Čtenáři doporučují: Jak vyzrát na hromadnou dopravu?
- Články
- Karel Kilián
- 12.12.2013
- 21
Před dvěma týdny vám redaktoři našeho portálu představili pět aplikací, které by neměly chybět v telefonu nikomu, kdo hodlá cestovat hromadnou dopravou. V dnešním díle navazují svými nominacemi čtenáři, kteří doporučili dalších dvanáct programů, takže celkem máte na výběr ze sedmnácti aplikací, které vám pomohou vyhledat spojení, koupit jízdenku a/nebo rezervovat sedadlo, najít nejbližší zastávku, sledovat polohu dopravních prostředků či ukážou v reálném čase informační tabule z nádraží.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Nejprve v redakci vyhlásíme téma pro následující kolo SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají na své nominace jeden týden.
- Další týden pak zpracováváme finální článek.
- Protože ani přes velké úsilí nemáme šanci vyjmenovat všechny dobré programy, dáváme na konci článku slovo našim čtenářům. Ti mohou po dobu jednoho týdne doplnit aplikace, které v redaktorském seznamu chybí.
- Na zpracování článku si opět bereme jeden týden. V okamžiku, kdy vyjde, se v zákulisí rozjíždí další kolo redaktorských nominací na nové téma.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole jsme obdrželi velmi pěkných 28 nominací 14 různých programů, nicméně jednu aplikaci od dvou čtenářů (CG Transit) jsme museli vyřadit, protože v redaktorských nominacích byla. Druhou aplikaci – Odjezdy MHD Praha Brno Ostrava – jsme diskvalifikovali z důvodu podezřelých nominací. Kromě jiných faktorů jsme k tomuto závěru došli i na základě skutečnosti, že přestože měla uvedená aplikace v době sběru hlasů v Obchodě Play mezi pěti a deseti staženími, přišlo pro ni šest hlasů. Tím nám zbylo 20 hlasů a pro rovný tucet aplikací, kterými se budeme zabývat podrobněji.
Jízdní řády
Na prvním místě se díky čtyřem nominacím usadily Jízdní řády z dílny MAFRA, a.s., tedy aplikace celostátních jízdních řádů iDNES.cz, za kterou stojí František Hejl, autor programu Pubtran. Za zastánce této aplikace dáváme slovo Lukáši Jirkovi, který napsal: “Já již dlouho používám spolehlivě oficiální aplikaci IDOSu od Mafry. Myslím, že je dobrá hlavně po stránce stability a rychlosti vyhledávání. Má také malé nároky na přenesená data, takže mi funguje i při snížené rychlosti po vyčerpání FUP. Oceňuji funkci oblíbené trasy a hlavně možnost nastavení mezizastávky oproti Pubtranu. Jediné co bych ji vytknul, je reklamní pruh, který se do takhle pěkně zpracované aplikace nehodí.”
Další čtenář, který se podepsal jako uni, o Jízdních řádech říká: “Velmi pohodlné zadání plánu trasy v kombinaci aktuální polohy a historie vyhledávání, záruka aktuálnosti díky přímému napojení na IDOS resp. Chaps (a tím “podpora” nekalé hospodářské soutěže…:-/ ).”
Mefistovi se líbí, že je aplikace bezproblémová a dokáže zobrazit polohu na mapě i bez zapnuté GPS, čtvrtý nominující Pilot pak jen zkopíroval popisek z Obchodu Play.
Z praktického hlediska je tedy na prvním místě nutné zdůraznit, že se jedná o program, vyžadující ke své činnosti funkční internetové připojení. Hlavní vlastnosti a funkce v bodech:
- inteligentní našeptávač stanic – usnadňuje vyhledávání
- využívá oficiální data IDOS, která jsou vždy aktuální
- autobusy, vlaky, MHD
- oficiální mapy Dopravního podniku ve vybraných městech
- svou jízdu si můžete uložit do kalendáře jako událost
- nastavení upomínky, abyste nepropásli spojení
- sdílení spojů emailem a pomocí sms
- historie vyhledávání a oblíbené spoje
- GPS lokalizace
Práce s aplikací je jednoduchá, byť by k ještě větší srozumitelnosti jistě přispěla drobná modernizace uživatelského rozhraní. Přes rozbalovací nabídku v pravém horním rohu můžete zvolit, ve kterých jízdních řádech se má vyhledávat (vlaky a autobusy, vlaky, autobusy a MHD v jednotlivých městech), následně do formuláře zadáte start a cíl své cesty. Nastavit můžete také datum a čas plánovaného odjezdu či příjezdu. Jako výsledek dostanete seznam s rozpisem jednotlivých spojů a celkovou dobou cesty. V detailech naleznete údaje o ceně a dopravci, můžete se zde také podívat na celou trasu dopravního prostředku, včetně podrobného výpisu zastávek.
Praktická jsou funkce upozornění v zadaném čase před odjezdem, odeslání informací e-mailem či SMSkou, přidání do kalendáře, zobrazení v mapě a v případě podporovaných dopravců i zakoupení SMS jízdenky.
V možnostech hledání lze určit mezizastávku, vyžadovat pouze přímá spojení a vybrat preferované dopravní prostředky (autobus, tramvaj, trolejbus, loď, vlak dané kategorie), Kromě toho umí aplikace zobrazit odjezdové jízdní řády pro vybranou stanici či zastávku.
Jízdní řády si nainstalovalo více než půl milionu uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Instalační balíček velký jen 1,3 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.0 a vyšším.
Za spokojené uživatele citujeme komentář Jakuba Sýkory, který ke svému hodnocení napsal: “Neznám užitečnější a lepší aplikaci na chytrý telefon. Využívám několikrát denně a ještě se mi nestalo, že bych nedorazil tam, kam mám :)”
NaVlak – Nádražní tabule
Aplikace NaVlak má za sebou docela pestrou minulost. Poté, co se objevila v Obchodě Play a získala si řadu nadšených uživatelů, potichu zmizela z repozitáře. Údajným důvodem byly finanční požadavky poskytovatele dat. Situaci se naštěstí podařilo urovnat, takže se program NaVlak nedávno opět objevil v Obchodě Play a v našem přehledu získal hned tři nominace, což stačilo na stříbrnou medaili.
Petr Novák představil svou oblíbenou aplikaci takto: “Aplikace obsahuje odjezdové a příjezdové tabule asi 400 stanic v ČR. Data jsou čerpána přímo od SŽDC, takže by měla být přesná a zatím mne nevypekla. Obsahuje i widget na plochu ve třech velikostech: 4×2, 4×3 a 4×4 (já používám 2 4×2 widgety, jeden pro odjezdy, druhý pro příjezdy). Samotná aplikace je jednoduchá a intuitivní, umí automaticky vyhledat nejbližší stanici a ukládá stanice do oblíbených, takže jejich další nalezení je jednodušší. Jediné, co bych aplikaci vytknul, je nezobrazování názvu vlaku a dopravce. Až bude i toto, bude to dokonalé. Ale i v současném stavu je aplikace výborná a každému, kdo cestuje vlakem, ji mohu jen doporučit.”
Dalším nominujícím je Radek: “Jako asi všichni trpím syndromem moderní doby – nestíhám. Aplikace na NaVlak mi šetří cenný čas, pokud spěchám na vlak. Místo zbytečného hledání informační tabule a jejího hektického čtení, si místo odjezdu pohodlně zjistím cestou v šalině. Když vystoupím, tak už běžím na jistotu. Aplikace nemá moc nastavení (což není mínus) a hlavní nastavení je výběr stanice, jejíž informační tabule je zobrazena. Aplikace je přehledná, stabilní a spolehlivá. Vřele doporučuji.”
Do třetice všeho dobrého je tu se svou troškou do mlýna Jiří Kapička: “Jezdíte vlakem? Přestupujete z jednoho vlaku na druhý? Pak pomocí této aplikace budete mít informační tabule, které se nachází na nádraží, ve Vašem mobilu, a můžete rovnou chodit na nástupiště, aniž byste museli do nádražní haly. Zobrazují se nejbližší stanice a nechybí ani funkce zaškrtnutí si oblíbené stanice.”
NaVlak má skutečně minimalistické uživatelské rozhraní, kde v rozbalovací nabídce nejprve vyberete požadovanou stanici. Chytře jsou na prvních místech seznamu nabízena nejbližší nádraží a ta, která jste si označili jako oblíbené. Protože je seznam dlouhý, nezapomněli tvůrci ani na vyhledávání. Nabídka čítá bezmála čtyři stovky stanic a zastávek – sami tvůrci ale upozorňují, že zobrazovat lze pouze tabule “které jsou vybaveny moderním informačním systémem a které lze zobrazit na stránkách www.szdc.cz, odkud aplikace čerpá data.”
Po výběru stanice se ukáže její odjezdová nebo příjezdová tabule (přepínat mezi nimi lze tlačítkem v dolní liště), obsahující tyto údaje:
- Typ a číslo vlaku.
- Cílová/počáteční stanice/směr.
- Čas odjezdu/příjezdu.
- Číslo nástupiště a koleje.
- Zpoždění.
V nastavení lze zapnout a vypnout automatické přidávání vybrané stanice do oblíbených, automatická změna stanice ve widgetu na nejbližší oblíbenou a aktualizace dat widgetu při připojení přes Wi-Fi a/nebo mobilní data.
Aplikaci NaVlak si z Obchodu Play stáhlo přes deset tisíc uživatelů a její hodnocení je velice vysoko – známku 4,8 opravdu neuvidíte často. Jen 1,1 MB velký instalační balíček můžete stáhnout a používat na Androidu 2.1 a novějším.
Spokojený uživatel Miloslav Klíma napsal v Obchodě Play následující komentář: “Skvělá aplikace. Již dříve jsem používal stránky SŽDC k vyhledání nástupiště. Jestliže máte na přestup málo času a každé hledání v odbavovací hale zdržuje, pak je tahle aplikace určena právě pro vás.”
MHDroid Jízdní řády MHD
Taktéž tři zastánce našel mezi našimi čtenáři MHDroid, nicméně kvůli horší známce patří této aplikaci třetí příčka. Nejvíce se na téma, proč vyzrát na hromadnou dopravu právě s tímto programem, rozpovídal Radek: “Často cestuji do/po různých městech po ČR s využitím městské/meziměstské dopravy. Pokud jsem v mně neznámem městě , potřebuji se dostat z jedné lokality do jiné a nemám nastudovaný systém MHD, aplikace Pubtran mi v tu chvíli nepomůže, protože nevím, co do ní mám zadat. Samozřejmě si můžu zastávky a jejich jména najít na mapě, ale je to zbytečně zdlouhavé. Tuto situaci krásně řeší MHDroid z dílny známého českého vývojáře Petra Nálevky.
Aplikace má poněkud nepřívětivé uživatelské rozhraní, na které si musí člověk zvyknout. Uživatel zadá místo, odkud a kam se chce dostat, aplikace mu vrátí seznam spojů z nejbližších zastávek v okolí (dle GPS) do zastávek v cílové destinaci. Pokud uživatel nezadá místo, odkud chce jet, aplikace automaticky použije aktuální polohu. Ušetří tak spousty klikání v Pubtranu, mapách atd.”
Zbývající dva nominující byli podstatně stručnější – Michal Bláha vidí jako hlavní výhody rychlost, přehlednost a možnost přidat stanici. Za nevýhodu považuje dostupnost jízdních řádů MHD jen pro některá města. Lada konstatuje, že MHDroid je “Jedna ze mnou nejčastěji, běžně několikrát denně, používaných aplikací.”
Máme před sebou další jízdní řády, které ke svému provozu vyžadují dostupné internetové připojení. V tomto případě se veškeré dění odehrává v grafickém rozhraní ve stylu Holo UI. Po spuštění vyberete jízdní řády, se kterými chcete pracovat, pak v první sekci zadáte start své cesty, ve druhé cíl, ve třetí se dozvíte, jakými spoji můžete cestovat. Nalezená spojení lze zobrazit na mapě a sdílet buď vybraná nebo všechny skrze schránku, odeslat e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Počáteční a cílový bod lze také zadat dvojitým poklepáním do mapy.
Aplikace také umí vyhledat okolní zastávky a zobrazit nejbližší spoje, které z nich odjíždějí. Zastávky a místa lze přidat do oblíbených a trasu či oblíbená místa zobrazit na mapě.
Celkem MHDroid zaznamenal více než padesát tisíc instalací, jeho průměrná známka je 4,3. Spokojený uživatel Pavel Havlík napsal na účet tohoto programu: “Líbí se mi, že to najde nejbližší zastávky a ukáže nejbližší čas odjezdu a směr. Líbilo by se mi ještě víc, kdyby to našlo podle GPS i vlakové nebo na meziměstské busy jízdní řády.”
Pokud by vám vadila reklama, můžete si za 25 Kč pořídit klíč, který reklamu vypne.
MHD Plzeň
“Pro změnu” jízdní řády, tentokrát specializované na západočeskou metropoli Plzeň. Autorem je Ladislav Račák, který ji spolu s jedním ze čtenářů sám nominoval. Předejme tedy slovo Ladislavu Račákovi, aby vás přesvědčil o výhodách svého programu: “Oficiální aplikace pro vyhledávání spojení v plzeňské MHD. Aplikace původně vznikla jako semestrální práce na ZČU, trochu přerostla a stala se oficiální. Hlavní výhoda je v zobrazení zpoždění, aktivní používání aktuální pozice (doporučení blízkých zastávek apod.). Na rozdíl od ostatních aplikací nepoužívá data z idos.cz (respektive Chaps spol. s r.o), která jsou mnohdy nepřesná a neaktuální. Dokáže najít spojení i ze zastávek, které momentálně neobsluhuje žádná linka -> použije nejbližší alternativu. Aplikace se umístila na 2. místě v soutěži pořádané společností AVG (avgsoutez.cz). V další verzi se přidá možnost koupení SMS jízdenky a aktuální novinky přímo z centrály Plzeňských dopravních podniků a.s. o aktuální situaci v dopravě.”
Druhým nominujícím je Kristinka, která napsala: “Chtěla bych nominovat právě aplikaci MHD Plzeň, protože ji používám pokaždé, když se vydávám na nějakou městskou. Důvod je jen jeden, chci vědět, za jak dlouho pojede a to nejen podle jízdních řádů, co visí na zastávkách, ale chci vědět reálnou dobu. Aplikace zobrazuje aktuální zpoždění, a proto buď přidám, když vím, že jede včas a nebo zvolním. Další využití, které nepoužívám tak často, ale hodí se mi, je připnutí na lištu v telefonu. Vím, že autobus jede za 20 min, ale během té doby se ještě třikrát podívám, tak abych pořád nemusela otvírat aplikaci a znova hledat. A ještě používám jednu věc a tou je panel odjezdů. Když se potřebuji z nějaké zastávky dostat pryč a vím, že potřebuji třeba na náměstí, ale je mi jedno přesně kam, tak si vyhledám zastávku, kde stojím a vyberu vhodné spoje. Mě aplikace postačuje úplně tak jak je, ale je mi jasné, že se najdou lidé, kteří si potrpí na spoustu dalších funkcí a titěrných záležitostí. Ale jak se říká, no money no funny :-)”
Z popisku v Obchodě Play se můžete dozvědět, že program “využívá vždy aktuální data ze serveru Plzeňských dopravních podniků, a.s., včetně informací o aktuálních změnách v dopravě.” Pokud spěcháte na zastávku, určitě oceníte zobrazení aktuálního zpoždění.
Program umí vyhledat spojení mezi dvěma zastávkami, vybraný spoj lze připnout do notifikační lišty, kde ho budete mít stále na očích, nebo si můžete nastavit připomínku. Chyběl nám ale podrobný rozpis zastávek po trase, ocenili bychom také zobrazení v mapových podkladech. Jako velmi praktickou vnímáme možnost uložit si výchozí a cílovou zastávku do oblíbených, nebo možnost výběru z historie pro rychlejší zadání.
Druhou funkcí je Panel odjezdů, tedy jízdní řád s chronologicky seřazenými odjezdy jednotlivých spojů. I v tomto případě je k dispozici možnost přidání do oblíbených, práce s historií, připnutí do lišty a nastavení upozornění.
Pokud žijete v Plzni, určitě oceníte nejen jednoduchost, přímočarost a střídmé uživatelské rozhraní, jakož i aktuálnost dat, přebíraných z důvěryhodného a čerstvého zdroje.
Aplikace MHD Plzeň zaznamenala něco přes tisíc stažení a její známka je 4,6. 1,1 MB velký instalační balíček můžete použít na Androidu 2.1 a vyšším.
Za spokojené uživatele citujme Jana Radu: “Výborná aplikace. Díky betatestování používám aplikaci již cca půl roku a jsem s ní maximálně spokojen. Oceňuji zejména zobrazení informace o aktuálním zpoždění spoje.”
SMS jízdenka
V minulém kole nominovali redaktoři aplikaci pro objednávání SMS jízdenek od vývojářského studia Inmite, čtenáři následně doplnili konkurenční program od Sun Light. Konkrétně tuto aplikaci nominoval Honza “Protože je skvělá a stále aktuální.”
SMS jízdenky lze objednávat v těchto českých městech:
- Brno
- České Budějovice
- Hradec Králové
- Liberec
- Olomouc
- Ostrava
- Pardubice
- Plzeň
- Praha
- Ústí nad Labem
Na Slovensku mohou SMS Jízdenku využít v těchto městech:
- Bratislava
- Košice
- Prešov
- Žilina
Ve většině měst je v nabídce více tarifů (např. v Praze 30 minut/90 minut/24 hodin/72 hodin, v Brně 75 minut/24 hodin a v Ostravě 70 minut dospělý/70 minut dětský/24 hodin obyčejná/24 hodin zlevněná). Jízdenku objednáte jedním tapnutím, odeslané požadavky a přijaté jízdní doklady lze prohlížet v dalších sekcích aplikace.
Nechybí ani podrobná statistika s přehledem počtu objednaných jízdenek a celkovou cenou za aktuální měsíc, předchozí měsíc a rok, takže budete mít kontrolu nad svými výdaji. Statistická data je navíc možné odeslat e-mailem.
Aplikace také umí zobrazovat stav lístku v notifikační liště a upozornit pět minut před vypršením jeho platnosti, abyste si nezapomněli koupit další.
SMS jízdenka zaznamenala více než tisíc stažení a její průměrná známka je 4,6, takže ji mezi aplikacemi nominovanými jen jedním čtenářem patří nejvyšší příčka. 2,1 MB velký soubor můžete stáhnout na Android 2.2 a novější.
Uživatel Zdenek Rehor hodnotí aplikaci slovy: “Super :-) Jednoduché, přehledné a hlavně funkční :-).”
Vzdálenost letišť
Aplikaci Vzdálenost letišť nominoval Radek, kterému předáváme slovo, aby vysvětlil, čím je tento program zajímavý. “Název aplikace Vzdálenost letišť mluví za vše. Aplikace vyhledává vzdálenosti mezi jednotlivými letišti, azimut, délku letu při zadané cestovní rychlosti, vyhledá letiště na mapě a další. Cesty mohou mít více segmentů, uživatel si může vkládat vlastní letadla a jejich cestovní rychlosti pro výpočet délky letu. Aplikace je přehledná a stabilní. Tu a tam ji využiji na cestách a při plánování víkendových dovolených. Je to rychlejší než vyhledávat na stránkách aerolinek.”
V Obchodě Play autor, kterým je Milan Němec, jmenuje jako hlavní vlastnosti:
- obsahuje databázi s více než 7000 letišti
- umožňuje plánovat trasu ve třech módech
- ukáže informace související s letišti – poloha, časová zóna, počasí (METAR, TAF), informace pro piloty (NOTAM) a další užitečné informace.
- umožňuje definovat nová letiště
- umožňuje definovat letadla/helikoptéry pro plánování včetně modelu spotřeby
- uživatel může být notifikován o změnách počasí na vybraných letištích
- je zdarma a bez reklam
Pokud jste pilot, nebo vás prostě jen zajímá, jak dlouho může trvat cesta letadlem z jednoho bodu do druhého, pak by tento program rozhodně neměl chybět ve výbavě vašeho telefonu. V základním režimu stačí zadat počáteční a cílové letiště, průměrnou rychlost, požadované jednotky a jako výsledek obdržíte předpokládanou dobu letu včetně možnosti zobrazení trasy v mapě.
Zajímavé mohou být také informace o letišti, obsahující nejen seznam přistávacích/vzletových drah, komunikační frekvence, ale též data z METAR (pravidelná hlášení meteorologických informací), TAF (“Terminal aerodrome forecast” – formát pro podávání informací o počasí), NOTAM (“Notice To Airmen” – poznámka pro letce) a další údaje. Veškerá data lze odeslat prostřednictvím systémového sdílení do dalších aplikací.
Ptáte-li se na možnost praktického využití laickou veřejností, tak například můžete zjistit odpovědi na otázky typu: kdy musím odletět z Paříže, abych dorazil do Moskvy v 16:00 lokálního času? Nebo: když opustím Paříž ve 12:00 lokálního času, kdy dorazím do Moskvy? Do výpočtů je přitom zahrnován i vliv proudění větru.
Za redakci vyjadřujeme překvapení nad skutečností, že takto sofistikovaný program nabízí autor zadarmo, neboť podobné aplikace bývají většinou placené.
Že je o takovou aplikaci zájem, dokazuje více než deset tisíc instalací a průměrná známka 4,4. 2 MB velký instalační balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším.
Názor spokojených uživatelů zastoupí Jiří Fajt, který ke svému hodnocení napsal: “Perfektní teoretická příprava před cestou letadlem. Šikovná aplikace.”
Pražské MHD
Další variace na téma “odjezdové jízdní řády”, tentokrát pro naše hlavní město. Nominujícím je Jiří Kapička, který podrobně popisuje, proč je tento program hodný vaší pozornosti: “Tato aplikace je pouze pro Prahu, ale i tak si zaslouží být nominována. Zkušenější cestovatelé PID určitě využijí její schopnosti. Aplikace Vám zobrazí zastávky ve Vašem okolí a ukáže Vám kolik minut je do odjezdu spoje z těchto zastávek (čas je dle platného jízdního řádu, nikoliv se zpožděním, protože DPP neposkytuje data o svých vozech, ostatní dopravci ano). Pokud se tedy nacházíte na rozmezí dvou zastávek, tato aplikace Vám poradí, ze které zastávky jede spoj dříve, a Vy se můžete vydat na tu správnou zastávku. Příklad: Nacházíte se na Národní u Datartu a potřebujete se dostat na Anděl, kouknete na aplikaci a ta Vám řekne, jestli je lepší jít na Můstek na metro B, anebo zajít za roh na Národní Třídu na tramvaj číslo 9. Problém je, že musíte trochu ovládat linkové vedení v Praze, ale i „obyčejný cestující“ může ušetřit čas, tím že zbytečně nečeká.”
Popisek v Obchodě Play je o poznání kratší: “Aplikace nejdříve zjistí vaši polohu pomocí GPS (nebo ze sítě), vyhledá nejbližší zastávky MHD a zobrazí nejbližší odjezdy.” Přesně tak také program funguje – po zjištění polohy vypíše seznam zastávek, jejich vzdálenost a z nich odjíždějící spoje (číslo a konečnou stanici). Odjezdy lze zobrazit buď relativně (tj. “za kolik minut to jede”), nebo jako čas v hodinách a minutách. Program bere v potaz jak tramvaje a autobusy, tak také metro.
Pražské MHD si zatím vyzkoušelo přes 10 000 uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 4,3. Pouhých 44 KB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 1.1 a novějším. Aplikace již není aktualizována – poslední update proběhl 4. ledna 2011.
iTransit BA
Z hlavního města Česka se nyní podívám do metropole našich východních sousedů – Bratislavy, na jejíž městskou hromadnou dopravu se zaměřuje aplikace iTransit BA. Nominujícím je v tomto případě PhSnake, který napsal: “Je to sice lokalna aplikacia, tato konkretne pre BA, je aj verzia pre Budapest, Wellington (NZ), Auckland (NZ). Mne sa paci to ze spolupracuje s GPS resp. inym zistenim polohy a vypise zoznam vsetkych spojov odchadzajucich z najblizsich zastavok s casom odchodu. Casto krat sa stava ze niekde su nablizku viacere zastavky a rozne spoje maju cielovu stanicu pre mna rovnaku. Pozriem a vidim kedy mi to ide najblizsie, pripadne ktora zastavka je blizsie.”
Autoři sebevědomě označují aplikaci jako osobního průvodce městskou hromadnou dopravou v Bratislavě a jako hlavní vlastnosti jmenují:
- jízdní řády,
- vyhledávání spojení,
- zobrazení nejbližších zastávek na mapě.
Rozhraní programu sestává z pěti sekcí, mezi kterými lze přepínat skrze záložky.
- Departures – seznam okolních zastávek seřazený podle vzdálenosti s výpisem nejbližších odjíždějících spojů (číslo linky, směr a čas odjezdu).
- Planner – vyhledání spojení mezi dvěma zadanými zastávkami s možností nastavení času odjezdu a maximálního počtu přestupů.
- Around Me – praktické zobrazení všech okolních zastávek hromadné dopravy v mapových podkladech. Po tapnutí na ikonu se zobrazí čísla linek, která danou zastávkou projíždějí.
- Stops – zastávkové jízdní řády – po výběru zastávky vypíše všechny linky, které zastávku obsluhují. Následuje přehledný jízdní řád pro zvolené dny.
- Routes – výpis všech zastávek na jednotlivých linkách. Po tapnutí na název zastávky se zobrazí jízdní řád pro dané místo a linku.
Aplikace nemá žádné nastavení, nicméně vlastně ho ani nepotřebuje – vše podstatné se odehrává na pěti zmíněných obrazovkách v sice lehce zastarávajícím, ale funkčním uživatelském rozhraní.
iTransit BA si stáhlo více než deset tisíc potenciálních cestujících, kteří mu udělili průměrnou známku 4,2. 478 KB velký program lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 1.6 a vyšším. Bohužel i tento program nedostal již déle než rok žádný update – poslední verze 1.0.12 pochází ze 13. září 2012,
Z názorů spokojených uživatelů citujeme: “Vyborne len tak tak dalej, lubi sa mi aj moznost vyhladania spojenia z miesta kde sa prave nachadzam, k tomu je potrebne internetove priojenie, ale privital by som aj bezne offline vyhladavanie spojov.”
Flightradar24
Přiznáme se, že se zařazením tohoto programu jsme lehce váhali, nicméně protože letecká doprava nesporně patří k hromadnému cestování, nakonec jsme Flightradar24 nechali v přehledu. Čtenář Radek tuto aplikaci doporučuje z následujících důvodů: “Už jste někdy koukali na oblohu a viděli bílou čáru na ní? Přemýšleli jste u toho, odkud/kam letí letadlo, které ji vytvořilo? Už nemusíte. Přesně tyto informace vám řekne Flightradar24, mobilní aplikace pro stejnojmenný web. Aplikace zobrazuje letadla, která jsou vybavena ADS-B transpondérem a celkově pokrytí je velice slušné. Aplikace je může zobrazit na mapě nebo pomocí technologie Argument reality, kdy namíříte váš telefon přímo na oblohu a v živém náhledu vidíte letadla, které se nachází v zadaném okruhu a perimetru, na který ukazujete. Rozhraní je přehledné a intuitivní. Aplikaci využívám především na rande, protože pozorování hvězd je už příliš profláklý trik. Funguje skvěle. ;-)”
Z praktického hlediska patrně nejvíce oceníte možnost zjistit, kde se aktuálně nachází a kdy pravděpodobně přiletí letadlo s někým, koho musíte vyzvednout z letiště. Stejně tak snadno můžete kontrolovat, zda vaši blízcí úspěšně dorazili do místa určení, nebo jestli spoj, na který navazuje váš let, dorazí do přestupní destinace včas či se zpožděním.
Jedná se o patrně nejpopulárnější aplikaci pro sledování radarů monitorujících letový provoz po celém světě v reálném čase. Ve verzi zdarma uvidíte polohu letadel v mapových podkladech, včetně letecké společnosti, které patří a volacího znaku. Pokud se rozhodnete pro placenou verzi Pro za 59 korun, dostanete ještě více informací o každém letounu, jako jsou rychlost pohybu, trasa, nadmořská výška a další. Součástí je také takzvaná “rozšířená realita”, kdy můžete zjistit údaje o letadlu, pohybujícím se po obloze, pohuým zamířením fotoaparátem telefonu. Z dalších vlastností verze Pro jmenujme:
- Snadné vyhledání konkrétního letu.
- Filtry podle letecké společnosti, nadmořské výšky, rychlosti a dalších parametrů.
- Upozornění, pokud některé z letadel vyšle nouzový signál (zpravidla poté můžete “živě” sledovat následné nouzové přistání).
- Letové trasy a volací znaky přímo na mapě.
- Bez reklamy.
Pokud vás zajímá, co vám právě létá nad hlavou, určitě doporučujeme pořízení placené verze, která poskytne podstatně více zajímavých informací.
Verzi zdarma si stáhl více než milion uživatelů, kteří v průměru hodnotili známkou 4,1. 5,3 MB velkou aplikaci můžete instalovat na Android 2.2 a novější.
Za spokojené letecké “špióny” citujme Petra Štíchu: “Super, běží bezproblémově. Většinou jsem ignoroval placené aplikace, ale jednou to muselo přijít a aplikaci jsem si zaplatil. Po dnešní aktualizaci (jiná grafika) jsem ještě spokojenější. Žádná otravná reklama, let přehledně jako na PC včetně fota letadla.”
SmartMaps Navigator
SmartMaps Navigator se sice dotýká hromadné dopravy jen okrajově, přesto byl nominován čtenářem, který se podepsal jako uni. Ten popisuje specifickou funkci této komplexní mapové a navigační aplikace: “Zákres MHD tras a zastávek v mapě, MHD POI s názvy stanic, výpisem linek a odkazem do online jízdních řádů. Mapy i databáze offline.”
V tomto případě se tak trochu jedná o řešení typu “kanón na vrabce”, nicméně pokud se tuto aplikaci rozhodnete používat i z jiných důvodů, byla by škoda ji nevyužít i pro tyto účely. Musíme ale upozornit, že offline mapy jsou placené, a to ne zrovna za lidovou cenu, nicméně online mapy jsou k dispozici zdarma.
SmartMaps Navigator si stáhlo více než sto tisíc uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,1. 2,7 MB velkou aplikaci lze instalovat na zařízení s Androidem 1.6 a vyšším.
Wifi Tram
Před dvěma týdny jsme se virtuálně podívali do Brna skrze aplikaci iRIS, která zobrazuje aktuální polohu dopravních prostředků MHD v mapových podkladech. Tento týden zavítáme do moravské metropole znovu – tentokrát díky programu Wifi Tram. Představí vám ji čtenář Radek, který ji nominoval: “Možná jsme v Brně byli se SMS jízdenkami “trochu” pozadu, ale v online sledování dopravního parku hravě strčíme ostatní města do kapsy. Aplikace IRIS není jediná aplikace, která umí sledovat vozový park DMPB. Wifi Tram to umí také, navíc umí sledovat autobusy a trolejbusy. Pokud vím, že jedu pouze šalinou, tak sáhnu po IRIS (nižní datová náročnost přenosu), pokud šalinu kombinuji s něčím jiným, použiji Wifi Tram. Ráno už Pubtran nepoužívám, spíše se orientuji podle Wifi Tram. Aplikace má jedno jediné nastavení a to filtrace vozů, které mají Wifi, odtud název programu.”
Podle popisku v Obchodě Play dovoluje Wifi Tram sledovat polohu:
- Tramvají na linkách 1 až 13
- Náhradních autobusů na linkách 1 až 13
- Nočních autobusů na linkách 89 až 99
Wifi tram hned po spuštění zobrazí mapu Brna s polohou všech sledovatelných dopravních prostředků. Mapou lze posouvat, přibližovat ji, na rozdíl od iRISu ale nejsou zobrazovány tak detailní informace o vozidlech (po tapnutí na zvolený spoj se zobrazí pouze číslo linky a identifikační číslo). Přes kontextovou nabídku je možné filtrovat vozy s Wi-Fi připojením k Internetu, ovšem v době testování (dopoledne 10. prosince) nebyl na mapě ani jeden.
Aplikace má v Obchodě Play přes pět tisíc stažení a průměrnou známku 4,1. Soubor velký pouhých 76 KB můžete instalovat na Android 2.2 a novější.
Na závěr citujme jednoho z uživatelů: “Funguje výborně. Ukazuje všechny šaliny. Občas to má sice výpadky ale většinu času funguje správné, data se obnovují co 20 s přímo z řídícího IS.”
Jízdenky
Poslední program dnešního přehledu slouží k rezervaci jízdenek na autobusy a vlaky společnosti Student Agency. Nominoval ho Radek: “Předtím, než existovala mobilní verze stránek alternativního dopravce Student Agency, objednání jízdenky u SA v terénu na mobilu byl vyloženě horor. Existuje sice možnost SMS objednávky, ale ta není tak komfortní, jako web. Pak přišla tato aplikace, která uvedený problém řešila.
Uživatelské rozhraní je přehledné, dá se v něm rychle zorientovat. Umožňuje pracovat s kreditovou jízdenkou, takže se obejdete bez platební karty. Poslední dobou si uživatele stěžují na nestabilitu aplikace, ale já to nemohu potvrdit. Pokud jsem měl stabilní internetové připojení, tak se aplikace vždy chovala korektně.”
Dle Obchodu Play tento program umí:
- vyhledávat autobusové a vlakové spoje po ČR i Evropě,
- rezervovat jízdenky včetně výběru konkrétního sedadla, možnosti změny a storna,
- platit rezervace a dobíjet kredit online,
- zobrazit zastávky na mapě
Aplikaci Jízdenky si stáhlo více než deset tisíc uživatelů, ovšem její průměrná známka je pouhých 3,1. Balíček velký 4 MB lze použít na Androidu 2.2 a vyšším.
Za spokojené uživatele je tu Pavel Benda, který k maximálnímu možnému hodnocení napsal komentář: “Za mě OK, pořád lepší, než v mobilu otevírat klasickou webovou stránku SA.”
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (21)
Přidat komentář