Čtenáři doporučují: 9 navigací a map
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2013
- 27
Šest aplikací, jejichž cílem je pomoci orientací v prostoru a/nebo dovést uživatele do zadaného cíle, rozšířili čtenáři svými nominacemi o dalších devět. Vybírat tedy můžete celkem z patnácti navigací a map.
Čtenářské nominace 28. kola cyklu „SvětAndroida doporučuje„, které jsme věnovali navigacím a mapám, se setkaly s nebývalým ohlasem. Zaznamenali jsme rekordní počet jedenácti různých aplikací, které nominovalo rekordních 73 čtenářů. Bylo to drama, protože o vítězství se rozhodlo doslova v posledních hodinách hlasování.
Poprvé jsme ale také z nominací vyřazovali – v prvním případě se jednalo o dva hlasy pro NAVIGON Europe, který byl obsažen v redaktorských nominacích, ve druhém případě o jeden hlas pro navigaci iGo, u které neexistuje žádný legální způsob, jak ji získat.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- První týden (v tomto případě to byl 15. listopad) vyhlašujeme v redakci téma následujícího dílu a redaktoři mají týden na to, aby nominovali aplikace, které používají a/nebo doporučují.
- Po uzávěrce (tentokrát 22. listopadu) se začíná připravovat článek „SvětAndroida doporučuje„.
- Třetí týden vychází článek „SvětAndroida doporučuje“ (tento vyšel 29. listopadu), na jehož konci je formulář pro nominace čtenářů. Čtenáři mají týden na to, aby doplnili seznam o své aplikace.
- Po uzávěrce (6. prosince) začíná příprava článku „Čtenáři doporučují„, který je postaven na čtenářských nominacích. Článek vychází týden po uzávěrce (tj. v tomto případě 13. prosince).
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe.
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jaké aplikace nominovali redaktoři?
Před dvěma týdny nominovali redaktoři našeho portálu těchto šest aplikací:
Kvůli vysokému počtu nominací nebudeme tentokrát citovat ani zmiňovat všechny nominující čtenáře, neboť by se některé část jejich zdůvodnění překrývaly.
Locus
O aplikaci Locus jste na našem webu četli již mnohokrát – naposledy například ve čtvrtém díle seriálu o geocachingu na Androidu, kde jsme, kromě dalších témat, zmiňovali užitečné programy pro tuto outdoorovou aktivitu.
Locus má mezi čtenáři velmi širokou podporu a společně s navigací BE-ON-ROAD, která se umístila na druhém místě, získal bezmála 70 % došlých hlasů (konkrétně Locus Free a Locus Pro získal 37 % nominací,GPS NAVIGACE BE-ON-ROAD a spolu s verzí CZ&SK 33 % hlasů).
Nejen proto, že dámy mají přednost, ale také z důvodu, že čtenářka s nickem Zerthe napsala s převahou nejdelší recenzi Locusu, začneme jejími argumenty, proč si nainstalovat právě tento program: „Když jsem tak projížděla Android fóra a zvažovala, kterou turistickou aplikaci nainstalovat, „zakopla“ jsem o příspěvek, kde kdosi zmínil, že všechny výše jmenované programy jsou již za zenitem a teď jedině Locus. S žádnými jsem doposud zkušenosti neměla, a tak bylo rozhodnuto. Rozhodně nelituji! Určitě nejsem sama, kdo z free verze (kterou též lze téměř plnohodnotně využít) přešel na placenou – ne proto, že bych byla fajnšmekr, nebo že by mi vadily reklamy, ale jednoduše jsem tu symbolickou cenu odpovídající pár pivům (ačkoliv užitná hodnota je mnohonásobně vyšší) zaplatila ráda, jako dík za precizní práci, skvělou technickou podporu a v dnešní době téměř neskutečnou zpětnou vazbu vůči uživatelům Locusu. Je vidět, že autor přemýšlí, nezahálí, snaží se všemožně vylepšovat i plnit přání uživatelů a neusíná na vavřínech. Nepříliš časté chyby jsou opravovány téměř obratem po nahlášení. Na cokoliv si vzpomenete, to v Locusu naleznete. Podporuje online i offline mapy (které je možné stáhnout jak přímo v Locusu, tak naimportovat vytvořené/stažené v PC), podporuje i vektorové mapy, možnost exportu/importu POI, tras, záznam trasy (všechna data možno přehledně uspořádat do kategorií i filtrovat), zvukové upozornění na blížící se naváděný bod, funkce pro výpočet trasy, možnost přidání dalších užitečných modulů, neprvoplánově obrovská podpora pro geocaching, díky které se těší obrovské oblibě u kačerů (např. možnost promítnout nový bod definovaný vzdáleností a směrem, umí vytvořit bod přesně mezi dvěma definovanými body apod.). Dále vyhledávání podle různých parametrů v aplikaci nebo na internetu, sdílení a export dat, ruční definice bodů, přidání vypočtené trasy, možnost výpočtu délky a oblasti, ukládání parkovací lokace a oznamování o čase a poloze, plně přizpůsobitelná obrazovka, počasí pro zobrazenou lokalitu, správce zálohování pro použití na jiném přístroji, překryvy mapy dalšími poloprůhlednými vrstvami, … Prostě kdo přešel na Locus, už nejde jinam – více na webových stránkách aplikace anebo přímo v Obchodě Play. Určitě nejsem jediná, kdo je pyšný na to, že je to „czech made“ aplikace, která začíná mít úspěch i za hranicemi. Přestože ovládání se může zdát na první pohled trošku složité, opak je pravdou – je velmi intuitivní a během chvilky se do něj dostanete. Docela se divím, že v článku není dávno uveden – mezi cyklo/turisty/kačery je hodně profláklý ;-)“
Pěkně v bodech nám Locus představil Marek: „Jednoznačným víťazom na poli mapových aplikácií a navigácií je pre mňa Locus, vo verzii Pro, pričom na mojom HTC Desire nemám nainštalovanú žiadnu inú mapovú appku, dokonca ani Google Mapy. Množstvo funkcií, ktoré Locus ponúka, je neuveriteľné a zďaleka presahuje cenu tejto aplikácie. Z nich vyberám:
- použitie online máp od viacerých poskytovateľov, prostredníctvom neoficiálneho add-onu aj máp z Google, následne ich sťahovanie do prístroja na offline použitie
- možnosť in-app nákupu máp napríklad od SHOCartu, použitie máp aplikácie Smartmaps v prípade, ak je aplikácia Smartmaps nainštalovaná v mobile
- možnosť používania vektorových máp – zakúpenie priamo v aplikácii, prípadne stiahnutie priamo zo servera www.openandromaps.org a ich použitie offline
- funkcie na geocaching
- predpoveď počasia
- skutočná offline navigácia – online nastavenie trás a následne navigácia bez nevyhnutnosti byť pripojený na internet
- dynamická zmena mierky mapy pri navigácii podľa aktuálnej rýchlosti – prudko použiteľné hlavne pri navigácii
- ručné vytvorenie trasy postupným pridávaním bodov a navádzanie priamo na tieto body
- záznam trasy
- podpora zobrazenia prekrývajúcich sa máp – napr. jedna topografická, druhá vektorová
- import a export bodov a ich skupín
- práca s rozšírenou realitou
- a mnoho ďalších funkcií. Ich zoznam je možné nájsť priamo na webe tvorcu aplikácie www.locusmap.eu.
Locus ke své spokojenosti používají také cyklisté – například Trup popsal, v čem vidí jeho výhody v tomto směru: „Díky Locusu jsem téměř úplně přestal s papírovými mapami. Jako horský cyklista jsem si na svých toulkách oblíbil mapy SHOCart, které jako jediné na androidím trhu Locus zobrazuje legálně online i offline. Vždy v terénu teď vím, kde jsem a kam jedu. Svoje trasy si můžu nahrávat jako záznam trasy pro pozdější prohlížení, Locus mi vygeneruje výškový profil, spočítá ujeté převýšení. Pokud potřebuji v terénu navigovat, můžu si v Locusu trasu nakreslit přímo do mapy, uložit a pak se nechat vést. Samozřejmostí je import GPX souboru, který si můžu pohodlněji nakreslit třeba na Cykloserver.cz. Mobil mám v držáku na řídítkách, Locus podporuje režim bez zámku displeje, tak stačí jen ťuknout a hned vidím mapu.“
Podle popisku v Obchodě Play je Locus „aplikace ideální pro turistiku, Geocaching i váš každodenní život.“ Autoři pak zdůrazňují následující funkce:
- Online mapy (Openstreetmap – OSM, Freemap, SHOCart, MapQuest, Navigasi, Turaterkep, NzTopoMaps, Osmapa.pl, ChartBundle)
- Offline mapy (Podpora pro formáty SQLite, TAR mapy, MBT mapy, GEMF, Rmap)
- Vektorové mapy
- Navigace (online výpočet trasy)
- WMS služby
- Záznam stopy
- Integrace Google My Maps (čtení a editace)
- Geocaching
- Parkování
- Počasí
- Body zájmu
- Upozornění na POI
- Vyhledávání (podle adresy, souřadnic, kontaktu)
- Obrazovka s podporou skinů (tvořených komunitou)
- Integrace GPSies, Breadcrumbs, Street View a další
- API pro vývojáře
- Kalibrace map
- Práce s KML, GPX, OpenAir, DXF formáty
- Doplňky k aplikaci (GeoGet databáze, GSAK databáze, Augmented reality, Foursquare a další)
Mnoha uživatelům se líbí fakt, že jde o českou aplikaci, velká část z nich také chválí rychlou odezvu na požadavky a připomínky ze strany autora a časté aktualizace. Nejčastěji je Locus zmiňován jako ideální aplikace pro outdoorové aktivity – ať už turistiku, cykloturistiku, nebo třeba geocaching.
Zbývá dodat, že aplikace je k dispozici ve verzi Free zdarma, nebo v placené variantě za necelých 200 korun. Prvně zmíněná má v Obchodě Play velmi pěkné hodnocení známkou 4,4, placená pak dokonce 4,8.
GPS NAVIGACE BE-ON-ROAD
Skvělé druhé patří české navigaci BE-ON-ROAD, jejíž jméno znělo velmi často i v diskuzi pod článkem. Předáváme slovo čtenáři, který se podepsal jako rebit03. Svou nominaci začal představením hlavních kladů v bodech:
- nízká cena
- možnost přepínání map od různých poskytovatelů (Navteq, CEDA, OpenStreet), mapy jsou vzájemně kompatibilní
- jednoduché UI
- super rychlý routing
- funguje i na mém stařičkém Wildfire bez akcelerované grafiky
- offline navigace – nepotřebuji datový tarif, pokud nepoužívám dopravní informace (což mimo město většinou nepotřebuji)
- OpenStreet mapy zdarma
- navigace i na čísla popisná nebo křižovatky
- inteligentní klávesnice
- stabilní, spolehlivá
- výborná komunikace s podporou
- režim vrtulník
„Používám tuto navigaci už více jak dva roky a za nic bych neměnil. Jezdím s ní v autě na kole i chodím pěšky. Občas se divím, kudy mě vede, ale když pak vidím zácpy, které objíždí, tak se musím smát :) Ovládání navigace je příjemně jednoduché, nastavení cíle je otázkou pár kliků a neobtěžuje zbytečnými hláškami při navigaci. Mapy jsou hodně podrobné, pro pěší jsem dříve používal u nás CEDA mapy (v cz-sk verzi), protože měly více cest, dnes je ale lepší volba OpenStreet mapa, která je výborná i do lesa na projížďku na kole do neznáma a je zdarma. K dispozici je poměrně hodně POI, takže není problém najít ve městě důležitá místa (např. parkoviště nebo museum na dovolené :) )
Aktuálně používám do auta Navteq mapy (kvůli dopravním informacím, OSM mapa není podporována) a na kolo a geocaching OpenStreet mapy (mají kdejakou cestičku). Na geocaching je super režim vrtulník, který jen ukazuje směr k cíli (doma si uložím souřadnice cílů a v terénu pak stačí směr).
Co mi trochu vadí je, že nejde změnit pro chodce ukazatel pozice a zakrývá zbytečně moc místa a chybějící hlasové povely pro chodce, ale to se údajně změní po zavedení TTS. Dříve mi vadilo, že chybí více alternativních tras, ale počítání trasy je opravdu inteligentní a hodně rychlé i na mém starém telefonu (zmíněný Wildfire Buzz).“
Mimochodem plynulost aplikace na zařízeních bez grafické akcelerace patřila k jednomu z nejčastěji zmiňovaných kladů této navigace.
Dejme slovo dalšími příznivci BE-ON-ROAD Unavixovi: „Kdysi jsem „propadl“ kouzlu navigace iGO8 na Windows Mobile a dlouho jsem hledal na androidu náhradu. Několikrát jsem zkoušel Sygic, Navigon nebo CoPilotLIVE ale vždycky mi tyto navigace přišli „těžkopádné“. Jsou sice nabité funkcemi, ale pro mě kdo se potřebuje dostat z bodu A do bodu B bez zbytečných „fičurin“ zbytečně složité. Před pár měsíci jsem náhodou narazil na navigaci BE-ON-ROAD a rozhodl se ji vyzkoušet. A už jsem u ní zůstal. Aplikace je jednoduchá, přehledná, rychlá a hlavně přesná. Zafixování družic trvá opravdu jen pár vteřin po zapnutí navigace. Dalším plusem pro tuto navigaci je cena map CEDA které jsou za „hubičku“. Není problém navigovat do pruhů, popisná čísla zná navigace i v nejzapadlejší vísce. A co je pro mě hlavní, nenutí řidiče otáčet, pokud se splete. Sice upozorní na to, že jedete špatně a řekne, že se máte otočit, ale pokud to neuděláte tak bleskově přepočítá trasu a nabídne alternativu na rozdíl od jiných navigací které dlouho pořád dokola opakují aby jste se otočili.
Pro mě je zatím BE-ON-ROAD best a doufám že výrobce udrží navigaci v tomto duchu a neudělá z ní otesánka jako ostatní.“
Čtenář Macik pak vidí jako jednu z výhod, že „Ve srovnání s ostatními navigacemi není ukecaná – říká jen opravdu nutné hlášky.“ PetrM přidává další plus: „Umí definovat neprůjezdnou silnici např. v případě nehody a navrhnout objízdnou trasu. To jsem u mnohých nenašel.“
Podobně, jako v případě Locusu, má i tato česká firma pochvalu uživatelů za zpětnou vazbu – Jan Bauer se podělil o svou, nikoli ojedinělou, zkušenost: „má skvělou podporu a jakýkoliv problém s vámi ihned vyřeší e-mailem.“
Jako jeden z hlavních rysů prezentuje společnost Aponia Software možnost současného používání map od několika poskytovatelů, včetně komunitních OpenStreetMap zdarma. Řidiči kamionů pak jistě ocení verzi TRUCK GPS NAVIGACE, která umí vypočítat nejlepší trasu podle zadaných parametrů vozidla, zvolených parametrů trasy, typu zatížení a je schopna zohlednit i nebezpečné materiály. Nastavit lze délku, šířku, výšku, hmotnost, maximální zatížení náprav, a zda vozidlo převáží nebezpečné materiály.
Aplikaci lze stáhnout a používat zdarma – s mapami OSM tak získáte velmi slušnou bezplatnou offline navigaci. Komerční mapy a dopravní informace lze následně zakoupit v e-shopu – Česká republika a Slovensko od CEDA přijde na 285 Kč, od NAVTEQu na 495 Kč, celá Evropa pak na 995 Kč. K dispozici jsou ale také mapy pro jednotlivé země, takže si lze zakoupit jen ty, které skutečně potřebujete.
Hodnocení 4,1 v případě výchozí verze a 4,4 u varianty CZ&SK naznačuje, že se rozhodně jedná o software hodný vaší pozornosti.
SmartMaps Navigator
Jen s relativně malým odstupem skončil na třetí příčce další český produkt – SmartMaps Navigator, za kterým stojí Mapy.cz, s.r.o., jež dostal 11 čtenářských nominací, to jest 15 % všech došlých hlasů. Nejčastěji jsou tyto mapy zmiňovány jako ideální pro turisty, cykloturisty a příznivce geocachingu.
Nejvážněji vzal obhajobu své nominace čtenář, který se podepsal jako uni: „SmartMaps – tento pojem mě provází spolu se schopnějšími mobilními „krabičkami“ již velmi dlouho. Od smartfoního pravěku, Palm Tréo 650, přes Symbian, Windows Mobile, až po Android. Po celou dobu jsem užíval svou platnou licenci, kterou jsem za zvýhodněných podmínek aktualizoval, rozšiřoval a přenášel na nová zařízení. Což u aplikace zakoupené například v Obchodě Play nelze. Co mi nyní tento cca 8GB drobeček nabízí?
Rastrové mapy od měřítka 1:10 000, turistickou mapu 1:25 000 a nad ním možnost plánování a navigace. V porovnání s klasickou navigací chybí některé vlastnosti (asistent jízdy v pruzích, 3D pohled a díky barevnosti mapových podkladů někdy trpí přehlednost na „první kouknutí“). Naproti tomu nabízí komplexní databázi adres včetně čísel popisných i orientačních, rychlé aktualizace (např. Pražský okruh se SmartMaps naučily ten týden, co se otevřel), ocením jak mapy 1:10 000 s rozkreslením snad až na chodníky, tak automapy 1:100 000 pro přehled ve vyšší rychlosti).
Mapy jsou pak neocenitelné pro pěšáky v městě (nahodím POIky MHD a své cíle a jedu/jdu na první dobrou), ocením mapy 1:10 000 s rozkreslením na budovy, apod.
V terénu pak s nimi keškuji a jezdím na kole, kdy to jen jde. Opět klasika: import 1000 keší z GPX (víc jich ten den nepotřebuji:-) ), naklikám si trasu „od-přes-do“ bez závislosti na silniční síti (plánování jde i po cyklo trasách a turistických značkách, ale já si dělám jen úsečky mezi keškami) a už to jede (zde ocením turistické. mapy 1:25 000).
Pokud plánuji nějakou složitou cestu autem (např. více zákazníků) nebo keškový výlet, použiji na to na počítači aplikaci PC Manager, vidím tam vše, co na mobilu, naklikám v pohodlí na 24″ monitoru, naplánuju….:-) ), odpojím a nemusím se trápit na malém displeji.
Má tahle aplikace nějakou stinnou stránku? ANO! Nemám ji na svém iPadu a verze v nedohlednu. Byla by to už 5. platforma, kde bych tento software provozoval:-( Také bych ocenil PC Manager, který by fungoval přes cloud, tedy abych měl lokální instalaci na PC a změny se přenášely z mobilu a zpět.“
Hodnocení grafického rozhraní, které se unimu zdá občas nepřehledné, je ale čistě subjektivní – například miiisha napsal(a?): „Aplikace obsahuje mapy kreslené „kartograficky“, nikoliv automatickým generováním z vektorů, takže popisy i objekty jsou celkově hezčí a přehlednější.“ Kromě toho upřesňuje také navigační možnosti a schopnosti: „Plánovač tras pracuje v mnoha režimech, a to kromě klasických „auto nejkratší“, „auto ekonomická“ apod. i s různými cyklotrasami (přednost cyklotrasám, rychlá cyklodoprava…) a pěšími (přednost turistickým trasám, nejkratší pěší…)“ dtjan pak doplňuje: „Mají nejlepší offline turistické mapy pro ČR a SR, které nikdo jiný nemá. Mají offline navigaci jak pro auto, tak cyklo a pěší, což je naprostý unikát na českém a slovenském trhu.“
Aplikace je zdarma, stejně tak online mapy můžete používat bez nutnosti platit. Placené jsou až offline mapy – například podrobná mapa ČR 1:10 000 přijde na 990 Kč, SR na 490 Kč, kompletní turistické mapy 1:25 000 stojí 2 490 Kč, ale je možné koupit jen vybrané regiony po 390 korunách. Cykloturistická mapa ČR a SR 1:40 000 přijde na 990 Kč, v měřítku 1:75 000 na 590 Kč. Konkrétní produkty, jejich parametry a ceny můžete vidět v online obchodě SmartMaps.
V Obchodě Play má SmartMaps Navigator průměrnou známku 4,1, což je velmi pěkný výsledek.
OsmAnd
OsmAnd na stupně vítězů hledí s poněkud větším odstupem – aplikaci nominovali tři čtenáři. Už název naznačuje, že jde o navigaci, využívající mapové podklady OpenStreetMap, zajímavé na tomto programu je, že jde o open-source.
Dejme slovo prvnímu uživateli této aplikace, který nominoval pod přezdívkou Substance242: „Free (alebo verzia Plus za 5,99 €) mapová aplikácia pracujúca s rôznymi bitmapovými zdrojmi (bitmapy odporúčam vytvoriť na PC do jedno-súborového databázového formátu, zaberá OVEĽA menej miesta ako tisíce malých obrázkov) a OpenStreet mapami (OSM), prehľadne sťahovanými a updatovanými priamo z aplikácie. Okrem online vypočítania trasy volaním „routing serverov“ CloudMade, YOURS, OpenRouteService sa od novej verzie 1 výrazne zlepšilo offline routovanie (bez internetu), a k dispozícii budú aj vektorové OSM mapy optimalizované pre dopravu (menšie, len cesty, oveľa rýchlejší výpočet). Pekná je možnosť under/overlay vrstvy tieňovaných kopcov, a veľmi praktické sú tri rýchlo prepínateľné profily s vlastnými nastaveniami (napríklad default, auto, bike, chodec).“
Petr Stehlík vyjmenovává základní parametry a přidává i některá negativa, se kterými se setkal při používání této aplikace: „Využívá mapy z OSM, takže umí fungovat i offline, což je základ jak v Česku, tak i v zahraničí. Má pěkné uživatelské rozhraní, které ale občas padá. Offline navigace funguje jen tak do 100 km, pak se ztrácí v nedostatku paměti či procesoru. Umí si pomoci online službami pro výpočet trasy, což se dá udělat ještě někde na Wi-Fi před startem samotné cesty. Stále se vyvíjí k lepšímu.“
Výčet některých hlavních funkcí dle prezentace v Obchodě Play:
- dokáže pracovat kompletně offline (vektorové nebo rastrové mapy lze uložit do volitelného adresáře)
- kompaktní offline vektorové mapy celého světa dostupné zdarma
- stahování národních nebo regionálních map přímo z aplikace
- možnost zobrazení několika vrstev mapy: GPX trasa, body zájmu, oblíbená místa, vrstevnice, zastávky hromadné dopravy, dodatečné mapy s nastavitelnou průhledností
- offline vyhledávání adres a bodů zájmu
- offline navigace na krátké vzdálenosti (experimentální)
- režim auto, kolo a pěší
- přepínání denního a nočního zobrazení
- automatické zvětšování podle rychlosti pohybu
- natáčení mapy podle kompasu nebo směru pohybu
- navádění do jízdních pruhů
- zobrazení rychlostních limitů
- TTS nebo audio hlasové pokyny
Jak již zaznělo, OsmAnd je k dispozici ve dvou verzích – zdarma a placené za cca 170 Kč. Verze zdarma má jistá, nikoli ale zásadní omezení: lze do ní stáhnout maximálně 10 souborů a chybí přístup na offline Wikipedia POI.
Průměrná známka bezplatné verze je 4,3, což tento projekt řadí k těm lepším z dnes prezentovaných. Placená verze má známku dokonce 4,5.
MapDroyd
Dostáváme se k aplikacím, které nominoval vždy jen jeden čtenář, takže o jejich pořadí rozhodlo hodnocení v Obchodě Play, respektive (v případě shody) počet hodnotících uživatelů. V tomto směru je na tom nejlépe MapDroyd s průměrnou známkou 4,0. Podle uživatele Bobo jde o aplikaci, která cílí na určitý specifický segment trhu: „MapDroyd je aplikace, která přesně splňuje mé požadavky:
- nepotřebuji navigaci,
- chci offline mapy,
- chci vědět, kde jsem.
Věřím, že tyto požadavky má více lidí, a proto bych jim chtěl tuto aplikaci doporučit.
MapDroyd umožňuje přímo v aplikaci stáhnout mapy jednotlivých zemí, podrobnost map byla vždy, kdy jsem potřeboval, skvělá. Umožňuje zobrazení vaší pozice i otočení dle GPS. Nedávný zásadní update přinesl konečně možnost vyhledávání, čímž tato aplikace získala poslední funkci, kterou jsem v ní postrádal. Nakonec musím zmínit skvělý fakt, že MapDroyd je zdarma a bez reklam.“
Vývojáři z CloudMade Deutschland slibují, že s MapDroydem budete mít kdykoli a kdekoli „celý svět ve své kapse“ – offline a zdarma. S MapDroydem můžete prohlížet mapy, hledat adresy a místa, sledovat vaši polohu na škálovatelné vektorové mapě. Nechybí možnost přepínání perspektivy z ploché 2D mapy na 3D prostorový pohled. Na výběr je několik různých grafických stylů.
Jako hlavní výhody tohoto programu autoři jmenují:
- Offline vektorové (!) mapy s možností vyhledávání.
- Mapy celého světa založené na OpenStreetMap (jejich stažení a používání je zdarma).
- Pravidelné aktualizace map (jednou za 4 až 6 týdnů).
- Vyhledávání v adresách a bodech zájmu.
- Jednoduchý sledovací režim.
- Jednoduché stahování a aktualizace map.
Přidejme doporučení jednoho ze spokojených uživatelů: „Hledal jsem program s offline mapami, které bych nemusel složitě generovat přes PC. V tomto prográmku jsem jen zadal kterýkoli stát světa, následně se stáhly na SD kartu vektorové mapy OSM (ČR měly 160 MB) a hned jsem je mohl používat. U ostatních podobných programů se buď stahovaly mapy rastrové (v řádech GB, např. Locus Free), nebo mi program fungoval jen při zapnutém Internetu (OsmAnd). MapDroyd používám v ČR jako jistotu při překročení datového limitu FUP, kdy pak jsou online aplikace nepoužitelné. Také jsem ho otestoval k plné spokojenosti v zahraničí (Korea, Austrálie, Nový Zéland). Nemá sice moc funkcí, ale to, co nabízí, zvládá naprosto bravurně. Jedná se vlastně jen o elektronickou verzi papírových map – navíc ukáže a sleduje mou polohu a využívá kompas. Vždy je plně offline, mapy se instalují úžasně pohodlně, nezabírají skoro žádné místo (vhodné např. v zahraničí při stažení dalšího státu někde na veřejné Wi-Fi) a obecně v zahraničí je špičkovým pomocníkem. Vřele doporučuji.“
NavDroyd
NavDroyd pochází, stejně jako MapDroyd, z vývojářského studia CloudMade Deutschland. Tentokrát se jedná o tradiční offline navigaci. Doporučil ji Standa, který jen stručně naznačil, proč byste tento program měli vyzkoušet: „Levná aplikace, která využívá OSM mapy, dobrá alternativa do zahraničí proti online mapám.“
O mnoho sdílnější nejsou ani samotní vývojáři, když v Obchodě Play prezentují hlavní funkce tohoto programu:
- Offline GPS navigace (nevyžaduje připojení k Internetu).
- 2D/3D mapy celého světa postavené na OSM.
- „Turn-by-turn“ navigování.
- Hlasová navigace.
- Trasy pro pěší a automobil (pro cyklisty jsou v plánu).
- Místní vyhledávání (místa a body zájmu).
- Vizuální a/nebo zvukové varování při překročení rychlosti.
- Grafická témata mapových podkladů (den / noc / outdoor).
- Časté aktualizace map.
Pro lepší představu přidejme názor jednoho z uživatelů: „Nejlepší navigace z hlediska poměru cena/výkon na trhu. Výpočet trasy OK, zatím chybí lepší nastavení. Po poslední aktualizaci úžasně rychlá. Ikonky s logy podniků, hypermarketů apod. potěšily :-)“
Nalijme si ale čistého vína a řekněme si, že navigací, využívajících mapové podklady OpenStreetMap, je v Obchodě Play celá řada. Mnohé z nich, včetně dnešního vítěze BE-ON-ROAD, jsou navíc zcela zdarma. Pokud se rozhodnete pro NavDroyd, připravte si částku kolem 120 Kč a počítejte s tím, že nemusíte být nutně zcela spokojeni – aplikace má totiž v Obchodě Play průměrné hodnocení jen 3,5.
AutoMapa
Už jsme se v tomto díle podívali do českých luhů a hájů, do Německa a Spojených států. Tentokrát zavítáme k našim severním sousedům – do Polska. Odtud pochází Automapa, která zaujme třeba poměrně zajímavým konceptem zpoplatnění, kdy nabízí i „týdenní předplatné“.
AutoMapa Polska:
- 7 dní – 12,99 zł (cca 79 Kč)
- 90 dnů – 49,99 zł (cca 306 Kč)
- rok – 119,99 zł (cca 734 Kč)
AutoMapa Evropy:
- 7 dní – 23,99 zł (cca 147 Kč)
- 90 dnů – 89,99 zł (cca 550 Kč)
- rok – 219,99 zł (1 345 Kč)
Tomáš Apl tento program nominoval s následujícím komentářem: „Ve své době jedna z nejlepších a nejrychlejších navigací pro Windows Mobile, která uměla čísla popisná i ve vesničkách s pár obyvateli, předělaná pro Android. Bohužel legálně zatím pouze mapa Polska – snad časem bude celá Evropa.“
Autoři se v Obchodě Play chlubí kombinací offline map (mapové podklady NAVTEQ) a online dopravních informací. Součástí je i technologie SmartRoutes, která na základě dne v týdnu a aktuálního času optimalizuje trasu tak, abyste se vyhnuli zácpám. Každé dvě minuty se pak stahují informace o aktuálním stavu dopravy a průjezdnosti na cestách.
Další funkce v bodech:
- Intuitivní uživatelské rozhraní.
- Široká škála typů a metod výpočtu trasy.
- Asistent jízdy v pruzích.
- Navigace až na úroveň čísel popisných a více než 640 tisíc bodů zájmu (POI).
- Podrobnosti o všech hraničních přechodech.
- Upozornění na radary, rychlostních kamery, policejní hlídky apod.
Kromě nepříliš lichotivého hodnocení průměrnou známkou 3,3 je otázkou, zda se vám tento program v Česku vůbec podaří nainstalovat. Na všech redakčních telefonech jsme totiž narazili na hlášku, že „V zemi vašeho zařízení tuto položku nelze nainstalovat.“
NDrive Eastern Eur
Máme tu další placenou navigaci – tentokrát u nás poněkud méně známý NDrive, který nominoval Substance242. Své zkušenosti shrnul do několika vět: „Používam na mojom starom dobrom HTC Hero, kúpil som verziu „DACH“ (Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko) za dobrú cenu a nemám si na čo sťažovať, vie všetko čo potrebujem a tak nejako mi pripadá taká „prítulná“, ľahko pochopiteľná, rýchla.“
Začneme (a také skončíme) v poněkud kritickém duchu. V Obchodě Play se vývojáři chlubí mapovými podklady TomTom z prosince 2011. U nás se sice za rok mnoho nezměnilo, nicméně v zahraničí byste si mohli na obrazovce zajezdit v polích.
Zajímavé může být propojení s Facebookem a Foursquarem, vyhledávání s pomocí Google, či informace počasí. V případě varianty pro východní Evropu jsou v nabídce mapy Bulharska, Černé Hory, České republiky, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Makedonie, Polska, Rumunska, Ruska, Srbska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Západní Evropa pak čítá Belgii, Dánsko, Finsko, Francii, Gibraltar, Irsko, Itálii, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maltu, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, San Marino, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán a Velkou Británii.
Navigace je v Obchodě Play v mnoha variacích a cenových relacích pro různé regiony, přičemž východní a západní Evropa stojí každá bezmála 770 korun. Bohužel není k dispozici žádná, například časově či funkčně omezená verze zdarma. Je otázkou, zda investovat nemalé peníze do produktu, který si nemůžete vyzkoušet, a kterému uživatelé udělili průměrnou známku 3,2.
Navit for Android
Devátou a tím pádem poslední aplikací dnešního přehledu je Navit for Android, který na poslední příčku srazila průměrná známka 3,1. Petr Stehlík je přesvědčen o tom, že jde o dobrou volbu: „Využívá mapy z OSM, tedy opět základ pro uživatele českých mobilních tarifů. Má na první pohled děsivé UI, zcela ignorující jakákoli pravidla Android UX. Je to proto, že se jedná o přímý port projektu Navit. Kdo je zvyklý na Navit například z Nokií N800/N810, ten se neztratí. Umí offline navigaci, která už trefí ze Zlína až do Ústí n. L. či Plzně, k moři však ještě cestu nenaplánuje – to je stále příliš. Velkou výhodou Navitu oproti OsmAnd, se kterým ho pravidelně střídám, je stabilita. Přestože je napsán v C++, tak mi ještě nikdy nespadl a vždycky mě spolehlivě dovedl do cíle.“
Máme tu tedy další bezplatnou offline navigaci, takže je z čeho vybírat! V tomto případě jde o open-source projekt, který zobrazuje polohu na mapě ve 2D a 3D pohledu a dovede vás do cíle cesty. Na rozdíl od mnoha jiných navigačních systémů jsou v Navitu mapy dynamicky generované v reálném čase z vektorových dat.
Další vlastnosti a funkce v bodech:
- Navigace na cíl z Map Google.
- Fungují offline – bez nutnosti připojení k Internetu.
- Mluvené pokyny v mnoha jazycích.
- Aktuální mapové podklady OpenStretMap.
Známka 3,1 je sice nejhorší z dnešního dílu, nicméně – na rozdíl od NavDroydu, Automapy a NDrive se jedná o aplikaci poskytovanou zdarma, takže můžeme přimhouřit přísné oko. Určité skupině uživatelů bude tento program vyhovovat, což potvrzuje v hodnocení Obchodu Play jeden z nich: „Když vezmu v úvahu, že je zadarmo a pracuje offline, tak si není na co stěžovat. Sice nemá úchvatné grafické provedení, je méně přehledná, ale dělá perfektně co má – dovede mě na určené místo. Používám ji už přes půl roku a ještě ani jednou mě nezradila. Pokud jste nenároční a vítězí u vás funkčnost před vzhledem, tak je Navit přesně pro vás.“
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (27)
Přidat komentář