TOPlist

Dark Web, skrytá část internetu. Co to je, jak se na něj dostat a kam se podívat?

Dark Web
  • Internet se neustále rozrůstá a můžeme ho dělit do tří vrstev
  • Tou nejobávanější z nich je Dark Web, ale je skutečně nebezpečný?
  • Poradíme, jak se na něj dostat a jaké stránky na něm navštívit

Internet je gigantický a každým dnem se rozšiřuje. Skýtá plno záhad, nástrah, překvapení, radosti i utrpení. Stejně jako prakticky každý jiný prostředek může být vynikajícím sluhou, ale stejně tak i mimořádně zlým pánem – záleží pouze na jednotlivci, jakým způsobem s jeho potenciálem naloží.

Dark Web, nejhlubší část internetu

Internetové prostředí lze teoreticky rozdělit do tří hlavních vrstev. Většina z nás se pravděpodobně pohybuje na takzvaném Surface Webu, tedy na stránkách, které jsou indexovány (zobrazovány) vyhledávači typu Google. Daleko větších rozměrů pak dosahuje část zvaná Deep Web, k níž lze přistoupit pouze pomocí odkazu. Jednotlivé weby, jež tvoří její součást, totiž nelze vyhledat pomocí Googlu či obdobných nástrojů.

Na dně pomyslného oceánu se pak nachází Dark Web – místo, které si mnozí představují jako internetovou propast plnou hackerů, virů a nelegálního obsahu. Není to ale nutně pravda.

dělení internetu Pro ilustraci rozdělení internetu se často používá schéma ledovce

Co je to Dark Web?

Dark Web je část internetu, která není indexována vyhledávači a není možné k ní přistoupit pomocí standardních prohlížečů. Google Chrome, Microsoft Edge, Safari nebo Opera vám tedy nepomohou. Dark Web je proslaven zejména svou schopností skrýt identitu návštěvníků i provozovatelů stránek, což s sebou nese řadu poziv (příkladem budiž podpora svobody projevu v zemích, kde vládne cenzura), ale pochopitelně i negativ (prostor pro nelegální aktivity).

Internetové stránky, které jsou součástí Dark Webu, od těch standardních rozeznáte už pomocí samotného odkazu. Nejčastěji totiž jde o směsici náhodných znaků zakončenou .onion. Existují však i další koncovky, jako například .i2p nebo .b32.i2p.

Dark Web

Jak dostat na Dark Web?

Ačkoliv si mnozí proces připojování na Dark Web přirovnávají k pokusu o nabourání se do zabezpečeného počítače vládního úředníka, celý proces je tak jednoduchý, že jím prakticky bez starostí může projít úplně každý.

Nejsnazší je nainstalovat si prohlížeč Tor Browser (modifikovaná verze Firefoxu) a připojit se k jeho síti. Jakmile se tak stane, stačí do adresního řádku zadat odkaz a přejít na něj, jako byste používali klasický prohlížeč.

Prohlížeč Tor

Dark Web stránky, o kterých musíte vědět

The Hidden Wiki

Ultimátní rozcestník, jenž pravděpodobně představuje počátek cesty většiny dobrodruhů na Dark Webu. Další stránky jsou na něm seřazeny v kategoriích podle obsahu, který nabízí, i jazyku, v jakém operují.

DuckDuckGo

Internetový vyhledávač, který klade maximální důraz na uživatelské soukromí a anonymitu. Jde o alternativu ke Googlu a mezi uživateli Dark Webu jde o vysoce populární nástroj.

Hidden Answers

Oblíbená náhrada za diskuzní platformy, jako jsou Reddit nebo Quora. Návštěvníci mohou anonymně pokládat dotazy a odpovídat na ty cizí, diskutovat o různých tématech či sdílet informace. Hidden Answers je známo svou podporou svobody projevu.

ProPublica

Stránka neziskové zpravodajské organizace ProPublica se proslavila hloubkovými investigativními reportážemi, které se často zabývají citlivými a složitými tématy. ProPublica má sice stránku i na Surface Webu, avšak na Dark Webu působí proto, aby se k ní mohl dostat skutečně každý.

ProtonMail

Šifrovaná e-mailová služba, která je známá svou silnou snahou o zachování co nejlepšího uživatelského soukromí a bezpečnosti. Nabízí end-to-end šifrování, což znamená, že jsou zprávy zašifrovány na straně odesílatele adarknet dešifrovány až na straně příjemce, takže se k nim nikdo nemůže dostat v průběhu procesu.

Facebook

Věřte tomu, nebo ne, i celosvětově používaná sociální síť Facebook je dostupná jako .onion stránka a lze k ní přistoupit pomocí prohlížeče Tor. Opět jde o způsob, jak umožnit lidem z cenzurou zasažených zemí přistoupit k informacím.

Jaká jsou rizika?

Dark Web je plný užitečných stránek, ale současně na něm číhá spousta rizik. Důrazně proto doporučujeme, abyste nestahovali soubory z neověřených zdrojů, nesdíleli své osobní údaje, nenaletěli na phishingový trik nebo neposílali peníze lidem, které neznáte. Současně nenavštěvujte nelegální servery a neklikejte na zcela neznámé odkazy.

Dark Web rizika

Při brouzdání Dark Webem se obecně radí používat VPN pro zvášení anonymity a ochrany soukromí.

Co vás na Dark Webu zaujalo nejvíc?

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)