Co je to Chromebook Plus? 4 důvody, proč byste jeden měli chtít
- Články
- Vašek Švec
- 27.7.2024
- 0
- Věděli jste, že i Google má své certifikované počítače?
- Nesou název Chromebook Plus a koupíte je i u nás
- Čím se odlišují od klasických Chromebooků a stojí za to se po nich poohlédnout?
Společnost Microsoft jakožto vydavatel nejpoužívanějšího desktopového operačního systému na světě je poměrně známá snahou certifikovat některá zařízení s Windows pro určité účely. Naposledy Microsoft přišel s Copilot+ PC, u kterých hraje prim AI spolu s jasně definovaným hardwarem. Věděli jste ale, že s podobným konceptem v podobě Chromebook Plus počítačů přišel Google již minulý rok a před nedávnem těmto zařízením poskytl přístup k další plejádě AI funkcí? Pokud vás tedy zajímá, co je to Chromebook Plus a co nabídne oproti běžnému Chromebooku, pokračujte ve čtení.
Důvod první – solidní hardware
Není žádným tajemstvím, že ChromeOS je na hardware podstatně méně náročný než například Windows 11 – vždyť jeho aktuální verze běží i na Chromebooku z druhé ruky za pár stovek. Přesto je ale poměrně pochopitelné, že Google chce, aby Chromebooky Plus – jakožto výkladní skříň zařízení s Chrome OS – doručily uživatelům co nejlepší zážitek. Proto je v požadavcích na zařízení jako minimum uveden procesor Intel Core i3 12. generace nebo AMD Ryzen 3 7000. Operační paměť a úložiště pak musí mít kapacitu minimálně 8 GB, respektive 128 GB. Jistě, nejde o nijak oslnivé specifikace a dvojnásob by to platilo ve světě počítačů s Windows.
Jak jsem ale již zmínil, Chrome OS je poměrně nenáročný systém a navíc, při pohledu na nabídku Chromebooků velmi rychle zjistíte, že velká část jich nabízí opravdu skromný hardware, zejména co se použitého čipsetu týče a tak i minimální specifikace pro Chromebook Plus v rámci této platformy působí již jako nadstandardní výbava. Jen škoda, že Google zatím do programu nezahrnul zařízení postavená na ARM čipsetech.
Důvod druhý – integrace AI
S minimálními hardwarovými parametry souvisí také druhá výhoda, na kterou chce Google nalákat potenciální uživatele Chromebook Plus zařízení. A nejde o nic jiného, než dnes velmi často skloňovanou AI. Zda Google AI dokáže o své užitečnosti přesvědčit však pochopitelně záleží na každém uživateli. V případě Chromebook Plus musím vypíchnout zejména funkce jako “Help me write“. Ta, jak již název napovídá, pomáhá uživateli zpracovat text. Ať už jde o internetové články, nebo úpravu uživatelem napsaného textu. Podobně jako řada dalších AI funkcí založených na pochopení textu má však slabinu v podobě omezené lokalizace. V češtině si tak tohoto pomocníka neužijete.
Další, na AI založenou, vychytávkou je takzvaný “Magický editor“, se kterým jste se mohli již setkat i v aplikaci Google Fotky na smartphonech s Androidem. Jedná se o editor fotografií, pomocí kterého můžete snadno přesouvat, zvětšovat či zmešovat objekty na snímcích. Umělou inteligenci pak Google zapojuje i při videohovorech, kdy se stará o rozostření pozadí, řízení jasu či třeba čistotu obrazu spolu s redukcí šumu. Poslední AI funkcí jsou pak generativní tapety vytvořené na základě textového vstupu od uživatele. V neposlední řadě se vás pak Google pokusí nalákat na své služby a k Chromebooku Plus tak dostanete zdarma na rok prémiové předplatné obsahující přístup ke AI Gemini Advanced spolu s jeho integrací do Google Dokumentů a 2TB cloudového úložiště.
Důvod třetí – kvalitnější obraz
Součástí balíčku požadavků pro získání nálepky Chromebook Plus jsou i specifikace obrazovky a webkamery. V tomto případě tedy není nikde dáno, že pokud nebudete mít Chromebook Plus, tak nedostanete kvalitní obraz, podobně jako v případě hardwaru, i zde řada výrobců u nejlevnějších Chromebooků značně šetří a tak je přinejmenším fajn vědět, že pokud sáhnete po modelu s označením Plus, dostanete přinejmenším FullHD IPS panel a 1080p webkameru. Požadavek na webkameru ostatně jde ruku v ruce s dostupnými AI vylepšeními obrazu z ní.
Důvod čtvrtý – výdrž baterie
Jedním z důvodů, proč Google s certifikací Chromebook Plus přišel je snaha o to, co nejvíce zpřehlednit nabídku a usnadnit výběr potenciálním novým majitelům. Široká a diverzifikovaná nabídka hardwaru je sice na jednu stranu fajn pro ty, co vědí co chtějí a vyznají se v ní, na stranu druhou těm, co se v ní nevyznají přidělá spíš vrásky na čele. Díky přídomku “Plus” tak v podstatě stačí, aby si uživatel vybral design a velikost svého nového Chromebooku a měl by mít jistotu, že dostane použitelný stroj splňující řadu minimálních požadavků důležitých nejen pro pracovní použití – tedy alespoň z pohledu Googlu. Naštěstí, Google klade důraz i na mobilitu a tím pádem i výdrž baterie a tak musí mít každý Chromebook Plus výrobcem deklarovanou výdrž alespoň 10 hodin na jedno nabití.
Dokázal by vás Chromebook Plus přesvědčit ke koupi?
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (0)
Přidat komentář