Český expert vylepšil ChatGPT! Představil unikátní nástroj, je zcela zdarma
- Zprávičky
- Libor Foltýnek
- 11.11.2024
- 2
- ChatGPT si v případě, že nezná odpověď, začne vymýšlet
- Petr Ludwig dal k dispozici model pro ověřování faktů
- Model využívá kritické myšlení a vyhledává na internetu
Určitě jste narazili na to, že ChatGPT umí halucinovat. Není to primárně vyhledávač, a když neví, chová se jako Pepíček u tabule a začne si vymýšlet. Petr Ludwig představil AI nástroj na kritické myšlení, který z ChatGPT dělá naopak nekompromisního ověřovatele faktů.
Zmíněný AI fact-checking si můžete připnout na levý panel a využívat zcela zdarma. Stačí pak zadat nějaký výrok, na který jste narazili a ChatGPT ověří na internetu fakta a potvrdí nebo vyvrátí pravdivost tvrzení. Jakmile si model připnete třeba na webu, zobrazí se vám už i v aplikaci a naopak.
Nejedná se o obyčejné ano/ne, AI fact-checking doplní ještě krátké shrnutí a dlouhou, vyčerpávající odpověď, ve kterých vysvětluje, jak k danému závěru dospěl. To platí pro komplexnější podněty, na jednoduché odpoví jen krátkým shrnutím.
Zkusil jsem ověřit několik věcí sám o sobě a překvapilo mě, jak dobře dokázal model odpovědět. Protože se jedná o novinku, doporučil bych být stále ve střehu. Ale první dojmy jsou výborné. Do modelu by se neměly zadávat otázky, ale výroky. Tzn. ne “Je Petr Pavel prezidentem ČR?” ale “Petr Pavel je prezidentem ČR.” Odpovědí je ověření výroku.
Kritické myšlení
Jedná se o způsob práce s informacemi. Ke každému výroku je třeba přistupovat kriticky a nepřijímat informace bez jejich ověřování. Je třeba zohlednit také to, jak funguje mozek, a že člověk jen nerad mění zažitý názor. Velkým propagátorem kritického myšlení je právě Petr Ludwig.
Znáte kritické myšlení?
Zdroj: Petr Ludwig
Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář