TOPlist

Věříte svým chytrým hodinkám? Nová studie ukazuje, že byste spíš neměli

  • Většina chytrých hodinek neměří zcela přesně
  • Nový výzkum ukázal nepřesnost 24 až 44 %
  • Vědci se zaměřili na měření tepu, kroků a kalorií

Sdílejte:
Jana Skálová
Jana Skálová
26.3.2025 18:00
Ikona komentáře 21
dívka s chytrými hodinkami

Chytré hodinky většina z nás nekupuje kvůli schopnosti ukazovat čas. Milujeme je jako komunikační zařízení a zhusta u nich využíváme jejich zdravotní a fitness funkce. Pokud ale zcela spoléháte na jejich pravdivost, možná byste měli přestat. Řada studií už prokázala, že chytré hodinky sice měří hodně přesně, ale ne zcela. A v ledasčem nás mohou zcela oklamat.

Výzkumníci ze společnosti WellnessPulse si vzali k ruce 45 již proběhlých studií zaměřujících se na schopnosti měření chytrých hodinek a dali je dohromady. Díky tomu vznikl jeden komplexní obrázek o tom, jak přesné dokážou současné technologie být. A znovu se ukázalo, že byste jim měli věřit jen s velkou mírou opatrnosti.

Tep jakž takž, kalorie vůbec

Výzkumníci se zaměřili na přesnost měření u 3 nejpopulárnějších metrik: tepová frekvence, počet kroků a množství kalorií spálených při cvičení. Tyto funkce většina uživatelů miluje a leckdo se jimi řídí. První zmiňovaná přitom dokáže i zachránit život, když odhalí potíže se srdcem. Ale v obecné rovině můžeme říci, že na 100 % neodpovídá realitě ani jedna z metrik.

výsledky přesnosti měření

Podle výsledků plynoucích ze souhrnu všech dostupných studií chytré hodinky dokážou měřit srdeční tep s až 76,35% přesností. Což je slušné, ale přece jen tomu k dokonalosti hodně chybí – zvlášť když si pomyslíme, že hodinky máme na zápěstí, kde lze tep velmi dobře nahmatat i prstem.

Co se týká krokoměru, ten dopadl ještě hůře. Jeho přesnost je v průměru 68,75 %. Což jistě sami tušíte, protože stačí máchat či poklepávat rukou a hodinky se rázem samy „rozeběhnou“. A počítání kalorií? To podle WellnessPulse vykazuje přesnost pouhých 56,63 %.

Velké rozdíly jsou přitom i mezi jednotlivými modely a značkami. Co se týká počítání kroků, tak nejlépe dopadají modely od Garmin. V dalších dvou kategoriích zase vítězí chytré hodinky Apple Watch.

přesnost měření dle značek

Z toho samozřejmě neplyne, že chytré hodinky nejsou dobrým pomocníkem. Naopak. Pro náš zdravější životní styl mohou být velmi dobrou motivací a naším hlídačem. Ale jimi naměřené hodnoty byste vždy měli považovat spíš za orientační.

K čemu používáte své chytré hodinky?

Zdroj: WellnessPulse, Freepik

O autorovi

Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… Více o autorovi

Jana Skálová
Sdílejte: