ČHMÚ vydal dvě nové meteorologické aplikace. Co umí?
- Recenze
- Karel Kilián
- 31.5.2018
- 17
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal dvě nové meteorologické aplikace pro Android. Jmenují se prostě: ČHMÚ a ČHMÚ+. Zatímco první poskytuje především předpověď počasí, druhá cílí primárně na odborněji založené uživatele. Co můžete od těchto novinek v Obchodě Google Play čekat? Na to se podíváme v tomto článku.
Obsah článku
Co aplikace ČHMÚ slibují?
O Českém hydrometeorologickém ústavu určitě nečtete na stránkách SvětAndroida.cz poprvé. Do jeho portfolia totiž patří například populární programy Aladin či Meteoradar, které pro meteorology připravilo vývojářské studio Androworks. Aktuální novinky vznikly ve spolupráci s pražskou firmou OKsystem.
Popisky v Obchodě Play jsou nezvykle dlouhé, takže se podívejme alespoň na základní údaje. První aplikace se jmenuje ČHMÚ a “obsahuje předpověď počasí pro ČR s rozlišením až na jeden kilometr, výstrahy před nebezpečnými jevy a předpověď aktivity klíšťat. Předpověď počasí lze zobrazovat pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality (obce).”
Jako hlavní funkce jsou jmenovány:
- Počasí dnes (24hodinová předpověď po hodinách).
- Předpověď na šest dní (vychází z modelu Aladin a předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu).
- Radar (ukazuje uplynulé dvě hodiny a předpověď pro následující hodinu).
- Srážky (předpověď srážek podle modelu Aladin).
- Textové předpovědi na 8 dní.
- Výstrahy vydané Českým hydrometeorologickým ústavem.
- Aktivita klíšťat.
Druhá aplikace ČHMÚ+ je určena pokročilejším uživatelům. Zobrazuje počasí na meteorologických stanicích, odhad spadlých srážek, údaje naměřené balónovými sondami, předpovědi z modelu Aladin, informace o UV indexu, stavu vod, riziku přívalových povodní a čistotě ovzduší.
Jak funguje aplikace ČHMÚ?
Obě aplikace požadují při spuštění přístup k poloze, aby mohly poskytovat lokální předpovědi s ohledem na to, kde se nacházíte. V základní aplikaci najdete pět sekcí, mezi kterými poněkud překvapivě nelze přepínat horizontálním posunem, ale pouze přes ikony v dolní liště.
Na stránce Dnes naleznete předpověď na následujících 24 hodin hodinu po hodině. Kromě grafického vyjádření ve formě ikony je u každé hodiny informace o očekávané teplotě, předpokládaných srážkách, oblačnosti, rychlosti a směru větru. Po otočení na šířku se zobrazí Meteogram s očekávaným vývojem teplot a srážek na dalších 48 hodin.
Na stránce Předpověď je připravena prognóza na následujících šest dní. Pro první dva dny vychází z modelu Aladin a ukazuje nejvyšší a nejnižší předpokládané teploty, množství srážek, rychlosti a směru větru. Pro další čtyři dny je zobrazena jen ikona a nejvyšší očekávaná teplota, přičemž v tomto případě vychází prognóza z dat ČHMÚ.
Na stránce Radar je starý, dobrý a oblíbený srážkový radar, ze kterého můžete vyčíst nejen to, kde pršelo či sněžilo, ale také jak intenzivně, kterým směrem a jakou rychlostí se srážková oblačnost pohybuje. Zobrazit lze data až dvě hodiny zpět a předpověď na následující hodinu. Sekce Srážky vypadá sice velmi podobně, ukazuje však něco zcela jiného – jde totiž o prognózu srážek na další čtyři dny dle předpovědního modelu Aladin.
Poslední sekcí jsou Výstrahy, kde jsou ve formě mapy prezentovány výstrahy, vydané Českým hydrometeorologickým ústavem. Stačí klepnout do mapy a dozvíte se, kvůli čemu a na jakou dobu byla výstraha vydána.
Aplikace má také postranní nabídku, ve které opakuje všech pět výše uvedených sekcí a navíc přidává textovou předpověď na dalších osm dní a informace o aktivitě klíšťat.
Jak funguje aplikace ČHMÚ+?
Ačkoli má druhá aplikace v názvu “plus”, nejedná se o placenou verzi. Jde prostě o jiný program, určený primárně odborněji založeným uživatelům. Obě aplikace spojuje takřka identické uživatelské rozhraní, které se u “pluskové” verze vizuálně liší umístěním lišty nahoře.
V sekci Teplota se můžete podívat na aktuální teploty vzduchu, naměřené meteorologickými stanicemi Českého hydrometeorologického ústavu. Po klepnutí se zobrazí veškeré meteorologické hodnoty naměřené zvolenou stanicí, a to jak aktuální, tak i v uplynulých 24 hodinách (teplota, relativní vlhkost, tkal, rychlost větru, směr větru a srážky). V sekci Srážky najdete informace o množství srážek, naměřených stanicemi ČHMÚ.
Prakticky identicky fungují i další sekce, zobrazující data pro všechny meteostanice: Vítr, Oblačnost, Vlhkost, Sníh a Stav.
V postranní nabídce najdete další sekce:
- Sondáž – údaje naměřené balónovými sondami vypouštěnými v Praze – Libuši. Udává změny teploty, trojného bodu vody, směru a rychlosti větru v závislosti na výšce.
- Předpověď Aladin – zobrazuje graficky v mapových podkladech animovaný vývoj počasí dle modelu Aladin. Podívat se můžete na očekávanou teplotu, srážky, vítr, oblačnost, vlhkost či tlak.
- UV index – vyjadřuje intenzitu slunečního ultrafialového záření a jeho vliv na lidskou pokožku. K dispozici je i prognóza na dalších pět dní.
- Stav vod – ukazuje situaci na 350 vodoměrných stanicích, včetně dat z uplynulých 48 hodin.
- Riziko přívalových povodní – mapa nasycení půdy vodou a předpověď rizikových srážek na následující 1/3/6 hodin.
- Kvalita ovzduší – data ze 150 stanic automatizovaného imisního monitoringu. Značky jsou vybarveny podle indexu kvality ovzduší, kromě indexu lze zobrazovat data o polétavém prachu, množství oxid siřičitého, oxid dusičitého a ozónu.
Resumé
Je dobře, že ČHMÚ vydal dvě aplikace a nesnažil se za každou cenu vměstnat všechny informace do jedné. Takto si mohou uživatelé vybrat, zda chtějí “snadněji stravitelnou” předpověď počasí, kterou najdou v základní verzi, nebo podrobná data z meteorologických stanic a detailní výstupy předpovědního modelu, poskytované verzí “plus”.
Z uživatelského hlediska je prostředí obou programů poměrně standardní a určitě nebudete mít problém se v něm orientovat. Ocenili bychom však obvyklé přepínání mezi sekcemi horizontálním posouváním a majitelé SAMOLED obrazovek by jistě potěšilo tmavé grafické téma. Určitě by se hodily i widgety na domovskou obrazovku, nicméně musíme brát v úvahu, že aplikace je úplně nová a další funkce jistě přibydou časem.
Obě aplikace jsou v Obchodě Play od 30. dubna, tedy čtvrtý den, základní verzi si stihlo stáhnout více než deset tisíc uživatelů, ČHMŮ+ pak vyzkoušelo přes pět tisíc lidí. Příjemným faktem je, že jsou oba programy zdarma a neobsahují reklamy. ČHMÚ i ČHMÚ+ mají průměrnou známku 4,0 a můžete je instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a vyšším.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář