Chodíte s telefonem na záchod? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
- Články
- Karel Kilián
- 18.1.2020
- 49
Chytré telefony se pro mnohé z nás staly neodmyslitelnými společníky. Hrajeme na nich hry, konzumujeme obsah, sledujeme videa a komunikujeme s přáteli a rodinou. Mnozí se smartphonem doslova vstávají a usínají, ale my tentokrát půjdeme ještě o kousek dál, možná až na hranici intimity – budeme se totiž ptát, zda chodíte s telefonem na záchod.
Obsah článku
- Zdravotní rizika chytrých telefonů
- Kam i císař pán chodí pěšky
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
Zdravotní rizika chytrých telefonů
Chytré mobilní telefony jsou v mnoha směrech nesporně velmi užitečná zařízení. Přinášejí ale i jistá úskalí, včetně možných zdravotních komplikací. Již v roce 2016 bili na poplach chiropraktici z kanadského Ontaria, které znepokojil fakt, že se na ně obrací stále více lidí s bolestmi krční páteře. Ty připisovali právě mobilním telefonům, nad kterými lidé drží své hlavy v často nepřirozené poloze.
Dalším zdravotním rizikem, o kterém se v souvislosti s mobilními telefony často mluví, je jejich záření. Na jedné straně existují studie, které tvrdí, že záření z telefonů nepředstavuje pro lidi riziko, na straně druhé jiné studie poukazují na možnou souvislost mezi používáním mobilů a nádory na mozku.
Stranou nemůžeme nechat ani podezření, že mobilní telefony mohou negativně ovlivňovat mužskou (ne)plodnost. V tomto případě je konkrétně zmiňováno nošení telefonu v kapse u kalhot, tedy v blízkosti pohlavních orgánů.
S telefonem na záchod
Pomalu ale jistě se dostáváme k místnosti, o které se říká, že tam i císař pán musel chodit pěšky. Ano, řeč je o záchodě, kde na mobilní telefony často číhá nebezpečí v podobě pádu do mísy. O tom, jak moc bude následné vylovení nepříjemné, rozhoduje v takové situaci především načasování :-).
Pokud chodíte s mobilem na záchod, vystavujete se zdravotním rizikům. Zpravidla totiž o něco prodloužíte dobu, kterou strávíte sezením, a tím si zaděláte na gastroenterologické potíže. Takové počínání má vliv například na zácpu, nebo v horším případě na vznik velice nepříjemných hemoroidů.
Kromě toho dochází sezením v předklonu ke stlačování střev, kvůli čemuž nedojde k úplnému vyprázdnění. To pak může vést až k rakovině tlustého střeva. Stranou bychom neměli nechat ani rizika související s namáháním pánevních svalů a páteře. Obecně platí, že sezením na WC bychom neměli trávit více než pět minut denně.
Chodíte s telefonem na záchod?
Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Jak jsme předestřeli hned na začátku, tentokrát bude trochu intimní a pikantní: chodíte s mobilem na záchod?
[gravityform id=”282″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat třeba o tom, jak vnímáte zdravotní rizika mobilních telefonů. Dbáte při práci se smartphonem na své zdraví, nebo se vás tato témata nijak nedotýkají?
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli používáte na telefonu tmavý režim. Vedle velmi bouřlivé diskuze v komentářích pod článkem jsme zaznamenali také velice pěkných 180 hlasů, což je nejvíce za posledních 12 týdnů.
Výsledky jsou, alespoň proti původním předpokladům, poměrně velkým překvapením. Celých 85 % hlasujících uvedlo, že na svém telefonu používá tmavý režim. Pro zápornou odpověď hlasovalo jen 17 % respondentů, zbývající 3 % zvolila jinou odpověď.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (49)
Přidat komentář