Čtenáři doporučují: 6 nejlepších správců souborů
- Recenze
- Karel Kilián
- 7.3.2015
- 17
Systém Android sám o sobě ani po mnoha letech neobsahuje aplikaci pro správu souborů. Naštěstí uživatelé mají možnost vybrat si z desítek aplikací v Obchodě Play. Před dvěma týdny doporučili redaktoři našeho portálu pět nejlepších správců souborů, čtenáři seznam rozšířili o dalších šest kousků, na které se podíváme dnes. V přehledu najdeme i zajímavé české programy, přičemž ani jedna aplikace nemá známku horší než 4,2 z 5,0 možných. Budete mít tedy z čeho vybírat!
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku každého kola vyhlásíme téma a dáme redaktorům portálu SvětAndroida týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Následně týden připravujeme článek SvětAndroida doporučuje, postavený na redakčních nominacích. Články z tohoto cyklu vycházejí vždy v sudém týdnu ve čtvrtek,
- Protože jen zcela výjimečně pokryjeme redakčními nominacemi celý segment, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům, kteří mohou doplnit aplikace, jež v seznamu nejsou. Na nominace je týden po vydání článku připraven formulář.
- Po ukončení nominací máme opět jeden týden na sepsání článku Čtenáři doporučují. Ten vychází dva týdny po úvodním dílu.
- Po vydání článku Čtenáři doporučují vyhlašujeme v redakci téma pro další díl a celý koloběh se roztáčí znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Redakční kolo před dvěma týdny přineslo nominace pěti aplikací:
- Total Commander – file manager
- X-plore File Manager
- Solid Explorer File Manager
- ES File Explorer File Manager
- Amaze File Manager
Od čtenářů jsme během jednoho týdne nasbírali třináct nominací osmi různých aplikací. Čtyři nominace jsme ale museli škrtnout, neboť programy ES File Explorer File Manager a Total Commander byly zařazeny již do redakčního kola. Nakonec nám tedy zbylo šest aplikací a devět nominací.
Ghost Commander
Prvenství ve čtenářském kole náleží aplikaci Ghost Commander, která dostala dohromady tři hlasy. Jejím zastáncem je například Johnny, který napsal: “Když jsem hledal dobrý File Manager pro Androida, vyzkoušel jsem samozřejmě TC. Bohužel svých kvalit z PC verze nedosahuje (byť se zdá, že už je to lepší než před pár lety). Naštěstí jsem objevil Ghosta. Chodím s ním na FTP, používám Samba plugin, podporuje ROOT a existuje několik pluginů pro různé cloudy. Druhým používaným File Managerem je X-Plore. Jak zde bylo řečeno, podporuje fakt všechno (a má i černé téma :-) ). Kdysi jsem potřeboval z SQLlite databáze vytáhnout nějaká data a pomocí X-Plore jsem ji normálně připojil, zobrazila se ve stromové struktuře a já si našel a vykopíroval, co jsem potřeboval.”
Druhým doporučujícím je v tomto případě JanaKF – její argumenty jsou následující: “Minimalistický dvoupanelový file manager vhodný i pro menší displeje telefonů. Má většinu funkcí obvyklých pro tento typ aplikací, ale bohužel mu chybí komunikace s cloudem. Aplikaci používám už asi 4 roky, aktualizovaná je dodnes.”
Trojici nominujících uzavírá ishi: “Zvládá stejné věci, jako oblíbený TC. Čeština je samozřejmostí, je rychlý, zvládá i FTP, je jednoduchý a jeho obrovskou devizou, oproti jiným správcům souborů je jeho možnost pracovat nejenom s FAT32, ale i NTFS, což každý neumí.”
Jak již zaznělo, Ghost Commander je správce souborů se dvěma panely, který umí pracovat s lokálními i vzdálenými soubory, s právy roota dokonce i s daty v kořenovém adresáři. Základní princip práce spočívá v kopírování a přesouvání souborů a složek mezi okny, což je pro mnohé uživatele pohodlnější způsob, než stále obvyklejší správa souborů aplikacemi typu Průzkumník.
Aplikace si s pomocí zásuvných modulů, jež jsou ke stažení zdarma v Obchodě Play, poradí také se soubory na síťových discích, FTP a cloudových úložištích, jako jsou Disk Google, Dropbox a BOX. S archivy ve formátu ZIP pracuje podobným způsobem, jako se složkami.
Udělíte-li aplikaci práva roota, budete moci pracovat i s chráněnými systémových soubory, měnit oprávnění a dokonce zadávat příkazy (k tomu ovšem budete potřebovat busybox).
Tento správce souborů nabízí široké možnosti přizpůsobení a mnoho možností, které vám dovolí ovlivnit jeho vzhled a chování dle vašeho vkusu a zvyklostí.
Hlavní vlastnosti a funkce v bodech:
- Snadné třídění podle názvu, přípony, velikosti nebo data.
- Přizpůsobitelný výběr více souborů (poklepáním, nebo filtrem se zástupnými znaky).
- Podpora práce s právy roota, možnost měnit oprávnění souborů.
- Práce se soubory přes MediaStore (který umožňuje psaní přístup k externí paměťové kartě na KitKatu).
- Podpora ZIP archivů: vytváření a extrahování, prohlížení obsahu bez nutnosti rozbalování.
- Integrovaný FTP klient: nahrávání a stahování souborů z vlastních stránek nebo veřejného FTP.
- Zkratky pro oblíbené složky a místa.
- Výpočet velikosti souborů a složek algoritmem MD5 a SHA-1.
- Vyhledávání souborů podle obsahu a dalších vlastností.
- Textový editor (integrovaný nebo externí).
- Prohlížeče textových a obrázkových souborů.
- Odesílání souborů prostřednictvím e-mailu, Bluetooth, ….
- Možnosti přizpůsobení: barvy, velikost písma, jazykové rozhraní, vlastní panel nástrojů, atd.
- Podpora disků v síti Windows pomocí doinstalovatelného SMB pluginu.
- Streamování videa a hudby ze vzdáleného místa do aplikace přehrávače (doporučen je VPlayer).
- Přístup k Disku Google, Dropboxu a BOXu nebo jakékoliv WebDAV cloudu s pomocí zásuvných modulů.
Ghost Commander si stáhl více než milion uživatelů a v Obchodě Play má velmi pěknou známku 4,5. Pouhých 842 KB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším.
Cabinet BETA
Druhé místo ve čtenářské nabídce správců souborů získal díky dvěma nominacím Cabinet BETA. Prvním čtenářem, který tento program doporučuje, je Dan192000, jehož argumenty znějí následovně: “Podle mně nejlepší Material design manažer, vysoké možnosti přizpůsobení, zobrazuje náhledy obrázku a otevírá zip soubory. Také pracuje s root právy a obsahuje češtinu.” Jako druhý pro Cabinet BETA hlasoval Vlken: “Jednoduché a intuitivní ovládání, material design.”
Autor Aidan Follestad prezentuje svou aplikaci jako “minimalistického správce souborů pro Android 4.1 a novější.” Dále v oficiálním popisku nastiňuje základní filozofii aplikace: “Správce souborů nebudete používat 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu, tak proč byste měli procházet složitá nastavení a konfigurovat různé možnosti? Cabinet je navržen tak, aby prostě fungovat hned a v podstatě bez konfigurace. Je uživatelsky přívětivý a má uživatelské rozhraní, které potěší oko.” Jako hlavní vlastnosti a funkce pak jmenuje:
- Rychlý, stabilní a postavený na velmi čistém kódu.
- Snadné použití a minimalistické uživatelské rozhraní, které se řídí pokyny k designu dle Google.
- Podpora pro přístup s právy roota (přístup k systémovým adresářům a souborům).
- Rychlý přístup ke složkám pomocí zkratek ve výsuvné postranní nabídce.
- Rychlý přístup ke kopírování, vyjímání, přejmenování, odstraňování. Práce se soubory zip a detaily o souborech a adresářích.
- Přístup ke vzdáleným serverům pomocí SFTP (FTP přes SSH).
V Obchodě Play má tato aplikace velmi vysoké hodnocení 4,6, a to dokonce po více než stovce tisíc stažení. 11 MB velký soubor lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším. Za spokojené uživatele citujme Tomáše Valiguru, který k hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Na začátek velmi dobré. Vzhled se mi velmi líbí a kladně hodnotím také možnost volby průhlednosti softwarových tlačítek a lišty. Jen tak dál. Přispěl jsem prozatím 20kč ;-).”
CoFile – správce souborů
Pomyslnou třetí příčku si vydobyla ryze česká aplikace CoFile, které k vysoké známce dopomohl i malý počet hodnocení. Našim čtenářům ji doporučil sám autor Jiří Šperl, který své dílko představil následovně: “Nepředpokládám, že by pro tento program hlasoval i někdo jiný, protože je na Google Play teprve krátce, nicméně jsem jeho autor, tak bych se o něm rád zmínil. Na marketu je sice celá řada správců souborů, ale žádný z nich mi nevyhovoval. Proto jsem se rozhodl jít vlastní cestou. Chtěl jsem vytvořit jednoduchý a nenáročný prográmek, který by mi ulehčil práci – primárně se jednalo o otevírání SQL databází, přístup na síťové disky a webový přístup. Program má české prostředí v základu.”
Klíčové vlastnosti:
- přístup na FTP
- přístup na síť pomocí SMB protokolu
- podpora pro ZIP: komprimace/dekomprimace/prohlížení (v brzké době přibude i možnost vkládaní složek a souborů do stávajících archívů)
- podpora pro extrahování RARu
- vestavěný webový server pro přístup k androidímu file systému přes internetový prohlížeč
Podpora kopírování souborů
- lokální úložiště <-> lokální úložiště
- lokální úložiště <-> SMB
- lokální úložiště <-> FTP
- SMB <-> SMB
Integrované prohlížeče
- pro textové soubory
- obrázkové galerie
- pro sqlite databáze (do budoucna počítám s kompletním editorem SQL)
Z Obchodu Play si zatím tento program stáhlo přes padesát uživatelů a jeho známka je (po třech hodnoceních) 5,0. 2,7 MB velkou aplikaci můžete zdarma používat na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším.
File Explorer
Bramborová medaile náleží programu File Explorer, za jehož nominací stojí Taskkill. Zde jsou jeho argumenty, proč byste měli vyzkoušet právě tento program: “Perfektní vzhled, velká intuitivnost, stabilita a schopnost pracovat i s velkými soubory, zabudovaný archive manager podporující řadu i linuxových formátů. Díky pluginu od autorů je možné spravovat všechny nejznámější cloudy v jedné appce, možnost připojit se přes protokoly FTP a několik dalších, rozdělení obrazovky a možnost zobrazení více nejen serverů najednou. Root access plugin a pohodlné API pro upload souborů kamkoliv na net i do jiné app. Za mě jednička.”
Aplikace ze studia NextApp, Inc. se od čtvrté generace chlubí designem ve stylu Material. Jedná se o správce souborů, který si poradí se síťovými složkami, cloudem a dokonce zvládne práci s právy roota. Pojďme se podívat na výběr těch nejzajímavějších funkcí a schopností v bodech:
- Volitelný režim dvou panelů a neomezený počet oken.
- Gesto “štípnutí” pro zobrazení dalších informací o položkách.
- Intuitivní gesto pro výběr a správu více položek.
- Analýza využití úložného prostoru vám umožní vidět celkovou velikost libovolné složky.
- Indexované vyhledávání.
- Prohlížeče a editory textových, binárních, obrázkových a multimediálních souborů.
- Schopnost práce s archivy .zip, .tgz, .tar.gz, .tar.bz2, .7z a .rar.
- Procházení obrázků a video sbírky, zobrazení hudby podle interpreta, alba, playlistu, vytváření a uspořádání seznamu skladeb.
- Podpora sítí Windows (SMB).
- FTP (včetně zabezpečeného FTP-S a FTP-ES) a SSH FTP (Secure Shell FTP).
- Podpora WebDAV.
- Možnost práce s cloudovými úložišti Disk Google (včetně Dokumentů Google), Dropbox, SugarSync, Box (Box.net) a SkyDrive.
- Streamování videa a zvuku ze SMB, FTP, SSH a cloudových disků.
- Stahování a převod dokumentů z Disku Google do formátu aplikací Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OpenDocument, PDF a dalších,
- Komunikace přes Bluetooth – FTP klient, vyhledávání zařízení.
V placené verzi Plus, kterou pořídíte za 60 korun, navíc můžete používat šifrování ZIP souborů s pomocí AES-256 a AES-128, spravovat nainstalované programy a procházet aplikace podle oprávnění.
File Explorer si dosud stáhl více než milion uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalační balíček, velký 6,3 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 2.1 a vyšším. Mezi spokojené uživatele tohoto programu patří například Václav Zugárek, který ke svému hodnocení napsal komentář: “Bezkonkurenčně nejlepší pokročilý správce souborů. Kam se na něj hrabou ES, Astro a jiné! Škoda jen, že nemá oficiální český překlad. Starý vzhled rozhraní byl mnohem lepší a hezčí.” Podobně to vidí i další uživatel Tomáš Ulrych: “Jednoduchý a praktický a přehledný vzhled, přičemž se dá nazvat i hezkým. Aplikace se dobře ovládá, mezi jednotlivými složkami není problém se přepnout. Umožňuje i práci s více okny.”
MKC file manager
Dostáváme se k pátému místu, kde na nás čeká český MKC file manager, nominovaný čtenářem, který se podepsal jako Flegy: “Se souborovými manažery je to na Android těžké. Zatím jsem nenašel jeden, který by mi plně ve všem vyhovoval. Mixuji jich tedy několik. A mezi nimi má čestné místo i MKCommander (MKC). Může být nastaven jako dvoupanelový (což přece jen upřednostňuji) má spoustu možností nastavení a navíc se jedná o dílko Českého autora! Pokud chcete nějaký hezčí “Total Commader” MKC za vyzkoušení jistě stojí.”
Autor v Obchodě Play prezentuje jako zásadní následující vlastnosti:
- Pěkné a intuitivní uživatelské rozhraní.
- Přizpůsobitelné barvy, tlačítka na panelu nástrojů, zobrazení, režim celé obrazovky.
- Režim práce v jednom nebo dvou panelech.
- Analýza úložiště.
- Záložky a historie adresářů.
- Moderní prohlížeč obrázků s možností prohlížet/zobrazit obrázky v archivu ZIP.
- Interní prohlížeč textu.
- Integrovaná hudební přehrávač s ekvalizérem.
- Vyhledávání souborů.
- Přenos souborů přes Bluetooth (pokud zařízení podporuje BT).
- Prohlížeč LOGů.
- Individuální nastavení složek.
- Podpora archivů ZIP – možnost procházet archivy, prohlížet obrázky, ….
- Přímý přístup do správce aplikací, správce úloh a stavu napájení přímo z MKC.
- Podpora FTP, SMB a experimentální práce s právy roota.
- Lokalizováno do češtiny, angličtiny a ruštiny.
- Žádné reklamy.
MKC file manager zaznamenal více než deset tisíc stažení a jeho známka v Obchodě Play je 4,2. Stahovat budete 4,4 MB velký soubor, který je možné instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a novějším. Spokojeným uživatelem je například Jaj Jičínský, který napsal: “Skvělý manažer se spoustou funkcí. Takový hezčí Norton pro Android.” Jiří Štěpánek dodává: “Můj nejoblíbenější správce souborů. Zkuste sami a pochopíte :)”
MiXplorer
Poslední aplikací, kterou si v rámci tohoto přehledu představíme, je MiXplorer. Na konci článku je zařazena nikoli proto, že by se jednalo o nejslabší program, ale z důvodu, že není ke stažení v Obchodě Play – nemá tedy ani žádné hodnocení. MiXplorer doporučuje pyler, který napsal: “Najlepsie file manager. Free, ziadne ads, moznostami vyhrava nad xplore, es a inymi. Mala velkost, velka kompatibilita. Mozne uplne prisposobenie vzhladu. Mnoho jazykov.”
Podle autora je MiXplorer (“Mix of Explorers” čili “Mix Průzkumníků”) rychlý, plynulý, pěkný, spolehlivý a plně vybavený správce souborů s jednoduchým a intuitivním uživatelským rozhraním. Z vlastností a funkcí vyzdvihuje:
- Možnost přizpůsobení barevného vyznění aplikace.
- Neomezené prohlížení v panelech, režim práce ve dvou oknech na šířku.
- Snadné vytváření úlohy pro více operací najednou.
- Různé režimy zobrazení a možnosti třídění zvlášť pro každou složku.
- Přizpůsobitelné záložky s filtrováním základních typů souborů do kategorií.
- Funkce pokročilého vyhledávání.
- Export/import nastavení, záložek a vzhledu.
- Rychlé otevírání souborů ZIP ze sítě.
- Podpora sedmnácti cloudových úložišť a podpora WebDAV (Mega.co.nz, Dropbox, Box, Baidu, Mediafire, Kuaipan, Kanbox, IDrive, Hubic, 4Sync, GDrive, Copy, Meo, OneDrive, RapidShare, SugarSync, VDisk, Yandex.ru, OwnCloud, 4Shared, MyDrive.ch, DriveHQ, CloudMe, CloudSafe).
- Podpora práce s právy roota s možností správy systémových aplikací a zálohy dat.
- Podpora formátu EncFS.
- Šifrování a dešifrování souborů pomocí AES.
- Integrovaný FTP/HTTP server.
- Editor MP3 tagů.
- Výkonný textový editor.
- Podpora SAMBA, FTP, SFTP, WebDAV a Bluetooth.
Aplikace neobsahuje žádné reklamy, je a bude vždy zcela zdarma. Stahovat a instalovat ji můžete z diskuzního fóra XDA na zařízení s Androidem 2.1 a novějším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář