Čtenáři doporučují: 13 aplikací na pořizování a úpravu fotografií
- Recenze
- Karel Kilián
- 21.10.2012
- 17
Před dvěma týdny jsme si představili jedenáct aplikací pro pořizování a úpravu fotek. Během sedmi dnů nominací k nim naši čtenáři přidali dalších třináct, čímž se dostáváme na 24 programů, se kterými můžete fotit, nebo upravovat obrázky.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- V redakci zvolíme téma a redaktoři mají týden na to, aby nominovali aplikace a napsali, proč je doporučují.
- Týden se připravuje článek “SvětAndroida doporučuje”.
- Na konci článku je vždy nominační formulář, přes který mohou čtenáři nominovat aplikace, které podle nich v přehledu chybí.
- Týden se zpracovávají výsledky a připravuje se článek “Čtenáři doporučují”.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů “SvětAndroida doporučuje” a “Čtenáři doporučují” je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Jak již zaznělo, redaktoři našeho portálu nominovali celkem jedenáct programů. Byly to tyto:
- Camera ZOOM FX (v českém Obchodě Play jako Fotoaparát ZOOM FX)
- HDR Camera
- Adobe Photoshop Touch
- PicsArt – Photo Studio
- Pixlr-o-matic
- Photo Editor by Aviary
- Paper Camera
- Vignette
- Lapse It
- Camera ICS
Tradiční úvodní seanci máme za sebou, takže se můžeme vrhnout na aplikace, které nominovali čtenáři.
Camera360 Ultimate
Ze třinácti nominovaných aplikací se jen na jedné shodli dva čtenáři. Tou výjimkou je Camera360 Ultimate od vývojářského studia PinGuo. V dnešním přehledu je také absolutně nejpopulárnějším programem – z Obchodu Google si ji stáhlo během jediného roku více než dvacet milionů uživatelů, kteří jí udělili průměrnou známku 4,4.
Dejme slovo Jaroslavu Beranovi, který vypsal hlavní funkce této aplikace v bodech: “Využití obou kamer (pokud je mobil má), stabilizátor obrazu, průvodci pro fotografy – začátečníky, HDR a různé jiné efekty, scénické režimy, rychlý engine procesingu fotek, automaticky ukládá foto bez efektu i s aplikovaným efektem (je-li použit), vestavěná galerie s možností sdílení na sociální sítě.”
Druhý nominující, který se podepsal jako Tuff, byl ve svém zdůvodnění o něco méně konkrétní a zaměřil se spíše na obecné rysy aplikace: “S touto aplikací vymáčknete po správném nastavení z vašeho foťáku maximum. Aplikace je zdarma a umožňuje i jednoduchou úpravu fotek.”
Sami autoři zdůrazňují především jednoduché ovládání, plynulé uživatelské rozhraní a celou řadu efektů s jednoduchým způsobem výběru. Dále se chlubí vysokou rychlostí focení i zpracování snímků a snadným sdílením.
Podívejme se ale také na druhý břeh – v hodnocení v Obchodě Play zazněl následující názor: “Poměrně zajímavá funkčnost a výbava. Co je však tragédie je to, že aplikace má nesmyslná práva na ovládání telefonu, která ze své podstaty a funkčnosti nepotřebuje. Dále se sama neustále spouští i když je vynuceně ukončena a žere tak nesmyslně paměť i když ji nikdo nepoužívá. A v poslední řadě neustále a nesmyslně navazuje spojení se satelity, ačkoliv ho vůbec nepotřebuje a tím sežere akku za pár hodin. Mám tudíž právo se domnívat, že aplikace na pozadí provádí dost záhadné věci. Odinstalace a 1hvězda.”
Posuďte sami, zda tento program nakonec vyzkoušíte.
Android Apps – 03 – Camera360, Also on iOS
|
Zdarma |
PicSay – Photo Editor
O pořadí dalších aplikací v tomto článku už nerozhodovat počet nominací, neboť tuto a všechny následující nominoval vždy jen jeden čtenář, ale známka v Obchodě Play. I zde ale došlo k několika shodám, takže například u druhého až čtvrtého místa přišlo na řadu jako kritérium počet udělených hodnocení. V tomto směru se nejvýše postavil PicSay – Photo Editor, který doporučuje Tuff: “Nejlepší program na úpravu fotek vůbec. Jednoduché intuitivní ovládání , skvělé efekty a výsledky vypadají super. Jediná nevýhoda je že výstupní obraz nemá moc velké rozlišení.”
Jak již zaznělo, jedná se o editor obrázků, ve kterém například můžete přidat komiksové bubliny s textem, titulky, grafiku a efekty – to vše v zábavném, intuitivním a snadno použitelném rozhraní. Z dalších možných úprav zmiňme namátkově zaostření, odstranění červených očí, oříznutí a narovnání, deformace, vkládání výřezů z jiných obrázků, štětce, efekty, jako jsou lomo, vignette, HDR , náčrtek tužkou a mnohé další.
Picsay je dostupný ve dvou verzích – zdarma a placené “Pro” za necelých osmdesát korun. “Zadarmovka” je samozřejmě ochuzená o některé nástroje, efekty, styly, nálepky a další funkce.
Z nadšených uživatelů citujme například Lukáše, který v Obchodě Play napsal: “Velice použitelná aplikace, objevil jsem ji náhodou a už ji nedám z telefonu. Neocenitelný rychlý editor foto. SUPER!”
Drobnou nevýhodou jsou poměrně řídké aktualizace – od dubna, kdy vyšla verze 1.4, byl vydán jen jeden minoritní update.
Photo Editor
Druhý program se známkou 4,5 nominoval r.i.f , který stručně představil Photo Editor takto: “Jednoduchý editování fotografií pomocí křivky, šoupátek, doladění řadou efektů. Také lze editovat EXIF i ukládat do formátů jpg, png.”
Autor, vystupující v Obchodě Play jako dev.macgyver, popisuje své dílko jako “jednoduchou aplikaci pro úpravu fotografií”. Možnosti jsou přitom poměrně široké: nastavení barev, přidání efektů, otočení, oříznutí, změna velikosti, rámeček a kreslení. Co se týká možností nastavení barev: pohrát si můžete s odstínem, sytostí, kontrastem a jasem. Snímky je možné oživit efekty jako je korekce gamma, automatický kontrast, automatický tón, rozmazání, zaostření, olejové barvy, skica, polaroid, černobílá fotka vysokým kontrastem, sépie, a mnoho dalších.
Konečný výsledek můžete uložit do galerie, nastavit jako tapetu, ale také sdílet pomocí libovolné služby, kterou máte nainstalovanou v zařízení, jako jsou e-mail, Picasa, Facebook, Twitter.
- Nastavte barvu, přidejte efekty, použijte otočení, oříznutí, změnu velikosti, nebo rámeček.
- Možnost úprav křivek umožňuje jemné doladění barev.
- V režimu kreslení můžete například přidat text.
- Použití fotografií z galerie a fotoaparátu.
- Ukládání snímků ve formátech JPEG a PNG. Přizpůsobitelné nastavení kvality JPEG.
- Zobrazení, úprava nebo smazání EXIF dat.
- K dispozici je také placená verze bez reklam.
Uživatelé oceňují především intuitivní ovládání, širokou škálu možností úprav a efektů, malou velikost instalačního balíčku (ani ne 1 MB) a celkovou dobrou odezvu. Malá kritika zazněla jen na chybějící lokalizaci do češtiny.
|
Zdarma |
Painteresque
Do třetice všeho dobrého i zlého tu máme další aplikaci s velmi dobrým hodnocením 4,5. O kvalitách programu Painteresque je přesvědčen a očividně i nadšen Stepaan, kterému předáváme slovo: “Painteresque je neuvěřitelná aplikace! Z jakékoli fotografie vám vytvoří rukou kreslený obrázek nebo třeba linoryt. Skoro všechny “simulátory kreslení” na Androidu používají jednoduchý filtr na zvýraznění hran a potlačení barev obrázku. Ať si stáhnete jakýkoliv program, výsledek bude vždy dost podobný. Naproti tomu Painteresque používá celkem složité algoritmy, které zaručují velice pěkné, ale hlavně velmi osobité výsledky. Ve spartanském menu máte na výběr několik základních předdefinovaných nastavení, v rozšířeném režimu pak můžete měnit všechny dostupné parametry konverze (je jich strašná spousta, tak bacha na to). Troufám si říct, že Painteresque je jedinou aplikací svého druhu v Google Play! Určitě stahujte…”
Aplikace se tedy primárně orientuje na umělecky pojaté úpravy, ve kterých dosahuje opravdu nadprůměrných výsledků. Nejlépe vypadají krajiny, zátiší, architektura a zvířata, naopak výsledky úprav fotek lidí, jak uvádí sám autor Simon Funk, nemusí dopadnout vždy dobře.
Aplikace je dostupná pouze v placené verzi a stojí 30 Kč.
|
30,00 Kč |
PicsPlay – FX Photo Editor
Máme tu další editor fotek, jehož úvodní představení necháme na nominujícím čtenáři, který se podepsal jako matesklep: “Jedná se o vymakanou komplexní aplikaci od základních úprav, ořezu, 200 filtrů tříděných do kategorií (vintage apod.) nebo podle desetiletí, přes úpravy pomocí křivky až po vkládání nálepek. U všech filtrů se dá podrobně nastavit intenzita, co se týče kombinací filtrů a nastavení, možnosti jsou takřka neomezené. Oproti Instagramu, na který jsem zvyklý, a který mám rád, je tu obrovská volnost. Intenzitu jednotlivých filtrů si můžete ohvězdičkovat-přidat do oblíbených. Tapnutím na foto a držením prstu na displeji také zobrazíte původní foto. Free verze nepodporuje vysoké rozlišení a má asi polovinu efektů, HDR mezi nimi chybí, neměl jsem ho tedy zatím možnost vyzkoušet. Plná verze stojí 75 Kč, což není za app málo, ale myslím, že ji stejně brzo pořídím. Zatím si hraji s free verzí a starou známou PicSay z akce za 5 K :-) PicsPlay mi ale oproti ní přijde tak nějak dospělejší, uživatelským prostředím i možnostmi. Přijde mi, že si tato aplikace vzala ze všech fotoeditorů to nejlepší:-)”
Vývojářské studio JellyBus Inc. vyjmenovává důvody, proč byste si měli nainstalovat a třeba i koupit právě jejich aplikaci:
- 200 předdefinovaných filtrů v 10 tématech uspokojí každého.
- Možnost vlastního nastavení filtru.
- Nastavení můžete ukládat do seznamu oblíbených. Poslední použité předvolby jsou automaticky uvedeny v historii, odkud je můžete pohodlně vyvolat.
- Můžete využít speciální doplňky: malba, textury, rámečky, vinětace a razítka.
- Placená verze umožňuje uložit fotografii až do velikosti 2048 px.
- Až desetinásobná funkce Zpět a Znovu.
- Ořez a otočení, nastavení barev, kontrastu, sytosti a expozice.
- Histogram, barevné křivky, vyvážení bílé.
- Možnost kdykoli srovnat aktuální snímek s původní fotografií.
- Podpora sociálních sítí Instagram, Facebook, Twitter a dalších.
PicsPlay Pro – FX Photo Editor for Android
|
Zdarma |
75,00 Kč |
Retro Camera
Čtenář Jíří, který nominoval aplikaci Retro Camera, ji popsal jen velmi stručně: “Jednoduchá, rychlá aplikace, která umí simulovat staré fotoaparáty.”
Celkově toho o tomto programu snad ani více říci nejde – pořídíte s ním vynikající fotky, které budou vypadat jako z dob dávno minulých, přičemž budete mít na výběr z pěti foťáků. Volba přístroje ovlivní vinětaci, simulaci prasklin, nebo zpracování do černobílého provedení.
- Bärbl – východoněmecká klasika, podávající poněkud vybledlé snímky se střední vinětací.
- The Little Orange Box – sovětský produkt s agresivním zpracováním, mizernou plastovou čočkou, nedostatky v podání světla a silnou vinětací.
- Xolaroid 2000 – je zřejmé, odkud pocházela inspirace tohoto přístroje.
- The Pinhole Camera neboli dírková komora.
- FudgeCan – ideální výbava pro venkovní focení udělá obrázky, které působí velmi nostalgicky.
Přímo z aplikace lze pořízené snímky také sdílet. Více než pět milionů uživatelů, kteří si tento program stáhli, a průměrné hodnocení známkou 4,3 nasvědčuje, že vás tento program nezklame. Dokazuje to také komentář uživatele Martin: “Nevím, jak na vyšších verzích Androidu, ale pro 2.1 je to snad jediná podobná aplikace, která fotí ve vysokém rozlišení. Nenechte se odradit malým “kukátkem” při focení, i to má své kouzlo: stejně jako u analogů ani tady nevíte, jak vlastně bude výsledná fotka vypadat (nebojte, bude vypadat skvěle).”
Fotor for Android
Pojďme se podívat na další aplikaci typu “vše v jednom” – tentokrát ji doporučil pop, který o ní napsal: “Vše v jednom: focení, HDR, úpravy fotek včetně “mrvících” filtrů ala Instagram, koláže, ..”
Vývojáři z Everimaging.,Ltd pak slibují, že s jejich nástrojem zvládnete snadno zachytit, zpracovat, upravit a prezentovat či sdílet “úžasné fotografie”.
- Pokročilá kamera – mřížka, režim sekvenčního snímání, stabilizátor, časovač.
- Foto-realistické HDR, se kterým zachytíte detaily ve světlých i tmavých částech scény.
- Vylepšení fotky jedním tapnutím provede automatickou analýzu a opravu jasu, kontrast, saturace a hodnoty expozice.
- Výkonný editor – snadné úpravy barev, vyvážení bílé, teploty barev, úpravy odstínů, zaostření či rozostření, ořezávání a otáčení atd.
- Efekty a rámečky posunou hranice vaší kreativity díky obrovské paletě navržené zkušenými grafiky a fotografy.
- Koláž ve více než deseti tvarech můžete sestavit ze tří až devíti zdrojových fotografií.
- Sdílení fotografií prostřednictvím e-mailu, na Facebooku, Twitteru a Flickru pouze jedním dotykem.
Asi největším překvapením bude skutečnost, že tento univerzální nástroj, který si stáhlo více než 50 000 uživatelů, je k dispozici zcela zdarma.
|
Zdarma |
ProCapture
Jarek72 představil fotoaparát ProCapture takto: “Dělá krásné fotky včetně panoramat. Je i ve free verzi – ta placená bývá často ve slevě. Plno nastavení. Ze všech aplikací, co jsem zkoušel, se mi tato líbí nejvíc.”
Nuž, pojďme se podívat, co s ProCapture uděláte za kouzla. Nabízí například samospoušť, sekvenční snímání, snížení šumu, široký záběr a pořizování panoramatických snímků.
- Režim Panorama automaticky spojí dohromady až 12 fotografií v jeden velký panoramatický snímek. Výstupní obrázek má (podle autorů) nejvyšší rozlišení a nejlepší kvalitu ze všech konkurentů.
- Režim širokého záběru spojí dohromady tři fotky, čímž vznikne širokoúhlý snímek s vysokým rozlišením.
- Funkce snížení šumu pořizuje dva snímky, které kombinuje za účelem snížení šumu ve výsledné fotografii. Údajně se daří snížit šum až o 30%.
- Histogram, zobrazovaný na displeji v reálném čase, vám pomůže při pořizování lépe exponovaných snímků.
- Jednoduché rozhraní se snadným přístupem ke všem funkcím.
- Možnost přiřadit funkci tlačítkům pro ovládání hlasitosti – zoom, nebo spoušť.
- Ukládání do interního nebo externího úložiště.
Jak již bylo zmíněno: aplikace je dostupná zdarma, ale také jako placená verze za přibližně 90 korun. Za tuto cenu získáte možnost pořizovat fotky ve vyšším rozlišení a ostření na zvolený bod obrazu.
|
Zdarma |
91,99 Kč |
Snaptastic
Postupme dále do vozu a podívejme se na devátou aplikaci našeho přehledu, kterou nominoval koubic8. Své doporučení náležitě vysvětlil: “Program na úpravu fotografií Snaptastic umí jednoduše ale dobře nastavovat jas, kontrast, saturaci, tonalitu, vinětaci, clarity, vytahovat stíny a stahovat přepaly. Jednoduše si tak můžete udělat HDR efekt jen z jedné fotografie. Sice jsou v programu přednastavené filtry, ale ty mě jakožto fotografa zatím v žádné aplikaci plně neuspokojily. Použití filtru většinou fotku “přepí*í”, kdežto ve Snaptastic lze z fotky vytáhnout více detailů, aniž by fotka vypadala uměle.”
Připraveno je patnáct efektů, můžete nastavovat jas, kontrast, teplotu barev, odstín, světla, sytost, vinětaci přičemž výsledek okamžitě uvidíte na displeji. Samozřejmě nechybí sdílení přes nainstalované klienty sociálních služeb, jako jsou Picasa, Facebook, Twitter, Tumblr, TweetDeck, Google+, Lightbox a další.
Autoři upozorňují na možné problémy: jednak může dojít k vyčerpání paměti, zejména u větších velikostí fotek. Pokud vám aplikace spadne, zkuste nastavit rozlišení obrazu na nejnižší hodnotu. V současné době (aplikace je ve fázi betaverze) program není testován na rozlišení obrazovky QHD.
Aplikace je k dispozici zdarma, nicméně pokud se budete chtít zbavit vodoznaků a reklamy, plus navíc získat nově přidané funkce první, asi si pořídíte placenou verzi za necelou stokorunu.
|
Zdarma |
94,66 Kč |
Pencil Camera
Máme tu další “fotoaparát s efekty”, který do dnešního seznamu navrhl xraverx. Pencil Cameru popisuje následovně: “Horší alternativa k Paper Camera, ale i tak celkem zábavná. Zajímavý je efekt kreslení tužkou. Je od českých vývojářů.”
Princip i uživatelské rozhraní aplikace se skutečně podobá programu Paper Camera, který jsme si představili v předchozím díle. I zde máte na výběr, zda chcete jeden z jedenácti efektů aplikovat na aktuálně pořizovanou fotografii – v takovém případě nechybí živý náhled – nebo na obrázek z galerie.
Pencil Camera umí automatické ostření, blesk fotoaparátu, používat čelní kameru, podporuje HD rozlišení a je možné ji nainstalovat na paměťovou kartu. Samozřejmě nechybí ani funkce sdílení na Facebook, Twitter či skrze Bluetooth.
Aplikace je placená – stojí v přepočtu přibližně 30 Kč, nicméně její autor přichází se zajímavou a neobvyklou nabídku: “Zkoušejte aplikaci tak dlouho, jak budete chtít. Kdykoli se vám přestane líbit, obraťte se na nás na ljezny@gmail.com a my vám bez otázek vrátíme peníze.”
Do příštích verzí autor chystá další efekty, podporu více jader na zařízeních Samsung a na konec léta 2012 měl v “to-do listu” také nahrávání videa (poslední verze 3.0 je dosud ze 20. června).
EyeEm – Photo Filter Camera
Už jsme tu měli nespočet více či méně “kouzelných” fotoaparátů, celou řadu editorů fotek neboli “fotomrvítek”, takže je čas podívat se na trochu jiný segment – tentokrát to bude “obrázková sociální síť”, jejímž hlavním zástupcem je Instagram.
EyeEm je alternativou, což ostatně konstatuje i Bambus, který tento program nominoval s tím, že je to “Alternativa za Instagram.” a dodal: “Osobně ho používám místo Instagramu.”
Co tedy EyeEm nabízí?
- Úprava – na výběr máte 14 filtrů, které se aplikují přímo do obrazu na displeji.
- Objevování – síť EyeEm vás pozná a prý “vytvoří kouzelný zdroj, naplněný příběhy, které vás zajímají.”
- Sdílení – připojte se ke komunitě EyeEm a spojte se s podobně smýšlejícími lidmi na celém světě on-line a offline.
Pano
Pořizování panoramatických snímků jsme tu již měli jako součást komplexního balíku. Tentokrát se podíváme na program, který se na panoramata specializuje. Úvodní představení necháváme na nominujícím, který se podepsal jako s3icc0: “Chtěl bych doporučit aplikaci Pano, která umí dělat poměrně solidní panoramatické snímky a to jak na výšku tak na šířku. Z toho, co jsem měl možnost porovnat, tato aplikace zvládne panorama nejlépe z aplikací v Obchodě Play (aplikace výrobců telefonů jsou hluboko v pozadí). Samozřejmě to není žádný zázrak – kdo chce lepší panorama, ať kouká vzít zrcadlovku, stativ a PC software, ale výstup z této aplikace, řekl bych, není na mobil vůbec špatný …. “
Pano se u recenzentů setkává s poměrně kladnou odezvou, kterou potvrzuje i více než 100 000 instalací. V našem přehledu je ale na posledním místě kvůli hodnocení 3,8.
Co s tímto programem dokážete? Tak třeba pořizovat 360stupňové panoramatické fotky, skládající se z až šestnácti snímků. Průvodce vám pomůže s tím, jak fotografii správně pořídit, aby záběry dokonale zapadaly.
Autoři upozorňují, že Pano zatím nepodporuje tablety, nicméně na jejich podpoře pracují.
Aplikace je dostupná pouze v placení verzi v přepočtu za přibližně 57 korun.
|
56,86 Kč |
Camera Advance
Poslední aplikace našeho přehledu je až na konci z jednoho prostého důvodu: nenajdete ji v Obchodě Play. Přesto ji nominoval vovi, který ji popsal jako: “Asi nejkomplexnější “foťák” pro Android. Bohaté možnosti nastavení, digitální zoom, vyvážení barev, kompenzace expozice; na displeji zobrazí volitelně mřížku, spirálu pro “zlatý řez”, živý histogram, … Zdarma, download i recenze se snadno dají vyhledat přes Google; aktuální verze 1.9.3. Rozhodně stojí za vyzkoušení.”
Co tedy program umí? Podle informací na serveru APKTOP je dostupný ve dvou verzích: placené a zdarma. Fotoaparát nabízí:
- Samospoušť.
- Pořizování série snímků (sekvenční snímání tří až deseti fotek).
- Snížení šumu pořízením více fotografií a jejich složením.
- Panoramatické snímky ze tří a více fotek.
- Zoom (pouze na zařízeních, která ho podporují).
- Kompenzace expozice (pouze na podporovaných zařízeních).
- Živý histogram (nejlépe na Androidu 2.2 a vyšším).
- Integrovaná galerie s podporou multi-touch.
- Jednoduché uživatelské rozhraní s možností skrytí gestem,
- Možnost nastavit tlačítko pro nastavení hlasitosti jako zoom, nebo spoušť.
- Do EXIFu ukládá informaci o orientaci telefonu při pořizování fotky (na výšku/na šířku).
- Scénické režimy (auto/portrét/krajina/noc/…)
- Barevné efekty (černobílý/negativní/sépie/…)
- Vyvážení bílé (auto/žárovka/zářivka/denní světlo/…)
- Blesk (auto/vypnutý/zapnutý).
- Podpora geotagů s možností nastavení zdroje polohy (podle sítě nebo GPS).
- Pomůcky jako mřížka a Fibonacciho spirála, které vám pomohou optimálně umístit fotografované předměty.
- Pro podporu fotografií s rozlišením vyšším než 3,2 MPx budete potřebovat placenou verzi Camera Advance.
Jedná se tedy o alternativu k výchozí systémové aplikaci Fotoaparát, proti které nabízí celou řadu funkcí navíc, díky kterým přináší uživatelský zážitek srovnatelný se kompaktním foťákem. Abyste mohli Cameru Advance nainstalovat, je nutné mít povolenou instalaci aplikací z jiných zdrojů.
Nám se, bohužel, nepodařilo tuto aplikaci rozběhat – na redakčním Samsungu Galaxy S II s Androidem 4.1 ICS hned po spuštění padala.
|
Zdarma |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář