TOPlist

Chytrá domácnost: Jak na chytré osvětlení Philips Hue?

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
1.1.2017 20:00 (20.1.2017 11:46)
Ikona komentáře 4
Philips Hue tasker
První 3 díly našeho seriálu byly spíše teoretické a umožnily nám přípravu na reálné zapojení dalších komponent. Dnes se už konečně pustíme do zapojování chytrých přístrojů – systému osvětlení Philips Hue.

Proč jsme si vybrali Philips Hue?

Chytrého příslušenství je dnes na trhu celá řada a ne jinak je tomu i v případě osvětlení. Systém Philips Hue je v této oblasti velmi známý, a přestože není nejlevnější, rozhodli jsme se právě pro něj. Tento systém totiž nabízí kvalitní provedení, spolehlivost a podporu moderních systémů automatizace (IFTTT, Google Home, Apple Home) a díky otevřenému API nechybí ani podpora ze stran programátorů. Díky tomu vznikl i plugin pro Tasker, který k ovládání naší kanceláře používáme. Lze tak příkazy libovolně kombinovat a dělat s osvětlením s nadsázkou cokoliv. Z našich zkušeností je navíc tento způsob ovládání spolehlivý a za celou dobu jeho používání jsme na problémy nenarazili. To ostatně potvrzuje i naše recenze. philips-hue-bulb-konstrukce

Zapojujeme systém a párujeme Hue Bridge

Systém Philips Hue dnes čítá spoustu různých světel a žárovek. Jen jen na vás, které se do vaší domácnosti (a patic) hodí. V našem případě jsme sáhli po LED žárovce se standardní paticí E27 a LED páskům Lightstrip Plus. Tak či tak se neobejdete bez zařízení Hue Bridge, které s jednotlivými světly komunikuje na protokolu ZigBee a které zároveň přijímá rozkazy od aplikací a uživatele. Hue Bridge je vhodné umístit blízko internetové přípojky (modemu, routeru) a tak, aby bylo co nejblíže světlům. Pokud máte vše v jedné místnosti, není se o to potřeba zase tolik starat – ZigBee má teoretický dosah až 30 metrů. Bridge tedy zapojíme do napájení do routeru. philips-hue-bridge-konstrukce-1

Oficiální aplikace a snadné spárování

Pro zapojení a zprovoznění systému budeme potřebovat oficiální aplikaci pro mobilní telefon. Ihned po spuštění dojde k vyhledávání Hue Bridge. V tento moment nás telefon vyzve, abychom stiskli tlačítko na Bridge. Po úspěšném spárování se zobrazí světla, která jsou k Bridge přidána. Pokud nastavujete systém poprvé, bude nutné světla nejprve vyhledat a přidat. To provedeme v nastavení a volbě Light Setup – aplikace automaticky vyhledá dostupná světla a pomůže nám je spojit s Bridge. Světlo můžeme i přejmenovat.

Ovládání Philips Hue pomocí Taskeru

Oficiální aplikaci nyní můžeme odložit stranou a ponechat si ji v telefonu jen pro případné ladění systému či přidávání dalších světel. My se pustíme do ovládání systému pomocí Taskeru, přesněji pluginu AutoHue za 23 Kč. Tento doplněk nám umožní vytvářet libovolné akce se světly – měnit jejich barvu, intenzitu i vybírat pro každý příkaz jiná světla v místnosti.

Zjištění IP adresy Hue Bridge

V prvním případě je nutné vyhledat IP adresu Hue Bridge, kterou budeme následně zadávat do pluginu v Taskeru. Možností zjištění je více, nejsnazší je ale podívat se do webového rozhraní vašeho routeru či modemu, které prozradí, jakou IP přidělila zařízení Bridge. Lze to také vyčíst přímo z účtu. philips-hue-bridge-find-ip

Vytváření pravidel

Jdeme na vytvoření jednoduchého pravidla pro rozsvícení světel a změnu barvy. Zatím nemusíme řešit spouštěč (Profiles), ale jen vytvoříme akci – tedy v záložce Tasks. Ikonou + tradičně vytvoříme a pojmenujeme novou akci, klidně „rozsvítit světlo“. Znovu klikneme na ikonu + a následně vybereme Plugin  a AutoHue. Pomocí ikony tužky se pustíme do konfigurace příkazu. V první řádku je nutné vypsat IP adresu, kterou jsme hledali v předchozí kapitole. V našem případě je to 192.168.1.183. Po vepsání stačí kliknout na nápis NO LIGHT SELECTED, čímž se spustí připojování a autorizace Hue Bridge. Budeme vyzváni, abychom stiskli tlačítko na Hue Bridge – to jako ochrana proti připojování cizích osob, které nemají fyzicky k Hue Bridge přístup. Následně vybereme, které světlo či světla chceme ovládat. Pomocí volby Command lze vybrat akci se světlem. Je zde vytvořeno spoustu profilů, u kterých lze následně nastavovat parametry. Můžeme pomocí volby Power ovládat pouze stav vypnutí a zapnutí, barvu (color), jas (brightness), bliknutí (single blink), případně volby kombinovat (power + color + brightness). V prvním případě použijme poslední jmenovanou volbu, která nám umožní světlo zapnout a nastavit jeho barvu i jas. Následně lze jednoduše nastavit, zda chceme světlo Philips Hue rozsvítit (ZAP), nastavíme velmi snadno jeho barvu (Pick Color), jas (Set brightness) a můžeme zaškrtnutím Set Transition Time dát i plynulý přechod mezi stavem vypnutí a zapnutí. Tlačítkem TEST COMMAND lze příkaz ihned otestovat.

Jak pravidla používat?

Stejným způsobem lze vytvořit akce i pro vypnutí světla, změnu barvy, zablikání či třeba snížení intenzity. Vždy jen změníme hodnotu v Command a nastavíme příslušné parametry. Jak takové příkazy poté spouštět? Jako vždy postačí vytvořit spouštěč v sekci Profiles a následně tento úkol vybrat. Pojďme si to zopakovat. Začněme opět v sekci Profiles, kde ikonou + vybereme možnost Event – Plugin – AutoVoice. V nastavení AutoVoice vyplníme do pole Command Filter řetězec „Zapnout světlo”, potvrdíme fajfkou a následně šipkou vlevo nahoře. Tasker se nás následně zeptá na akci, kterou chceme použít. Volíme proto námi vytvořenou Rozsvítit světlo z minulého bodu. A to je vlastně vše – nyní stačí na domácí obrazovce vyslovit Ok Google a říci Zapnout světlo. Příkaz by se měl aktivovat a nastavit kýženou barvu světla a jas. Pokud již světlo po zkoušce v pluginu takto svítí, jednoduše jej v oficiální aplikaci můžete před použitím příkazu vypnout, abyste si ověřili, že spuštění hlasem bude fungovat správně. Stejným způsobem lze vytvořit samozřejmě i vypnutí – stačí jen vytvořit nový spouštěč v sekci Profiles (třeba na vyslovení „Vypnout světlo“) a vytvořit novou akci, kde v nastavení pluginu AutoHue zvolíme možnost VYPNUTO.

Práce s proměnnými a podmínkami

V případě světla jsou i situace, kdy chceme, aby světlo nereagovalo pouze na vyslovený řetězec vcelku, ale i na jeho části. Můžeme totiž třeba hlasem říci, že chceme nastavit jas na hodnotu 100. I to je se systémem Philips Hue možné.

Nastavení jasu

Plugin AutoHue nám umožní nastavovat hodnotu jasu z libovolné proměnné v Taskeru. Naším úkolem tedy bude pomocí AutoVoice zaznamenat frázi a hodnotu jasu, kterou si uložíme do proměnné. Tuto proměnnou pak následně použijeme jako hodnotu jasu při nastavování světel v AutoHue. Začněme tradičně vytvořením pravidla v Profiles pomocí AutoVoice – Recognized. Do Command filter je potřeba napsat začátek fráze pro změnu jasu, tedy například „Nastav jas na hodnotu“. Nesmíme zapomenout zaškrtnout Use Regex. Nastavení uložíme a pojďme vytvářet novou akci, kterou pojmenujme třeba Změna Jasu. V prvním případě je potřeba vytvořit proměnnou, do které uložíme hodnotu jasu z námi vyslovené fráze. To provedeme příkazem Variable Set, ve kterém v prvním řádku vyplníme název nové proměnné (například %Jas, kde % udává proměnnou a velké počáteční písmeno způsobí, že lze proměnnou použít i mimo tento příkaz, což se může hodit). Do druhého řádku zadejme %avword(5), což je hodnota na pátém místě ve vysloveném řetězci. Pokud tedy vyslovíme například „nastav jas na hodnotu 100“ bude na pátém místě právě číslo 100, což potřebujeme. A nyní nastavení daného jasu. Vyberme opět plugin AutoHue, IP adresa by měla zůstat z předchozího nastavení. Vyberme v sekci Light naše světlo a v políčku Command pak Custom Json String. Následně lze do těchto míst vepsat vlastní příkaz, který musí mít vždy správný tvar. V našem případě, kdy měníme jen jas, to bude vypadat následovně:
{„bri“: %Jas}
Poznámka: Mezi dvojtečkou a procentem je mezera. Nezapomeňte, že hodnota jasu může být nastavena v rozmezích 0-255. Lze tuto skutečnost ošetřit podmínkou (pokud %avword(5) bude větší než 255, nastav mu hodnotu 255). Lze si samozřejmě udělat i vlastní stupnici, kdy člověk říká třeba jen hodnoty jasu od 1-10. Poté je ale nutné hodnotu v avword(5) vynásobit 25,5x, aby jas 5 byl opravdu poloviční jas apod.

Příště se naučíme ovládat chytré zásuvky od Belkinu

Dnes již umíme ovládat chytrý systém Philips Hue, příště se zaměříme na zásuvky od Belkinu. Díky nim dokážeme zapínat i hloupější přístroje (televizi, hloupé žárovky apod.).

Líbí se vám možnosti systému Philips Hue?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: