TOPlist

Mrakodrap jako jedna velká elektrárna? Díky průhledným solárním panelům od CitySolar by to mohlo vyjít

  • Vědci z projektu CitySolar vyvinuli transparentní solární články, které dosahují zatím nejvyšší transparentnosti
  • Dosáhli toho za pomoci materiálu, kterému se občas přezdívá jako „zázračný“. Jde o perovskit
  • Solární panely byly zatím testovány jen v laboratorním prostředí, ale projekt má velké vize do budoucna

Sdílejte:
Pavlína Čížková
Pavlína Čížková
4.4.2025 12:00
Ikona komentáře 0
CitySolar transparentní panely

Světový rekord v poměru účinnost / průsvitnost transparentních solárních článků, které přeměňují sluneční světlo na elektřinu, byl překonán zásluhou vědců z projektu CitySolar. Vědcům se totiž podařilo dosáhnout u svých solárních článků účinnosti 12,3 %, což se velmi přibližuje hodnotám běžných solárních článků.

Projekt CitySolar je zároveň prvním, který překonal hlavní výzvu transparentních solárních článků, a tou je právě vyvážení jejich účinnosti a transparentnosti. Současný výsledek projektu totiž představil zhruba 30% průsvitnost.

Transparentní solární panel CitySolar

Už v roce 2020 se o podobné výsledky pokoušel jiný vědecký tým z Austrálie. Přestože jejich práce rovněž dosáhla úctyhodných výsledků, modely dosahovaly jen 10% průsvitnosti. Účinnost byla ale v jejich případě vyšší, a to až 17%.

Dalo by se každopádně říct, že CitySolar přináší v tomto poli působnosti nejoptimalizovanější možnost pro dané využití.

Jak toho CitySolar dosáhl?

Výsledku oba vědecké týmy docílili za pomoci takzvaného „zázračného materiálu“, který s organickými solárními články kombinovali. Tímto materiálem je perovskit, jehož výskyt je sice vzácnější, ale nalezen byl například i v České republice. S materiálem se běžně experimentuje ve spojitosti s využitím pro fotovoltaické články s vysokou účinností, ale využití se pro perovskit najde například i u palivových článků či katalyzátorů.

Kombinace perovskitu s organickou vrstvou solárního článku pak umožňuje článku získávat elektřinu z blízkého infračerveného a blízkého ultrafialového světla. Světlo z viditelného spektra přitom prochází skrz.

Podle profesora Mortena Madsena z Univerzity jižního Dánska jsou tyto dva materiály navíc vysoce cenově dostupné, což z nich činí vhodnou technologii pro komerční nasazení.

Tým nyní jedná s průmyslovými partnery o rozšíření výroby transparentních solárních panelů pro budoucí stavební projekty, takže je možné, že se této inovace v budoucnu dočkáme i v praxi. Zatím byly ale panely testovány jen v laboratorním prostředí, a jejich skutečná funkčnost se může při reálném použití lišit.

Myslíte, že má toto využití skutečnou budoucnost?

Zdroj: The Independent, ArenaWire

O autorovi

Pavlína Čížková

Pája nemálo kdy slýchá, že vypadá, jako by do přítomnosti přišla z cyberpunkového budoucna. Nejen svou prezentací, ale i svými zájmy dává veřejnosti každý den… Více o autorovi

Pavlína Čížková
Sdílejte: