Čtenáři doporučují: 14x nejlepší navigace pro Android
- Recenze
- Karel Kilián
- 1.6.2015
- 43
Všechny cesty sice vedou do Říma, nicméně co když se budete potřebovat dostat do nějaké jiné destinace? Pak vám může výrazně pomoci některá z navigací pro mobilní telefony a tablety s Androidem! Zatímco redaktoři našeho portálu nominovali pět programů, čtenáři sbírku rozšířili o dalších čtrnáct aplikací. Celkem tedy můžete vybírat z bezmála dvacítky navigací, mezi kterými najdete i takové, které jsou zcela zdarma a kompletně offline.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
- Po uzávěrce začínáme připravovat článek s redaktorskými nominacemi. Na jeho zpracování máme přesně sedm dnů.
- Poté, co článek vyjde na našem portálu, dáváme slovo vám – našim čtenářům. Uvědomujeme si totiž, že zpravidla nepokryjeme nominacemi celé spektrum aplikací, proto je na konci článku formulář, skrze který mohou čtenáři doporučit další programy, jež v aktuálním díle nejsou. Na podání nominací je opět lhůta sedmi dnů.
- Po uzávěrce začínáme zpracovávat článek Čtenáři doporučují, obsahující aplikace, které v redakčním výběru nebyly. Na zpracování máme opět jeden týden.
- V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo a celý kolotoč se rozbíhá znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Před dvěma týdny nominovali redaktoři našeho portálu následujících pět aplikací:
Čtenáři v průběhu sedmi dnů nominovali celkem sedmnáct aplikací, nicméně tři nominace (a s nimi i deset hlasů) jsme museli škrtnout, neboť se jednalo a programy, které již doporučili redaktoři – jmenovitě Waze social GPS Maps & Traffic, HERE a Sygic GPS Navigace a Mapy. V konečném výsledku nám tedy zbývá stále velmi solidních 14 aplikací.
GPS Navigace BE-ON-ROAD
Celkem sedm nominací získala v tomto kole navigace BE-ON-ROAD. Jejím nejzapálenějším zastáncem je, alespoň co do počtu znaků, Rebeka: “Offline GPS navigace BE-ON-ROAD prošla v minulosti vývojem. Výhodou je možnost import vlastních POI ve formátu GPX s ikonkami (geocaching, radary, hrady, KFC…), destinace určené souřadnicemi (v jakémkoli tvaru) či adresou, historie atd. Bezplatná aktualizace SW i map (CZ, Evropa…). Integrované upozorňování na radary, omezení rychlosti (lze upravit tolerance) než navigace upozorní. Používám ji několik let s naprostou spokojeností.”
K obhajobě se přidává i yesbook: “Dokáže navigovat zdarma i offline (s použitím openstreetmaps, případně umožňuje zakoupit profi mapy) a to nejen chodce nebo auto, ale i vrtulník, což určitě každý potřebuje. Používám na telefonu i tabletu a zatím mě nezklamala ani, v lesích ani mezi paneláky (což je na starším jednojádrovém mediateku zázrak :) ).”
David Šmíd shrnul své dojmy a názory v bodech:
- offline mapy celého světa (OSM)
- jednoduché a uživatelsky vstřícné rozhraní
- povedený 3D režim: v mapě jsou vidět jednotlivé budovy jako kvádry, při přiblížení však “zalézají” do země, aby nepřekážely
- obsahuje množství nastavení, aniž by utrpěla přehlednost aplikace
- navigace funguje spolehlivě
Pepik vidí aplikaci BE-ON-ROAD následovně: “Offline navigace co umí čísla popisná, hezké prostředí a možnost si upravit údaje na hlavní obrazovce. Používám cca 3 roky a zatím naprostá spokojenost.” Stejně tak Ovosg je zastáncem tohoto řešení: “Plně zdarma, offline, Open street maps, lepší vzhled map i menu než v MapFactor (srovnání s další navigací zdarma), celkově uživatelsky příjemné.” Čtenář Zedna taktéž vyzdvihuje možnost fungování offline, použití mapových podkladů OSM a jednoduché ovládání. Poslední nominující Ondřej Pavlík se ke svému doporučení nevyjádřil.
V oficiálním popisku v Obchodě Play autoři jako hlavní faktor zdůrazňují skutečnost, že navigace i mapové podklady jsou zcela zdarma. Jako klíčové vlastnosti pak uvádějí:
- offline GPS navigace
- bezplatné aktualizace map
- hlasová navigace v mnoha jazycích (podporováno 33 jazyků)
- připraveno na GPS / Glonass
- upozorňování na rychlostní omezení
- upozorňování na pevné rychlostní radary (dostupné pouze ve vybraných zemích)
- 3D budovy
- navádění do silničních pruhů
- rozsáhlá databáze zájmových bodů
- navigace pro chodce, auta nebo vzdušnou čarou
- noční režim založený na místním času západu slunce
- zaznamenávání cesty
Aplikace zatím zaznamenala více než deset milionů stažení a její průměrná známka je 4,1. Instalovat ji můžete na zařízení s Androidem 2.1 a novějším.
https://www.youtube.com/watch?v=UC0ltgLa_Ss
NAVIGON Europe
Druhé místo zaujala díky čtyřem nominacím jedna z nejdražších aplikací, kterou lze v Obchodě Play pořídit – navigace NAVIGON. Jako první dostane slovo aLuGaRd: “Dle mých dlouholetých zkušeností (10 let používání) je zcela jednoznačně nejlepší navigaci německý NAVIGON. Má nejlépe propracované a plně funkční řazení do jízdních pruhu, což některé navigace vůbec nemají nebo je to u nich nepoužitelné v praxi. Řazení do pruhu oceníte zejména v cizině, kde kolikrát narazíte na dokonale bludiště na dálničních obchvatech a sjezdech z dálnic. Na druhou stranu mne Navigon dokázal dovést i třeba do malé vesničky na jihu Itálie, kterou ani Google nenašel. Rovněž kvalitní je např. upozornění na překročení rychlostního limitu, které je včasné a hlasitě, aby mi už hodněkrát zachránilo peněženku v zahraničí před hodně mastnou pokutou. Např. u HERE je to absolutně v autě neslyšitelně. A není zcela jasné, jak navigace jako Google, Waze atd., kde je nutný Internet pro jejich fungováním mohli obsadit první místa v hodnocení. V Češku snad, ale zkuste s tím jezdit delší dobu v zahraničí a nedoplatíte se za datový roaming.”
Dalším zastáncem je Dollyk, který, na rozdíl od předchozího nominujícího, vidí především UI aplikace poněkud jinak: “I přes hrozné rozhraní a vyšší cenu mi vyhovuje nejvíce ze všech ostatních. Ukazuje rychlostní limity, navádí v jízdních pruzích, upozorňuje na radary, zná čísla popisná, čte názvy ulic… Ve všech ostatních mi vždy něco vadilo nebo chybělo…” Spokojeným uživatelem je také Viktor: “Presnosť, offline, malá náročnosť na hardware… Nikdy nesklamala, našla i také POI body, o ktorých Sygic vôbec nechyroval.” Posledním zastáncem je breco, který pouze vyjmenoval: “Bezproblémový provoz, možnost vybrat příslušnou mapu, offline mapy…”
V Obchodě Play jsou jako hlavní vlastnosti a funkce jmenovány:
- Rozšířené zobrazení dopravních značek: varování před ostrými zatáčkami, zákazy předjíždění, rizikem nehody a další.
- Asistent jízdy v pruzích se statickým a dynamickým zobrazením.
- Podpora Bluetooth (HFP nebo A2DP).
- Záruka nejnovějších map.
- Vyhledávání pomocí Here a Foursquare.
- Poskytuje aktuální ceny pohonných hmot pro Německo.
- Glympse – odeslání informace o poloze vybraným uživatelům.
- Varování před bezpečnostními kamerami.
- Reality View Pro – fotorealistické zobrazení dálničních uzlů a výjezdů.
- Asistent rychlosti – zobrazení aktuální povolené rychlosti a nastavitelné upozornění na její překročení.
- NAVIGON Reality Scanner – rozšířená realita vyhledávání POI.
- NAVIGON MyRoutes – spočítá až tři trasy najednou.
- Převod textu na řeč – čte názvy ulic, čísla silnic a podobné.
- Rozšířená navigace pro chodce.
- Schopnost navigace na souřadnice.
- Zobrazení 2D a 3D.
- Mapové podklady HERE (bývalý Navteq) pro 44 zemí Evropy.
NAVIGON s mapami Evropy přijde na bezmála 1600 Kč, přičemž není k dispozici žádná bezplatná testovací verze. Aplikaci si dosud zakoupilo více než sto tisíc uživatelů, o značné rozpačitosti jejich dojmů ovšem svědčí známka 3,6. 35 MB velký balíček (bez map) můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším.
Navigon App by Garmin
OsmAnd Mapy a Navigace
Bronzovou příčku si díky třem nominacím a lepší známce v Obchodě Play vydobyl OsmAnd. Nejvíce se o důvodech, proč byste měli zvolit k navigaci právě tento program, rozepsal jech: “Osmand má perfektní aktuální a detailní mapy díky OSM podkladům. Umí navigovat pro auto, kolo i pěší. Na rozdíl od všech ostatních offline navigací zná i cyklostezky a turistické tratě. V tomto jí můžou konkurovat pouze mapy Seznamu, ale ty pokrývají jenom ČR a navigovat lze pouze online. Při navigování auta umí hlásit stacionární radary, omezení rychlosti a navádí do jízdních pruhů. Umí průjezdní body nebo import GPX trasy. Cestu lze zaznamenávat. Vzhled map lze měnit a pěkný turistický vykreslovač nabízejí české stránky programu https://osmand.cz/. V základní verzi zdarma má aplikace pouze dvě limitace. Pře UI programu lze stáhnout maximálně 10 map současně. Ale není problém stáhnout víc map na počítači a pak je nakopírovat na kartu nebo do paměti telefonu. Verze zdarma nepodporuje offline Wikipedii. To je při cestování v zahraničí moc užitečná věc, protože o významných místech a památkách si můžu přímo v programu zobrazit příslušný článek z Wikipedie. Placená verze stojí 180 Kč, ale jelikož je program open source, pro vývojáře by neměl být problém stáhnout si zdrojové kódy a program si přeložit sám. K aplikaci lze stáhnout ještě další pluginy, některé zdarma, jiné placené (například pro vrstevnice a stínování kopců, námořní mapy nebo lyžařské mapy). Podle OsmAnd jezdím v Německu, kde nemám data, procestoval jsem s jejich pomocí Thajsko, provedly mě krásně Londýnem a nikde jsem nenarazil na výraznější problém. V Čechách se samozřejmě vozím podle Waze.”
Podporu této aplikaci vyjádřil také Milan, který své dojmy shrnul do bodů:
- Používám ji rok.
- Dokáži se s ní ztotožnit; je to navigace, která se jeví jako mně ušitá na míru.
- Používám ji zejména při pěších výletech, hledání ulic, stezek, nádraží apod. – ne jako navigaci, ale spíše jako mapu, orientovanou s kompasem.
- Mapa nepotřebuje internetové připojení; pouze pro aktualizaci mapových souborů.
- Nadstandardní funkce jsem nehledal; postačuje mi v základním nastavení.
- Grafika i ovládání v pořádku; pro člověka zvyklého číst mapu a ovládat jednoduché menu bez problémů.
Do třetice všeho dobrého je tu se svým názorem Ondřej Mrázek: “Jako hlavní a nespornou výhodu této navigace vidím ve velmi podrobných mapách a častých aktualizací mapových podkladů.”
Podívejme se nyní na výčet některých hlavních funkcí, jak jsou deklarovány v Obchodě Play:
- dokáže pracovat kompletně offline (vektorové nebo rastrové mapy lze uložit do volitelného adresáře)
- kompaktní offline vektorové mapy celého světa dostupné zdarma
- stahování národních nebo regionálních map přímo z aplikace
- možnost zobrazení několika vrstev mapy: GPX trasa, body zájmu, oblíbená místa, vrstevnice, zastávky hromadné dopravy, dodatečné mapy s nastavitelnou průhledností
- offline vyhledávání adres a bodů zájmu
- offline navigace na krátké vzdálenosti (experimentální)
- režim auto, kolo a pěší s volitelným přepínáním denního a nočního zobrazení, automatickým zvětšováním podle rychlosti pohybu, natáčením mapy podle kompasu nebo směru pohybu
- navádění do jízdních pruhů, zobrazení rychlostních limitů
- TTS nebo audio hlasové pokyny
Verzi zdarma si stáhl více než milion uživatelů a její známka je 4,2. Placenou verzi za 182 Kč si pořídilo přes sto tisíc zákazníků, jejichž spokojenost vyjadřuje hodnocení 4,4.
GPS Navigace & Mapy Aponia
K bramborové medaili stačily v tomto kole tři nominace a patří tentokrát programu GPS Navigace & Mapy Aponia, jejímž zastáncem je Marek.P: “Tuto navigaci používám víc jak 3 roky a jsem s ní velmi spokojen. V navigaci můžete mít nainstalovány mapy od Navtequ a nebo pro ČR a SK velmi kvalitní mapy od firmy Ceda.Navigace je off line a je možné si zaplatit dopravní informace, které už potřebují připojení k internetu. Do navigace můžete nahrát i uživatelské POI z poi.cz.Velmi se mi líbí čtení názvů ulic, dopravních informací, návěstidel a jízdních pruhů. Má inteligentní zadávání adresy, kde vám automaticky selektuje adresy, takže nemusíte zadávat třeba celý název města. Licence je s doživotní aktualizací map a je až na 5 zařízení. Můžete si naplánovat trasu a k ní přidat průjezdní body a trasu si uložit pro pozdější použití.”
Dalším spokojeným uživatelem je gusha, který navigaci doporučuje z následujících důvodů: “Vyhovuje mi zejména její nastavení vzhledu, včetně barevných kombinací pro den/noc. Velice využívám možnost nastavit si až 4 údaje z mnoha (já používám aktuální rychlost, vzdálenost do cíle, čas do cíle, čas dojezdu). Databáze adres s popisnými/orientačními čísly. Má vše co by měla mít, “na cestě” se drží dobře :-).” vlastik pak v bodech shrnul hlavní klady: “Offline, výborná, aktualizace map zdarma, zkuste u ostatních navigací jízdu tunelem, vlastní POI, online informace o uzavírkach.”
V Obchodě Play jsou jako zásadní jmenovány tyto funkce a vlastnosti:
- Rychlá, chytrá a nenáročná.
- Mapy jsou uloženy přímo ve vašem smartphonu nebo tabletu, čímž zabráníte nákladům za data.
- Aplikace je schopna navigovat na poštovní směrovací číslo, číslo domu, nebo kontakt z adresáře.
- Kvalitní mapové podklady.
- Navigace křižovatkami se zobrazením šipek a směrových cedulí.
- Vyhledání alternativní trasy.
- Výkonné plánování cesty s více zastávkami.
- Snadný přístup k adrese domova, práce a oblíbeným místům.
- Upozornění na rychlostní radary s bezplatnými aktualizacemi.
- Ukazatel omezení rychlosti a upozornění při překročení.
- Automatické přepínání mezi denním a nočním režimem.
- Navigace vyhledá nejrychlejší trasu s ohledem na dopravní situaci.
- Pokud na trase hrozí zpoždění z důvodu špatné plynulosti dopravy, aplikace automaticky najde novou trasu.
Aplikace GPS Navigace & Mapy Aponia má na svém kontě více než půl milionu stažení a známku 4,1.
GPS NACESTY – offline navigace
Dostali jsme se k aplikacím, které nominovali dva čtenáři, což v tomto kole stačilo nejvýše na páté místo, kde se díky dobrému hodnocení usadil program GPS NACESTY – offline navigace. Prvním nominujícím byl v tomto případě Vít, který napsal: “Tato GPS je naprosto zdarma pro ČR a SR mapy, které jsou od TomTom, je i offline a nezabírá mnoho místa. Možnost hlasových povelů. Je přesná, rychlá, snadno ovladatelná.” Se svým názorem se přidává také Milli: “Super, zadarmo aktualizace, jednoduchost. Nahradil jsem Sygic (který je super).”
Jedná se o českou offline navigaci pro cesty autem nebo pěšky s mapami České a Slovenské republiky zdarma, s možností rozšíření na další státy. Připraveny jsou osvědčené mapové podklady TOMTOM a podrobná hlasová navigace v češtině a slovenštině, 3D zobrazení, asistent jízdy v pruzích, upozornění na radary či překročení rychlosti a další vychytávky.
Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou v Obchodě Play uvedeny:
- Statisíce předinstalovaných bodů zájmu obsahujících informace typu: web, telefon, email, adresa.
- mapy TomTom uložené ve vašem telefonu, tabletu
- připojte se jen přes GPS systém – nepotřebujete internet
- podrobná hlasová navigace v češtině a slovenštině
- vybíráte ze tří alternativních tras
- bezplatná aktualizace map a databáze zajímavých míst
- bezplatné aktualizace míst s měřenou rychlostí
- možnost přidání oblíbených míst
- naviguje v pruzích pro bezpečné odbočování
- snadné horizontální zobrazování tras a míst pro lepší orientaci
- umožňuje se vyhnout placeným úsekům
- vyhledává podle přesných GPS souřadnic
- zobrazení aplikace je optimalizované v nejvyšším rozlišení pro tablety a displeje s vysokým rozlišením
GPS NACESTY je k dispozici zdarma s mapami Česka a Slovenska. Skrze nákupy v aplikaci můžete dokoupit další mapy pro Evropu a zbytek světa. Program dosud zaznamenal přes 50 tisíc stažení a může se pochlubit slušnou známkou 4,4. Instalovat ho můžete na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším. Za spokojené uživatele citujme Filipa Urubu, který ke svému hodnocení napsal: “Nenechala mě ve štychu. Zřetelně naviguje, stačí jen poslouchat a sledovat cestu. Dávám jen 5* víc bohužel nejde :-P A divím se, že je free”
Mapy.cz
Šestou příčku tohoto přehledu získal další český program – tentokrát Mapy.cz z dílny Seznam.cz, a.s.. Za jejich nominací stojí například Petr, který napsal: “I když se nejedná o klasickou navigaci a autor by měl opravdu hodně zabrat na rozhraní pro motoristy, tak co se této app od Seznamu upřít nedá, to jsou mapové podklady a databáze. Obojí totiž s čistým svědomím mohu označit za bezkonkurenčně nejlepší, co Obchod Play má. Jezdím s adresní přepravou zásilek (střední a jižní cz) a mám stokrát vyzkoušené, že co není v Mapách.cz to nejspíš neexistuje.” Zednapak oceňuje aplikaci, protože nabízí: “Zdarma offline turistické mapy CZ+SK, neumí sice hlasovou auto-navigaci, ale zobrazí aktuální polohu na mapě a turistické mapy zdarma neumí nikdo jiný.”
Asi největší devizou tohoto programu je možnost stažení mapy celé České republiky do zařízení, díky čemuž lze Mapy.cz využívat i v místech se slabým nebo vůbec žádným signálem. Jako další hlavní vlastnosti a funkce jsou pak jmenovány:
- Synchronizujte si v batůžku moje oblíbené
- Turistické mapy včetně cyklotras, vrstevnic a turistických značek
- Trasu svoji cesty si můžete naplánovat pěšky, autem i na kole (zatím pouze online)
- Vyhledávání využívá katalog Firmy.cz s více než 570 000 záznamy
- Zajímavosti a tipy na výlety z celé České republiky
- Restaurace, bankomaty, ubytování, úřady atp. v místě, kde se nacházíte
Mapy.cz se po více než milionu instalací mohou pochlubit známkou 4,3. Instalační balíček velký 15 MB (mapy ČR pro offline použití mají dalších 400 MB) můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším. Spokojené uživatele v tomto případě reprezentuje Michal Vrba, který ke svým pěti hvězdičkám napsal: “Jediná skutečně užitečná aplikace, která se hodí jak pro cyklistku, tak pro pěší turistiku, ale i geocaching a ještě zdarma… Výhodou je offline mapa stažená na kartě. Offline vyhledávání, které se připravuje, se určitě bude také hodit. Díky!”
SmartMaps: GPS Navigace a Mapy
V českých aplikačních luzích a hájích zůstaneme i na této příčce, kde se usadily SmartMaps: GPS Navigace a Mapy. Nominujícím je v tomto případě uni, který napsal: “Postačuje mi jen ČR, tedy jasná volba SmartMaps, offline adresy s číslem popisným i orientačním (což rozhodně v té době nebyl standard a i dnes to mnohé zmate), pravidelné aktualizace navigačních dat od CZ vývojářů, tedy reagující na situaci v naší zemi (nové úseky např.). Také se mi líbí dobré využití mého 2k displeje, kdy vidím velké území. Sice neumí pruhy, ale ty 4 složité křižovatky v ČR prostě nějak překlenu. Navigaci užívám od dob Palm OS (Tréo 650). Po grafické stránce neznám obdobu (rastrové mapy).” Dalším zastáncem tohoto řešení je Carlos, kterému předáváme slovo: “Pokud hledáte mapy pro turistiku či cyklistiku, pak s aplikací SmartMaps nemůžete šlápnout vedle. Kromě bohatých mapových podkladů z mnoha zdrojů nabízí také sympatický cenový model – v režimu online je vše naprosto zadarmo, platit budete muset jen v případě, že hodláte používat mapy offline, které jsou placené.”
Sami autoři svůj program deklarují jako offline mapovou aplikaci pro navigaci, cyklistiku, turistiku, geocaching, sport a další outdoorové aktivity. Součástí je také hlasová navigací po naplánované trase.
Z hlavních vlastností a funkcí jmenujme:
- Užívejte offline navigaci v ČR a SR
- Plánujte výlety autem, na kole i pěšky po trasách KČT
- Možnost volby více/méně cyklotras, pouze pro silniční kolo, preferovat turistické značky KČT, atd.
- Importujte vlastní trasy a body
- Orientujte se podle nejpřesnějších cykloturistických map
- Lovte kešky
- Ukládejte oblíbené trasy a místa
- Zaznamenávejte svoje sportovní aktivity
Program SmartMaps se po více než 100 000 instalacích může pochlubit známkou 4,0. 5,9 MB velký instalační balíček lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 1.6 a novějším. Za spokojené zákazníky citujme Jiřího Trávníčka, který v komentáři ke svému hodnocení napsal: “Tuto aplikaci používám od jejího uvedení na trh a jsem s ní velmi spokojený. Málokterá aplikace umí hlasově navigovat i na turistických stezkách. Aplikace obsahují všechna možná i nemožná nastavení, včetně zápisu projeté, prošlé trasy s možností uložit a prohlížet v Google Earth. Automatická změna měřítka až do 1:10 000 je fantastická. S tím se nedá zabloudit. Je samozřejmostí používat mapy offline a ukládat je na SD kartu. Ale abych jen nechválil, přimlouvám se za automatický přechod mezi režimy den-noc. Autorům přeji další pokračování ve vylepšování již takto výborné aplikace.”
Garmin viago
Posledním programem, nominovaným více než dvěma čtenáři, je Garmin viago, který z nějakého důvodu aktuálně není dostupný v Obchodě Play. Zastáncem tohoto řešení je Michal ORAVA: “Podle mne suverénně nejlepší navigační aplikace pro Android – jednoduchá, přehledná, nepřeplácaná spoustou nevyužitelného balastu a nastavení … a přitom má vše, na co si člověk vzpomene – off-line mapy, 3D vykreslení terénu + 3D modely významných budov (kombinace obojího vypadá úžasně), hlasové povely v angličtině i češtině, navigaci na č.p., možnost snadno přepínat dálnice ANO/NE (dle toho, zda zrovna mám/nemám dálniční známku, což se v ČR, kde platí stejnou částku Pražáci mající dálnice všude všemi směry i my Zlíňáci s jedinou D1, moc hodí – třeba tady na východní Moravě se celoroční dálniční známka nevyplatí – už aby se konečně platilo dle počtu ujetých km!)… Obrovskou výhodou je možnost zaplatit si pouze vybrané funkce aplikace, které člověk opravdu chce. Ovšem nejvíc mne “dostalo” už zmíněné zobrazení, na 7′ FullHD+ displeji Nexuse 7 2013 vypadá luxusně! Přitom kombinace map širší střední Evropy (bez Skandinávie/UK+IE/Portugalska/Řecka de facto celá Evropa, kam by člověk mohl autem vyrazit), 3D terénu, 3D map a reálného zobrazení dálničních/významných křižovatek zabírá méně než 4 GB úložného prostoru.”
Jiří Egermaier pak své argumenty pro tuto navigaci shrnul do bodů:
- přesné mapy
- velmi dobré hlasové navádění
- super náhledy odbočení z dálnic ap.
- spousta doplňků, vč. rychlostních radarů…..
viago kromě navigace poskytuje také pokročilé funkce, jako je asistent jízdy v pruzích, který vám řekne, do kterého pruhu se máte zařadit před další odbočkou. Dále nabízí realistický pohled na následující křižovatku či odbočku, takže se nemusíte bát složitějších situací na neznámých silnicích.
K dispozici jsou například tyto funkce:
- Vyhledávání adres a zajímavých míst kdekoliv na světě.
- Turn-by-turn navigace.
- Asistent jízdy v pruzích s realistickým zobrazením situace.
- Zobrazuje aktuální rychlost a rychlostní limit.
- Možnost rozšíření o další funkce skrze nákupy v aplikaci, včetně zakoupení offline map.
28 MB velkou aplikaci si dosud nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů. Její známka je 3,2, což je také možná důvod, proč se momentálně nedá z Obchodu Play stáhnout. Instalovat můžete na Android 4.0 a vyšší. Petr Stránský ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Na navigaci od Garmin jsem dlouho čekal. A můžu říci, že opravdu nezklamala! V základu za 25 Korun (tolik stojí samotná aplikace komplet v češtině vč. hlasové navigace v zaváděcí ceně) můžete využívat on-line mapové podklady. Ty jsou opravdu výtečné a odpovídají tomu, co naleznete v nejnovějších datech v GPS navigacích Garmin. Komu on-line mapy nestačí, má možnost si zakoupit mapy a stáhnout je do přístroje pro navigaci, která nevyžaduje datové připojení – cena mapových podkladů celé Evropy je přímo skvělá a dá se říci, že nemá konkurenci (můžete si pak vybrat, jaký region potřebujete mít v přístroji). Další vychytávky jako například 3D budovy, nebo detailní řazení do pruhů.”
MAPS.ME — offline mapy
Nejvýše se z aplikací, nominovaných jen jedním čtenářem, vyšvihl program MAPS.ME, a to nejen díky pěkné známce, ale také kvůli počtu instalací. Nominujícím je v tomto případě Zedna, který napsal: “Zdarma, offline, využívá OpenStreepMap, ke stažení i cizí země, jednoduché ovládání, do loňska byla aplikace placená, od letoška již zdarma. Kvalitní a ke stažení snad všechny státy světa.”
Podívejme se nyní na funkce a vlastnosti, jak je prezentují autoři v Obchodě Play:
- Užitečná ve vašem městě, nepostradatelná na cestách – obsahuje mapy 345 zemí a ostrovů.
- Více podrobností než na jiných mapách – miliony zájmových bodů (POI): restaurace, benzínové stanice, turistické destinace…
- Mapy fungují i bez připojení k Internetu. Při cestách do zahraničí tedy mapa nevyžaduje poplatky za roaming.
- Údajně nejrychlejší mapa díky inovativní kompresi mapových dat. Mapy jsou malé, takže ušetříte paměť vašeho telefonu.
- Směrování – směrové pokyny od aktuální polohy do libovolného bodu na jedné mapě.
- Najděte vše, co potřebujete o všech předmětech nacházejících se na mapě.
- Jakékoli místo můžete přidat do seznamu záložek. Pak jej kdykoli snadno najdete.
- Export/import záložek. Jsou podporovány soubory KML/KMZ.
- Sdílení míst e-mailem nebo SMS.
- Mapa se automaticky zorientuje směrem Vašeho pohybu.
Po více než pěti milionech instalací má tento program známku 4,4. Instalační balíček, velký 47 MB, můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3 a novějším. Spokojeným uživatelem je v tomto případě Michal Stejskal: “Opravdu nejlepší aplikace s offline mapami kterou jsem našel. GPS vás zorientuje, není třeba internet, dostatečně podrobná mapa (a to koukám na Čínu, kam se chystám už po několikáté, tak mohu zhodnotit) co víc si přát? Bomba!”
Locus Map – outdoor GPS
Mapovou aplikaci Locus nominoval vlastik s tím, že jde o “Nejlepší mapový program samozřejmě umí i navigaci. V navigaci na kešku asi není lepší :) autem, na kole, pěšky…” Pokud tedy chodíte rádi po horách, běháte nebo jezdíte na kole, Lyžujete a hledáte kešky, pak Locus Map je jako stvořená pro všechny vaše outdoorové aktivity. Co umí, nejlépe vystihuje následující přehled:
- zobrazí vaši polohu nad outdoorovou mapou dle vašeho výběru
- zaznamená váš běžecký trénink i cyklovýlet s rodinou
- hlasově vás bude navigovat k vašim oblíbeným turistickým cílům
- naplánuje s vámi víkendový lov geokešek
- vyhledá a zobrazí na mapě vše od turistických zajímavostí po adresy vašich přátel
- uloží vaše oblíbené trasy a místa
K dispozici je přitom široký výběr online i offline mapových podkladů pro nejrůznější způsoby využití. Podívejme se na přehled funkcí a schopností:
- Vyhledávání podle adresy, souřadnic nebo kontaktů ve vašem telefonu.
- Body zájmu (POI) a trasy – vytvořte si vlastní, importujte body a trasy z internetu, exportujte své body a trasy do souboru nebo na oblíbenou internetovou službu.
- Geocaching – stáhněte si kešky přímo do telefonu pomocí doplňku Geocaching4Locus a nechte se ke keškám navádět nad mapou nebo pomocí kompasu. Nechybí ani možnost logování a podpora waypointů.
- Záznam trasy – zaznamenejte si své vyjížďky na kole, výlety s rodinou nebo běžecké tréninky, případně si nechte svůj trénink komentovat automatickým audio koučem.
- Hlasová navigace a navádění – možnost používat jako klasickou automobilovou navigaci.
- Importujte body a trasy z internetu nebo jiného softwaru, Locus Map Free podporuje řadu formátů (KML, KMZ, GPX…).
- Exportujte své výlety a tréninky na internetové servery Strava, Runkeeper, GPSies, Breadcrumbs, Trainingstagebuch, Google Earth a další.
- Chytrý GPS systém pro úsporu baterie a podpora Bluetooth GPS.
Locus si ve verzi zdarma stáhl více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. 16 MB velký balíček lze instalovat na Android 4.0 a vyšší. Placenou verzi za bezmála 190 Kč si pořídilo více než sto tisíc uživatelů a průměrná známka 4,8 svědčí o jejich značné spokojenosti. O vlastní zkušenost se v komentáři podělil Michal Tábořík, který napsal: “Parádní vektorové offline mapy. Jel jsem s Locusem na horském kole k Jaderskému moři a zpět. 1662km za 16 dní, 7 zemí s podrobně naplánovanou trasou z 1/3 mimo asfalt a importovanou do vektorových offline map. Díky tomu jsem mohl mít vypnutý internet a běžela jen GPS, takže mi baterie vydržela dlouho. Rychlé reakce GPS, přesnost, spolehlivost, paráda. Už se těším na další léto, a jestli vyjde výprava k severnímu moři.. :-)”
https://www.youtube.com/watch?v=MDrb6wbtTVY
POI pocket
Stejnou známku i počet nominací si v tomto kole odnesl POI pocket – dílo českého autora. Program nominoval čtenář, vystupující pod přezdívkou Substance242, který napsal: “Ako mat pre lubovolnu navigaciu k dispozicii rovnake oblubene destinacie? POI pocket, takto.”
V tomto případě se tedy nejdná o navigaci jako takovou, ale spíše o pomocnou aplikaci. Konkrétně jde o webovou a mobilní aplikaci určená pro plánování, sdílení a synchronizaci POI (bodů zájmu). Webová verze umožňuje pohodlné plánování a práci s POI na “velkém počítači”. Díky mobilní aplikaci pak máte Vaše POI stále s sebou. Body v mobilu či tabletu můžete snadno prohlížet a hlavně přeposílat do autonavigací (Tomtom, Sygic, BeOnRoad, …) či mapových aplikací (Mapy.cz, Google Maps, Orux Maps,…).
Funkce mobilní aplikace
- Synchronizace s webovou aplikací, možnost práce offline.
- Prohlížení informací o POI.
- Snadné přeposílání POI do dalších mobilních aplikací (autonavigace, mapové aplikace,…).
- Rychlé vytváření POI z aktuální polohy.
- Veřejné sdílení POI – možnost odeslat POI komukoliv pomocí mailu či SMS.
- Podpora tabletů i mobilů – různá rozložení formulářů
POI pocket si zatím stáhlo více než tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. 3 MB velkou instalačku můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3 a novějším. Spokojeným uživatelem je například Lubomír Tkačík, který napsal: “Jednoduchá a přitom vynikající aplikace na cestování. Kdo má nějakou navigaci v mobilu, měl by si ji nainstalovat. Usnadní to hledání svých míst. Doporučuji!!!”
ROUTE 66 Navigate
Čtenář Tibor do našeho přehledu doporučil takřka legendární značku ROUTE 66. “Často cestujem do zahraničia a potrebujem sa nechať navigovať v úplne neznámom prostredí. V krajinách, kde sú dosť odlišné zvyklosti na cestách, jazdí sa na ľavej strane, smerovky neukazujú na nejaké väčšie mesto, ale na číslo cesty, počet pruhov na ceste je násobkom tých našich, pripájacie a odpájacie pruhy sú raz na ľavej, inokedy na pravej strane.
Proste potrebujem skutočne spoľahlivú navigáciu. Zatiaľ som našiel len túto jednu, možno ešte CoPilot je ako tak použiteľný. Do úvahy pre mňa neprichádzajú on-line navigácie, pretože zháňa hneď po prílete miestnu dátovú simku mi nepríde komfortné. Sygic padá, “zadarmo” navigácie majú aj “zadarmo” mapové podklady, čiže nepoužiteľné. Veľké očakávania som mal od Here, ale v Írsku ukazuje vzdialenosti akoby by boli v kilometroch, ale reálne sú to míle ……”
Autoři se v Obchodě Play na prvním místě chlubí údajně nejspolehlivějším způsobem výpočtu trasy. Aplikace používá mapové podklady TomTom, umožňuje navádění v pruzích a sleduje rychlostní omezení. Z dalších funkcí a vlastností jmenujme:
- Plynulé a rychlé vektorové mapy se 3D budovami a fotorealistickými body.
- Online a offline mapy.
- Wikipedie na mapě.
- Předpověď počasí přímo v navigaci.
- Automobilová navigace s informacemi o jízdních pruzích, rychlostních omezeních a dopravním značení.
- Upozornění na překročení rychlosti.
- Jasné hlasové pokyny. „Po 300 metrech zahněte vpravo na silnici A3 směrem na Basingstoke.“
- Trasy s více zastávkami.
- Funkce Follow Me zobrazí na displeji vašeho zařízení virtuální vůz, za kterým pak stačí jet.
- Radary a kamery s údajně 95% pokrytím. Ušetřete na pokutách za rychlou jízdu.
- Informace o provozu a dopravních komplikacích.
- 30denní zkušební verze zdarma.
20 MB velkou aplikaci si stáhl více než milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,1. Instalovat můžete na zařízení s Androidem 2.3 a novějším. Spokojeným uživatelem je například Petr Lukášek, který napsal: “Route66 jsem používal už na OS Bada u Samsungu Wave a fungovala solidně. Pak jsem přesedlal na BeOnRoad, která byla taky slušná. Po přechodu na Android jsem začal u BOR, ale poslední události mě donutili vyzkoušet alternativy. První jsem zkusil Route66 a už jsem dál nezkoušel. Sice mě trochu vadí stávající barevné schéma map při navigování (odlišné od zde uvedeného) ale jinak plánování tras, a přepočty fungují slušně. Navíc se mi líbí minimalistické pojetí se pouze se základními údaji na obrazovce.”
TomTom GPS Navigation Traffic
Až na předposledním místě se s jednou nominací usadil téměř legendární TomTom, jehož zastáncem je Jiří Egermaier. Jako důvody své nominace uvedl: “Velký skok oproti předcházející verzi, pěkné hlasové navádění, včetně čtení překážek na trase, rychlostní radary a dobré zobrazení mapy.”
V oficiálním popisku v Obchodě Play jsou jako zásadní prezentovány následující vlastnosti a funkce:
- Do 75 najetých kilometrů měsíčně můžete aplikaci používat zcela zdarma. Nad tento limit si musíte pořídit buď roční předplatné za 550 Kč, nebo tříleté za 1235 Kč.
- Vždy budete mít k dispozici nejrychlejší trasu – díky TomTom Traffic se do cíle dostanete rychleji.
- Informace o dopravě v reálném čase – uvidíte začátek a konec dopravních komplikací, i to, jak se jim vyhnout.
- Rychlý přístup k oblíbeným místům.
- Vždy aktuální mapy pro více než 100 zemí.
- Body zájmu: od čerpacích stanic až po hotely – aplikace obsahuje miliony užitečných bodů.
- Rychlé hledání – najděte cíl rychleji s intuitivními výsledky vyhledávání.
- Díky zobrazení budov a památek ve 3D bude přesně vědět, kde jste, takže neminete odbočku.
- Upozornění na měření rychlosti vám dovolí vyhnout se pokutám díky včasnému varování.
- Navigace funguje offline, takže k jejímu provozu není potřeba připojení k Internetu.
- Možnost výběru cíle klepnutím do mapy.
- Spolupráce s kontakty v telefonu – stačí vybrat kontakt ze seznamu a aplikace naplánuje trasu.
TomTom si dosud vyzkoušelo přes půl milionu uživatelů. Známka 3,9 sice není vysloveně špatná, konkurence se ale pohybuje o něco výše. Poměrně velký instalační balíček (90 MB) můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a vyšším. Tomáš Matula ke svému hodnocení napsal: “Je to nějaký čas, co jsem koupil LG G3, a s tím skončilo používání TomToma jelikož aplikace nešla spustit. Teď ale aplikaci díky nové verzi opět používám a musím uznat, že jsem maximálně spokojen. Jezdím dost často po Evropě a vše šlape skvěle včetně dopravních informací a radarů. Jediné, co doporučím je, že před instalaci je nejlepší mobil komplet zresetovat a pak nahrát.”
iGo
Poslední navigaci tohoto přehledu z Obchodu Play nestáhnete – proto je také na posledním místě, neboť nemá žádná hodnocení od uživatelů. iGo doporučuje Jarda, který napsal: “Aplikace se suveréne největším množstvím užitečných funkci i pro profesionály (výšky mostu, nosnosti, dodržování EATR,…), s kvalitními mapami, přitom hardwarové nenáročná. Jedinou vadou je nepochopitelná obchodní politika.”
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (43)
Přidat komentář