TOPlist

Až budeme offline: Oblíbená síť Meshtastic funguje bez internetu i mobilního signálu

meshtastic hardware
  • Meshtastic umožňuje komunikaci na stovky kilometrů bez internetu či mobilního signálu
  • Zprovoznění zvládne i méně zkušený uživatel, hardware je dostupný za nízké ceny
  • Hodí se pro koordinaci v krizových situacích i pro zábavu

Komunikace je základ a technické prostředky dnešní doby ji dokázaly posunout na ještě nedávno nepředstavitelnou úroveň. Považujeme za samozřejmost, že z kapsy vytáhneme smartphone a během okamžiku si textujeme s druhou stranou naší planety. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak křehké tyto technologie mohou být a jak málo stačí k tomu, aby se z telefonu stal jen bezvýznamný kus fotícího hardwaru?

Možná už jste zaregistrovali, že se světem technických nadšenců jako mor šíří efektivní alternativa. Řeč je o komunikačním open-source projektu Meshtastic, který momentálně zažívá enormní boom, a to v globálním měřítku.

Meshtastic je ryze komunitně budovaná bezdrátová decentralizovaná síť pro textovou komunikaci. Je naprosto zdarma, šifrovaná a především nezávislá na komerčních technologiích jako internet či mobilní sítě a proto ji nelze centrálně vypnout. Prostě funguje a fungovat bude. A to až na stovky kilometrů.

V Evropě k tomu využívá bezlicenční LoRa pásmo na frekvenci 868 MHz a její součástí se může stát úplně každý, bez nutnosti jakéhokoliv povolení. Potřebný hardware v podobě malého bezdrátového modulu je laciný a jeho zprovoznění i obsluhu zvládne kdokoliv. Stačí pořídit kompatibilní desku, která se pomocí USB připojí k PC a přes prohlížeč do ní nahrát firmware. Aplikace Meshtastic v telefonu se poté s deskou spáruje a provede se pár rychlých nastavení. Celý proces nezabere déle než 20 minut a váš tzv. NODE je součástí sítě a plně schopen komunikovat. Bez internetu, bez signálu, bez starostí.

Meshtastic
Meshtastic

V čem však tkví největší krása Meshtasticu a čím se odlišuje od konvenčních komunikačních prostředků je to, že funguje na principu meshe — sítě, kde jsou jednotliví uživatelé vzájemně propojení.

infrastruktura fungovani meshtastic site Infrastruktura fungování Meshtastic sítě

V praxi to může vypadat následovně: Uživatel má v kapse nebo doma na parapetu malý node, propojený přes Bluetooth s jeho telefonem, skrze který se ovládá podobně jako kterýkoli známý kecálek. Tento node je v rádiovém spojení s dalším, který je však pevně instalován na vyvýšeném místě (střecha věžáku, kopec nad městem) s dobrým výhledem. Od něj se již signál šíří v podstatě všude, kam je z tohoto nodu přímá viditelnost. Je-li v jeho dosahu třetí, vysoko položený node, vzdálený řekněme 50km, uživatel je schopen z domu komunikovat s kýmkoli, kdo je podobně jako on s tímto třetím nodem ve spojení.

A takto dokáže zpráva z Meshtastic komunikátoru přeskákat až 7 na sebe navazujících zařízení, než si najde koncového adresáta. Výjimkou nejsou spojení mezi nody vzájemně vzdálenými přes 100 km a výsledný sečtený dosah tak může být opravdu ohromující. Nody fungují velmi inteligentně a vždy si v síti automaticky najdou nejkratší možnou cestu mezi odesílatelem a příjemcem.

Příklad 1 - Přeposlání zprávy přes pevný solární node na kopci. Příklad 1 – Přeposlání zprávy přes pevný solární node na kopci.

Příklad 2 - Přeposlání zprávy přes dalšího uživatele. Každý node funguje jako koncová stanice i jako “repeater” zároveň, přičemž zpráva je doručena pouze koncovému uživateli Příklad 2 – Přeposlání zprávy přes dalšího uživatele. Každý node funguje jako koncová stanice i jako “repeater” zároveň, přičemž zpráva je doručena pouze koncovému uživateli

Proto stavitelé těchto nodů vyhledávají místa, která ve spojení s kvalitní anténou poskytnou pokrytí co největší. Tento způsob umístění pak často vyžaduje nezávislé solární napájení, což však vzhledem k velmi nízké spotřebě nodů není zas takový oříšek. Správně nakonfigurovaný solár pak dokáže bez fyzického zásahu pracovat prakticky nepřetržitě. Za málo peněz tak lze mít opravdu hodně muziky.

Podomácku vyrobený solární node. Zastává čistě funkci routeru, který poskytuje velké pokrytí díky svému umístění vysoko nad terénem Podomácku vyrobený solární node. Zastává čistě funkci routeru, který poskytuje velké pokrytí díky svému umístění vysoko nad terénem

Navíc, jako bonus je každý node schopen poskytovat údaje o své poloze a výsledkem je pak třeba přehledná MAPA dávající představu o masivnosti celé sítě.

Poznámka redakce

Mapa zobrazuje pouze nody na veřejném kanále, které sdílejí svou polohu. Jen v ČR je jich odhadem bezmála jednou tolik, kolik je vidět na mapě a denně přibývají nové.

Další atraktivní možností je připojení nejrůznějších druhů čidel k desce nodu a tento pak může kromě komunikačního prostředku sekundárně sloužit třeba jako jednoduchá meteostanice nebo alarm.

Mnozí uživatelé Meshtastic pojali primárně jako nenáročnou zábavu, často spojenou s výšlapy na kopce, ze kterých se pak snaží pochytat maximum dalších nodů v dosahu, navázat s nimi kontakt a to pokud možno co nejvzdálenější.

Efektivně jej využijí třeba také lidé, kteří ve skupinách rádi vyráží do míst bez pokrytí mobilním signálem. Ti mimo samotné komunikace také jistě ocení sdílené údaje o vzájemné geografické poloze jednotlivých nodů. Zdárným příkladem může být i stoupající oblíbenost Meshtastic komunikátorů na festivalu Burning Man, jenž se koná uprostřed vyprahlé pouště. Geografické údaje lze ale také využít kreativněji — někteří nadšenci malými nody ověšují své mazlíčky nebo děti při výletech, aby je případně snadno našli v situaci, kdy nešťastnou náhodou zmizí z dohledu.

Kromě toho však Meshtastic skrývá jednu mocnou vlastnost: díky své decentralizované struktuře je to vynikající záložní způsob, jak mezi sebou sdílet důležité informace v momentě, kdy dojde k výpadku běžných komunikačních technologií.

Tyto situace nejsou ve světě až tak výjimečnými a může se jednat například o scénáře typu:

  • Přírodní katastrofy: Historickými příklady mohou být lesní požáry v Kalifornii v roce 2020, nebo hurikán Maria v Portoriku v r. 2017, kdy byly místní komunity odříznuty od komerčních sítí a dobrovolníky narychlo vytvořená meshová LoRa infrastruktura výrazně pomohla v koordinaci mezi obyvatelstvem, záchrannými složkami a humanitární pomocí.
  • Ozbrojené konflikty: Vyřazení veřejných civilních komunikací je dnes běžným způsobem ochromení napadeného nepřítele.
  • Dočasné výpadky mobilních sítí vlivem technických závad

…a mnohé další. I proto se také jedná o vyhledávaný prostředek tzv. Prepperů.

Kdo je Prepper?

Prepper (z anglického „prepared“ – připravený) je člověk, který se aktivně a systematicky připravuje na mimořádné události a krizové situace. Preppeři se snaží být soběstační a nezávislí na vnějších zdrojích. V praxi to znamená, že si dělají zásoby potravin, vody, léků a dalších nezbytných materiálů. Také se učí dovednosti, které jim pomohou přežít v náročných podmínkách.

Připojit se můžete i vy, je to opravdu jednoduché. S každým technickým dotazem ochotně poradí dnes již rozsáhlá Česká Meshtastic komunita.

Pro nováčky dobře funguje Facebooková skupina Meshtastic CZ/SK users group, kde najdete také rozsáhlý český návod jak začít. Pro předávání hlubších technických poznatků a koordinaci případných dálkových spojení pak komunikují převážně zkušenější uživatelé na Telegramovém kanále. Nepostradatelným zdrojem informací je rovněž oficiální stránka projektu.

Tak co, jaký node si postavíte vy?

Zdroj: Meshtastic

Marek Štěpnička
O Autorovi - Marek Štěpnička

více o autorovi

Jakub Kárník
Spoluautor článku - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)