Co umí senzory chytrých telefonů? Experimentujte s aplikací phyphox
- Recenze
- Karel Kilián
- 30.4.2018
- 0
Chytré telefony jsou vybaveny celou řadou různých senzorů, jejichž prostřednictvím dokážou získávat rozličné informace. Z praxe určitě znáte funkci senzoru přiblížení, který zhasíná obrazovku, když přiložíte telefon k uchu. Patrně jste také zaznamenali funkci senzoru okolního osvětlení, jenž se stará o úpravu jasu displeje s ohledem na okolní podmínky. Senzory chytrých telefonů toho ale umí mnohem víc. Díky aplikaci phyphox od RWTH Aachen University si funkce některých z nich můžete vyzkoušet sami prostřednictvím zajímavých pokusů.
Co aplikace phyphox slibuje?
Popisek v Obchodě Play začíná sérií otázek, které mají přitáhnout zájem uživatelů. Věděli jste, že nosíte v kapse 3D magnetometr? Že můžete používat telefon jako kyvadlo k měření zemského gravitačního zrychlení? Že lze telefon proměnit na sonar? Aplikace phyphox otevírá přístup k senzorům vašeho telefonu buď přímo, nebo prostřednictvím připravených experimentů. Naměřená data lze exportovat pro další analýzu. Na phyphox.org můžete dokonce definovat vlastní experimenty a sdílet je s kolegy, studenty a přáteli.
Podívejme se nyní, jaké funkce a vlastnosti pokládají autoři za nejdůležitější:
- Široký výběr předdefinovaných experimentů. Pro spuštění stiskněte tlačítko pro přehrávání.
- Podpora exportu dat do široké škály formátů.
- Dálkové ovládání experimentu prostřednictvím webového rozhraní z počítače.
- Definujte vlastní experimenty výběrem senzorů pomocí webového editoru.
Podporované senzory chytrých telefonů:
- zrychlení
- magnetometr
- gyroskop
- okolního světla
- tlaku
- mikrofon
- přiblížení
- GPS
Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že telefony nemusí obsahovat všechny senzory – v takovém případě jsou příslušné experimenty neaktivní.
Phyphox – Physical Phone Experiments
Co umí senzory chytrých telefonů?
Po spuštění se nejprve zobrazí varování před poškozením telefonu, zejména před pádem na tvrdý povrch. Již v tomto dialogu potěší skutečnost, že aplikace je kompletně lokalizována do češtiny. Pak se ocitnete v přehledu experimentů, čítajícím bezmála třicet položek. Seznam je prezentován na jedné obrazovce, pro lepší přehlednost je opticky rozdělen do šesti kategorií. Z praktického hlediska bychom ocenili roztřídění do postranní nabídky, nicméně takto máte alespoň všechno pěkně na očích.
Po otevření zvoleného experimentu se ocitnete na obrazovce, na které budou prezentovány výstupy. Chcete-li vědět více o tom, jak daný pokus funguje, navštivte v kontextové nabídce položku Informace k experimentu. I zde jsou všechny texty lokalizovány do češtiny, což je chvályhodná počin. Některé přehledy jsou ještě rozděleny do několika sekcí, mezi kterými můžete přepínat horizontálním posunem.
Experiment zahájíte tlačítkem pro přehrávání v horní nástrojové liště (v některých případech je nutné toto tlačítko stisknout dvakrát). Následně můžete na obrazovce sledovat hodnoty naměřené příslušnými senzory. Měření ukončíte stiskem tlačítka “pauza”, poté lze jeho výsledky exportovat do Excelu nebo několika typů formátu CSV.
Rozebírat zde jednotlivé experimenty by vydalo na několik stránek, takže v bodech představíme jen ty nejzajímavější:
- Zrychlení (akcelerace) měřené senzorem zrychlení, a to buď se započtením zemské přitažlivosti, nebo bez ní.
- Měření intenzity okolního osvětlení v luxech.
- Měření tlaku vzduchu (pokud je telefon vybaven příslušným snímačem).
- Měření akustického tlaku.
- Měření zvukové frekvence.
- Zjištění rychlosti výtahu na základě změny tlaku (opět je potřeba příslušný snímač).
- Měření hodnoty tíhového zrychlení pokusem s kyvadlem.
- Čtyři druhy stopek, které lze aktivovat zvukem, pohybem, světlem nebo přiblížením.
- Měření náklonu (“vodováha”).
Kromě nadefinovaných pokusů si přes plovoucí tlačítko můžete nadefinovat i své vlastní. Stačí zadat název, nastavit vzorkovací frekvenci a zvolit použité senzory.
Resumé
V aplikaci je mnoho zajímavých experimentů, ukazujících, co umí senzory chytrých telefonů. Na jedné straně je to program spíše pro nadšence do fyziky, na straně druhé je poměrně zajímavé vědět, co všechno dokážou dnešní mobily zjistit o světě kolem sebe. Kromě předdefinovaných pokusů si navíc můžete vytvořit i své vlastní. Aplikace, podobně jako nástroj Sensors, také dokáže zjistit, zda všechny senzory a snímače fungují tak, jak mají.
Líbí se nám grafické provedení programu, oceňujeme lokalizaci do češtiny, díky které budete přesně vědět, co který experiment vlastně dělá. Možná bychom pro větší přehlednost ocenili rozdělení pokusů do kategorií v postranní nabídce, což je ale asi to jediné, co na programu můžeme kritizovat.
Aplikace phyphox je v Obchodě Play necelé dva roky a za tu dobu zaznamenala přes sto tisíc stažení. Průměrná známka (po bezmála 1400 hodnoceních) je 4,9, což svědčí o značném nadšení stávajících uživatelů. Necelé 4 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (0)
Přidat komentář