TOPlist

Čtenáři doporučují: 12 nejlepších klávesnic

klavesnice2_ico

Zatímco v redakci jsme v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje sesbírali tipy na tři alternativní klávesnice, naši čtenáři výběr doplnili o dalších dvanáct kousků. Celkem tak budete mít na výběr z patnácti klávesnic, z nichž ani jedna nemá hodnocení horší než 3,9. V nabídce najdete jak tradiční klaviatury, na kterých se píše “vyťukáváním” písmenek, tak verze pro ty, kteří preferují stále populárnější psaní tahem prstu.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku vybereme v redakci téma pro následující kolo SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Po uzávěrce připravujeme článek, postavený na redakčních nominacích. SvětAndroida doporučuje na dané téma vychází vždy v prvním sudém týdnu v měsíci.
  • Protože jen výjimečně obsáhneme redakčními nominacemi celý zvolený segment aplikací, dáváme nakonec slovo našim čtenářům. Ti mohou po dobu sedmi dnů nominovat další programy skrze formulář na konci článku.
  • Po uzávěrce připravujeme navazující článek Čtenáři doporučují, který vychází vždy v druhém sudém týdnu v měsíci.
  • V okamžiku, kdy vychází článek se čtenářskými nominacemi, vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo a celý koloběh se roztáčí od začátku.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Jaké aplikace nominovali redaktoři?

Redaktoři našeho portálu před dvěma týdny doporučili tyto tři klávesnice:

Během týdne, kdy jsme sbírali skrze formulář na konci článku nominace čtenářů, jsme obdrželi celkem 35 hlasů pro dvanáct různých aplikací.

Fleksy Klávesnice

Celkem sedm nominací, tedy přesně jednu pětinu hlasů, si v tomto kole odnesla klávesnice Fleksy. Jejím zastáncem je například s3icc0, který napsal: “Fleksy klávesnice je poměrně nový počin a pokud chcete zkusit něco netradičního (jako třeba psaní bez klávesnice :-) ) určitě zkuste tuhle. Klávesnice sice nenabízí psaní tahem jako je dnes v módě, ale přece jen tahová gesta nabízí – a to pro mazání, a volby predikce. Její hlavní výhodou je, že nemusíte vůbec psát přesně – stačí klepat zhruba do těch míst, kde předpokládáte polohu písmen na klávesnici (ano, pokud nevíte, kde jsou klávesy, tak tohle asi nebude pro vás) a pak jednoduchým swipováním jenom provádíte úpravy. Pro geeky klávesnice nabízí i systém “badges” a “challenges”, takže můžete např. zkusit napsat 1000 slov bez zobrazené klávesnice. Osobně jsem klávesnici používal bezmála půl roku (a určitě se k ní zase vrátím) a až na drobnosti jsem si velmi rychle zvyknul a naučil se psát takřka poslepu. Zkusíte pokořit světový rekord v rychlosti psaní?

Jinak jsem fanoušek obyčejné klávesnice, kde musíte každý znak naklepat ručně a nic vás neopravuje – proto používám AOSP klávesnici a prakticky všechno v ní mám vypnuté (využívám pouze znakových sad a rozložení a to kvůli víceru jazykům, kterými komunikuji). V průběhu let jsem vyzkoušel a zakoupil (a ano s každou jsem strávil nějaký ten čas) skoro všechny důležité klávesnice. Pořadí nejlepší k nejhorší podle mně (a moje preference psaní znáte): AOSP (KK a Lollipop verze), Fleksy, Smart Keyboard, Swype, SwiftKey a, SlideIT.”

Jako další dostává slovo ra100: “Podpora jazykov (slovenčina, čeština), možnosť nastavenia rôznych layoutov (qwerty, qwertz, azerty, dvorak colemak). Používanie gest, swipe up použije “neopravené” slovo (bez autocorrectu), druhý swipe uloží do slovníka, swipe left pridá medzeu/bodku, rôznymi up/down sa dá rotovať medzi medzerou, bodkou, čiarokou, otáznik, výkričník, dvojbodka. Mazanie slov swipe left. Farebné témy. Rošírenia: Invisible keyboard. Možnosť vkladania gifov, emoji, smajlov. Riadok s číslami, ktorý sa dá skryť podľa potreby. skratky, launcher, editor. Nastavenie velkosti klavesnice a velkosti medzerniku. Import kontaktov, autoucenie sa slov, ucenie sa z FB, Tw, Gmail, sms. Rozne moznosti konfiguracie – dlzka swipe, dlzka drzania stlaceneho tlacitka… Badges a stats. Treba vyskusat, sam nepouzivam vsetko, co klavesnica ponuka.”

Do třetice všeho dobrého i zlého je tu čtenář, který se podepsal jako Checkpoint: “Už po chvilce používání této klávesnice jsem věděl, že je to osudová láska. Uchvátila mě svým jednoduchým vzhledem, který mi třeba u SlideIT přišel velmi těžkopádný, ale hlavně rychlostí, jakou jsem s ní schopen psát. Při psaní není potřeba hledat mezerník, tlačítko pro interpunkci či řádek s navrhovanými opravenými slovy; vše se zvládne díky gestům a není tak potřeba prsty přesouvat z pozice nad středem klávesnice. Pomáhá i příjemné rozhraní nastavení klávesnice, možnost několika velikostí klávesnice či obrovské množství různých smajlíků. Celkový zážitek pak dokreslují barevná témata nebo odznaky odměňující uživatele za věrnost, počet napsaných slov či “uswipovanou” vzdálenost.”

nelson23 napsal: “Dlouho jsem využíval SwiftKey a myslel si, že psaní tahem už se nevzdám. A vzdal. Po chvilce zkoušení Fleksy jsem zjistil, že mazání, doplňování mezer, teček a dalších znaků a hlavně pak výběr slova ze slovníku jsou pro gesta mnohem vhodnější než vlastní psaní. Opravdu skvělá klávesnice, na které mi vadí snad jen nemožnost rozdělení pro psaní palci na tabletu, ale při držení mého 8″ na výšku to stejně moc nevadí.”

Čtenář Kesh taktéž na Fleksy přešel ze Swiftkey, přičemž oceňuje její rychlost a praktičnost. “Myslím, že Fleksy by se dala označit jako light verzí Swiftkey, ovšem pouze co se zatěžování RAM týče,” dodal. Danovi192000 se líbí “funkce chameleón která zbarví klávesnici podle barvy aplikace” a poslední nominující Denis Badura vyzdvihuje “Krásný vzhled, rychlost, spolehlivost.”

Autoři v Obchodě Play jmenují jako hlavní vlastnosti a funkce:

  • Patentovaná technologie se nedívá jen na písmena, která zmáčknete, ale KDE je mačkáte a analyzuje váš vzorec psaní.
  • Tahem prstu můžete doplnit interpunkci, mezery, přidat slova do slovníku.
  • Různé velikosti, včetně možnosti použití neviditelné klávesnice.
  • Naučte Fleksy vašemu stylu psaní spojením s vaším emailem a sociálními sítěmi, potom zálohujte a synchronizujte skrze cloud.
  • Zábavné statistiky a systém sbírání odznaků.
  • Podporuje nizozemštinu (holandštinu), angličtinu, francouzštinu, němčinu, řečtinu, italštinu, portugalštinu, ruštinu, španělštinu, turečtinu, švédštinu, dánštinu, maďarštinu, češtinu, slovenštinu a malajštinu.
  • Fleksy neshromažďuje žádné z vašich osobních údajů bez vašeho výslovného souhlasu.

Fleksy Keyboard Breaks the Guinness World Record for Fastest Texting

Fleksy Keyboard Breaks the Guinness World Record for Fastest Texting

Klávesnici Fleksy si stáhl více než milion uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. 32 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším. Placená verze přijde na 47 korun.

f46f7a4a5e623dfe04fcd48002889ec6?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

TouchPal

Druhé místo náleží, možná poněkud překvapivě, klávesnici TouchPal, která získala pět hlasů. Jako prvnímu předáváme slovo čtenáři s přezdívkou BLOOD: “Tuto klávesnici jsem si oblíbil po dlouhém hledání a zkoušení jak Swift, Swype, Google atd. Swypuje se na ní celkem dobře, možná by mohla být malinko přesnější, ale je poměrně hodně svižná. Oproti (možná dřívější) verzi Swift se mi líbí, že mi automaticky nepřidává všechna slova, ale jen ta která chci. Lépe se mi zde opravují atypická slova, která používám, design je parádní, zajímavá operace se schránkou. V angličtině netradiční způsob psaní věty gestem.” Michal pak oceňuje “Perfektní slovník, mazání celých slov tahem, psaní tahem, velké množství témat, synchronizace slovníku online, učení z Facebooku, Twitteru a SMS, velké množství emotikonů, využití jmen z kontaktů.”

Ladislav K. na otázku, proč byste měli vyzkoušet právě tuto klávesnici, odpověděl stručně a jasně: “Slušný slovník, psaní gesty, jednoduché užití, velmi příjemný vzhled, rychlost, jednoduché nastavení, přepínání mezi jazyky, atd. Používám už cca rok a zatím nezklamala!” Jdbhdhd8 oceňuje “Velký výběr motivů, mnoho jazyků klávesnice.” a kulinovi se líbí “Velké množství rozšíření a úprav.”

Popisek v Obchodě Play je poměrně stručný a na prvním místě zdůrazňuje skutečnost, že klávesnici používá 200 milionů uživatelů po celém světě. Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • Více než 900 smajlíků.
  • Vkládejte smajlíky a emotikony kdekoliv.
  • Přes sto barevných motivů dispozici a možnost vytvoření vlastního motivu.
  • Gesta pro zvýšení rychlosti.
  • Podporuje přes 85 jazyků.
  • TouchPal Curve – psaní tahem prstu.
  • Nastavení fotografie jako pozadí motivu.
  • Kontextová předpověď: korekce chyb: oprava překlepů, vyhledávání pravopisných chyb, automatické přepínání na velká písmena.
  • Cloudové předpovídání zvyšuje úspěšnost predikce dalšího slova.

https://www.youtube.com/watch?v=jPr6kQeGjD4

TouchPal má na svém kontě přes deset milionů instalací a pěknou průměrnou známku 4,4. Klávesnice je k dispozici zdarma, platí se však za některé přídavky formou nákupu v aplikaci.

TouchPal Keyboard-Cute Emoji,theme, sticker, GIFs
TouchPal Keyboard-Cute Emoji,theme, sticker, GIFs

Smart Keyboard

Stejný počet hlasů, tedy pět, jako předchozí aplikace, získala také klávesnice Smart Keyboard. Bronzová příčka jí náleží kvůli horšímu průměrnému hodnocení v Obchodě Play. Poměrně obšírně se o svém favoritovi rozpovídal tomcat: “Takže jsem si stáhnul Smart keyobard, pár desítek minut si pohrál s nastavením každého možného parametru a ve výsledku při srovnání s mojí dosud bezkonkurenční Thumb Keyboard a druhou mnou stejně testovanou Hacker’s Keyboard musím uznat, že pro mě smart keyboard z těch tří vede. Thumb Keyboard má sice několik přednastavených rozvržení (pro větší tablet celkem bezkonkurenční), ale klasické rozložení nevyužívá úplně potenciál té klávesnice, resp. nevyužívá optimálně místo pro klávesy (někde jsou mezery, které by být nemusely, na úkor méně kláves/menších kláves). Možnosti nastavení jsou sice u TK hodně slušné, ale i tak neřeší zdaleka všechno. Smart keyboard má to rozložení naopak sice jen jedno, ale prostor pro klávesnici je zase lépe využit. Nastavení kláves (co se velikosti kláves, mezer atd. týče) má také méně, ale díky tomu rozvržení není další ani zapotřebí. Lze nastavit pouze celkově výšku kláves (tedy nikoli samostatně řadu se šipkami, mezerníkem a klávesy jako v TK). Šířku nastavit nejde, což ale při jednom do šířky plně využitém layoutu dává smysl. Klávesnice má 4 řady, se zapnutými čísly/diakritikou 5 (lze nastavit, že se primárně bude zobrazovat česká diakritika, čísla až jako alternativa), se šipkami 6 řad a 7. řada s různými znaky se aktivuje při psaní. Sice jsem přišel na to, jak v té sedmé řadě editovat nabízené znaky, ale nezjistil jsem, jak ji trvale aktivovat, ba vlastně ani princip, kdy se objeví a kdy ne. To je mínus – když už tam ta sedmá řada je, tak by bylo fajn mít možnost ji zapnout. A další věc, když si nastavím klávesu „domain“, tak přepíše klávesu na voice speech, která pak z klávesnice úplně zmizí. Dementní řešení. Když už, tak by se měla někam přesunout alespoň jako alternativní klávesa a ne to hned úplně ukončit. Vlastní slovník učící se navíc dle četnosti používaných slov a předvolené slovní zkratky také potěší. Skinů je méně než 10, ale další jsou dostupné na webu. Klávesnice údajně umí odhadovat, která klávesa/y bude pravděpodobně následovat po poslední zvolené a ty nějak zvětší či zvýrazní? Této funkce jsem si zatím v praxi nevšiml, jen jsem ji zahlédl někde ve FAQ. Nicméně zajímavé.”

Jako další přispěchal s obhajobou Inri Sanktus: “Vyzkoušel jsem mraky klávesnic a teprve s touhle se mi opravdu pohodlně píše. Jediná použitelná, která má čtvrtý řádek s ěščřžýáíé – sbohem, zdlouhavé lovení háčků a čárek podržením a vybráním z nabídky! Pohodlí jako na počítači. Koupil jsem si ji, a když já dám peníze za aplikaci, tak to už musí být něco. Tvůrci to zaslouží, neboť jako jediní myslí na Čechy – a všelijaké navrhování a předvídání slov neberu jako náhradu vrchního řádku s diakritickými znaky, to pro mě vždycky bylo akorát k vzteku.”

Agame seznamuje s výhodami Smart Keyboard takto: “Nabízí vskutku širokou škálu nastavení, včetně možností jeho zálohování při mazání telefonu, co jsem nejvíc ocenil, bylo přepínání mezi režimem na šířku s normální klávesnicí a v režimu na výšku kompaktní verze, kdy jsou dvě písmenka sjednocené do jedné klávesy, tudíž se nepřekliknu. Měl jsem celkem nervy z té malé klávesnice na šířku, kterou poskytuje Google, ač mám 4.5″ telefon.”

Janovi vyhovuje, že “Nepotřebuje tisíce oprávnění, můžete si přidat 4. řádek s ěščřžýáíé, pokud nemůžete z nějakého důvodu přidat 4. řádek, stačí nastavit upřednostnění těchto znaků před čísly, možnost dělání vlastních skinů a nezabírá celou RAM.” w0lf si pak tuto klávesnici zvolil “Hlavně kvůli nastavení dalšího řádku písmen s diakritikou.”

Autoři v popisku zdůrazňují podporu více doteků najednou, mnoha jazyků, změny vzhledu pomocí skinů, hlasový vstup, psaní stylem T9, kompaktnost, inteligentní slovník a uživatelsky definovatelné automatické texty.

Smart Keyboard App Review (What’s The Apps)

Smart Keyboard App Review (What's The Apps)

Smart Keyboard zaznamenala v Obchodě Play přes deset milionů stažení a její průměrná známka je 4,1. Instalační balíček, velký pouhých 1,8 MB, lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 1.5 a novějším. Koupit si můžete i verzi Smart Keyboard PRO za 66 korun.

Smart Keyboard Trial
Smart Keyboard Trial

Hacker’s Keyboard

Těsně za stupni vítězů skončila se třemi nominacemi klávesnice Hacker’s Keyboard, které jsme se věnovali v podrobné recenzi v polovině ledna (viz článek Hacker’s Keyboard: skvělá klávesnice (nejen) pro hackery). Recenzi jsme končili slovy “Hacker’s Keyboard využijí především správci nejrůznějších systémů, ke kterým se přistupuje vzdáleně a/nebo přes příkazovou řádku. Klávesnice jim poskytne v první řadě funkční klávesy, jež na jiných klaviaturách pro Android nejsou. Pro běžné psaní bude vyhovovat především těm uživatelům, kteří nepoužívají psaní tahem.”

Jako první dostane slovo pavca.838: “Používám Hacker’s Keyboard. Vyhovuje mi klasické PC rozložení klávesnice, čtvrtá řádka kláves s diakritikou/čísly, kurzorové šipky, tabulátor, psaní velkých písmen pomocí “multitouch” (Shift+klávesa) a rychlé přepínání mezi jazyky tažením přes mezerník. Navíc je na mém telefonu (LG L9 II) daleko stabilnější, než klávesnice od LG…” MartinH napsal: “Nejuniverzálnější klávesnice. Pokud umí člověk psát a používá terminálové přístupy, není mnoho alternativ. Skvělá je rovněž možnost 5. řady kláves ať už s diakritikou nebo čísly. Na Note Pro píšu téměř všemi deseti.” Jako poslední napsal sacredmoon: “Perfektní s háčky a čárkami, funkční klávesnicí a českým slovníkem. Pro tablet super.”

Ke hlavním rysům této klávesnice tedy patří především rozložení, odpovídající klaviatuře z počítače, včetně samostatného řádku pro čísla a písmena s háčky a čárkami. K dispozici jsou také funkční klávesy, šipky, Escape, tabulátor a další, které využijete například při práci s příkazovým řádkem/terminálem. Vychází z klávesnice, která byla součástí Androidu 2.3 Gingerbread a podporuje současný stisk více kláves najednou.

Hacker’s Keyboard se, kromě skvělého hodnocení průměrnou známkou 4,5, může pochlubit více než milionem instalací. Soubor velký 1,7 MB nainstalujete zdarma na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším.

Hacker's Keyboard
Hacker's Keyboard

Swype Keyboard

Stejný počet nominací jako Hacker’s Keyboard získala i klávesnice Swype. Největším zastáncem co do délky obhajoby je vrga: “Klávesnice má asi nejlepší metodu učení ze všech. Dokáže se naučit i smajlíky a třeba i celý e-mail, což pak při psaní šetří čas. Slova dokáže načíst z Facebooku, Twitteru a Gmailu, umožňuje synchronizaci slov mezi zařízeními a pak i editaci slov již naučených. Klávesnice má také velmi rychlou odezvu, jako první na trhu přišla se psaním tahem prstu a disponuje několika desítkami témat. Lze také nastavovat výška klávesnice. Mimo jiné klávesnice umí různá gesta, na která jsme zvyklí z klasické klávesnice na PC, jako je např. Ctrl+C/X/V/A.”

Dalším nominujícím je tomeek, který napsal: “Rychlá klávesnice, hezký vzhled – možnost stáhnout další, uživatelský slovník v cloudu, predikce dalšího slova, šikovné zkratky.” A wispp nakonec dodal: “Matka všeho psaní tahem ! :-) nechápu, že může chybět..”

Autoři se v Obchodě Play na prvním místě chlubí více než 250 miliony uživatelů a zápisem v Guinessově knize rekordů za nejrychlejší čas při psaní textové zprávy. Dále slibují dobrou uživatelskou zkušenost, díky tomu, že Swype věnuje pozornost zadávanému textu a vytváří osobní jazykový model, který vás “sleduje” napříč zařízeními. Další vlastnosti a funkce si představíme v bodech:

  • Podpora grafických témat.
  • Umožňuje zadávat slova ve dvou jazycích najednou.
  • Široké možnosti přizpůsobení, včetně prodlevy dlouhého stisku, vibrací, výšky klávesnice a malé klávesnice vlevo/vpravo v režimu na šířku.
  • Záloha a synchronizace osobního slovníku skrze cloud,
  • Napovídání dalšího slova, které byste mohli chtít napsat.
  • Podporuje více než 71 jazyků.
  • Tři unikátní rozložení klávesnice pro tablet.

https://www.youtube.com/watch?v=h75VTpHQIUA

Swype má přes milion instalací a známku 4,3. Instalovat ji můžete na Android 2.3 a novější. K dispozici je také placená verze za symbolických 21 Kč. Michal Kalián ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Při koupi SGSI jsem měl swype. Po přechodu na Cyanogen jsem o něj přišel. Vyzkoušel jsem hodně programů. Slide-it a další. Fungují dobře, swype je ale jednoznačně nejlepší.”

Swype Keyboard Trial
Swype Keyboard Trial

Klávesnice Xperia

Dostáváme se ke klávesnicím, které nominovali dva čtenáři. V tomto případě je prvním Qels, který říká: “Základní funkce zpracované na vysoké úrovni. Učení slov z emailu, Facebooku,… Nastavení několika vzhledů a rozložení kláves. Podpora emotikon jak z Hangouts tak klasické z SMS, bohatý slovník češtiny. Gesta, slovní zadávání, automatická mezera,… Je toho více. Zkrátka jednoduchá kvalitní klávesnice.” Fessy pak doplňuje: “Snad nejlepší T9, s kterou jsem kdy psal. Rychle se učí slova a většinou píše přesně to, co chci, i když píšu totální nesmysly. Má mnoho integrovaných smajlíku, prostě TOP.”

Popis v Obchodě Play je tentokrát poměrně stručný: “Klávesnice Xperia je výchozí klávesnicí pro všechny jazyky kromě čínštiny, japonštiny a korejštiny. Text můžete zadávat pomocí speciálního přejetí prstem nebo tradičního ťuknutí. Klávesnice se rychle přizpůsobuje vašemu stylu psaní tím, že se učí zadaná slova. Můžete ji dále upravovat tím, že ji necháte učit z textů ve vašich účtech Gmail, Facebook a Twitter.” Případné zájemce ale nepotěšíme faktem, že tuto klaviaturu lze instalovat pouze na zařízení Sony.

Klávesnice Xperia má na svém kontě více než deset milionů instalací a průměrnou známku 4,4. Instalační balíček, velký 9,8 MB, lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.4 a vyšším. Spokojený uživatel Jiří Spálenský napsal do komentáře: “Žádná jiná nemá lepší predikci, učení slov ze sociálních sítí, mailů a zpráv tak skvěle propracovanou, navíc vlastní slovníky jsou uchovávány na SNE cloudu pro další Xperia™ zařízení. Prostě bomba!”

Xperia Keyboard
Xperia Keyboard

aitype Keyboard

Máme tu poslední klávesnici, kterou nominoval více než jeden čtenář – aitype Keyboard. Obšírněji se o výhodách tohoto řešení rozepsal CiMSTER: “V prvom rade má aj SK a CZ jazyk ktorí sa dá stiahnuť dodatočne pri nastaveniach. Akurát škoda je že aj po zmene jazyka je vädšina menu ajtak v Angličtine. Ale to sa dá prežiť a do nastavení predsa človek nelezie každý deň. Je to niečo podobné ako swiftkey no je tam viacej možností. Co sa týka tém tak tie si môžete vytvoriť aj vlastné, ale je tam široká ponuka na stiahnuitie, každý si určite vyberie to svoje. Klávesnicu si vie každý prispôsobiť sám podla potreby a aj hlavne VELKOSTI.! Velké množstvo znakov v ponuke. V hornom riadku si viete nastaviť viacej typov najpoužívanejších znakov alebo sa medzi nimi presúvať do strany. Nad ponukou znaku máme pri písaní v ponuke najčastejšie používané slová. Dá sa doinštalovať aj Emoji (smajlíky). Klávesnica obsahuje dokonca aj kalkulačku, a pokročilejšie nástroje ako copy, paste, cut, delete, select all, undo, redo, read. Je aj možnosť zadavania textu hlasom ktoré som skúšal prvý krát a musím uznať že rozoznávanie hovoreného textu v slovenčine ma dosť prekvapilo presnosťou. Akurát som neprišiel na to ako sa dá dať za vetou bodka :) Takisto používam funkciu swipe ktorá trošku brzdí kým sa naučí vaše slová ale to mi až tak neprekáža. Je to všetko len o zvyku.”

Jeho slova doplňuje Keramická hlava: “Potřeboval jsem klávesnici, ve které půjde vypnout predikace textu, přidat nahoru řádek s čísly… Tahle klávesnice umí mimo jiné napsat znaky s diakritikou jen delším stiskem písmene. Podržíte například “s” a napíše “š”. Už nemusíte při podržení vybírat dál mezi š, číslem tři a podobně ;) Klávesnice má k dispozici nepřeberné množství skinů, ze kterých mi nejvíc vyhovuje material…”

K hlavním vlastnostem aitype Keyboard patří:

  • Tisícovky grafických témat ke stažení.
  • Možnost navrhnout a sdílet vlastní téma.
  • Návrhy smajlíků s ohledem na napsaný text.
  • Více než osm stovek smajlíků.
  • Nové vzhledy, odpovídající designovému trendu Material.
  • Předpovídání dalšího slova.
  • Automatické korekce.
  • Psaní tahem prstu.
  • Možnost vytvářet své vlastní zkratky.
  • Dynamická změna velikosti klávesnice podle vašich potřeb.
  • Možnost nastavit libovolný obrázek na pozadí.
  • Samostatný řádek pro čísla, interpunkční znaménka a jiné znaky.

ai.type Keyboard 2.0 Version

ai.type Keyboard 2.0 Version

Tuto klávesnici si zatím nainstalovalo více než deset milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,2. Za spokojené uživatele citujme Jaroslava Floriana, který v Obchodě Play uvedl: “Úplně perfektní, dobře se mi na ní píše, dá se rychle zvětšit atd., mnoho nastavení, vzhledů a ulehčujících funkci, je to fakt super mají to dokonalé (ačkoli by mohli zavést zobrazení klávesnice pro jednu ruku, popř. vylepšit grafiku, někdy jsou obrázky zdeformované roztažené do strany), teď jdou stahovat k tomu smajly, tak snad budou jak většina na FB, pak to bude nejvíc fajná klávesnice! :)”

ai.type Free Emoji Keyboard
ai.type Free Emoji Keyboard

Thumb Keyboard

Nejvýše ze všech klávesnic, nominovaných jedním čtenářem, vyšplhala Thumb Keyboard. Jejím zastáncem je tomcat, který napsal: “Nejvíc se mi na této klávesnici líbí široké možnosti nastavení vzhledu. Umožňuje nastavit si velikost jednotlivých kláves, mezery mezi nimi, jako jedna z mála má možnost zobrazit si i šipkové klávesy. Dále je možné si předdefinovat vlastní pátou řadu, do které mohou jít např. české znaky (pro bezchybnou podporu hardwarových klávesnic s českými znaky), smajlíky, koncovky některých domén, funkční klávesy (F1-F12, esc, dokonce i delete! atd.). Je možné si vybrat z několika typů rozložení klávesnice – klasické, nebo nějakým způsobem optimalizované pro středně velké a velké displeje. Klávesnice obsahuje cca 30 různých skinů, takže může imitovat vzhled od androida 2.x až k současným verzím, iPhone až po různé barevné skiny od decentně podsvícených až po cirkusácké :)

Teď negativa. Nenabízí česká slova, pouze anglický slovník. Uvítal bych i možnost editace jednotlivých kláves – tzn. možnost nastavit si rozložení kláves, kde která bude, jakou bude mít velikost (třeba Shift a TAB zmenšit, do volného místa narvat DEL atd.). A také mi trošku chybí možnost si do té páté řady nadefinovat vlastní makra, tedy na jednu klávesu zvolit např. www. nebo .cz případně svůj mail. Nicméně uvedené možnosti (kromě slovníku) při zachování ostatních uvedených pozitiv nemá patrně žádná jiná klávesnice.”

Jedná se o klávesnici s mnoha pokročilými možnosti přizpůsobení, která umožňuje uživateli nastavení dle svých preferencí. Kromě standardního rozložení má “rozdělený” vzhled pro přirozenější a pohodlnější psaní.

Vlastnosti:

  • Standardní rozložení a rozdělená klávesnice pro tablety a velkoplošná zařízení.
  • Možnost vybrat různé rozvržení pro orientaci na výšku a na šířku.
  • Režim ovládání jednou rukou pro velké obrazovky.
  • Podpora více doteků.
  • Variabilní mezery mezi klávesami.
  • Automatické korekce.
  • Klávesové zkratky.
  • Hlasový vstup.
  • Předvídání dalšího slova.
  • Podpora psaní gesty.
  • Nastavitelná hlasitost stisku kláves.
  • Uživatelský slovník.
  • Uložení používaných frází a jejich vyvolání pouhým stisknutím tlačítka.
  • Více než 25 grafických témat.
  • Uživatelsky definovatelné automatické textové substituce
  • Změna barvy a velikosti kláves, fontu atd.
  • Úpravy pozadí (možnost zvolit si svůj vlastní obrázek).

Thumb Keyboard for Android™ (Phone/Tablet)

Thumb Keyboard for Android™ (Phone/Tablet)

Thumb Keyboard zaznamenala přes sto tisíc stažení, což je na produkt, který je dostupný jen v placené verzi, velmi pěkné číslo. Hodnocení známkou 4,4 pak svědčí o kvalitách této aplikace. 8,3 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším. Martin Chromčák napsal: “I přesto, že chybí český slovník, tak jsem s touto klávesnicí nadmíru spokojený. Můžu jen vřele doporučit.”

Thumb Keyboard
Thumb Keyboard

Big Buttons Keyboard

Big Buttons Keyboard doporučil Milan: “Velká, pohodlné psaní bez přesahu prstu na více kláves. Pro chlapa jak dělaná. Je to první věc, co instaluji na jakýkoliv telefon.”

Jak avizuje čtenář i samotný název, hlavním lákadlem této klávesnice jsou velká tlačítka. Jejich smysl je zřejmý – jde o rychlejší a přesnější psaní. V placené verzi můžete počítat navíc s podporou grafických témat, zadáváním textu hlasem, predikcí slov a kurzorovými klávesami.

Big Buttons Keyboard Standard – Android Keyboard App

Big Buttons Keyboard Standard - Android Keyboard App

Aplikaci, velkou jen 135 KB, si dosud stáhl přes milion uživatelů. Známka 4,2 je příslibem kvality, přičemž ověřit si to můžete na telefonech a tabletech s Androidem 1.6 a novějším. Jeden ze spokojených uživatelů napsal: “Po experimentech se SwiftKey a Slide It je toto nejlepší klávesnice. Prostorná, přehledná, velice pohodlně se na ni píše. Škoda, že nejde nastavit hlasitost zvuku tlačítek. Ale zvuk jde úplně vypnout. Výborná je možnost přepnout na QWERTZ klávesnici. Určitě nainstaluji placenou verzi.”

Big Buttons Keyboard Standard
Big Buttons Keyboard Standard

Minuum Keyboard

Se známkou 3,9 je na desáté příčce Minuum Keyboard. Doporučuje ji Crozz: “Vyhovuje mi její minimalistické rozložení, vzhled a samozřejmě rychlost psaní. Velice dobře se přidávají nová slova, což ovšem chvíli trvá, i když obsahuje v základu češtinu, proto je super, že je měsíční free verze, takže byl čas si doplnit slovník a potom si zakoupit plnou verzi za 20 Kč. Ještě bych přivítal doplnit funkci psaní swypováním.”

Sami autoři svou aplikaci prezentují jako “malou klávesnici pro velké prsty”, která zabere méně než polovinu místa ve srovnání s jinými aplikacemi. Zároveň vám umožní psát rychle a překvapivě nepřesně díky automatickým opravám.

Aplikaci lze rozšířit takzvanými bonusovými panely:

  • Smajlíky – 856 emotikon.
  • Ovládání kurzoru.
  • Nástroje schránky, rychlé vyjmutí, kopírování a vložení.
  • Rychlý přístup ke slovníku, tezauru, vyhledávání Google a sdílení.
  • Sledování rychlosti psaní.

The Minuum Keyboard Project [updated version!]

The Minuum Keyboard Project [updated version!]

Aplikace má více než sto tisíc stažení a známku 3,9. Překvapuje velikost instalačního balíčku – 42 MB opravdu není málo. Minuum Keyboard lze instalovat na Android 4.0 a novější.

Minuum Keyboard Free + Emoji
Minuum Keyboard Free + Emoji

Graffiti for Android

Dostáváme se k méně tradičnímu způsobu zadávání textu – Graffiti for Android. Příznivcem této alternativy je racek, který argumentuje: “Na psaní pomocí grafitti gest jsem zvyklý z dávných dob Palmu. Tato klávesnice sice nepodporuje českou diakritiku, ale to mi dokonale vyhovuje při psaní SMS. Tam pak nemusím vůbec koukat na klávesnici, ale sleduji jen výsledný text. Pokud chci psát s diakritikou, tak používám psaní tahem na SwiftKey, kterou jsem již měl v telefonu předinstalovanou, ale tenhle způsob je pro mě oproti grafitti o poznání pomalejší, takže ho používám, jen když nechvátám.”

Text se tedy nezadává stiskem tlačítek na obrazovce, ale ručním psaním prstem či stylusem, které aplikace převádí na písmenka. K zadávání tedy slouží abeceda Graffiti, jak tomu bylo na PDA Palm – například písmeno A napíšete jako obrácené V, což zrychluje psaní. Rychlost psaní zvyšuje automatické přepínání velkých a malých písmen, jakož i uživatelský slovník. K dispozici jsou textové a číselné vstupní prostory pro lepší rozpoznávání. Tahy v textové oblasti aplikace reprezentuje jako písmena; znaky v číselné oblasti budou interpretovány jako čísla.

Ve verzi zdarma narazíte na reklamu, které se můžete zbavit pořízením placené varianty. Zastáncem tohoto způsobu psaní je Petr Matějka, který napsal. “Jsem odchován Palmem a bez Graffiti se neobejdu. Zásadní výhodou je, že při psaní mohu koukat na to, co píšu a nikoli kam ťukám prstem. Dokonalý systém psaní, který podle mne jen těžko může něco překonat. Graffiti pro Android je dokonalou kopií toho pro Palm a prstem se píše překvapivě dobře. Doporučuji alespoň vyzkoušet i zapřisáhlým zastáncům všech možných klávesnic. Po zažití tvaru znaků je psaní rychlé. Mrzí mne absence možnosti zapisovat většinu českých znaků s diakritikou, ale bez toho se dá obejít. Trochu mne zaráží, že vývoj (patrně) skončil už před téměř třemi roky, takže je otázka jaký bude mít aplikace další osud, zejména s příchodem vyšších verzí Androidu…”

How to install Graffiti on Android mobile phones

How to install Graffiti on Android mobile phones

Graffiti for Android má přes sto tisíc stažení a známku 3,9. Aplikaci velkou 2 MB můžete instalovat na Android 1.6 a vyšší.

1e85b5ed9d9c9aa08bc4f3f2fac5ee0e?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

iKey

Poslední místo náleží klávesnici, kterou nestáhnete z Obchodu Play. Nominoval ji nem0cze, který napsal: “Jelikož píšu česky, anglicky i maďarsky, tak obyčejná klávesnice bez diakritiky mi nevyhovuje. Proto jsem si pořídil tuhle vícejazyčnou, která ale není k mání v Google obchodě, ale na stránkách http://ikey.android.informer.com/. Je také zdarma, ale lze i přispět a to doporučuji. Má spoustu definovatelných funkcí, ba i na gesty. Bohužel nemá čas na vytvoření recenze, ale mohl by ji vytvořit někdo od vás (Pokud vás taky zaujala).”

http://ikey.android.informer.com/

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)