Umělá inteligence v mobilu: Potřebujete jen tyto dvě aplikace, jsou zdarma a moc se o nich nemluví
- Claude vyniká v rychlém generování textu s přístupem k modelu 3.7 Sonnet zdarma
- Perplexity funguje jako vylepšený vyhledávač s ověřenými informacemi z více zdrojů
- Kombinace těchto nástrojů představuje to jediné, co k efektivní práci s AI potřebujete

Fenomén umělé inteligence rychle pronikl do odvětví chytrých telefonů a není se vůbec čemu divit. Smartphone používáme každodenně a nosíme jej s sebou prakticky neustále, v mnoha ohledech pak dokonce nahradil klasické stolní počítače. Mít po ruce pomocníka v podobě AI chatbota se může hodit prakticky kdykoliv, vše je pouze o výběru správné aplikace.
Vůbec nejznámější AI chatbotem je samozřejmě ChatGPT od OpenAI, s nímž de facto všechno začalo. Oblíbené je také Gemini z dílny softwarového kolosu Google, a to zejména díky chytré integraci do dnešních Android telefonů. Co kdybych vám ale řekl, že ani jednu z těchto aplikací vlastně nepotřebujete a nejlepší je kombinace dvou, o kterých se tolik nemluví.
Claude: Mistr ve zpracování textu
Generativní chatbot Claude od společnosti Anthropic je v principu stejný jako ChatGPT, avšak jeho jednoduchost rozhraní a styl, jakým jsou odpovědi psané, mně vyhovuje více než u známější konkurence. Současně nabývám dojmu, že odpovídá rychleji, což je pro mě ve spoustě případů klíčové (i když je občas důvodem pouze má netrpělivost). Pro běžnou práci s textem, jako bych vykonával s ChatGPT – tedy vymýšlení nápadů a generování obsahu raději využiji právě Claude.
I bez předplatného vám Claude nabídne přístup k novému modelu 3.7 Sonnet, který nepatrně překonává předchozí model 3.5 Sonnet. A i ten byl v mnoha měřitelných disciplínách krapet lepší než konkurenční GPT-4o.
Někdo by mohl namítnout, že ChatGPT nabízí i vychytávky jako Advanced Voice Mode. Samozřejmě by měl pravdu, a pakliže chcete s AI konverzovat v reálném čase podobně jako se svým lidským spolupracovníkem, Claude pro vás nebude nejlepší volba. Já ale umělou inteligenci využívám každodenně a hlasový režim je zrovna funkce, kterou se opravdu nebojím obětovat, přestože se na první pohled jeví zajímavě.
Claude by Anthropic
Google Play
Perplexity: Inteligentní vyhledávání informací
Perplexity si můžete představit jako Google na steroidech. Potřebujete-li vyhledat informaci, ideálně ověřenou z více zdrojů, bude právě tento AI nástroj vašim nejcennějším pomocníkem.
Po zadání uživatelského dotazu, který se nemusí omezovat na klíčová slova a může být podrobný a psaný „lidsky“, prohledá Perplexity několik relevantních internetových zdrojů a z informací v nich obsažených vytvoří stravitelný přehled doplněný obrázky.
Perplexity je ideální i pro vypracování komplexnější rešerše. I v rámci bezplatné verze nabízí uživatelům režim Pro, s nímž projde více zdrojů a poskytne komplexnější odpovědi, nebo čerstvě zavedenou funkci Deep Research, po jejímž použití obdržíte dlouhou zprávu (podobnou článku) s podrobnými citacemi a hloubkovější analýzou dat.
Součástí Perplexity je také chytrý asistent, který v češtině představuje solidní alternativu pro Gemini. Nejenže poskytuje rychlejší přístup k vyhledávání, ale také zvládne vytvářet upomínky, přehrávat hudbu nebo vytvářet souhrny notifikací.
Perplexity - Ask Anything
Google Play
Jaké AI aplikace máte v telefonu vy?
O autorovi
Adam Kurfürst
Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… Více o autorovi
Mohlo by vás zajímat

Android Auto dostane schopnějšího asistenta! Takto (zhruba) vypadá Gemini v akci

Fotky Google dají uživatelům větší kontrolu, chyby AI půjde opravit
