Může být chytrá domácnost nakažena virem? Podle všeho ano
- Zprávičky
- Lukáš Altman
- 28.6.2019
- 1
Zajímavá otázka osobní bezpečnosti. Můžou být nakaženy přístroje v chytré domácnosti? Kolik z nás má doma alespoň televizi, případně chytré osvětlení, domácí spotřebiče aj.? Všechny přístroje mají nějaký software a vybrané umí komunikovat přes síť Wi-Fi, virem je tak teoreticky nakazit lze. Otázku rozebrali přední odborníci z Avast a Symantec. Samsung dokonce doporučil skenovat antivirem QLED televize zhruba každé dva týdny.
V diskuzi se všichni specialisté shodli, že nakažení možné je, ačkoliv je velmi nepravděpodobné. Existují však další 3 způsoby, jak může být chytrá domácnost ohrožena. Vir z Android telefonu může v podstatě nakazit i televizi se “zeleným systémem”.
Špatné zabezpečení chytré domácnosti
Elektronika by měla být chráněna už samotným výrobcem bez nutnosti zásahu uživatele. Třeba chytré žárovky Philips Hue využívají šifrování end-to-end, takže se zařízení v chytré domácnosti vzájemně kontrolují a teoreticky by měla vir hned odhalit. Pokud tedy chcete např. změnit barvu osvětlení, zkontroluje bezpečnostní opatření ještě před vydáním povelu nejdříve rozbočovač, a následně i žárovka. Všechna elektronika velkých výrobců by měla být zabezpečena, těm neznámým se snad raději vyhněte.
Máte (ne)přístupnou domácí Wi-Fi?
Spousta aplikací a zařízení má přístup k síti Wi-Fi, příkladem je chytrý zámek, který odemykáte pomocí smartphonu. V momentě, kdy se někdo dostane do vaší sítě, může se teoreticky napojit na všechna ostatní zařízení (kamery, zámky, telefony atd.). Jedním z řešení je silné – a klidně i pravidelně měněné – heslo. Router by měl zároveň automaticky stahovat bezpečnostní aktualizace. Případně můžete zakázat SSID, takže se ostatním vaše Wi-Fi ani nezobrazí v dostupných sítích.
Co říká chytrá domácnost na malware v počítači nebo telefonu?
Pokud stáhnete do mobilu nebo PC malware, může se přes Wi-Fi síť rozšířit i do dalších přístrojů. MacOS a iOS jsou systémy bezpečnější než Windows a Android, ani tak ovšem nejsou 100% imunní. Odborníci z Avastu doporučují stahovat aplikaci pouze z ověřených zdrojů, např. z App Store nebo Google Play.
Že může být chytrá domácnost nakažena ukázal nedávno Google Nest, který měl bezpečnostní trhlinu (výrobce ji rychle odstranil). Teoreticky je tedy možné nakazit jakékoliv chytré zařízení, co komunikuje přes Wi-Fi.
Bojíte se o bezpečnost chytré domácnosti?
Zdroj: 9to5mac
Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi
Komentáře (1)
Přidat komentář