Cizojazyčné offline slovníky pro Android
- Recenze
- Karel Kilián
- 1.12.2014
- 14
Jedete na dovolenou a nestihli jste si „prosvištit základní slovíčka“? Pak se vám jistě bude hodit cizojazyčný slovník! Místo toho, abyste ze sklepa či půdy vytahovali další kufr, do kterého zabalíte objemné knihy, si raději nainstalujte některou z níže uvedených aplikací. Protože jen málokdo má v zahraničí permanentně k dispozici datové připojení, zaměřili jsme se výhradně na programy, pracující offline. Na prvních místech představujeme aplikace, jež jsou k dispozici zdarma, krátce ale také nahlédneme mezi placený software.
Překladač Google
Začneme u Googlu a jeho Překladače, který již nějaký ten pátek umí pracovat v offline režimu. Abyste ale k překladům nepotřebovali připojení k Internetu, bude nutné před cestou věnovat nějaký čas přípravě – konkrétně stažení jazykových balíčků. Stačí v kontextové nabídce vstoupit do Nastavení, kde klepnete na položku Správa offline jazyků. Klepnutím na špendlíky vedle jazyků vyberete ty, které chcete zabalit na cesty, tedy stáhnout a připravit k offline použití (stejného výsledku dosáhnete také klepnutím na špendlík v rozbalovací nabídce pro výběr jazyka k překladu). Doporučujeme nezapomenout na češtinu, která ve výchozím nastavení pro režim bez připojení připravena není. Velikost jednoho jazykového balíčku se pohybuje mezi 150 až 250 MB.
Silnou stránkou Překladače je široká škála podporovaných jazyků, kterých je aktuálně více než osmdesát.
Uživatelské prostředí, nesoucí se v duchu posledních designových trendů Google, je poměrně jednoduché – v nástrojové liště vyberete směr překladu a zadáte text, který je průběžně překládán. Následně je zobrazen nejen odpovídající překlad, ale i případná synonyma. Silnou devizou Překladače je schopnost překládat celé věty – ostatní programy zvládají pouze jednotlivá slova.
Aplikace umí překládat mluvenou řeč, takže pokud nechcete, nemusíte se potýkat se zadáváním na klávesnici. Další zajímavou možností je překlad textu, který vyfotíte fotoaparátem telefonu či vyberete na obrázku z galerie, nebo přeložení ručně napsaného textu – také v těchto případech je ale připojení k Internetu nezbytné.
Překladač Google si zatím stáhlo přes sto milionů uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,4.
Offline slovníky DIC-o
Alternativou k Překladači jsou dvousměrné slovníky DIC-o, kterých v Obchodě Play najdete přesně šestnáct. České uživatele asi budou zajímat především tyto:
- Anglicko-český offline slovník (170 000 výrazů)
- Německo-český offline slovník (88 000 výrazů)
- Francouzsko-český slovník (35 000 výrazů)
- Španělsko-český offline slovník (25 000 výrazů)
Pro naše východní sousedy jsou k dispozici slovníky anglicko-slovenský a německo-slovenský.
Program má sice lehce zastaralé uživatelské rozhraní, svůj účel ale plní na výbornou. Do vyhledávacího pole jednoduše zadáte slovíčko a níže si prohlédnete překlad všech slov, začínajících napsanými znaky. Klepnutím na tlačítko vedle vyhledávacího pole lze změnit směr překladu – všechny slovníky umí překládat oboustranně.
Z hlediska možností nastavení lze povolit predikci, způsob aktivace kontextového menu pro hledání a kopírování, velikost písma a barvu pozadí. Můžeme konstatovat, že slovníky DIC-o svým provedením naplňují slogan „v jednoduchosti je síla“.
Anglicko-český slovník má na svém kontě přes půl milionu stažení a známku 4,4. Zbývající slovníky se pohybují v hodnocení nad 4,1. Velikost aplikace je (s ohledem na slovní zásobu) od 0,7 MB do 2,8 MB.
Offline slovníky movin’App
Další slovníky, které můžete nasypat do vašeho Androida, pocházejí z dílny vývojářů, pracujících pod hlavičkou movin’App. Programy jsou nabízeny jak ve verzi zdarma, tak v placené variantě.
- Anglicko Český Slovník ZDARMA (164 000 slov)
- Německo Český Slovník Offline (65 000 slov)
- Španělsko Český Slovník ZDARMA (20 000 slov)
Zajímavostí je možnost uložení oblíbených překladů a poslech výslovnosti skrze hlasovou syntézu.
Z hlediska hodnocení uživatelů se známky pohybují mezi 3,2 a 3,8. Velikost aplikací se pohybuje od 1,2 do 7,2 MB.
QuickDic Offline Dictionary
Tentokrát se podíváme na aplikaci typu „vše v jednom“ – tedy nejedná se o program, překládající z jen jednoho jazyka do druhého a naopak, ale o vícejazyčný slovník, do kterého si stáhnete slovní zásobu podle potřeby. Pro Čechy je připraven slovník anglicko-český, německo-český a francouzsko-český, pro východní sousedy jen anglicko-slovenský. Velikost jazykových balíčků se pohybuje mezi 3,7 a 11,6 MB.
Jako hlavní vlastnosti jsou v Obchodě Play jmenovány:
- Vícejazyčné slovníky mezi mnoha kombinacemi jazyků.
- Zdarma, bez reklam, šířen pod licencí open-source.
- Rychlost – překládá průběžně během zadávání textu.
- Slovníky jsou ukládány na paměťovou kartu, kde jsou k dispozici i bez připojení k Internetu.
- Možnost uložit si překlady do textového souboru pro pozdější použití.
- Vytvořte si vlastní slovníky s Java aplikací přes příkazový řádek.
Aplikaci si stáhl více než milion uživatelů a její hodnocení v Obchodě Play je 4,4. 9,1 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3.3 a vyšším.
Slovník do kapsy
Zamíříme do českých luhů a hájů, kde pod hlavičkou PRIA LABS vzniká Slovník do kapsy. Aplikace nabízí pět slovníků: anglický, německý, francouzský, španělský a ruský, obsahujících dohromady téměř dva miliony hesel. Uživatele čeká obousměrné vyhledávání bez nutnosti přepínání a zadávání diakritiky, navíc nabídne i poslech výslovnosti.
Slovníky se stahují samostatně a jsou poměrně velké – angličtina 116 MB, němčina 56 MB, francouzština 108 MB, španělština 88 MB a ruština 32 MB. Po dobu 14 dnů je můžete používat zdarma, poté je nutné zaplatit 49 Kč za každý. Druhou cestou je pořízení placené verze za necelých 80 Kč, do které můžete stáhnout všech pět jazyků bez nutnosti dalších nákupů.
Aplikace má hodnocení 4,2 a zatím si ji stáhla více než tisícovka uživatelů. Instalační balíček velký 6,3 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.3.3 a novějším.
Offline slovníky Langsoft
LangSoft nabízí své slovníky pro pět jazyků:
- Velký anglicko-český – 296 Kč, 850 000 významových dvojic
- Velký německo-český – 296 Kč, 850 000 významových dvojic
- Francouzsko-český – 200 Kč, 400 000 významových dvojic
- Španělsko-český – 200 Kč, 300 000 významových dvojic
- Italsko-český – 236 Kč, 300 000 významových dvojic
Oboustranné slovníky s mluvenou výslovností obsahují všeobecnou i odbornou slovní zásobu a frazeologii známou z programu PC Translator. Slovíčka k překladu lze zadávat bez diakritiky, přičemž výsledky jsou zobrazovány průběžně během psaní. Aplikace dovoluje přidávání nových slov, editaci stávající slovní zásoby a doplňování poznámek. Pozitivem je výslovnost namluvená rodilým mluvčím.
Jednotlivé slovníky zatím mají jen něco mezi 100 a 500 instalacemi, přičemž jejich známka se pohybuje od 4,0 do 5,0. Programy můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.2 a vyšším.
Jaké offline slovníky používají čtenáři?
Je poměrně pravděpodobné, že jsme dnešním výčtem neobsáhli všechny offline slovníky pro Android, které jsou v Obchodě Play k dispozici, proto se závěrem obracíme na vás – naše čtenáře. Znáte nějakou kvalitní aplikací tohoto typu, která v tomto přehledu chybí? Dejte nám o ní vědět v diskuzi pod článkem! Pokud se sejde větší počet tipů, zpracujeme je do samostatného článku.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář