TOPlist

Otestovali jsme chytrý hrnec Xiaomi, se kterým bude každá rýže al dente

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
15.10.2017 21:32 (16.10.2017 07:30)
Ikona komentáře 4
chytry hrnec xiaomi
To, že Xiaomi nedělá jen telefony nebo příslušenství k telefonům určitě víte. V minulosti už jsme mohli vidět drony, routery, krokoměry pro psy apod. Dnes se podíváme blíže na chytrý hrnec Xiaomi, který funguje hlavně jako rýžovar, ale bez problémů se v něm dají vařit i další jídla. Je ale k něčemu chytrý hrnec, nebo se jedná pouze o zbytečnou věc? Na tyto otázky si odpovíme v dnešní recenzi.

Chytrý hrnec Xiaomi recenze – Obsah

Obsah balení rýžovaru Xiaomi

V balení tohoto rýžovaru najdeme jen to nejdůležitější, tedy podobně jako je tomu u telefonů. Kromě samotného zařízení jsou to manuály v čínštině, masivní kovový hrnec, samotné zařízení a také dvě plastové lžíce, které mají i speciální uchycení, aby se tak mohly opřít o kraj hrnce. Jelikož se tento hrnec oficiálně neprodává u nás, tak bude také potřeba redukce na naše zásuvky. ryzovar xiaomi

Zpracování si udržuje vysoký standard

Od Xiaomi se očekává kvalitní zpracování a toho se můžeme dočkat i u tohoto chytrého rýžovaru/hrnce. Dostupný je pouze v jedné barvě, a to bílé. Po designové stránce se mnoho hodnotit nedá, zkrátka jde o bílou krabici se zaoblenými rohy a lesklým plastem. Plastové tělo rýžovaru je v pořádku. Jen možná část, která se stará o otevírání, by mohla být bytelnější. Vrchní strana, na které jsou ovládací prvky není zrovna nejlehčí a mohl by být v budoucnosti problém například s prasklým plastem v ohybu. Druhý menší problém, který jsme měli, je u přiloženého příslušenství, respektive u lžic. Jsou vyrobeny z bílého plastu a velmi rychle mění barvu podle toho, co zrovna vaříte. Zpátky do bíla už je ale nedostanete, ať se je snažíte umýt sebelíp. Samotný rýžovar váží celkem 6,45 kilogramu, výkon je 1100 W. Což se zdá hodně pro zařízení z plastu, důvod je ale jednoduchý. Za většinou hmotnosti stojí opravdu masivní 3 mm tlustý kovový hrnec s kapacitou 3 litry, ve kterém se všechna jídla vaří. Ten se dá bez problémů vyndat a díky nepřilnavému povrchu se také dá krásně umýt.

První problémy s čínštinou

Jak už jsme psali výše, tento chytrý hrnec Xiaomi se oficiálně prodává pouze v Číně, proto přichází i kompletně v čínštině. Toho si všimnete už rovnou na vrchní straně, kde jsou jednotlivá tlačítka popsaná čínsky. Po menším boji jsme zjistili, že dvě tlačítka slouží k nastavování času, jedno pro zapínání/vypínání a další jsou pro jednotlivé módy vaření. Ve výsledku jsme ale nakonec používali pouze prostřední tlačítko pro zapnutí, protože mobilní aplikace měla v sobě alespoň částečný anglický překlad a dalo se přes ní vaření nastavit. cinstina xiaomi hrnec Vrchní strana má také otvory na únik přebytečné páry. Dávat si pozor ale musíte na rysku v hrnci, kde se umisťuje voda a ingredience pro vaření. Může se stát, že při přeplnění začne z otvorů prskat horká voda, což není zrovna příjemné. Kolem samotného hrnce je těsnění, takže nehrozí, že by voda unikala i po stranách. Otvory jsou plastové, okolí je pak z kovu a jde umýt podobně jednoduše jako hrnec. [aps_product_sz id=“419286″] Přední strana rýžovaru má pouze jedno tlačítko, které slouží k otevírání. Na opačně straně je pak tlačítko pro restart a také indikátor Wi-Fi. Napájecí kabel se zapojuje ze spodní strany a jde kompletně oddělat, takže teoreticky by šel použít kabel s naší koncovkou. My jsme však použili redukci.

Prvotní nastavení připomíná logickou hru

Ovládání chytrého hrnce Xiaomi probíhá pomocí aplikace MiHome, což se nám na první pohled zdálo jako dobré řešení, jelikož prostředí aplikace známe z jiných Xiaomi produktů, jenže hned při prvním spuštění aplikace nastal problém. Prvotní propojení s aplikací je něco neuvěřitelného. Povedlo se to až po hodinovém boji. A to takovým způsobem, že jsme zadávali znaky v čínštině. Ale co tomu předcházelo… Ve zkratce, první problémy přišly s nastavením Wi-Fi, kdy se vzájemně propojuje telefon s chytrým hrncem, nastavením pokračujete tak, že odpovídáte na barvičky, které se rozsvítí. Z nepochopitelných důvodů nám několikrát vyskočila chyba, po změně telefonu se ale chytrý hrnec rozhodl, že se připojí ihned. První část byla hotová. Jako další přichází na řadu registrace, která se váže na nějaké město v Číně. Ale aby to nebylo jen tak, musíte jej zadat v čínštině. Doporučujeme použít jako město Šanghaj, protože v čínštině má pouze dva znaky. Pokud ale zadáte Šanghaj, můžete mít „zhoršenou kvalitu“ rýže. Protože chytrý hrnec počítá i s nadmořskou výškou a mezi Šanghají a Prahou je rozdíl zhruba 400 metrů. Pokud ale chcete mít rýži perfektní, tak takové město Si-An má podobnou nadmořskou výšku jako Česká republika. Jakmile se prokoušete tímto bodem, tak už je nastavení téměř u konce. Zbývá v podstatě už jen nastavit, jak si přejete rýži, aby se vařila. Jenže i to je oříšek. Na výběr máte obrovské množství různých druhů rýže (více než 200), jenže s čínskými znaky. Nakonec jsme do databáze nahráli do aplikace rýži přeloženou jako „zrst“. Dalším krokem jste si vybírali texturu a chuť rýže. Nebudeme předstírat, že víme, jaké rozdíly v různých nastaveních jsou. Nechali jsme tedy zlatý střed. Po tomhle už jsme se konečně dostali k vaření.

Jak chytrý hrnec vaří rýži?

Naštěstí klacky pod nohy vám bude házet pouze prvotní nastavení, samotná aplikace už nám pak fungovala velmi dobře. Z velké části byla dokonce přeložena do angličtiny, takže nebyl problém s nastavením programů pro vaření. Při první testované várce rýže jsme nechali nastavení tak, jak nabídl rýžovar. Kompletní vaření pak můžete sledovat přímo v telefonu, pomocí grafu se ukazuje teplota a také to, co se zrovna uvnitř chytrého hrnce děje. Jako třeba předehřívání, absorbování vody, vaření apod. Zároveň se také ukazuje přibližný čas, kdy bude rýže hotová. Mezitím, co se rýže vaří, se můžete také podívat na recepty, které jsou k dispozici k vařenému druhu rýže. Náš první pokus se moc nepovedl, po zhruba 13 minutách vaření byla výsledkem rozvařená rýže, která moc k jídlu nebyla. Druhý pokus už byl mnohem lepší, zredukovali jsme samotný čas vaření, místo toho probíhaly jiné procedury, jako třeba „želatinace“ a dušení. Způsobů, jak si upravit rýži je opravdu hodně. Člověk, který si s nastavením dokáže vyhrát do posledního detailu, pak dostane perfektní rýži. Což je přesně ten důvod, proč si pořídit tento rýžovar oproti klasickému „hloupému“, kde je jen pár módů.

Využít se dá také jako pomalý hrnec

A i když je hlavní činností vaření rýže, nezalekne se chytrý hrnec Xiaomi ani dalších pokrmů. Například rýži můžete vařit i přímo s masem a zeleninou. Nebo se dá dělat úplně odlišné jídlo, my jsme vyzkoušeli kari omáčku s nudlemi a vaření tohoto pokrmu šlo také bez problémů. Když například potřebujete jídlo zamíchat, dá se chytrý hrnec otevřít a vaření pokračuje dále, a to i když ho necháte otevřený. Na internetu můžete vidět také například videa, jak lidé v tomto chytrém hrnci dělají polévky. Využít se dá zkrátka i jako takový pomalý hrnec, který je v kuchyni v posledních letech hodně oblíbený.

Závěr recenze chytrého hrnce Xiaomi

Pokud si tento rýžovar Xiaomi plánujete pořídit, připravte se na hodně nervů. A to hlavně spojených s prvotním nastavením a případně i s čínštinou, která se vyskytuje částečně v aplikaci a také na zařízení. Pokud ale věnujete dostatek času na to, abyste se naučili správně nastavovat jednotlivé programy vaření, tak vás může tento chytrý hrnec překvapit. A to v kladném slova smyslu. Momentálně tato verze stojí v Číně zhruba 2 600 Kč, importování do Česka pak vyjde na dalších několik stovek. Cena v Česku začíná pak na částce 6 tisíc Kč. To je více, než stojí klasické hloupé rýžovary, ale zhruba stejně jako pokročilé multifunkční hrnce, se kterými má hodně společného. [one_half]

Klady

+ Kvalitní zpracování + Bohaté nastavení + Rychlá příprava rýže + Jednoduché čištění [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Příšerné prvotní nastavení – Pouze verze pro Čínu – Problémy s unikající vodou – Vysoká cena v Česku [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz.

Máte koupený rýžovar? Přemýšleli jste někdy o chytré variantě?

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: