • Podpora sedmnácti cloudových úložišť a podpora WebDAV (Mega.co.nz, Dropbox, Box, Baidu, Mediafire, Kuaipan, Kanbox, IDrive, Hubic, 4Sync, GDrive, Copy, Meo, OneDrive, RapidShare, SugarSync, VDisk, Yandex.ru, OwnCloud, 4Shared, MyDrive.ch, DriveHQ, CloudMe, CloudSafe).
  • Podpora práce s právy roota s možností správy systémových aplikací a zálohy dat.
  • Podpora formátu EncFS.
  • Šifrování a dešifrování souborů pomocí AES.
  • Integrovaný FTP/HTTP server.
  • Editor MP3 tagů.
  • Výkonný textový editor.
  • Podpora SAMBA, FTP, SFTP, WebDAV a Bluetooth.

Aplikace neobsahuje žádné reklamy, je a bude vždy zcela zdarma. Stahovat a instalovat ji můžete z diskuzního fóra XDA na zařízení s Androidem 2.1 a novějším.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1523691

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)