TOPlist

Čtečky otisků prstů nemusí být tak bezpečné, jak se na první pohled zdá

bezpecnost ctecky otisku prstu

Čtečky otisků prstů změnily fungovaní chytrých telefonů poměrně razantně. Dotykem prstu si odemykáme samotný telefon rychleji, potvrzujeme platby, nebo využíváme různá gesta. Čtečky otisků prstů jsou také považovány za jeden z nejlepších bezpečnostních prvků. To ale nemusí být zase taková pravda, jak ukázal výzkum vědců z Michiganské státní univerzity. Na co vědci přišli?

Bezpečnost čtečky otisků prstů – Obsah článku

Čtečky otisků prstů může obelhat „univerzální“ prst 

Snímače otisků v chytrých telefonech se dají snadno zmást, a to pomocí falešného prstu, který byl digitálně vytvořen z mnoha běžných rysů, které se nacházejí na otiscích lidí. Díky mnoha počítačovým simulacím, dokázali vědci vytvořit univerzální otisk, který odpovídá více než 65 procentům otiskům v telefonech. 

Vědci netestovali svůj univerzální prst na reálných telefonech a kvůli tomu mnoho bezpečnostních expertů uvedlo, že v reálném použití bude procento mnohem nižší. Závěry přesto vyvolávají znepokojující otázky o zabezpečení otisků prstů na chytrých telefonech.

ctecky otisku prstu bezpecnost

„Není to sice tak znepokojující, jak původně uváděli vědci, ale rozhodně to není i něco, co by se mělo přehlížet,“ řekl webu New York Times, Andy Adler z Carletonovy univerzity v Kanadě. 

Telefony mají malé čtečky otisků prstů 

Zfalšovat otisky prstů je poměrně obtížné. Neplatí to ale u telefonů, kde nejsou „klasické“ skenery celého prstu. Problém je v tom, že na telefonech jsou malé skenery, které skenují pouze část otisků. Telefon obvykle naskenuje prst na osmi až deseti místech. To je z toho důvodu, aby se urychlilo odemčení díky větší shodě otisku. Díky tomu, že stačí k odemknutí jen shoda s jedním uloženým místem, se pak dá do telefonu mnohem jednodušeji dostat. Obzvlášť se to zvyšuje, pokud si například stejný prst naskenujete víckrát, což je taková obecná rada v případě, že vám čtečka nechce správně fungovat.

ctecky otisku prstu pod displejem

Někteří výrobci telefonů uznali, že čtečky otisků prstů nejsou tak bezpečné, na druhou stranu ale tvrdí, že díky čtečkám a rychlému odemknutí, se mnoho uživatelů rozhodlo zabezpečit svůj chytrý telefon, který předtím nechávali odemčený. 

Větší zabezpečení čteček je možné, pohodlí ale vítězí 

Zabezpečit čtečky otisků prstů by bylo jednoduché, a to tak, že by se vyžadovala shoda více části prstu. Jenže to je něco, co většina uživatelů nechce. Možná že i vy si vzpomenete na situaci, kdy se vám například třikrát po sobě nepodařilo odemknout telefon pomocí čtečky. Určitě to bylo hodně frustrující, a teď si představte, že byste tohle museli podstoupit při každém odemknutí. Není tak divu, že výrobci od tohoto odstoupili a zaměřují se spíše na to, aby čtečka fungovala správně. A to hned na první pokus.

ctecka otisku bezpecnost

Dalším řešením by mohlo být přidání větší čtečky otisků prstů. Jenže víme, jak je to s místem v chytrých telefonech. Výrobci bojují doslova s každým milimetrem. Na závěr jeden z vědců odpověděl na otázku, jestli používá čtečku otisků na svém telefonu. Uvedl že ano, i když jsou zde určitě bezpečnostní rizika, tak pro něj pohodlí odemykání pomocí prstu stále vítězí. 

Jak je to u vás? Uvítali byste spíše bezpečnější, nebo rychlejší čtečky otisků prstů? 

Zdroje: nytimes.com, theverge.com, forbes.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)