Čtenáři doporučují: 5 aplikací pro cestování a dopravu
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2013
- 9
Před dvěma týdny jsme přinesli článek z pravidelného cyklu SvětAndroida doporučuje, ve kterém jsme představili pět aplikací pro cestování a dopravu. Na jeho konci jsme, jak se stalo zvykem, dali slovo vám, našim čtenářům, abyste nominovali programy, které náš přehled neobsáhl, ale jež by v něm, dle vašeho názoru, neměly chybět. Jak tedy vypadá dalších pět nejlepších aplikací, které nějakým způsobem pomáhají při cestování individuální, nebo hromadnou dopravou?
Řadili jsme podle tradičního klíče:
- Podle počtu čtenářů, kteří aplikaci nominovali,
- v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
- v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
- v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení (více hodnocení = lépe).
CG Transit – Jízdní řády
Aplikace CG Transit – Jízdní řády se s velkým náskokem stala vítězem vašeho hlasování – získala více než třetinu všech nominací. Jde o další variaci na téma “jízdní řády veřejné dopravy v mobilu,” která se od většiny ostatních odlišuje tím, že databáze stahuje do paměti telefonu, a ty jsou pak k dispozici v offline režimu, tedy bez nutnosti připojení k Internetu. Aktuálně je licence na jízdní řády zdarma do 1. ledna 2012, otázkou ale zůstává, kolik bude stát poté a zda cena bude pro uživatele atraktivní.
To ostatně potvrzuje jeden z nominujících, vystupující pod přezdívkou ice22222: “Aplikace která má jízdní řády offline a prozatím – do 1. 12. 2011 – veškerá data zdarma. Po tomto datu budou ale datové zdroje aplikace dodávané firmou CHAPS zpoplatněny. Obchodní model ani ceny zatím nejsou známy. Odvodit dají z cen, které jsou uvedeny u aplikace pro iPhone. Nevýhodou tedy je, že licenci na datové zdroje spojů musíte každý rok obnovovat a tedy i zaplatit.”
Čtenář Jan Kubový taktéž oceňuje, že “vše je offline, takže při vyhledávání není potřeba být na Internetu, což ocení hlavně ti, kteří nemají předplacený Internet v mobilu.” Sám CG Transit používá velmi často a říká: “jsem s ním maximálně spokojen – cca jednou za měsíc si z pohodlí domova (a Wi-Fi) stáhnu, případně aktualizuji jízdní řády, a poté jsou mi k dispozici kdekoliv.”
Další uživatel aplikace Dolnajs srovnává s programem Pubtran, který hrál jednoznačný prim mezi redaktory: “Stejně, jako Pubtran, dokáže CG Transit vyhledávat všechny možné druhy spojů, nicméně s tím rozdílem, že nejste vázáni na datové přenosy. Na cestách, kdy sedíte ve vlaku a je špatný signál, je tato aplikace téměř dokonalá. Nabízí několik desítek jízdních řádů (a to jak MHD různých měst, tak vlaky a autobusy u nás i v zahraničí).” Svůj názor uzavírá slovy: “Dříve jsem používal pouze Pubtran, ale poté, co jsem objevil tuto aplikaci, již nemám důvod se vracet zpět.” Stejně to vidí také Tomáš Sojka, který napsal: “Dříve jsem používal Pubtran, který je fajn, ale CG Transit je ještě propracovanější a hlavně offline.”
Otázkou je, zda důvodem pro pokorný návrat k Pubtranu nebude cenová politika CHAPSu, jehož ceny nepatřívají do kategorie “za hubičku.”
Petr Dombrovský přidává jako další plus aktuální informace o zpoždění vlaků (v takovém případě je samozřejmě potřeba připojení k Internetu), které ale poskytují i další aplikace tohoto typu.
Asi nejvíce se o CG Transitu rozepsal Mr.Ferda. Také on vidí hlavní kouzlo v možnosti použití programu v režimu offline. Kritizuje ale s tím související nemožnost zobrazení ceny jízdenky. Za nejlepší pak považuje tento program čtenář s nickem Game–
V tuto chvíli jsou dostupné vlakové jízdní řády ČR, SR a mnoha dalších států Evropy, autobusy ČR a SR, MHD asi 80 měst v Česku a 50 na Slovensku.
|
Zdarma |
Pražské MHD
Na následujících třech aplikacích se shodl stejný počet čtenářů, o jejich pořadí tedy rozhodovala známka v Android Marketu. S hodnocením 4,5 druhé místo dnešního přehledu patří aplikaci Pražské MHD. Představuje ji uživatel Koudy: “Aplikace najde nejbližší zastávky, vypočítá přibližné vzdálenosti od vaší pozice, vypíše všechny spoje, jejich směr a čas. Čas navíc umí napsat klasickou formou, nebo jako odpočítávání do odjezdu spoje. Přidržením prstu na zastávce nabídne navíc odkazy na Spojení, Navigaci a Mapu.”
Čtenář Tomáš taktéž jako hlavní výhody jmenuje zjištění nejbližších zastávek a vyhledání spojů. Patrně na základě vlastních zkušeností pak dodává: “Vynikající na cesty z hospody :-).”
Nutno podotknout, že podobnou funkci nabídnou prakticky všechny vyhledávače spojení pro Android. Uživatelé v diskuzi na Marketu navíc kritizují nepřesnost určení polohy bez GPS (což ale nemusí být nutně chyba programu) a nemožnost určit cíl cesty.
Locus Free/Locus Pro
Se zařazením aplikace Locus jsme nejprve poněkud váhali. V první řadě jde totiž o turistickou navigaci, a navigační software jsme z tohoto přehledů vyjmuli, neboť mu byl věnován samostatný díl. Nakonec mu tedy díky známce 4,4 patří třetí místo, přičemž důvodem, proč jsme program “pustili dál,” je fakt, že i turistika patří mezi možné způsoby dopravy z jednoho místa na druhé.
Podrobně se o tomto programu rozepsal čtenář s přezdívkou Mareck: “Locus (aj v free verzii) je v súčasnosti jednoznačne najkomplexnejšia mapová aplikácia, ktorú poznám. Okrem používania viacerých online a offline mapových podkladov, vrátane vektorových máp, umožňuje aj navigovať v offline režime (predtým však je potrebné údaje o ceste stiahnuť z netu – podobne ako pri Google Navigácii). Ja ho používam na turistickú navigáciu, geocaching, nahrávanie trasy počas výletov a jej neskorší export, alebo na získavanie aktuálnych informácií o rýchlosti a polohe počas šoférovania spolu so zobrazovaním trasy po ktorej prechádzam. Dokáže aj stiahnuť informácie o počasí na konkrétnom mieste, a to na niekoľko dní dopredu. Bez Locusu si už moju dovolenku v zahraničí ani neviem predstaviť a drží ma od mojich zajačích úmyslov smerom k inej platforme :)”
Poprvé v historii našeho cyklu SvětAndroida doporučuje se do nominací zapojila žena – konkrétně čtenářka Hanka, které tímto patří čestné místo v této sérii ;). Jmenuje další klady Locusu: “Ideální pomocník pro cestování – navigace, záznam trasy, POI, WMS služby, parkování atd. atd. Funguje bezchybně a je to aplikace českého autora.”
V Marketu je Locus popsán jako “Aplikace ideální pro turistiku, Geocaching i váš každodenní život.” Z dlouhého výčtu funkcí jmenujme alespoň některé, které ještě nezazněly: online mapy (pro prohlížení i stahování), offline mapy, body zájmu včetně možnosti upozornění na POI (jen v placené verzi), vyhledávání podle adresy/souřadnic/kontaktu, integraci mnoha služeb a API pro vývojáře. Další funkce (například podporu oblíbeného Foursquare) lze doinstalovat jako doplňky.
Uživatelé si pak pochvalují “přímo neskutečně dobrý přístup autora ke komunitě.”
|
Zdarma |
99,65 Kč |
MHDroid Jízdní řády MHD
Aplikace českého programátora Petra Nálevky se na našich stránkách objevují poměrně často – jmenujme například inteligentní budík Sleep as Android, nebo vyhledávač čerpacích stanic Pumpdroid. Jeho MHDroid jsme podrobili recenzi v říjnu loňského roku a objevil se také v nominacích našich čtenářů.
Jedním z uživatelů je David S, který program představuje: “Skvělá aplikace, která pomůže, pokud nevíte, kdy jede váš autobus, metro, nebo tramvaj. Jednoduše zadáte počáteční a cílovou zastávku, a ihned vidíte spojení ve vámi určeném čase. Je možné také vyhledat nejbližší zastávku MHD pomocí GPS.”
Také Marcel Novotný oceňuje rychlé zadání výchozí zastávky podle aktuální pozice. Kromě toho se mu líbí příjemné, byť poněkud nezvyklé rozhraní.
Sám autor pak v Android Marketu upozorňuje na podporu MHD ve třinácti městech naší republiky, a jako jednu ze zajímavých funkcí vidí možnost ukládání zastávek do oblíbených pro jejich rychlé zadání. Z praxe můžeme potvrdit, že tato “maličkost” citelně zjednodušuje používání programu.
Ve srovnání s konkurencí nám chyběl například podrobný výpis zastávek na zvolené trase a informace o zpoždění vlaků. Uživatelé ale oceňují například to, že MHDroid “dokáže propojit jízdní řády pražské MHD s jízdními řády regionálních autobusů do měst za Prahou, což značně ušetří čas i nervy při přepínání se z jednoho jízdního řádu do druhého.”
|
Zdarma |
DB Navigator
Aplikací, které nominoval jen jeden čtenář, bylo nakonec sedm. DB Navigator se do “horní pětky” dostal především díky vysokému počtu uživatelů, což je patrně dáno tím, že jeho cílovým publikem jsou obyvatelé Německa. Pravidla jsou ale daná, takže se podívejme na to, co tento program nabízí.
Z našich čtenářů nominoval DB Navigator shmoula, který ho považuje za “nejdokonalejší vyhledávač v zahraničních vlakových jízdních řádech, který dokáže i bookovat jízdenku.”
Podle popisu v Android Marketu nabízí tato aplikace nejen jízdní řády, ale také další informace v reálném čase. Obsahuje rozpisy veřejné dopravy v Německu a umí vypočítat optimální cestu vlakem, autobusem, tramvají, metrem a lodí. Zbývá podotknout, že poradí také při hledání spojení na našem území.
|
Zdarma |
Další nominované aplikace
Dalším aplikacím, na které se nedostalo, se věnujeme alespoň formou odkazu.
|
Zdarma |
|
Zdarma |
|
Zdarma |
|
Zdarma |
Těšíme se opět za dva týdny u dalšího vydání SvětAndroida doporučuje, na jehož konci opět dostanou slovo naši čtenáři.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář