Chráníte svůj telefon před zimou? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 2.1.2019
- 20
Letošní zima je zatím mírná a propad teplot hlouběji pod bod mrazu slibují meteorologové až po Novém roce. Máte tak ještě několik dnů na to, abyste se připravili a ochránili svůj telefon před zimou a mrazem. Jaké jsou možnosti? Na to se pokusíme odpovědět v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
Mobil v ohrožení
Z hlediska statistik je pro chytré telefony nejnebezpečnějším obdobím léto. Majitelé se častěji pohybují venku, leckdy i v náročném terénu, zařízením tak hrozí především pády, případně sprcha v podobě nečekané průtrže mračen.
I zima má ale svá rizika, kvůli kterým je vhodné myslet na ochranu. Kromě mrazů je nepříjemným nepřítelem také sníh, tedy zejména, pokud vám do něj telefon spadne. V krajním případě může dojít i k trvalému poškození podobně, jako při utopení ve vodě.
Nízké teploty nesvědčí naprosté většině elektronických zařízení. I mobilní telefony mívají výrobcem určený rozsah provozních teplot, který byste měli znát. Například Apple u svých iPhonů deklaruje jako minimum při používání 0 stupňů Celsia, v pohotovostním režimu pak až -20 °C. U většiny mobilů je jako minimum deklarováno -10 °C.Jak chránit telefon před zimou?
První věcí, kterou byste rozhodně měli udělat, než vyběhnete s mobilem do mrazu, je kontrola teploty, panující venku. Pokud je nižší, než deklaruje výrobce jako minimum, je nespolehlivějším způsobem ochrany nošení telefonu v blízkosti tělesného tepla a samozřejmě jeho nepoužívání. V krajních případech je vhodné telefon raději preventivně vypnout. Dávejte také pozor na to, abyste mobil nezapomněli v autě.
Budete-li telefon používat ve velmi nízkých teplotách, můžete narazit na nečekané chyby, problémy se zobrazováním, výrazné zkrácení výdrže baterie, samovolné restarty a vypínání.
Další, nač byste měli myslet, jsou opatrné přechody mezi teplem a zimou. Jistě jste viděli, jak se obrýlenému člověku po příchodu do tepla orosily brýle. To samé se při prudké změně teploty odehraje v telefonu. Zkondenzovaná voda pak může nevratně poškodit elektroniku zařízení. Než telefon začnete používat, nechte ho pomalu adaptovat na nové podmínky.Další problém pramení z materiálů, ze kterých je telefon vyroben. V posledních letech je velice moderní sklo, a to nejen na obrazovce, ale často i na zadní straně. To při velmi nízkých teplotách křehne, takže k jeho rozbití stačí výrazně menší síla než za běžných podmínek. Proto je dobré být o krok napřed a pořídit si k telefonu kvalitní obal. Někteří výrobci nabízejí obaly přímo pro zimní podmínky, které jako ochranu před chladem používají například neopren.
Telefon v mrazivých teplotách v žádném případě nenabíjejte! To platí především pro nabíjení z powerbanky. Nabíjení v extrémně nízkých teplotách může nevratně poškodit baterii zařízení. Před zahájením nabíjení nechte telefon nejprve pomalu zahřát!
Jako vhodné se také jeví používání takzvaných dotykových rukavic, obsahujících vodivá vlákna, díky kterým je obrazovka schopna vnímat vaše prsty. Alespoň částečně tak snížíte riziko, že vám telefon vypadne z prokřehlých rukou.Chráníte svůj telefon před zimou?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: chráníte svůj telefon před zimou?
[gravityform id=”225″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o způsobech, jak chráníte svůj telefon před zimou. Budeme rádi především za vyzkoušené a osvědčené metody, díky kterým váš mobil neohrozily ani ty největší mrazy. Podělit se můžete i o své zážitky, jak vám zima zkomplikovala používání chytrého telefonu.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme po původních technických komplikacích znovu vydali Hlasovačku, ve které jsme se ptali, zda kontrolujete, co dělají (vaše) děti na mobilu. Ankety se tentokrát zúčastnilo 70 respondentů a výsledky nebyly vysloveně jednoznačné.
Nadpoloviční většina, přesně 53 % hlasujících, nemá žádné děti, jejichž telefony by mohla kontrolovat. 16 % respondentů mobily svým dětem nekontroluje, 11 % kontroluje pomocí aplikace Google Family Link, dalších 15 % pak pomocí jiného programu.Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář