TOPlist

CoPilot Live 9 - navigace bez nutnosti připojení k internetu

Sdílejte:
Libor Šedivý
Libor Šedivý
16.9.2012 06:00 (1.11.2012 11:43)
Ikona komentáře 19
copiloticon
Reklama

Nedávno jsme v redakci dostali možnost otestovat navigaci CoPilot Live ve verzi 9, která kromě jiného nabízí i plánování tras bez potřeby připojení internetu. To oceníte zejména v zahraničí, kde se datový roaming může výrazně prodražit, což může poněkud snížit váhu vaší peněženky. V této recenzi si povíme o možnostech, kladech, ale i záporech této aplikace.

První spuštění

Při spuštění ihned po instalaci se vás navigace (samozřejmě v češtině) zeptá, zda chcete vytvořit ID aplikace či použít ID, které již máte. Já zvolil první možnost, jelikož CoPilot Live jsem zatím nikdy nepoužíval.
Screenshot 2012 08 20 22 50 36

Úvodní obrazovka před instalací

Po dotazu, zda chcete použít vlastní či standardní nastavení vás navigace požádá o stažení map, které chcete používat. Můžete si vybrat například celou Evropu či různé skupiny států.
Výběr map ke stažení

Výběr map ke stažení

Navigace v akci

Jakmile si příslušné mapy stáhnete, máte vše připraveno pro provoz navigace a můžete vyrazit na cesty. Při každém spuštění vás uvítá následující obrazovka (toto lze zrušit), která vám umožní ihned zobrazit mapu či zadat nový cíl.
Úvodní obrazovka navigace

Úvodní obrazovka CoPilot Live

My se tedy pustíme do zadání prvního cíle naší cesty. Po klepnutí na tlačítko „Nový cíl“ se dostaneme na výběr možností, které nám usnadní zadání cíle. K dispozici jsou tyto následující možnosti:
  • Adresa
  • Moje místa
  • Zajímavá místa (POI)
  • Kontakt
  • Prohlížet mapu
  • Fotonavigace
  • Souřadnice
Kromě běžně dostupných možností mne zaujala volba Fotonavigace. V seznamu vašich fotografií si tak můžete jednoduše vybrat tu s místem, kam byste rádi jeli, a navigace z ní získá souřadnice. Trochu zamrzí pomalejší načítání většího počtu fotografií.
Výběr souřadnic z fotografií

Výběr souřadnic z fotografií

Zobrazení souřadnic zvolené fotografie

Zobrazení souřadnic zvolené fotografie

Poté, co si vyberete souřadnice, navigace zobrazí celkovou trasu. Zde by měla být vidět i dopravní situace, nicméně za dobu testování jsem nepřišel na to, jestli tato funkce skutečně funguje. Někteří uživatelé si v komentářích na Google Play stěžují, že tato funkce v našich krajích bohužel nefunguje. Na obrazovce můžete trasu před samotnou navigací ještě upravit například přetažením trasy na bod, kudy byste chtěli projíždět, nebo si můžete zobrazit alternativní návrhy. U trasy vždy vidíte, jak je dlouhá a kolik zabere zhruba času. Můžete si také zvolit druh navigace (pěší, osobní automobil, náklaďák, motorka či kolo) či si nechat zobrazit ukázku trasy a podobně.
Náhled trasy

Náhled trasy

Změna druhu navigace

Změna druhu navigace

Pokud trasa odpovídá vašim požadavkům, můžete pokračovat klepnutím na tlačítko Jet, které spustí samotnou navigaci v 3D režimu. Jakmile je zjištěna vaše GPS poloha, na mapě se zobrazí klasická šipka a nejbližší okolí s vyznačenou trasou. Samozřejmostí je i hlasová navigace a noční režim, kdy se mapa patřičně zatmaví. V horní části obrazovky naleznete tlačítka pro zoomování a pokud jste s mapou pohnuli, tak i možnost vrácení se na místo, kde právě jste. Ve spodní části pak naleznete levou a pravou informační oblast (obě lze nastavit) a mezi nimi i navigační instrukce. Obě oblasti můžete nastavit dle toho, jaké informace chcete zobrazovat. Vlevo dole je také tlačítko, které vyvolá dle režimu navigace nabídku, například nabídku jízdy, kde si můžete zvolit 2D režim, zobrazit instrukce, nastavit objížďku, najít body zájmu, zobrazit celou trasu či třeba navigaci přepnout do režimu pro chodce.
3D navigace

3D navigace

Nabídka jízdy

Nabídka jízdy

Nastavení informačních oblastí

Nastavení informačních oblastí

Zobrazení pruhů

Zobrazení pruhů

Během jízdy či chůze dostáváte české hlasové povely. Jak jsem zjistil, někdy přicházejí těsně před místem odbočení, což není zrovna příjemné. Dalším neduhem, který jsem zaznamenal, jsou občas „necelé“ příkazy, kdy si nejste jistí, co vám navigace chtěla sdělit – například „přímo před vámi“. Dle sdělení výrobce může jít o problém s nedostatkem paměti. Navigaci jsem testoval na Sony Xperii PRO s Androidem 4.0.4. Dodám, že Google navigace mi funguje poměrně svižně. Na druhou stranu jsem jinak s navigací větší problémy neměl. Na posledním obrázku nad tímto odstavcem je vidět i zobrazení směru v jednotlivých silničních pruzích.Při složitější situaci navigace zobrazí i 3D pohled na pruhy, v Praze se mi to stalo jednou a musím říci, že jen díky tomu jsem nespletl směr jízdy. Navigace by taktéž měla hlídat vaší rychlost jízdy. Pokud tedy překročíte rychlostní limit, ozve se zvukový signál.

Další funkce a nastavení

V recenzi samozřejmě není možné popsat úplně všechny vlastnosti a funkce a tak zmíním ty, které mě zaujaly:
  • Zobrazení bezpečnostních kamer
  • Režim úspory napájení
  • Možnost vyloučení silnic s poplatkem
  • Zobrazení bodů zájmu
  • Možnost určit si vlastní rychlostní limity
  • Možnost zadat délku objížďky
  • Zobrazení počasí
  • Propojení s Wikipedií
  • Kontakty na asistenční služby
  • Možnost úpravy stylu map

Klady a zápory

+ možnost offline navigace + zobrazení pruhů v nepřehledných situacích + české rozhraní a příkazy + navigace dle GPS fotografií problémy s úplností a včasností hlasových povelů nedostupnost informací o dopravě v ČR režim pro jízdní kola zřejmě nezná cyklostezky občas naviguje na nedokončené úseky relativně vysoká cena

Závěr

Z navigace CoPilot Live 9 mám rozporuplné pocity. Především problémy s hlasovými povely a navigací na nedokončené úseky, mne zrovna o kvalitě navigace nepřesvědčily. Dalším, pro mne docela zásadním, nedostatkem je pro mě nedostupnost možnosti zobrazit si aktuální dopravu v ČR. Toto umí zdarma i standardní Google navigace, která dle mého názoru umí i lépe nalézt konkrétní adresu a nemá problém s popisnými čísly. Cena mne též nepotěšila, nicméně uživateli je poměrně dobře hodnocena. Když tuto navigaci porovnám například s českým Dynavixem, tak CoPilot Live 9 pro změnu vypadá zajímavěji a i instalace proběhla mnohem lépe. Nicméně s Dynavixem jsem neměl problémy se zpožděním hlasových povelů. CoPilot Live 9 mě zaujal snad jen v možnosti navigovat offline a dobrou českou lokalizací. Existuje i bezplatná verze, o které jsme psali zde, nicméně ta například nenabízí 3D režim.

Video

Přikládám také oficiální video na YouTube: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vqmICm02FC4
CoPilot Europe Navigation

CoPilot Europe Navigation

ALK Technologies

O autorovi

Libor Šedivý

Android používám už od T-Mobile G1 a pořád mě baví. Baví mě objevovat různé vychytávky tohoto operačního systému. Více o autorovi

Libor Šedivý
Sdílejte: