TOPlist

ChatGPT za vás proleze web a provede kompletní rešerši. Co člověku zabere hodiny, zvládne za desítky minut

  • OpenAI představuje „deep research“ v ChatGPT pro automatickou analýzu stovek online zdrojů
  • Funkce dosáhla 26,6% úspěšnosti v testu Humanity's Last Exam, výrazně předčila konkurenci
  • Služba je dostupná pro předplatitele Pro za 200 dolarů měsíčně s limitem 100 použití

Sdílejte:
Adam Kurfürst
Adam Kurfürst
3.2.2025 22:00
Ikona komentáře 0
ChatGPT Deep Research
Reklama

Krátce po představení rodiny generativních modelů o3-mini, které vynikají v uvažování nad logickými problémy, představila organizace OpenAI funkci zvanou „deep research“. Najdete ji přímo v populární službě ChatGPT, kde za vás proleze internet a provede kompletní rešerši na téma dle vašeho požadavku. Co by člověku zabralo několik hodin, prý zvládne vykonat během několika desítek minut.

O krok blíže k AGI

Provést opravdu poctivou a hloubkovou rešerši je náročná úloha. Nutností je projít nepřeberné množství zdrojů, z nichž je následně potřeba vybrat ty relevantní. ChatGPT s funkcí deep research dovede prohledat a analyzovat „stovky on-line zdrojů“, na základě nichž vám posléze předloží komplexní zprávu s takovou úrovní, jako byste ji dostali od výzkumného analytika.

Vychytávku pohání jedna z verzí připravovaného modelu OpenAI o3, která je speciálně optimalizována pro procházení webu a datovou analýzu. Zkoumá nejen samotné internetové stránky, ale také obrázky či PDF soubory a podle potřeby má přitom „reagovat na informace, na které narazí“. OpenAI uvádí, že jde o další krok k dosažení širšího cíle vytvořit obecnou umělou inteligenci (AGI).

Bezkonkurenční výsledky v testu

ChatGPT s funkcí deep research se podařilo dokončit srovnávací test Humanity’s Last Exam s úspěšností 26,6 %. Pro srovnání: model o1 měl úspěšnost pouze 9,1 %, čínský DeepSeek R1 získal 9,4 %, Claude 3.5 Sonnet se zmohl jen na 4,3 % a Gemini Thinking prošlo na 6,2 %. Nově uvedený o3-mini-high měl 13% přesnost.

„Soubor dat se skládá z 3 000 náročných otázek z více než stovky předmětů. Tyto otázky zveřejňujeme a zároveň udržujeme soukromý testovací soubor vyřazených otázek, abychom mohli posoudit přiléhavost modelu,“ vysvětlují tvůrci Humanity’s Last Exam.

ChatGPT deep research

Kdo může využít deep research?

Funkce deep research se uvnitř ChatGPT zpřístupnila předplatitelům tarifu Pro, který měsíčně vychází na 200 dolarů. Jelikož je prý novinka výpočetně opravdu náročná, mají uživatelé k dispozici pouze 100 použití měsíčně. Jakmile však bude k dispozici cenově dostupnější a rychlejší verze, limit se zvýší.

OpenAI přislíbila deep research také pro členy programů Plus, Team a Enterprise.

Využijete funkci deep research v ChatGPT?

Zdroje: OpenAI, The Verge

O autorovi

Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… Více o autorovi

Adam Kurfürst
Sdílejte: