Čtenáři doporučují: 19 aplikací na jarní výlet
- Recenze
- Karel Kilián
- 3.4.2014
- 20
Počasí posledních dnů doslova láká k pohybu na čerstvém vzduchu, nicméně kromě dobré obuvi a pohodlného oblečení by na vašich cestách neměl chybět ani chytrý telefon – samozřejmě “našlapaný” těmi nejužitečnějšími aplikacemi. Po sedmi programech, jež nominovali redaktoři našeho portálu, přichází na řadu čtenářský výběr, čítající bezmála dalších dvacet aplikací. Celkem tak můžete vybírat ze 26 užitečných programů, které vám pomohou s orientací v prostoru, změří vám prošlé/naběhané/ujeté kilometry, upozorní na nepříznivé počasí, nebo třeba zabaví nějakou outdoorovou aktivitou. Tentokrát na vás čekají i speciality, jako je atlas motýlů, atlas hub, vyhledávač turistických vizitek či známých míst, která jste mohli vidět ve filmech.
Pojďme se tedy podívat na to, kterých devatenáct programů nominovali čtenáři jako ideální společníky na jarní výlet.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Začínáme tím, že v redakci vyhlašujeme téma pro další kolo SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají potom jeden týden na to, aby podali své nominace.
- Další týden si necháváme na zpracování a přípravu článku, který vychází ve čtvrtek.
- Na konci článku je formulář, skrze který mohou čtenáři nominovat aplikace, jež dle jejich mínění v redakčním přehledu chybí. Na sběr nominací je opět lhůta jednoho týdne.
- Po uzavření nominace zpracujeme a připravujeme na jejich základě článek Čtenáři doporučují.
- V okamžiku, kdy článek vychází, vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo SvětAndroida doporučuje a celý koloběh začíná znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Před dvěma týdny nominovalo sedm redaktorů následujících sedm aplikací:
- Mapy
- RunKeeper – GPS Track Run Walk
- c:geo
- Mapy.cz
- Endomondo Sports Tracker
- Meteor (Počasí) » Aladin
- Fitbit
Segment “aplikaci na jarní výlet” je zjevně hodně široký (s čímž jsme ostatně počítali), takže se nám během týdne sešlo velmi solidních 32 nominací od 25 čtenářů. Celkem bylo nominováno 21 různých programů, nicméně dva jsme museli vyřadit, neboť již byly zahrnuty v redakčním článku.
SmartMaps: GPS Navigace a Mapy
SmartMaps se u českých uživatelů úspěšně prosazují, což potvrzuje skutečnost, že snad nechyběly v žádném článku, kde jsme se zaměřovali na turistiku, navigaci a orientaci v prostoru. Do tohoto kola získaly celkem šest čtenářských nominací, což jim vyneslo jednoznačné první místo.
Jako první dostane slovo k obhajobě Miiisha: “Z hlediska turistiky je nejlepší – obsahuje mapy ze stejného zdroje jako Mapy.cz (a je prostě jasné, že to jsou v rámci ČR nejlepší turistické mapy), ale na rozdíl od zatím poměrně chudé nabídky offline funkcí v mobilní aplikaci Mapy.cz umí všechno potřebné:
- offline plánování + navigace (samozřejmě i cyklo a pěší)
- ukládání vlastních bodů zájmů, stop
- import/export tras
- online připojení ke Geocachingu, snadné stažení potřebných dat
- super je možnost stažení OSM map Evropy
Prostě pro (nejen) jarní výlet je to bomba věc.”
Dalším zastáncem řešení SmartMaps je jakolunt, který aplikaci posuzuje z pozice příznivce jedné stopy: “Nejlepší cyklonavigace, jakou jsem kdy zkusil. Není to jen hloupá mapa zadarmo, ale aplikace, která vás nikdy nenechá v úzkých. Po jednom pádu z kola jsem z ní posílal záchrannou SMS s pozicí manželce, kde mě má hledat. Ať už mám telefon v kapse dresu nebo na řidítkách kola, vždycky je zapnutá.” Skoro stejně popsal SmartMaps i komín, který ji vidí jako vhodný nástroj pro navigaci v autě i hledání kešek o víkendech.
Také Pavel vnímá právě tento program jako perfektní na výlety, protože “plánuje trasy po turistických značkách, cyklotrasách i silnicích, podporuje geocaching a je kompletně offline!” Brett konstatuje: “SmartMaps používám prakticky denně – v autě, na kole, ve městě, při geocachingu a pěších výletech”, dalším příznivcem do party je nakonec nejtlustsi.
V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete následující: mapová a navigační aplikace nabízející jedinečnou kombinaci offline map spolu s hlasovou navigací po naplánované trase. Zaznamená a uloží vaše sportovní výkony, které pak můžete exportovat pro další zpracování. Ideální společník pro všechny sportovní a outdoorové aktivity.
- Užívejte offline navigaci v ČR a SR.
- Plánujte výlety autem, na kole i pěšky po trasách KČT.
- Možnost volby více/méně cyklotras, pouze pro silniční kolo, preferovat turistické značky KČT, atd.
- Importujte vlastní trasy a body.
- Orientujte se podle nejpřesnějších cykloturistických map.
- Lovte kešky.
- Ukládejte oblíbené trasy a místa.
- Zaznamenávejte svoje sportovní aktivity.
Bohužel nikdo ze čtenářů nezmínil poměrně zásadní skutečnost – offline mapy jsou placené a jejich ceny začínají na 1450 Kč za celou republiku (turistické mapy) či 220 Kč za region. Cykloturisté dostanou za 690 Kč mapy Česka i Slovenska, zimní lyžařskou mapa ČR lze pořídit za 390 Kč. Kompletní nabídku mapových podkladů najdete v e-shopu SmartMaps.
Aplikace SmartMaps: GPS Navigace a Mapy má v Obchodě Play po více než 100 000 stažení známku 4,1. Balíček velký jen 3,9 MB můžete instalovat na Android 1.6 a vyšší.
Locus Map
Dalo by se říci, že SmartMaps a Locus jsou odvěkými soupeři, kteří se i v rámci našich článků často přetahují o nejvyšší příčky. Tentokrát získal Locus o jednu nominaci méně než jeho velký konkurent, za což mu patří pomyslná stříbrná medaile.
Nejzanícenějším obhájcem mapové aplikace Locus je Evžen Šubrt, který říká: “Nejuniverzálnější GPS aplikace, na kterou jsem doposud narazil – používám ji jako GPS offline navigaci, aplikaci na geocaching a jednoduchý (ale plně postačující) sportstracker. Jsem maximálně spokojen s placenou Pro verzí (cca 100Kč), ale Free verze, byť sem tam nějaká funkčnost chybí, je rozhodně jako turistická navigace použitelná.
- v češtině (autorem je našinec)
- vysoká míra nastavitelnosti
- podporuje online/offline/vektorové mapy, možnost stahovat online mapy pro offline použití přímo v mobilu
- možnost plánovat trasy, zaznamenávat trasy (umí zobrazit základní statistiky, korekci výšek, …)
- import/export bodů (geocache, POI) či tras ve standardních formátech
- podpora bluetooth a ANT+ zařízení (ozkoušeno s Polar Wearling HRM)
- spolupráce s externími geocaching aplikacemi (např. c:geo)
- lze použít i jako autonavigaci (zkoušel jsem více než před rokem, rozhodně tehdy nepatřilo ke špičce, ale použitelné to bylo)
- určitě by se ještě něco našlo, ale teď si nevzpomenu
- pluginy (geoget databáze, augmented reality, …)”
Ivo Rundt napsal jako svůj názor: “Aplikaci Locus Map Free, v mém případě Locus Map Pro (placená verze), používám již několik let. Jako jiné podobné aplikace, umožňuje “stáhnout” mapy do zařízení a používat následně aplikaci v offline režimu. Lze stáhnout mapové podklady, na kterých jsou i cyklostezky (jako cyklista využívám). Obrovská výhoda Locusu je také v tom, že šetří baterku – lze ji nastavit tak, že pokud aplikaci spustíte, automaticky se Vám zapne GPS a při ukončení aplikace se GPS zase vypne. Takže se nemusím “starat” o GPS.”
Čtenář, který se podepsal jako Kuba, shrnul zásadní vlastnosti Locusu do několika bodů:
“Asi nejlepší aplikace na turistiku celkově
- Offline a online mapy, včetně kvalitních SHOCart (které samozřejmě je třeba zaplatit).
- Navigace.
- GPS tracking (i online).
- Jednoduchá předpověď počasí.
- Konfigurovatelná vlastní obrazovka (rychlost, vzdálenost, čas…).
- Geocaching (případně v kombinaci s doplňkem).
- Upozornění na POI body.
- A další hromady věcí :-)
Spokojeným uživatelem je dále Tomogo, který taktéž sepsal hlavní klady aplikace do seznamu:
- Spousta on-line map.
- Podpora off-line map.
- Můžete nahrávat své vlastní off-line mapy.
- Umí off-line mapy třetích stran, třeba Smart Maps.
- Spousta užitečných pluginů.
- Podpora externí SD.
- Kvalitní, jednoduchý prostě fajn.
Posledním zastáncem Locusu byl gshsgh, který oceňuje komplexnost této aplikace: “Zahrnuje v sobě funkce z mnoha aplikací, které jste zařadili do vašeho seznamu (c:geo, Mapy Google, i to Endomondo pokud člověk není zas tak náročný :) )”
Dodejme, že z online map jsou podporovány například USGS, GSI, Openstreetmap, MapQuest, Visicom, Kapsi.fi, Turistautak, SHOCart, SmartMaps, Freemap, SledMap, Skoterleder, Navigasi, Turaterkep, NzTopoMaps, Osmapa.pl, ChartBundle a další, přičemž většinu z nich lze stáhnout a používat také bez přístupu na Internet. V případě offline map jsou k dispozici vektorové mapy pro řidiče, turisty, cyklisty a lyžaře, které lze zakoupit prostřednictvím nákupu v aplikaci. Podporovány jsou formáty SQLite, TAR, MBT, GEMF, RMAP, Orux, SmartMaps, kromě toho lze vytvářet vlastní mapy z dat OpenStreetMap.
Locus zvládá:
- Vyhledávání adres, souřadnic a zajímavých míst pomocí Google a Wikipedie.
- POI s možností vytváření vlastních kategorií, importu a exportu, jakož i upozornění na vybrané body zájmu.
- Geocaching s použitím API Geocaching Live!, podporou bodů trasy, PocketQuery, sledovatelných předmětů atd.
- Záznam trasy s vlastními tématy a mapami (barvy měnící se nadmořskou výškou nebo s rychlostí), podpora senzorů ANT+.
- Plná podpora pro online hlasovou navigaci.
- Import/Export – podpora formátů KML, KMZ, GPX, OpenAir, DXF.
- Podpora interní i externí GPS (skrze Bluetooth).
- Parkování.
- Možnost rozšíření funkcí pomocí doplňků.
Locus Map Free si stáhl více než milion uživatelů, přičemž průměrná známka této aplikace v Obchodě Play je 4,4. 10 MB velký balíček lze použít na Androidu 2.2 a vyšším. K dispozici je také placená verze Pro za 190 Kč, kterou si pořídilo přes 50 tisíc uživatelů a její známka je 4,8.
Meteor (Počasí) » Meteoradar
Důležitým společníkem při výletech do přírody jsou nejrůznější aplikace pro předpovídání počasí. V redaktorském kole si nejlépe vedl Aladin, čtenáři pak zvolili ještě další aplikaci z dílny vývojářského studia Androworks – Meteoradar. K umístění na stupních vítězů stačil jediný hlas a velmi nadprůměrné hodnocení uživatelů. Nominujícím je v tomto případě Aviatik, který napsal: “Velice dobrá aplikace nejen na výlety. Jednak před začátkem výletu má člověk představu, jestli zmokne, nebo ne a jednak když nás zaskočí přeháňka během výletu, tak díky Meteoru a funkci předpovědi vývoje srážek víme kdy pokračovat dál a kdy se dát ještě jedno “studený pivko v nejbližší osvěžovně” :-)
Předpověď vývoje srážek je jedna z funkcí, kterou bych u téhle aplikace vyzdvihl.”
Autoři na prvním místě zdůrazňují, že program zobrazuje srážky zaznamenané meteorologickým radarem na mapovém podkladě, přičemž data jsou čerpána od renomovaného zdroje, kterým je Český Hydrometeorologický Ústav (ČHMÚ).
Jako hlavní funkce pak jmenují:
- Přesná hodinová předpověď srážek.
- Přehledné uživatelské rozhraní.
- Aktivní widget na plochu.
- Zobrazení vaší pozice.
- Přehrávání sekvence snímků.
- Cachování dat pro rychlejší přístup.
- Možnost vytvoření značky na mapě.
Meteoradar je z hlediska uživatelské přívětivosti maximálně jednoduchý – stačí spustit program a hned v mapě uvidíte místa, kde prší a intenzitu srážek. Pohybem po časové ose snadno zjistíte, jakým směrem a rychlostí se srážky pohybují. Nahlédnout můžete i několik desítek minut do blízké budoucnosti.
599 kB velkou aplikaci, kterou můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 1.6 a novějším, zatím vyzkoušelo více než půl milionu uživatelů. Její průměrná známka v Obchodě Play je 4,7.
Atlas denních motýlů ČR
Doby, kdy se dala dáma “nalákat” na sbírku motýlů, již patrně definitivně spadly do kategorie “filmů pro pamětníky”. Přesto existuje aplikace, díky které můžete rozšířit své znalosti v tomto oboru, případně zasvětit potomky, blízké a kamarády do světa pestrobarevného hmyzu. Atlas denních motýlů ČR doporučil Jak s tímto vysvětlením: “Na svých toulkách přírodou upřednostňuji biologická pozorování. A člověk prostě nemůže znát vše, do té doby, než jsem našel tuhle androidí aplikaci jsem s sebou musel tahat atlas, alespoň malý. Teď už nemusím. Přitom první motýli již létají.”
V oficiálním popisku autor uvádí: “Atlas denních motýlů je zdarma a jde o offline aplikaci poskytující přehled o současných denních motýlech na území České republiky. Textový i obrazový materiál pochází ze stránek lepidoptera.cz, kterou vytvořili pracovníci Entomologického ústavu, Biologického centra při Akademii věd ČR. Aplikace poskytuje kromě popisů druhů, fotogalerie i možnost otestovat se formou poznávacích kvízů.”
Tento program si prozatím stáhlo více než pět tisíc uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,7. 19 MB velkou instalačku můžete vyzkoušet na zařízeních s Androidem 1.6 a vyšším.
Spokojeným uživatelem je například Eda Balton, který ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: “Opravdu úžasná aplikace, která jistě zabrala spoustu času i námahy. Smekám a děkuji.”
Runtastic
Vracíme se ke “sportovním trackerům”, tedy segmentu aplikací, zaměřujících se na sledování, zaznamenávání a vyhodnocování sportovních aktivit, zejména (ale zdaleka nejen) těch outdoorových. Runtastic je jedním z mnoha programů této kategorie a jeho zastáncem je Michael D., který napsal: “Měl jsem možnost vyzkoušet všechny známé sporttrackery a Runtastic mi sedl nejvíc. Nejen, že je přehledný, ale hlavně jako jediný má přímo v mapě barevně označenou rychlost po celé trase. Zeleně pomalu, červeně nejrychleji, takže přesně vím od prvního pohledu na mapu, kde jsem se coural a kde jsem to vypálil. Ve Free verzi jediné co mi chybělo, byla auto-pauza. Vyřešil jsem zakoupením PRO verze. S PRO verzí jsem navíc získal možnost povzbuzování, což konkurence také nenabízí. Jednoduše já, nebo někdo druhý mě může někdo online povzbudit předdefinovanými zvuky (potlesk, gogo, like it, siréna), které uslyším ve sluchátkách. Při zakoupení GOLD členství lze potom zasílat i přímo MP3, nebo nahrát mikrofonem vlastní zvuk. Jinak má všechny funkce, co mají ostatní. Bonusem potom je spousta dalších aplikací (kliky, squaty, sedy-lehy, cyklistika, měřič tepu, krokoměr), které synchronizují cvičení a výsledky do profilu na stránkách runtastic.com.”
Runtastic používá GPS k mapování a sledování sportovních a fitness aktivit, jako jsou například běh, jogging, jízda na kole a chůze, přičemž sleduje čas, vzdálenost, převýšení, spálené kalorie a další parametry, které vám pomohou vytvořit zdravé životní návyky a dosáhnout cílů cvičení. Autoři se chlubí komunitou, čítající více než 30 milionů registrovaných uživatelů z celého světa. Mezi hlavní funkce patří:
- Tréninkové plány – vyberte si profesionálně navržený plán a sledujte své pokroky při dosahování vašich cílů.
- Vychutnejte si hudbu ze služeb Google Play Music, Spotify, Pandora, SoundCloud a dalších přímo v aplikaci (k dispozici pouze na Androidu 4.4).
- Sledování sportovní aktivity v reálném čase a její záznam v mapových podkladech.
- Záznamy ze sportovních aktivit, statistiky a grafy nadmořské výšky, tempa, rychlosti a tepové frekvence.
- Sdílení polohy, přijímání zpráv pro motivaci k dalšímu cvičení.
- Přizpůsobitelné uživatelské rozhraní.
- Hlasový trenér – zvuková zpětná vazba na základě vašich osobních preferencí.
- Automatické pozastavení měření při zastavení pohybu.
- Intervalový trénink.
- Rozšíření LiveWare pro Sony SmartWatch.
- Manuální zadání cvičení například při běhu na běžeckém páse, spinningu a silovém tréninku.
- Sdílejte sportovní aktivity na Google+ , Facebooku a Twitteru.
Aplikace Runtastic má na svém kontě přes deset milionů stažení a průměrnou známku 4,6. Placenou verzi Pro za 129 Kč si pořídilo přes půl milionu sportovců, kteří ji hodnotili stejně vysoko.
Jeden ze spokojených uživatelů napsal: “Používám při procházkách se psem. Časem přidám i kolo až budu moct na něm jezdit, zatím jen rotoped :-). Propojení s webem a správa, super. Přidána i čeština, já jsem spokojen.” S posledními aktualizacemi ale poměrně značně narostl objem kritických ohlasů.
První pomoc
Samozřejmě nikomu nepřejeme nic špatného, ale souhra okolností může vyústit v situaci, kdy budete stát před otázkou, jak zachránit něčí život (předpokládáme, že otázku “zda zachránit” si nikdo z našich čtenářů klást nebude). Taková událost přitom může proběhnout nejen na výletě, ale v podstatě kdykoli a kdekoli. Pokud nemáte praxi a “grif”, určitě oceníte, pokud budete mít v kapse připraveného pomocníka – mobilní telefon s nainstalovaným programem První pomoc. Do našeho přehledu tuto praktickou aplikaci nominoval Jak, kterému nyní virtuálně předáváme slovo: “Příroda je krásná a člověk nemotorný. Může se stát, že zakopnete, může se stát, že si vaše dítě zvrtne nohu. Jak postupovat? V téhle příručce to jistě najdete.”
Oficiální popisek není o mnoho delší – autoři v něm píšou: “S aplikací Českého červeného kříže První pomoc si budete umět poradit při většině příhod, ať už si zvrtnete kotník nebo půjde někomu o život. Videa, interaktivní kvízy a návody krok za krokem – první pomoc nikdy nebyla jednodušší a zábavnější. Součástí jsou i rychlé rady, pro chvíle kdy jde o každou sekundu. Volat nouzová čísla pak můžete přímo z aplikace. A nejen to – najdete tu řadu rad i pro jiné krizové situace.”
První pomoc má dosud deset tisíc stažení a známku 4,6. Aplikaci lze instalovat na zařízení s Androidem 2.3.3, pozor ale na velikost – 43 MB je přeci jen poměrně dost místa.
Za spokojené uživatele promluví Soňa Skoupá, která ke svým pěti hvězdičkám přidala i komentář: “Všechny palce nahoru! Jsem nadšená! Velká pochvala za aktuální postupy při PP. Konečně smysluplná apka!”
Sports Tracker
Na sedmém místě máme další aplikaci pro sledování sportovních aktivit – Sports Tracker. Způsob fungování je víceméně stejný, jako u konkurenčních programů tohoto typu – nosným prvkem je sledování a analyzování sportovních aktivit, možnost sdílení naměřených dat a fotografií s přáteli a motivace k dalšímu sportování. Tento program nominoval Jirka, který jen stručně napsal: “Nejlepší co jsem zatím měl, používám jí od dob Nokie se Symbianem”.
Autoři v Obchodě Play prezentují následující funkce a vlastnosti:
- Sledování a analýza sportovních výkonů a pokroků.
- Všechna tréninková data se ukládají do vašeho osobního tréninkového deníku.
- Přehledné zobrazení spálených kalorií, průměrné rychlosti a nadmořské výšky.
- Používejte mapy a kalkulačky času a vzdálenosti.
- Hlasová odezva v průběhu tréninku.
- Sdílení údajů a fotografií s ostatními sportovci na webu Sports Tracker a sociálních sítích Facebook a Twitter.
- Možnost prohlížet profily přátel a komentovat jejich tréninky a fotografie.
- Objevování nových cest, stezek a dobrodružství po celém světě.
Aplikaci Sports Tracker si stáhl více než milion uživatelů, přičemž její průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Instalační balíček velký 3,4 MB lze použít na Androidu 2.1 a vyšším.
Poměrně podrobným komentářem doplnil své hodnocení pěti hvězdičkami spokojený uživatel Ondřej Mareš: “Tato aplikace naprosto skvěle nabízí vše, co potřebuji. Možnost zvolení typu pohybu (běh, chůze, jízda na kole, …. ), automatické oznamování uběhnuté trasy, průměrný čas, rychlost a podobné vychytávky. Taktéž aplikace nabízí možnost pořízení fotografií během absolvování trasy, tato funkce mi bohužel nefunguje na 100% (Vyfocení proběhne, taktéž potvrzení uložení, ale samotné uložení už nenastane a fotografie není nikde k nalezení). Navíc mi chybí možnost sdílet trasu přes G+. Každopádně i přes tyto nedostatky jsem s aplikací naprosto spokojen a hodnotím ji plným počtem hvězdiček. Odzkoušeno na telefonu Nexus S.”
GPS Test
Nejdelší zdůvodnění své nominace v tomto kole napsal Michal Orava, kterého tímto chválíme a předáváme mu slovo: “Pro turistiku nedám dopustit na kombinaci dvou aplikací – redakcí nominované Mapy.cz nabízejí velmi detailní off-line turistické mapy včetně turistických tras a jsou bezkonkurenčně nejlepší mi známou mapovou aplikací (jen by to chtělo off-line pokrýt celou EU :-) ). Ideálním doplňkem je potom nemapová aplikace GPS Test Plus fungující jako špičkový monitor GPSky (dostupné/využívané satelity, jejich poloha, síla signálu, aktuální přesnost…) a přesný tachometr v jednom. S využitím dat ze satelitů GPS/GLONASS zobrazuje v nádherném grafickém provedení geografické souřadnice, nadmořskou výšku (přibližnou, což je bohužel dáno vlastnostmi consumer-grade GPS přijímačů), rychlost pohybu (lze volit analogové ukazatele pro pěší/cyklisty, motoristy, letadla), přesná čas, den/noc na Zemi, polohu Slunce atd. Zobrazený kompas dokáže využívat data z GPS/GLONASS při pohybu i z vestavěného HW kompasu mobilu/tabletu. Dokonalá aplikace pro zvídavé cestovatele, cena aktuálně necelých 80 Kč na Google Play je jen symbolická! Doporučuji!
Pozn.: Kombinací signálu z více než 20 satelitů GPS + GLONASS se ve volném terénu lze dostat až na přesnost +/- 3 m (Google Nexus 7 2013).”
Aplikace tedy podporuje telefony s interním senzorem GPS/GLONASS, nabízí několik barevných schémat, včetně nočního režimu. Z dalších funkcí zmiňme v bodech:
- Zobrazení síly GPS signálu (SNR) ve sloupcovém grafu, ukazujícím sílu signálu pro každý satelit, stejně jako přesnost a stav GPS.
- Satelitní pozice na obloze (Skyview).
- Vaše aktuální poloha jako text a na mapě světa. Dále je zobrazena aktuální poloha Slunce a přechod dne a noci.
- Vaše aktuální rychlost, směr a výška.
- Aktuální čas z GPS a místního času v aktuální časové zóně, dále časy východu a západu slunce ve vaší lokalitě.
Placená verze Plus za 80 Kč navíc přidává tyto funkce:
- Jednoduchá navigace.
- Sdílení polohy (e-mailem, přes SMS, na Twitter atd.)
- Další ukazatele (výškoměr, rychloměr, kompas).
- Další přidané typy písem.
- Režim HUD (Head-up display; promítání obrazu do čelního skla automobilu).
Pouhých 266 kB velkou aplikaci, kterou rozběháte na Androidu 1.5 a novějším, si zatím nainstaloval více než milion uživatelů. Průměrná známka je 4,5.
Jeden ze stávajících uživatelů hodnotí program slovy: “Nejlepší GPS aplikace, kterou jsem našel. Přehledně ukazuje vše potřebné, oceňuji skvělý GPS kompas. Spolupracuje i s externím GPS BT modulem pomocí např. Bluetooth GPS Provider, ovšem v tom případě nezobrazuje satelity, ale jen vypočítané údaje, což je samozřejmé.”
adidas miCoach
Třetí “sportovní tracker” zaštítil výrobce sportovních potřeb. Nominujícím je v tomto případě Kristián, který napsal: “Tato aplikace je velmi vhodná pro běhání, a na rozdíl od Endomonda je zdarma. Podporuje i hlasové příkazy, ale bohužel pouze v angličtině (a dalších jazycích). V dnešní době to již však nebude problém a příkazy jsou velmi jednoduché. Lze nastavit jak často (nebo po jaké vzdálenosti) má trenér říkat a hlavně co! Je také dostupná bez registrace. Po registraci si můžete vytvořit vlastní plány cvičení. V módu bez registrace tam jsou základní bez možností úprav. Podporuje velmi podrobné statistiky jak na internetu, tak i v mobilu. Při srovnání s Endomondem mi jednoznačně vychází lépe tato…”
Hlavní vyzdvihovanou vlastností je v případě této aplikace koučování, což ostatně naznačuje i samotný název. K dispozici vám budou hlasy špičkových sportovců a trenérů, kteří vás provedou cvičením.
Jako hlavní vlastnosti jsou prezentovány:
- Sledujte své tréninky – vzdálenost, tempo/rychlost, spálené kalorie a uplynulý čas.
- Analyzujte data – měření skóre a porovnání výkonu v animovaných grafech.
- Zobrazení trasy v Mapách Google a výpočet výškového profilu.
- Podpora externích senzorů tepu skrze Bluetooth.
- Trénink s pomocí hlasových příkladů vybraných sportovců.
- Denní tréninkové plány a koučování.
- Snadný přístup k hudbě během sportování díky integraci s Google Play Music.
- Sledujte svůj pokrok v dosahování vašich cílů.
- Přístup k více než 400 instruktážním videím s cvičeními.
- Synchronizace s miCoach.com.
Aplikaci pro Android si zatím stáhlo přes milion uživatelů, její známka v Obchodě Play je 4,4. Balíček velký 5,2 MB lze instalovat na Android 2.3.3 a novější
Turistický deník
Tento program doporučuje našim čtenářům jinryd: “Velmi módní dřevěné turistické známky jsme nahradili turistickými vizitkami. Ono ty placky už není kam dávat a turistický deník můžete vzít na posezení s kamarády.”
V praxi jde o to, že při návštěvě vybraných míst můžete získat takzvané “turistické vizitky” (viz například stránky Turistický-deník.cz). Tato aplikace vám dle oficiálního popisku umožní:
- Najít nejbližší místa.
- Hledat vizitky dle textu nebo poblíž adresy.
- Zobrazit seznam míst kde je možné vizitky koupit.
- Zobrazit na mapě.
- Označit si již získané vizitky.
K některým akcím je ale nutné připojení k internetu, jako například kvůli stažení obrázků vizitek, zobrazení na mapě a dohledání podle adresy.
Program si dosud stáhlo více než deset tisíc uživatelů a jeho známka je 4,4. Instalační balíček velký 235 kB (další data jsou stažena při prvním spuštění) lze instalovat na Android 1.6 a vyšší.
Atlas hub
Vyrážíte do přírody za plody lesa? Pak by ve vaší kapse určitě neměl chybět atlas hub! Pokud sebou berete chytrý telefon, bylo by zbytečné nosit klasickou papírovou knížku (byť má nespornou výhodu v nezávislosti na zdroji energie). Stačí si totiž nainstalovat Atlas hub pro Android, který doporučil Jak: “Když se zeptáte opravdu dobrého houbaře, kdy je nejlepší vyrazit na houby, řekne vám, že to je jedno, houby se dají sbírat celoročně. Bohužel spousta lidí již degenerovala na hříbkaře. Tahle aplikace s určováním pomůže. Samozřejmě jste-li naprostý laik nedoporučuji se spoléhat jen na ní. Ale obsahuje vlastní formulářové otázky, které pomohou s přesnějším určením.”
Podle Obchodu Play obsahuje program informace o několika desítkách hub. Užitečným pomocníkem je možnost určování dichotomickým klíčem, obsahujícím sérii otázek pro určení houby. Mezi další funkce patří vytváření uživatelských galerií hub a zaznamenávání jejich výskytu.
Aplikaci si stáhlo přes pět tisíc uživatelů a její známka je 4,4. 13 MB velký program můžete použít na zařízeních s Androidem 3.0 a vyšším.
Filmová místa
Aplikaci Filmová místa, o které byla řeč i v rámci Událostí České televize v pondělí 31. března, doporučuje BlackFairy: “Chystáte se na procházku, ale nějak se Vám nechce jen tak naslepo bloumat? Pokud se alespoň trochu zajímáte o filmy a marně netápete v paměti při slovech Mission Impossible, tak právě pro Vás je tahle appka. V mžiku Vám na mapě zobrazí místa, na kterých se točily slavné, i méně známé filmy jak české, tak i světové tvorby. Tato vcelku jednoduchá aplikace bude dozajista výborným parťákem při Vašich filmových toulkách.”
Autoři slibují následující vlastnosti a funkce:
- Přes 12 000 přesných filmových míst z více než 1 500 filmů jen na území České republiky a Slovenska.
- Seznam filmů natáčených ve vašem okolí.
- Seznam filmových lokací ve vašem okolí včetně vzdálenosti.
- Vyhledávání adres i filmů.
- Zobrazení filmového záběru i reálné fotografie, je-li přiřazena.
- Letecká mapa i elektronický kompas.
- Možnost přepnutí mezi českou a anglickou databází.
Chcete zjistit, kde se natáčel váš oblíbený film? Vložte konkrétní záběry a ostatní uživatelé vám s nalezením pomohou, vždyť šance k nalezení je přes 70 %! Pak je již jen na vás, zda dané místo navštívíte osobně, nebo počkáte, až jej vyfotí někdo bydlící poblíž. Samozřejmě můžete pomoci i ostatním uživatelům s rozpoznáním záběrů, které se natáčely ve vašem okolí. Zapojit se může každý.
I tento program má, podobně jako Atlas hub, přes pět tisíc stažení a známku 4,4. Balíček velký 3,3 MB lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.2 a novějším.
AccuWeather
Další z mnoha aplikací na předpovídání počasí představuje Tomáš: “Je to nejspolehlivější aplikace na počasí. Přesně určuje teplotu i dlouhodobou předpověď. Podle mne je lepší než Aladin.”
V Obchodě Play jsou pak jako zásadní důvody, proč byste si měli nainstalovat právě tento meteorologický program, jmenovány:
- Upozornění, pokud je očekáván sníh, led, déšť, silný vítr, či bouřky.
- Přizpůsobitelné prognózy dle životního stylu pro specifické zdravotní problémy a outdoorové aktivity . Kategorie zahrnují: outdoor fitness, cestování, problémy s dýchacími cestami, rybaření a myslivost.
- Widget na domovskou obrazovku zobrazující dvoudenní předpověď pro vaši GPS polohu a času.
- Srážkový radar pro celou Severní Ameriku a Evropu na pozadí Map Google.
- Aktuální informace o počasí a videa k dispozici v angličtině a španělštině.
- Sdílení prostřednictvím sociálních sítí, takže se snadno můžete podělit o aktuální situaci v místě vašeho pobytu nebo předpověď na další dny.
- Přesné místní předpovědi pro téměř 3 miliony míst po celém světě. Prognózy jsou aktualizovány každých 15 minut s informacemi pro příštích 15 dní – to vše ve 27 různých jazycích.
- Aktuální počasí aktualizované každých 15 minut s informacemi o vlhkosti, srážkách, rosném bodu, viditelnosti, UV indexu, rychlosti a směru větru, časech východu a západu slunce i pocitové teploty.
- Podrobné přehledy počasí na následujících pět dnů.
- Zobrazení aktuální teploty v notifikační liště.
- Možnost uložení neomezeného množství míst.
- Volba mezi metrickými nebo britskými jednotkami, 12hodinový nebo 24hodinový formát času.
Program s více než deseti miliony stažení má od svých uživatelů průměrnou známku 4,3. Stahovat budete soubor velký 7,2 MB, který lze instalovat na Android 2.2 a vyšší.
Ingress
Geosociální hra Ingress byla velkým hitem počátku loňského roku, kdy ještě bylo nutné k zapojení se do komunity pozvánek. V říjnu 2013 byla ukončena fáze beta testování a do této komunitní aktivity se mohl zapojit každý. Jedním z hráčů je Matěj, který Ingress doporučuje jako společníka na výlet: “Tuto aplikaci nominuji, právě proto že mě dokáže takto na jaře vytáhnout ven a projít celé moje město. :)”
Poměrně výstižně specifikuje tuto hru popisek v Obchodě Play: “Nainstalujte si hru Ingress a změňte svůj svět. Celý svět je hrací plocha Pohybujte se ve skutečném světě a pomocí zařízení se systémem Android a aplikace Ingress objevujte a využívejte zdroje tajemné energie. Získávejte předměty, které vám ve vašem snažení pomohou, zabírejte území pomocí experimentálních technologií a spojte se s ostatními hráči, abyste k dosažení cílů Osvícených nebo Odporu přispěli společně.
Strategie Boj probíhá po celém světě. Na mapě Intel můžete sledovat postup hráčů ze všech koutů planety, plánovat další kroky a komunikovat s ostatními stoupenci své frakce.”
Velice podrobně a čtivě se o tom, co vlastně Ingress je a není, rozepsal Martin Fiala v sérii článků Co vám o Ingressu možná neřekli (1. část, 2. část a 3. část).
Ingress má přes milion instalací a průměrnou známku 4,3. 24 MB velký balíček můžete nainstalovat na Android 2.3 a novější.
OsmAnd Mapy a Navigace
Hledáte mapy a navigaci zdarma? Možná jste právě našli ideálního kandidáta – OsmAnd je open-source navigační program s přístupem k široké paletě celosvětových mapových dat OpenStreetMap (OSM).
Nominujícím je v tomto případě ajne, který napsal: “Navigační aplikace, kterou lze používat i zdarma, včetně mapových podkladů celého světa. Osmand umí zobrazovat i turistické (byť nejsou ještě v OSM kompletní, ale komunita rozjela akci na doplnění zbývajících) a cyklistické trasy, stačí použít správný zobrazovač a soubor tras, který je stažitelný z Osmand.cz. A umí navigovat i po silnici. Nepostradatelná pomůcka. V placené verzi má i offline wikipedia databázi, takže můžete bez dat listovat texty wiki daných míst. Jediná nevýhoda (pro šetřílky) je, že vrstevnice a stínování kopců je pouze v placené verzi a je třeba dokoupit plugin. Nicméně já investoval a nelituji, rád jsem autory podpořil.”
Výčet hlavních funkcí:
- Dokáže pracovat kompletně offline (vektorové nebo rastrové mapy lze uložit do volitelného adresáře).
- Kompaktní offline vektorové mapy celého světa dostupné zdarma.
- Stahování národních nebo regionálních map přímo z aplikace.
- Možnost zobrazení několika vrstev mapy: GPX trasa, body zájmu, oblíbená místa, vrstevnice, zastávky hromadné dopravy, dodatečné mapy s nastavitelnou průhledností.
- Offline vyhledávání adres a bodů zájmu.
- Offline navigace na krátké vzdálenosti (experimentální).
- Režim auto, kolo a pěší s volitelným přepínáním denního a nočního zobrazení, automatickým zvětšováním podle rychlosti pohybu, natáčením mapy podle kompasu nebo směru pohybu, naváděním do jízdních pruhů a zobrazením rychlostních limitů.
Ve verzi zdarma je možné stáhnout maximálně deset map, ve verzi Pro za 170 Kč toto omezení pochopitelně není.
OsmAnd má na svém kontě více než milion instalací a průměrnou známku 4,2. Instalovat lze na Android 2.1 a novější.
yr.no
A ještě jedno počasí, tentokráte od norských meteorologů. yr.no patří z hlediska přesnosti dlouhodobých předpovědí k osvědčeným zdrojům, což potvrzuje i jinryd, který nominoval aplikaci pro Android se slovy: “Vcelku přesná dlouhodobá předpověď počasí i pro jednotlivá místa v Česku.”
Popisek v Obchodě Play je u této aplikace nebývale stručný – dozvíte se z něj, že yr.no Yr.no je služba norského meteorologického institutu a NRK, která nabízí předpovědi pro osm milionů míst nejen v Norsku, ale i na celém světě. Jak tomu většinou u meteo-aplikací bývá, zvládne najít nejbližší místo a zobrazit pro něj prognózu povětrnostní situace. Obsahuje předpověď počasí, textové předpovědi, meteogramy (chcete-li zobrazit meteogram, otočte telefon do režimu na šířku, kdy si prohlížíte zvolené místo) a varování před extrémním počasím.
Z komentářů v Obchodě Play vybíráme spokojeného uživatele: “Rychlá a přehledná aplikace, celkem spolehlivá předpověď (určitě lepší než od Meteopressu) a nakonec jsem objevil i graf – stačí otočit mobil na šířku :-) Vůbec nevadí, že je jenom v norštině, všechno důležité pochopíte z obrázků.” Zajímavé je také srovnání, které zmiňuje Martin Urbánek: “Přesnější zdroj předpovědi není. Škoda, že verze pro smartphony nemá stejné funkce, jako pro tablety (radar, hodinová předpověď, přesnost minule předpovědi, webkamery atd.). Docela chybí nastaveni jazyka.”
GPSLogger pro Android
Čtenář Tomogo doporučuje zapnout na výlet tuto aplikaci, protože je to “jednoduchý a na baterku nenáročný GPS logger. Podpora KML a GPX formátu.” V kostce jde tedy o program, který v zadaném intervalu zjišťuje, zapisuje a ukládá do souboru na paměťové kartě GPS souřadnice pozice, na které se aktuálně nacházíte. Oficiální popisek říká: “Program běží na pozadí, takže můžete klidně absolvovat dlouhý pěší výlet, horskou turistiku, výlet letadlem nebo focení, nebo si prostě jen dojít koupit mléko a mít tento program spuštěný tak dlouho, jak je potřeba. Jakmile se vrátíte zpět k počítači, můžete uložené soubory použít ke geotagování vašich fotek, uploadu na cestovatelské weby, zobrazení v Google Earth atd.”
Slibované funkce:
- Určení časového intervalu/ů.
- Určení intervalů vzdálenosti.
- Určení pozice podle GSM stanic nebo GPS satelitů.
- GPX a/nebo KML soubory.
- Zobrazení oznámení.
- Použití času telefonu nebo satelitního času.
- Zobrazení v imperiálních jednotkách.
- Automatický start při bootu.
- Automatický e-mail každých několik hodin.
- OpenStreetMap – upload GPS tras.
- Dropbox – upload GPX/KML/ZIP.
- Dokumenty Google – upload GPX/KML/ZIP.
Aplikace zaznamenala přes sto tisíc stažení a má průměrnou známku 4,2. 2,1 MB velký balíček vyžaduje Android 2.1 a vyšší.
Munzee – Scavenger Hunt
Program se složitým názvem Munzee – Scavenger Hunt doporučil Coozle: “Aplikace funguje jak má, podporuje jak přední tak zadní fotoaparát a NFC tagy. Hra není tolik známá jako geocaching a ve většině případů je spíš do města. Aplikace podporuje i češtinu.”
Ve své podstatě jde tedy o outdoorovou aktivitu, do jisté míry podobnou geocachingu, kdy uživatelé/hráči v terénu hledají skryté objekty, které lze nasnímat mobilním telefonem. V případě nálezu získává uživatel body, na jejichž základě je sestavován celosvětový žebříček. Body se dostávají nejen za nalezení “munzees”, ale také pokud někdo najde vámi schovaný objekt. Hra je centralizována, takže údaje o všech objektech jsou dostupné v rámci jedné platformy, stejně jako žebříčky, bodování a další náležitosti.
“Munzee” přitom může mít nejrůznější podoby, nicméně společným vodítkem je QR kód či NFC štítek, který je nutné naskenovat telefonem.
Hra vznikla v roce 2011 v americkém Texasu, poměrně úspěšně se ujala v dalších asi padesáti zemích po celém světě (objekt k nalezení najdete dokonce i v Antarktidě).
Aplikace je k dispozici pro mobilní telefony s operačními systémy iOS, Windows a pochopitelně i Android, kde si ji stáhlo více než 50 tisíc hráčů. Průměrná známka v Obchodě Play je 3,9, instalační balíček je velký 15 MB a použít ho lze na Androidu 2.3 a novějším.
Další informace o této GPS hře najdete na českém webu Munzee.cz.
PhoneMaps
Tuto aplikaci nominoval čtenář Michal Orava, který napsal: “Kde není off-line pokrytí skvělé aplikace Mapy.cz, lze s trochou štěstí (Slovensko, Rakousko téměř vždy) využít off-line mapy 1:50 000 od renomovaných vydavatelů převedené do elektronické podoby v měřítku až 1:25 000. Jednotlivé mapy lze zakoupit přímo z aplikace za pár desetikorun, obsahem i vzhledem odpovídají tištěným turistickým mapám (jen pozor, 1:25 000 odpovídají obsahově tištěným 1:50 000), bonusem je samozřejmě zobrazení pozice dle GPS/GLONASS přijímače. Aplikace se mi velice osvědčila např. u Neziderského jezera na rakousko-maďarských hranicích.”
Aplikace je velká 39 MB a dosud si ji stáhlo přes deset tisíc uživatelů. V Obchodě Play má ale hodnocení jen 2,9, což není právě ideální stav. Instalovat můžete na Android 2.2 a novější.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář