TOPlist

Oboustranná komunikace mění vztah občanů a obcí. Zapojit se můžete i vy

  • Obce hledají moderní způsoby, jak lépe komunikovat se svými obyvateli
  • Úřední deska nebo rozhlas jsou nahrazovány nebo doplňovány
  • Chytrá komunikace umožňuje rychlé a účinné informování včetně zpětné vazby

Sdílejte:
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek
27.2.2025 19:00 (28.2.2025 22:21)
Ikona komentáře 0
Obecní rozhlas

Existují obce, kde se ozve plechový zvuk dechové hudby a po minutě utrpení uslyšíte: „Pozor pozor, obecní hlášení!“. A pak jsou obce, které komunikují chytře. Chytrá komunikace spočívá v tom, že příjemce dostává ty zprávy, které ho zajímají, dostává je rychle a bezpečně a může komunikovat také směrem k obci.

Chytrá komunikace

Hlášení obecního rozhlasu je milá rarita, ale pravděpodobnost, že půlku sdělení neuslyšíte kvůli projíždějícím automobilům nebo štěkajícímu psovi, je značná. Naproti tomu informaci doručenou do mobilu si přečtete v klidu celou.

Jaký je rozdíl mezi chytrou komunikací a například e-mailem nebo SMS? Chytrá komunikace funguje nejlépe jako aplikace v telefonu, ale umí rozesílat i zmíněné e-maily nebo SMS. Na rozdíl od obyčejně odeslaných e-mailů a SMS ale apllkace zná své lidi. Ví, kdo bydlí v záplavové oblasti, kdo má doma zvířata, děti. Tyto informace si musí lidé vyplnit sami, nejde o žádné špehování.

Chytrá komunikace v systému Munipolis

Obec tak v případě potřeby dokáže oslovit pouze ty, které daná informace zajímá. To je velice důležité, protože pokud lidem chodí zprávy, které je nezajímají, přestanou je sledovat. Aplikace také dokáže ověřit, jestli byla informace doručena. To ne podstatné u krizových scénářů jako jsou povodně. Ty ostatně zvýšily výrazně zájem o řešení chytré komunikace.

Oboustranná komunikace

Kromě pasivního rozesílání novinek se dají pomocí systému chytré komunikace vytvářet ankety, dotazníky a nebo lze i umožnit zasílání podnětů. Sám takto upozorňuju v Brně na poškozené dopravní značky, výmoly nebo vyvrácené stromy.

MUNIPOLIS

Jedná se o řešení, které využívají obce i firmy. V Česku je do systému zapojeno přes 50 % obcí, konkrétně 3208 z celkových 6305 obcí. Přes síť Munipolis prošlo loni 73 miliónů zpráv. Zapojených je do ní asi 825 000 lidí.

Po registraci můžete zadat věk a informace, které chcete dostávat. Jednotlivé obce je třeba vyhledat, dále už je postup přímočarý. Pokud zadáte přesnou adresu, budou informace opravdu na míru.

MUNIPOLIS

MUNIPOLIS

MUNIPOLIS

Instalovat (Free)

Google Play

Česká obec

Jedná se o aplikaci pro mobilní telefony. Uživatelé mohou sledovat vybrané obce, dostávat zprávy a zadávat podněty. Zajímavé je, že aplikace dovolí přidání i takové obce, která není do projektu zapojena s tím, že po zapojení dostanete zprávu.

Další projekty

Existují samozřejmě další projekty. Bez nároků na kompletnost výčtu zmíníme například Hlášení rozhlasu a Digiregion. Pokud vaše obec či město používá kterékoliv řešení chytré komunikace, je už prakticky jedno, které konkrétní řešení zvolí.

Být součástí většího projektu má výhodu především v okamžiku, kdy například pendlujete mezi více městy. V jednom žijete, ve druhém pracujete a ve třetím máte rodiče. V takovém případě se hodí mít všechny informace v jedné aplikaci.

Využívá vaše obec chytrou komunikaci?

Zdroj: Munipolis, Česká obec, Hlášení rozhlasu, Digiregion

O autorovi

Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi

Libor Foltýnek
Sdílejte: