Čtenáři doporučují: 6 aplikací na zálohování telefonu
![ctenari ctenari](https://www.svetandroida.cz/media/2013/06/ctenari.jpg)
Reklama
Ztráta, krádež nebo neopravitelné poškození telefonu – to jsou zpravidla první momenty, kdy si uživatel uvědomí, jak by se mu hodila záloha kontaktů, dokumentů a případně dalších dat. Pokud nechcete jednoho dne plakat nad rozlitým mlékem, je možná právě dnešní den ideálním okamžikem, kdy se začnete připravovat na teoreticky poměrně pravděpodobné situace. Přinášíme vám přehled pěti aplikací, které vám pomohou zálohovat to nejcennější, co ve svém Androidu máte – vaše informace. Zadání pro čtenáře znělo: „Nominovat můžete jak komplexní balíky, které zazálohují a obnoví celý systém včetně všech aplikací, jejich dat i nastavení, tak jednodušší či jednoúčelové nástroje, zálohující například SMSky, obrázky, kontakty, nebo jiná data.“ Výsledkem je seznam šesti aplikací od jednoúčelových programů pro zálohu SMSek a záznamů o hovorech, přes komplexní nástroje pro zálohování celého systému včetně aplikací a jejich nastavení, až po vysloveně „geekovský“ systém zálohování do vlastního cloudu.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Právě v okamžiku, kdy vyšel tento článek, začíná v redakci další kolo „SvětAndroida doporučuje“. Bylo vyhlášeno téma a redaktoři mají týden na to, aby nominovali aplikace.
- Po uzávěrce máme sedm dnů na zpracování článku „SvětAndroida doporučuje“, který vychází v sudý čtvrtek.
- Protože nabídka aplikací v Obchodě Play je nesmírně široká, počítáme s tím, že ani při sebevětší snaze nepokryjeme všechny možné alternativy. Proto na konci článku dáváme prostor našim čtenářům, aby nominovali programy, jež podle nich v redaktorském výběru chybí. Čtenáři mají na své nominace jeden týden.
- Hned po skončení nominací začínáme připravovat článek „Čtenáři doporučují“, postavený na doporučeních našich ctěných čtenářů. Na přípravu máme jeden týden, článek tedy vychází následující sudý čtvrtek. Celý koloběh pak začíná od prvního bodu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:- Podle počtu nominací; více nominací = lépe.
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Před dvěma týdny čtyři redaktoři Světa Androida nominovali osm aplikací na zálohování: Od čtenářů jsme dostali celkem osm nominací na šest různých zálohovacích programů. Jen v jednom případě se na téže aplikaci shodlo více nominujících, takže pět programů z dnešního přehledu nominoval vždy jeden čtenář.Helium – App Sync and Backup
Za zálohovacím programem Helium (původně známým pod názvem Carbon) stojí vývojáři, sdružení pod vyhlášenou značkou ClockworkMod. Vzhledem k dosavadním zkušenostem můžeme tedy předpokládat, že zálohování tímto programem bude sázkou na jistotu. Z došlých nominací náležely tři právě této aplikaci – první čtenář, který se podepsal jako jumbo78, napsal: „Osobně doporučuji pro uživatele bez rootu tuto aplikaci – stačí jí nainstalovat do Androidu a do PC. Zvládne toho opravdu hodně a myslím, že se může rovnat TB. Pokud máte root, není třeba ani klienta v PC ;) P. S. Původně se jmenovala Carbon… :D“ Druhým nominujícím je náš věrný čtenář Sharkee – zde jsou jeho důvody, proč byste měli svá data zálohovat právě s tímto programem: „Zálohuje do cloudu, na externí karty, nebo do PC. Zálohuje jen data, nebo i celou aplikaci. Ale hlavně funguje bez ROOTu! Jediná nevýhoda je, že se bez ROOTu musí aktivovat připojením k PC vždy do dalšího restartu zařízení.“ Do třetice všeho dobrého i zlého zoro napsal: „Aj bez rootu dokaze zalohovat aplikacie a ich nastavenie (neviem o ziadnej inej app, ktora toto dokaze), SMS, zoznam hovorov alebo uzivatelsky slovnik. Zalohy su ukladane na SD kartu, Dropbox alebo Google Drive…“- Žádné reklamy.
- Automatické zálohování podle plánu.
- Synchronizace z Androidu na Android.
- Zálohování a obnovení do/z cloudu – podporována jsou úložiště Dropbox, Box a Disk Google.
- Nainstalujte aplikaci na telefon nebo tablet.
- Jestliže je zařízení rootnuté, máte hotovo a můžete zbytek návodu přeskočit.
- V opačném případě nainstalujte na počítač a spusťte Helium Desktop (Windows/Mac OS/Linux).
- Připojte Android k počítači. (patrně budete muset nastavit režim připojení USB na PTP).
- Helium na Android by nyní měla být povoleno a bude fungovat dle předpokladů.
Helium - App Sync and Backup
Instalovat (Free)
Google Play
SMS Backup & Restore
Druhé místo v dnešním přehledu získala jednoúčelová zálohovací aplikace SMS Backup & Restore. Předáváme slovo Kristiánu Mohačovi: „Určitě znáte, ať už chcete obnovit telefon do továrního nastavení, nebo změnit ROM a chcete rychle zazálohovat své SMS zprávy, použijte tuto aplikaci. Jednoduchá, intuitivní a přehledná. SMS zálohy se ukládají ve formátu xml a ukládají se na SD kartu, takže si je můžete přesunout do PC, či do jiného telefonu. Zálohu lze nahrát na Disk či Dropbox.“- Zálohování SMS zpráv ve formátu XML.
- Možnost nastavit automatické denní zálohování v zadaný čas.
- Volitelný název záložního souboru včetně automaticky generovaného názvu dle přání uživatele.
- Formát zálohování je nezávislý na verzi Androidu, takže zprávy lze snadno přesunout (zazálohovat/obnovit) z jednoho telefonu do druhého. Autor sám tuto funkci úspěšně vyzkoušel přenosem SMSek ze zařízení s Androidem 1.5 na Android 4.0.
- Možnost výběru zálohovaných konverzací.
- Zobrazení/obnova všech zpráv, nebo pouze vybraných konverzací.
- Možnost odstranění všech SMS z telefonu.
- Odeslání záložního souboru e-mailem.
- Automatické odeslání zálohy do Dropboxu nebo na Disk Google pomocí doplňku.
- XML lze převést do jiných formátů a můžete ho také prohlížet na počítači.
SMS Backup & Restore
Instalovat (Free)
Google Play
Super Backup : SMS & Contacts
Čtenář Hnida doporučuje aplikaci Super Backup s komentářem: „Nemám rád programy, jejichž autoři dávají do názvu superlativy. Nicméně v případě Super Backupu mohu říci, že jsem naprosto spokojeným uživatelem. Používám ho k záloze aplikací, kalendáře a textových zpráv na SD kartu, odkud pak tato data přesouvám dál. I kdyby se mi telefon rozbil, nebo mi ho ukradli, tak ty nejdůležitější věci z něj mám v záloze.“ Autoři označují své dítko za „Nejrychlejší nástroj na zálohování dat pro Android.“- Záloha aplikací na paměťovou kartu.
- Záloha a obnova dat aplikací (nutný root).
- Dávkové obnovení aplikací z paměťové karty (nutný root).
- Zálohování a obnovení kontaktů, SMS, záznamů o hovorech, záložek a kalendáře.
- Lze vybrat SMS konverzace pro zálohování.
- Odstranění záložních dat z karty.
- Možnost naplánovat automatické zálohování.
- Automatický upload souborů zálohy na váš účet Google.
- Zobrazení poslední zálohy.
- Uživatel může změnit cestu ke složce pro zálohy.
Super Backup & Restore
Instalovat (Free)
Google Play
MyBackup
O aplikaci MyBackup neslyšíte na našem webu poprvé – zmínili jsme ji například ve druhém díle seriálu Nejlepší aplikace pro rootnuté telefony. Do dnešního přehledu ji jako jediný nominoval Libor Foltýnek, který napsal: „Tuto aplikaci jsem začal používat už kdysi dávno na HTC Desire na doporučení v článku o rootu a od té doby mě nikdy nezklamala. Umí zálohu systémových dat (SMS, MMS, kalendář, budíky…) a nainstalované aplikace. Pokud máte root, umí kromě aplikací zazálohovat i jejich nastavení, nepřijdete tedy např. o dosažené skóre ve hrách apod. Kromě tohoto zvládá také zálohy fotografií, videa a hudby. Zálohu systémových dat umí naplánovat, takže není problém mít automatickou zálohu spouštěnou někdy v noci. Zálohy umisťuje na SD kartu a nebo do cloudu. Existuje free i placená verze, z hlavy nevím omezení té free. Obnovení bez rootu je trochu otravné kvůli omezením systému, protože se aplikace vlastně instalují z Play. S rootem je to otázka jednoho kafíčka: spustím a za chvíli mám hotovo.“- Zálohování na paměťovou kartu.
- Zálohování do cloudu na zabezpečených serverech.
- Obnova do stávajícího nebo nového telefonu.
- Zobrazení detailů zálohy.
- Zálohování a obnovení aplikací, fotografií, hudby, videí, kontaktů, seznamu hovorů, záložek prohlížeče, textových a MMS zpráv, kalendáře, nastavení systému, zástupců a tapety domovské obrazovky, budíků, uživatelského slovníku, seznamů skladeb atd.
- K dispozici ve více než 10 jazycích, bohužel čeština nebo slovenština v nabídce není.
- Zmrazení a rozmrazení nežádoucích předinstalovaných aplikací (bloatware) a systémových programů.
- Vyčistění cache a dat aplikací.
- Odinstalace programů.
- Zrušení nebo obnovení odkazů aplikací na Obchod Play.
- Násilné ukončování aplikací.
My Backup
Instalovat (Free)
Google Play
Call Log Calendar
Druhou aplikací, zaměřující se na zálohu jen specifického typu dat, je Call Log Calendar, nominovaný čtenářem s nickem Begotten, který nám ji také představí: „Aplikaci Call Log Calendar používám cca, no lhal bych kdybych to tvrdil přesně, ale počítám, že dva tři roky určitě. Jedná se o zálohu sms a call logu do Google kalendáře dá se zvolit do jakého kalendáře co uložit (příchozí hovory odchozí, zmeškané, přijaté/odeslané SMS) Proč ji používám? Vyhovuje mi zobrazení v „prostoru“ vidím kdy kdo a jak dlouho volal, kdo mi psal, kdy jsem odpověděl. Ano, v konverzaci ze SMS Backup to je vidět také ale nevyhovovalo mi, že je omezena na 100 SMS a jsou mixované do sebe různé dny a různá témata. Tady vidím dané SMS hned za sebou. Jediným nedostatkem je pro mne je, že se to nedá omezit na jedno telefonní číslo nebo skupinu, která mě zajímá, ale ukládají se všechny SMS. Na vyzkoušení rozhodně doporučuji!“BotSync SSH SFTP
Nominace JirkyS spadá spíše do kategorie pro geeeky, což jistě není na škodu – určitě nejen naši redaktoři spadají do této sorty lidí :). Jirka ke své nominaci napsal: „Primitivní aplikace, která umí synchronizovat (jedním nebo druhým směrem, nikoliv vzájemně) obsah jedné složky v telefonu a druhé složky na stroji dostupném přes SSH/SCP/SFTP (typicky Linux). Synchronizuje samozřejmě rekurzivně, takže se dá používat například na zálohování celé SD karty (samozřejmě kromě .android_secure).“ BotSync tedy pravidelně v nastaveném intervalu provádí synchronizaci souborů proti vzdálenému serveru SSH SFTP přes Wi-Fi nebo mobilní data. Nově vytvořené soubory a složky jsou aplikací promítnuty i na „druhou stranu“ – tedy staženy do telefonu, nebo nahrány na server (jako rsync). Primárním smyslem programu je tedy přenos nového obsahu na server bezpečně, bezdrátově a automaticky. Autoři v popisu Obchodu Play píšou: „Proč platit za Dropbox, když můžete spustit svůj vlastní privátní cloud? BotSync pracuje s opensshd – bez nutnosti instalace neefektivního, od určité kapacity drahého, případně i potenciálně nebezpečného software.“ BotSync podle nich přenáší data až čtyřikrát rychleji než AndFTP SFTP.- K čemu aplikace slouží? Pro přenos souborů mezi telefonem a jakýmkoli počítačem, na kterém běží SSH server. Není tedy nutné připojovat telefon USB kabelem a kopírovat data ručně.
- Umí BotSync navazovat přerušené přenosy? Ano.
- Jak rychlé to je? Okolo 500 kiB/s na Wi-Fi (testováno na HTC EVO 4G).
- Podporované verze systému Android? 2.1 a novější.
- Vyžaduje aplikace práva roota? Ne.
- Bude BotSync fungovat na tabletu? Ano.
- Pozná multimediální přehrávač nově nahrané soubory? Ano. Soubory mp3/ogg/mp4 a další se zobrazí automaticky.
- Jak mohu automaticky zálohovat videa či fotografie z telefonu? Nastavte složku sdcard/DCIM na automatický upload.
- Jestliže odstraním soubory ze serveru, odstraní je BotSync také z telefonu? Ne. V takovém případě budete muset soubory odstranit ručně.
- Funguje BotSync s Windows? Ano, pokud si na ně nainstalujete SSH / SFTP server.
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi