Čtenáři doporučují: 4 kancelářské balíky
- Recenze
- Karel Kilián
- 3.5.2012
- 1
Před dvěma týdny jsme vydali článek SvětAndroida doporučuje: 6 nejlepších kancelářských balíků, ve kterém jsme si stručně představili aplikace pro práci s dokumenty, doporučené redaktory našeho portálu. Na jeho konci, jak se již stalo tradicí, jste dostali slovo vy – naši čtenáři – a celý týden jsme sbírali tipy na další aplikace stejného zaměření, které se do našich nominací nedostaly. Patrně se nám tak podařilo vyčerpat toto téma, neboť ke stávajícím šesti přibyly jen další čtyři kancelářské balíky.
Připomeňme si nejprve, které programy doporučila redakce:
- Kingsoft Office
- Documents To Go 3.0
- OfficeSuite Pro 6
- Dokumenty Google
- Smart Office 2
- Polaris Office
Protože každou z níže uvedených aplikací nominoval vždy jen jeden čtenář, je pořadí v článku určeno podle hodnocení zdarma dostupné verze každého balíku v Obchodě Google.
ThinkFree Office Mobile
ThinkFree Office doporučil čtenář, který se podepsal jako ramesses. Nominaci zdůvodnil: “Používám ji především díky tomu, že jsem ji měl předinstalovanou na Samsung Galaxy Ace přímo od výrobce. Rozhodně stojí za to, aby byla na tomto seznamu, protože by mohla oslovit i ty, kteří hledají vhodný kancelářský balík a výrobce mobilu jim neposkytl žádný nebo nevyhovující.”
ThinkFree Office je dostupný ve třech verzích:
- ThinkFree Office Mobile Viewer – prohlížeč dokumentů MS Office (Word/Excel/Powerpoint) s možností ukládat a posílat e-mailové přílohy, integrací s ThinkFree Online (nabízí 2 GB diskového prostoru v cloudu) a podporou Dokumentů Google je dostupný zdarma.
- ThinkFree Office Mobile – pro mobilní telefony si popíšeme níže, a můžete ho pořídit za cca 165 Kč.
- ThinkFree Mobile for Tablet – verze optimalizovaná pro tablety, taktéž za cca 165 Kč.
Jedním z nesporných kladů ThinkFree Office je podpora 28 jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština. K vašim službám je tu správa souborů s funkcí synchronizace, takže při práci na mobilních zařízeních můžete synchronizovat všechny dokumenty s PC nebo notebookem. Integrovaný správce souborů přitom plnohodnotně zastoupí funkce jiných diskových manažerů – nabízí prohlížení, přesouvání, kopírování a odstraňování, umí odeslat soubor elektronickou poštou a rozbalit archivy ve formátu ZIP.
V placené verzi je možné editovat dokumenty MS Office verzí 97, 2000, XP, 2003, 2007 a 2010, konkrétně textové soubory MS Word (DOC, DOCX, DOT, DOTX, RTF, TXT), tabulky MS Excel (XLS, XLSX, CSV) a prezentace MS PowerPoint (PPT, PPTX, PPS, PPSX, POT, POTX), jakož i prohlížet (nikoli ale editovat) dokumenty PDF. Při prohlížení patrně oceníte zoomování gestem dvěma prsty (“štípnutí”) a podporu multitouch.
Jako zásadní nedostatek tohoto balíku uživatelé nejčastěji jmenují nemožnost přesunu na paměťovou kartu.
https://www.youtube.com/watch?v=na1DSUC8Hhk
Quickoffice Pro
Také kancelářský balík Quickoffice Pro je k dispozici ve třech verzích:
- Quickoffice Pro zkušební verze – sedmidenní testovací verze, nabízející plnou funkcionalitu, je zdarma.
- Quickoffice Pro (Office a PDF) – varianta pro mobilní telefony přijde na cca 280 Kč.
- Quickoffice Pro HD – verze pro zařízení s vyšším rozlišením obrazovky, tedy především pro tablety – stojí cca 380 Kč.
Čtenář s přezdívkou Kolinga nominoval Quickoffice Pro s tím, že: “Sice se za tuto aplikaci musí platit, ale kdo si ji chce vyzkoušet, je tu 7denní trial verze zdarma. Tuto aplikaci používám, protože je jednoduchá na ovládání a přehledná, přesto má mnoho funkcí. Jde v ní otevřít a editovat většina souborů ve formátech Word, Powerpoint atd. Navíc má hezký design.”
Všechny verze tedy umí vytvářet, prohlížet a upravovat dokumenty kompatibilní s Microsoft Word (DOC, DOCX), Excel (XLS, XLSX) a PowerPoint (PPT, PPTX), kromě toho umí zobrazit soubory PDF, včetně chráněných heslem a šifrovaných. Quickoffice podporuje také širokou škálu cloudových úložišť, jako jsou Dokumenty Google, Dropbox, Box.net, Huddle, SugarSync a MobileMe.
I v tomto případě je součástí správce souborů, který kromě práce se soubory na paměťové kartě přímo spolupracuje se zmíněnými cloudy. Samozřejmě umí vytvářet, kopírovat, přesouvat, mazat a přejmenovávat soubory a složky, sdílet soubory prostřednictvím e-mailu, SMS, přes Bluetooth, procházet archivy ZIP a kopírovat obsah souborů ZIP do jiných adresářů.
Celé prostředí je lokalizováno do francouzštiny, němčiny, holandštiny, italštiny, španělštiny, korejštiny, japonštiny, zjednodušené a tradiční čínštiny, portugalštiny a brazilské portugalštiny. Čeština a slovenština, bohužel, v nabídce chybí.
Balík je také v centru pozornosti zahraničních médií – dostal se například do deseti “Must-Have Android Apps” podle NY Times, v loňském roce uspěl i na výstavě CES, když se prosadil do desítky finalistů “Mobile Apps Showdown.”
Stávající uživatelé oceňují především kompatibilitu a mnozí Quickoffice Pro označují jako nejlepší ve své kategorii.
Quickoffice® Pro for Android Smartphones Demo
OpenOffice Document Reader
Dosud jsme se zabývali pouze soubory vytvořenými v komerčním software MS Office. Co když ale budete potřebovat prohlížet na svém tabletu či telefonu dokumenty OpenOffice či LibreOffice? Jednou z mála aplikací, která to zvládne, je OpenOffice Document Reader Thomase Taschauera. Jak jste již patrně správně usoudili z názvu, nejedná se o plnohodnotný “kancelářský balík,” ale pouze o prohlížeč resp. čtečku dokumentů ODT a ODS.
Autor sám zmiňuje podporu následujících funkcí: zoomování, kopírování textu, zobrazení formátování a obrázků, či podporu tabulek. Zdůrazňuje, že jeho program, který poskytuje pod licencí GPL, neumí editaci (prý ale možná tuto funkci časem přidá), pracovat se soubory Microsoft Office nebo jakýmikoli jinými proprietárními formáty, neotevře ani PDF nebo TXT. Kromě toho také upozorňuje, že jeho software není jakkoli spojen s OpenOffice.org.
OpenOffice Document Reader doporučil JirkaH, který napsal: “Není moc co dodat. Pro toho, kdo potřebuje alespoň číst OpenOffice dokumety, to je nepostradatelný pomocník.” Trochu kriticky ale dodává: “Kvalitou se nemůže v ničem rovnat velkým Office aplikacím pro MS dokumenty.”
Uživatelé aplikaci hodnotí jako “jednookého mezi slepými” – na jedné straně vyzdvihují podporu otevřených formátů, na straně druhé si ale poměrně často stěžují na “rozhozené” formátování.
Zoho Docs
Posledním balíkem, který jsme dle našich čtenářů nezmínili, je Zoho Docs, jež se v Obchodě Google objevil 26. března a od té doby si ho stáhlo mezi 1000 a 5000 uživateli, což není mnoho. Čtenář s nickem Xerox, který aplikaci Zoho Corporation doporučil, vidí jako její velkou výhodu fakt, že je k dispozici zdarma (to je ovšem Kingsoft Office, zmíněný v předchozím díle, také, navíc má výrazně vyšší hodnocení).
Aplikace nabízí přístup k online kanceláři na adrese http://docs.zoho.com, k dokumentům vytvořeným v Zoho Writer (texty), Zoho Sheet (tabulky) a Zoho Show (prezentace). Nejedná se tedy o klasický kancelářský balík pro zpracování dokumentů MS Office.
Zatímco webový klient služby se může pochlubit celou řadou nástrojů pro úpravy dokumentů, správu, sdílení a odesílání, klient pro Android je v současné době poměrně omezený – umožňuje pouze přístup, vyhledávání v dokumentech a nahrávání obrázků ze zařízení do cloudu. Není zde možnost upravit existující dokumenty, vytvářet nové dokumenty, nebo nahrát na svůj účet jiné než obrazové soubory.
Pro přístup se musíte přihlásit ke službě pomocí účtu Zoho Docs, případně, pokud ho nemáte, si můžete přímo z aplikace zdarma založit nový. Nicméně, jak již bylo zmíněno, k vytváření a spravě dokumentů budete muset zatím využít webovou variantu. Berme ale v úvahu, že se jedná o první verzi Zoho Docs pro Android, takže můžeme doufat, že budoucí aktualizace přinesou jak chybějící, tak i některé nové možnosti.
Pokud ale nepoužíváte produkty Zoho, patrně pro vás Zoho Docs nebude příliš přínosnou aplikací. Může se ale jednat o zajímavou alternativu k Dokumentům Google, která je podle některých zdrojů přinejmenším stejně dobrá.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář