TOPlist

Co je NFC a k čemu je dobré ho použít?

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
Jakub Kárník
10.5.2016 20:00 (15.1.2023 18:03)
Ikona komentáře 26
nfc platby telefonem android pay
NFC je zkratka, kterou můžete poměrně často slyšet a číst v souvislosti s chytrými mobilními telefony, nicméně ne každý chápe, co vlastně znamená a ještě méně uživatelů schopnosti této funkce využívá naplno. Jak se dozvíte v tomto článku, NFC je užitečné a snadno použitelné, takže se vám pokusíme vysvětlit vše, co potřebujete znát.

Co je NFC?

NFC je zkratka pro „Near Field Communication“ a podle Wikipedie jde o „modulární technologii radiové bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm) s přiblížením přístrojů.“ V podstatě je to tedy způsob, jakým váš telefon může bezdrátově komunikovat s jiným zařízením ve své relativní blízkosti. NFC umožňuje oboustrannou komunikaci, což v praxi znamená, že obě spojená zařízení mohou odesílat i přijímat informace. Jak si povíme dále, v závislosti na tom, jak zařízení funguje, rozlišujeme zařízení aktivní a pasivní. NFC nepotřebuje ke svému fungování žádné internetové moduly a nepoužívá tedy Wi-Fi ani mobilní data. Kromě dalších kladů je tedy použití této technologie naprosto zdarma.

Jak poznáte, že váš telefon podporuje NFC?

Kromě technické specifikace, kde by měla být tato informace uvedena, to můžete zjistit v systémovém nastavení, nejčastěji v sekci připojení a sdílení, ovšem každý výrobce může mít funkci na trochu jiných místech. Proto bude nejjednodušší, když zadáte „NFC“ do vyhledávání v nastavení. Některé starší telefony mají logo NFC na zadní straně, ovšem v dnešní době jde o standard, který poskytuje většina (i těch levnějších) telefonů, takže není třeba jej graficky zmiňovat.
Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

Logo NFC

Jak funguje NFC na Androidu?

NFC vysílá a/nebo přijímá data pomocí rádiových vln, stejně jako Bluetooth, Wi-Fi a další bezdrátové signály. Technologie používané v NFC vycházejí ze staršího standardu RFID (identifikace na rádiové frekvenci), který využívá k přenosu informací elektromagnetickou indukci. To je právě asi nejzásadnější rozdíl proti Bluetooth či Wi-Fi, protože tento způsob může být použit k indukci elektrických proudů v pasivních součástkách a následné komunikaci s nimi. NFC má zavedený standard bezdrátové komunikace, takže v případě, že dvě zařízení podporují a dodržují protokoly, mohou spolu vzájemně komunikovat. Jak již zaznělo, od známějšího a staršího komunikačního standardu Bluetooth se liší podstatou svého fungování – funguje totiž na bázi elektromagnetické indukce. Z praktického hlediska je tedy možné, aby jedno ze zařízení bylo pasivní – typicky se jedná o nejrůznější štítky či nálepky. Pasivní zařízení nevyžaduje vlastní zdroj energie (je „poháněno“ elektromagnetickým polem vytvořeným aktivním prvkem), přesto dokáže přenášet data při styku s aktivním zařízením, kterým je v tomto případě chytrý telefon. Pasivní zařízení nezpracovává informace odeslané z jiných zdrojů a nemůže se připojit k jiným pasivním zařízením. Aktivní zařízení jsou schopna jak odesílat a přijímat data, tak i komunikovat mezi sebou a s pasivními zařízeními. Kromě smartphonů jsou aktivními NFC zařízeními například nejrůznější čtečky karet a dotykové platební terminály. K dispozici jsou tři různé režimy komunikace:
  • Čtení/zapisování (například čtení informací ve štítku). Přenos v tomto režimu probíhá jen jedním směrem.
  • Emulace karty (například pro provádění plateb). V tomto módu můžete používat jako inteligentní nebo bezkontaktní platební kartu k realizaci plateb nebo úhradu za přepravu veřejnou dopravou.
  • Peer-to-peer (například pro přenos souborů). V tomto režimu obě zařízení přepínají mezi aktivním (při odesílání dat) a pasivním režimem (při příjmu dat).
Frekvence přenosu dat přes NFC je 13,56 MHz, a data mohou být odesílána rychlostí 106, 212 nebo 424 kilobitů za sekundu, což je dostatečně rychlé pro většinu účelů od poslání kontaktních údajů, až po obrázky a hudbu.

Ve srovnání s Bluetooth

Může se zdát, že NFC je trochu zbytečné, když máme k dispozici řadu let používanou technologii Bluetooth. Existuje však několik důležitých technologických rozdílů mezi těmito technologiemi, přičemž novější standard nabízí několik nesporných výhod. Hlavním argumentem ve prospěch NFC je mnohem nižší spotřeba energie, která je dokonce menší než u technologie Bluetooth. Tato technologie je ideální pro pasivní zařízení, jako jsou například reklamní značky či štítky, protože mohou pracovat bez nutnosti zdroje elektrické energie. Energeticky úspornější řešení má ale i své nedostatky. Nejvíce citelná je mnohem kratší vzdálenost, na kterou mohou zařízení komunikovat. Zatímco NFC má dosah kolem 10 centimetrů, při připojení přes Bluetooth můžete přenášet data až do vzdálenosti 10 metrů. Další nevýhodou je, že NFC je o dost pomalejší než Bluetooth: přenos dat při maximální rychlosti je pouhých 424 kb/s v porovnání s 2,1 Mb/s u Bluetooth 2.1 či kolem 1 Mb/s Bluetooth 4.0 až teoretických 24 Mbit/s.. NFC vytahuje eso z rukávu, pokud jde o rychlost připojení. Vzhledem k absenci nutnosti manuálního spárování trvá navázání spojení mezi dvěma zařízeními méně než jednu desetinu sekundy. Na tuto rychlost se dostal až Bluetooth 4.0.

K čemu můžete NFC použít?

Spojení se štítky/tagy

NFC štítky jsou malé nálepky, přívěšky nebo jinak provedené produkty, které v sobě obsahují NFC čip. Tyto čipy lze naprogramovat, aby obsahovaly nějaké informace, které se při aktivaci přenesou do aktivního zařízení. Typicky takový štítek obsahuje třeba webovou adresu, která se načte, když přiblížíte telefon. Ve spojení se softwarem je například možné, aby se v blízkosti zadaného štítku zapnula Wi-Fi v telefonu, nebo došlo ke ztišení všech zvuků.
NFC štítek

NFC štítek

V současné době je možné tyto čipy implementovat prakticky do čehokoli – například do menu v restauraci, kde po načtení telefonem nabídne nejaktuálnější verzi jídelního lístku. Po přiblížení telefonu k menu se například zákazník může dozvědět podrobné údaje o nutričních hodnotách, složení, alergenech a další informace. Proti v současnosti často používaným QR kódům odpadá nutnost skenování informace fotoaparátem a její následné zpracování nějakou aplikací; informace jsou v tomto případě k dispozici okamžitě.

Provádění plateb

NFC je samozřejmě úzce spojeno s bezkontaktními platbami pomocí chytrého telefonu nebo hodinek. Pokud zařízení touto technologií nedisponuje, není technicky možné platbu provést. V současnosti patří mezi ty nejpopulárnější Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay či Samsung Pay, které u nás ale bohužel nefunguje. Na bezdrátové platby telefonem v Česku teprve čekáme Čip může být rovněž použit jako forma zabezpečení například při vstupu do objektů, na kulturní akce či při přepravě veřejnou dopravou.

Přenos souborů

Prostřednictvím NFC bylo možné přenášet soubory mezi dvěma zařízeními pomocí funkce Android Beam, která však v roce 2019 skončila s příchodem Androidu 10, kde funkci částečně nahrazují Files od Googlu. Ty však fungují na principu lokální Wi-Fi. Tímto způsobem bylo například možné sdílet odkazy na stažení aplikací, hudbu, polohu v Mapách Google a kontakty. Pomocí NFC lze také párovat telefon s dalším zařízení, jako třeba chytrými hodinkami či kompatibilním reproduktorem. Jak na Androidu posílat soubory přes NFC? Oficiálně to nejde Jak již bylo řečeno, Android Beam v novějších verzích systému není dostupný. Nahradila jej funkce Nearby Share, která funguje na jiném principu a je mnohem rychlejší. V podstatě jde o obdobu Apple AirDrop. Stačí jít do Nastavení > Připojení a sdílení a zde vybrat možnost Nearby Share. Na seznamu dostupných zařízení si následně můžete vybrat, komu chcete soubor poslat.

Přenos nastavení z jednoho telefonu do druhého

Tato technologie se také používala od Androidu 5.0 k přenesení nastavení a aplikací z jednoho telefonu do druhého. V praxi se této funkci říká „Nastavení dotykem“ („Tap & Go“) a funguje tak, že v určitém kroku po prvním spuštění nového zařízení dostane uživatel jako možnost přenést data ze starého telefonu do nového. Podrobněji se o této šikovné „vychytávce“ můžete dočíst v nápovědě Nastavení zařízení Nexus.
Nastavení dotykem

Nastavení dotykem

My jsme se této funkci věnovali v rámci článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (1. díl), kde jsme psali: „Pokud společně s Androidem 5.0 pořizujete nové zařízení, pak určitě oceníte novou funkci „Tap & Go“, na kterou narazíte při úvodním nastavení zařízení. Jeho funkce je velice jednoduchá a užitečná: nový hardware stačí spárovat skrze NFC s telefonem nebo tabletem, na kterém běží Android 4.1 a vyšší a během několika okamžiků proběhne synchronizace nastavení, včetně vašich účtů. Můžete si také vybrat, zda chcete obnovit zálohu z některého z vašich starších přístrojů, včetně aplikací a jejich dat. Přechod na zařízení s Androidem 5.0 Lollipop je tak mnohem jednodušší, než kdykoli předtím. Například ikony a složky budete mít uspořádány stejným způsobem, jako na původním zařízení.“

Další možnosti využití

Nápověda Blackberry v sekci Co je funkce NFC? uvádí jako možné způsoby využití:
  • odeslání obrázku příteli,
  • odemčení zařízení jeho přiblížením k štítku NFC s použitím funkce inteligentního zámku,
  • načtení slevového kupónu z plakátu na ulici,
  • odeslání prohlížené webové stránky příteli,
  • přenesení dat zařízení do nového zařízení,
  • výměna vizitek s novým známým nebo obchodním kontaktem,
  • vytištění zprávy ze zařízení jeho přiblížením k tiskárně s podporou funkce NFC,
  • zaplacení za ranní kávu bez nutnosti vytáhnout peněženku,
  • zaplacení za jízdu autobusem nebo metrem (viz například článek Telefon s Androidem a NFC umožňuje cestujícím jezdit metrem zadarmo),
  • získání přístupu do budovy při příchodu do práce.
 
Bezdrátová vizitka

„Bezdrátová“ vizitka

Jednu z praktických aplikací v podobě prstenu se dvěma štítky představil Honza Dolejš v recenzi NFC prsten – vychytávka pro geeky. Z toho, k čemu můžete NFC použít, je tedy evidentní, že tato funkce poskytuje nejrychlejší způsob, jak realizovat připojení a přenášet informace a data mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost.

Problémy s NFC na Androidu

Přes zjevné výhody této technologie existuje také několik problémů, se kterými budete muset počítat:
  • Ne všechna zařízení disponují příslušným čipem, nicméně jeho integrace do základní výbavy je stále častější.
  • Čipy nejsou v zařízeních umístěny na stejném místě, což vede k drobným potížím při snaze o spojení.
  • Kompatibilita mezi zařízeními není univerzální, a to zejména pokud jde o určité typy souborů.
 

Používáte NFC na svém telefonu? Podělte se o své zkušenosti a poznatky z praktického použití v komentářích pod tímto článkem!

Zdroje: androidpit.com, androidauthority.com, help.blackberry.com.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián

O spoluautorovi

Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… Více o autorovi

Jakub Kárník
Sdílejte: