TOPlist

Cerberus – motorová palice na zloděje

Comp 2 (0;00;00;00)

Mobilní telefony se pomalu stávají součástí naší osobnosti a téměř každý člověk dnes nosí jeden z přístrojů stále u sebe. Vzhledem k tomu, že cena mobilů se dnes dokáže vyšplhat i přes hodnotu 15 000 Kč, snažíme se zabránit ztrátě, jak to jen jde. V životě však nastanou situace, kdy najednou zjistíme, že mobilní přístroj již nesídlí v zahřáté kapse, kde byl naposledy spatřen, ale někde nám vypadl nebo se stal dokonce obětí kriminální činnosti. My si dnes představíme mocný nástroj Cerberus, který dokáže ztracený přístroj nejenom vypátrat, ale v případě odcizení znepříjemnit pachateli život (nebo nejlépe poslat do vězení).

Cerberus – nalezněte svůj ztracený telefon

Aplikací, které dokáží vypátrat ztracený telefon, existuje celá řada a o některých jsme vás již na našem webu informovali. Dnes si představíme aplikaci s názvem Cerberus, která patří na samotný vrchol mezi nástroji pro nalezení ztraceného přístroje. Její plnohodnotné používání je sice podmíněno zaplacením částky 80 Kč po sedmidenní zkušební době, nabízené možnosti a funkce však tuto cenu značně převyšují. A co je cena 3 piv oproti částce za mobilní telefon?

Jak to funguje?

Androidí telefony jsou dnes doslova přecpány všemožnými senzory a technologiemi, které nejen že nám zpříjemňují a ulehčují práci při používání přístroje, mohou nám také pomoci vypátrat ztracený telefon. Nejvíce se o to zaslouží GPS modul téměř ve všech androidích telefonech, který dokáže poměrně přesně zjistit lokaci telefonu. Jak ovšem tyto možnosti využít, když mobil leží kdesi v trávě a my se k němu nedostaneme? Potřebujeme prostředníka, který nám dokáže tyto údaje na dálku poskytnout. Je ovšem logické, že nutnou podmínkou pro komunikaci s telefonem na dálku je jeho připojení na mobilní síť nebo ještě lépe internet. Je-li jedna z těchto podmínek splněna a na mobilním přístroji sídlí aplikace Cerberus, jsme opět páni našeho telefonu a jeho nalezení se ze scény Sci-fi filmu mění v realitu.

První spuštění a nezbytná nastavení aplikace

Při prvním spuštění nás aplikace upozorní, že je potřeba vytvořit účet, přes který budeme přístroj vzdáleně spravovat. Je nutné zadat také email, který bude sloužit k obnově hesla či zasílání zpráv aplikace – například pořízené fotografie.

screenshot-20130224-180853

Po přihlášení nás aplikace přesune do sekce Nastavení, což je vlastně jediná přístupná část uživatelského rozhraní této aplikace. A samozřejmě také nejdůležitější. Nastavení obsahuje několik kapitol, kterým je potřeba věnovat pozornost.

screenshot-20130224-180906

Hesla

V tomto odstavci lze dodatečně změnit heslo, které máme spojeno s vytvořeným účtem. K tomu slouží položka Změna hesla. Další položkou je Změnit vytáčecí kód, pomocí kterého otevřeme aplikaci, je-li v seznamu skryta (více v sekci webové rozhraní).

Administrátorská práva

Velmi důležitá část nastavení, která přidělí Cerberu vyšší oprávnění (nikoliv ihned ROOT), což nám umožní používat pokročilejší funkce jako mazání paměti zařízení, SD karty, zamčení zařízení atp. Po kliknutí na Stav: Zakázáno nám vyskočí tabulka, která po nás žádá souhlas s přidělením vyšších práv Cerberu. Potvrdíme volbou Aktivovat.

screenshot-20130224-112043

Dálkově vymazat

Tato sekce slouží pro povolení či zakázání možnosti smazání paměti našeho zařízení. Máme možnost si vybrat, zdali bude možné na dálku smazat vnitřní paměť zařízení či obsah paměťové karty.

Automatické pořizování fotografie

Tato možnost se sice při hledání ztraceného přístroje tolik nevyužije, ale v momentě, kdy přístroj zcizí neznámý pachatel, může se hodit vyfocení jeho podoby, která zcela jistě bude zajímat policejní orgány. Je-li přístroj vybaven přední kamerou, stává se z možnosti pořizování snímků velmi vítaná funkce. Na výběr máme několik nastavení.

  • Barva obrazovky – zbarvení obrazovky při pořizování snímku (lze již zvolit i průhledná, kdy uživatel nic nerozpozná)
  • Špatný kód pro odemčení – zadá-li uživatel špatný kód, přístroj jej vyfotí
  • Neúspěšné pokusy – počet neúspěšných pokusů o odemčení zařízení, po kterých Cerberus pořídí snímek
  • Vypnutý alarm – pořídit fotografii  v momentě, kdy uživatel vypne alarm
  • Ignorovaná zpráva – pořídit fotografii  v momentě, kdy uživatel vypne zprávu

Kontrola SIM – výměna SIM neznamená ztrátu nadějí

Možná si říkáte, že když pachatel vymění ve svém telefonu SIM kartu, naše SMS příkazy již do telefonu nedorazí a my jsme  ztraceni. To však u Cerbera neplatí. Tato aplikace totiž dokáže poznat, změní-li se  v telefonu SIM karta a při spuštění telefonu zašle nové údaje o SIM kartě na předvolaná čísla. Tím získáme opět telefonní čísla, která můžeme bombardovat SMS příkazy, a probudit tak mocnou zbraň jménem Cerberus.

K těmto možnostem se dostáváme v sekci Kontrola SIM, kde můžeme nastavit 3 kontakty, na které se zašle aktuální info o vložené SIM kartě.  Spolu s těmito údaji lze také rovnou zaslat polohu zařízení a obě informace odeslat také na e-mail. Upozornění na e-mail lze také zaslat v případě, že je telefon spuštěn bez SIM karty (nutnost připojení na Wi-Fi).  Poslední položka pak zajistí, že vybraná čísla mohou zažádat o informace o zařízení, aniž by museli do SMS příkazu vkládat heslo. Typicky vašim známým rychle zavoláte, ať pošlou SMS ve tvaru “Cerberus find” a nemusíme diktovat heslo.

screenshot-20130224-120703

Historie polohy

V momentě, kdy ztratíte telefon, by vás mohlo zajímat, kudy přístroj putoval. Tato možnost ovšem nepracuje tak, že byste zadali příkaz a telefon byl neustále od té chvíle sledován (k tomu slouží jiná funkce, viz webové rozhraní). Tato část aplikace nám umožní ukládat historii polohy tak, že při každém lokalizování polohy se GPS údaj uloží do paměti, kterou je možné později přečíst. Cerberus si tedy sám nežádá o využití GPS, jen si vždycky zapamatuje souřadnice, když GPS použije jiná aplikace.

Screenshot

Poslední možnost v nastavení, díky které lze volit jeden ze tří formátů pořízených snímků obrazovky. Výběr typu bude nutno zvolit metodou pokus omyl, neboť se může u každého přístroje lišit.

Webové rozhraní

Řízení přes internet nabídne mnoho možností

Je-li přístroj připojen k internetu, naše možnosti se značně rozšíří a šance na nalezení telefonu či dopadení pachatele zvýší. Šance, že by byl telefon připojen v době ztráty k Wi-Fi síti, je sice poměrně malá, mobilní internet však dnes běží nejspíše na většině mobilních telefonů se systémem Android a je zde tedy šance poměrně vysoká. A co víc, internet nemusí být vůbec aktivní, stačí jen, aby byl povolen u operátora a přístroj správně nastaven. Mobilní data si totiž můžeme nechat povolit přes speciální SMS příkazy.

Webové rozhraní – staňte se špiónem vlastního přístroje

Je-li přístroj připojen k internetu (přes Wi-Fi či mobilní internet), přímo se vybízí použití webového rozhraní, které nabídne spoustu možností s jejich pohodlným a rychlým ovládáním. Přístup k webovému rozhraní nalezneme po zadání adresy www.cerberusapp.com, která nás vyzve k zadání uživatelského jména a hesla (to jsme vyplnili při vytváření účtu). Po přihlášení jsme dorazili do cíle – spatříme webový pult s možnostmi, jak spravovat svůj telefon, který je mimo náš fyzický dosah.

cerberus1

V levém horním rohu máme k dispozici výběr zařízení, které ovládáme (můžeme jich mít až 5 na jeden účet), a výběr příkazů. Uprostřed horní části se dozvíme, zda je zařízení připojeno, sledováno a stav baterie. Největší část tvoří mapa, na které budeme později po zadání několika příkazů schopni lokalizovat náš přístroj. Na pravé straně vedle mapy se postupně zobrazují příkazy, které jsme přístroji poslali, a jejich výsledek.

Ihned po přihlášení do webového rozhraní je do zařízení odeslán příkaz Connect, který se má spojit s mobilním přístrojem. V momentě, kdy je nám vrácena zpráva Zařízení připojeno, máme vyhráno – zařízení je totiž připojeno k internetu a je připraveno na plnění příkazů z webového rozhraní. V opačném případě to znamená, že není přístroj připojen k internetu a my budeme muset využít SMS příkazů (a třeba si Wi-Fi či mobilní internet tímto způsobem aktivovat).

cerberus2

Příkazy – spousta možností, jak vypátrat telefon a usvědčit zloděje

Příkazů, které jsme schopni vyslat do našeho zařízení, nabídne Cerberus spousty. Mezi ty nejdůležitější patří bezesporu Sledování, které pomocí GPS začne ihned prozrazovat polohu zařízení, kterou nám zobrazí přímo na mapce ve webovém rozhraní. Sledování probíhá v reálném čase. Zařízení můžeme taktéž zamknout, vymazat vnitřní paměť nebo třeba obsah Micro SD karty. Lze získat spoustu informací – o samotném zařízení, o poloze, výpis hovorů, přijaté SMS atp. Vidíme-li, že je zařízení v pohybu, lze snadno usoudit, že jej ukradl neznámý pachatel. A proč z něj neudělat známého pachatele? Na zařízení můžeme vyslat zprávu s alarmem a v momentě, kdy si nový majitel zprávu přečte, jej přístroj vyfotí a jeho podobu nám zašle na e-mail. Stejná situace může nastat, zamkneme-li přístroj a uživatel se pokusí o zadání hesla. Můžeme dokonce vytočit z jeho telefonu naše číslo a zapnout hlasitý hovor, takže i když má pachatel telefon v kapse, uslyší naše nepěkné nadávky.

Seznam všech příkazů

  • Začít sledovat
  • Zastavit sledování
  • Získat informace o zařízení
  • Získat historii polohy
  • Zamknout pomocí kódu
  • Odemknout
  • Spustit alarm se zprávou
  • Zobrazit zprávu
  • Získat log hovorů
  • Získat log SMS
  • Volat telefonní číslo
  • Odeslat SMS
  • Pořídit zvukový záznam
  • Pořídit video
  • Pořídit snímek
  • Pořídit screenshot
  • Aktivovat nouzový režim
  • Deaktivovat nouzový režim
  • Skrýt v seznamu aplikací
  • Zobrazit v seznamu aplikací
  • Smazat paměť zařízení
  • Smazat obsah SD karty
  • Restartovat zařízení
Historie polohy, kterou aplikace stále střádá Historie polohy, kterou aplikace stále střádá

I přes SMS lze přístroj ovládnout

Ne každý přístroj je připraven na připojení internetu přes mobilní síť a občas jediné, na co telefon dokáže na dálku reagovat, jsou telefonní hovory a textové zprávy. I to nám však umožní spojit se s Cerberem uvnitř telefonu a zaúkolovat ho nalezením lokace telefonu. Slouží k tomu speciální SMS příkazy, na které Cerberus zareaguje, a podle toho se také zařídí. Dokáže nám zpátky vrátit GPS polohu zařízení, aktivovat mobilní data, alarm, zamknout telefon atp. Navíc je ošetřeno, že v případě, kdy přijde SMS s tvarem pro Cerberus, mobil na ni nijak ani neupozorní, aby pachatel nedostal podezření, že jej někdo sleduje.

Seznam příkazů se nachází v nápovědě na stránkách aplikace Cerberus.

cerberus4

Reset do továrního nastavení nás nemusí zastavit

Všechny zmíněné body platí pouze tehdy, je-li přístroj zapnut a systém byl nezměněn. Pokud se ovšem náš přístroj stane ozdobou zkušenějšího zloděje, mohlo by ho napadnout vyndat SIM kartu, mobil vrátit do továrního nastavení a žít v domnění, že již po starém majiteli nejsou v mobilu žádné stopy a mobil je možné v klidu používat dál bez nebezpečí. Aplikace Cerberus ovšem dokáže přežít i tovární reset. Tento trik spočívá v tom, že se aplikace vepíše do stávajícího systému jako systémová aplikace, která se po obnovení dat zachová.

Opět návod, jak se k těmto funkcím dostat, nalezneme v nápovědě, kde je přesně popsaný postup. Jedná se o flashnutí aplikace skrze recovery.

Cena a omezení

I když se tváří Cerberus na Google Play jako aplikace zdarma, není tomu úplně tak. K dispozici je totiž pouze sedmidenní zkušební verze. Prodloužení stojí 2,99 eura (necelých 80 Kč), což se rozhodně  vyplatí, navíc můžeme na jeden účet přidat až 5 zařízení se systémem Android (můžete tak sledovat třeba manželku :), redakce SA však nenese žádnou odpovědnost za tento čin). Platba proběhla v našem případě přes PayPal a vše bylo bleskové.

cerberus5

Závěr

Dlouho jsem jako recenzent nebyl nadšený z nějakého nástroje, jako je tomu v případě Cerbera. Aplikace nabízí skutečně spoustu možností a vše funguje, jak autoři slibují. V případě ztráty či odcizení mobilního telefonu nám aplikace poskytne spoustu možností, jak daný přístroj vypátrat či dopadnout pachatele. I když podobných aplikací existuje spousta, Cerberus nabízí i nadstandardní možnosti (vyfocení pachatele, možnost integrace do systému, nahrávání zvukového záznamu atp.). Aplikaci je navíc možno skrýt a pachatel tak ani nemůže mít tušení, že se něco s čerstvým lupem děje. Jediné, co by mohlo potenciální uživatele Cerbera vyděsit, je cena 80 Kč pro doživotní prodloužení zkušební verze. Co je však 80 Kč ve srovnání s cenou telefonu, že?

FW
Cerberus proti krádeži
LSDroid
Verze 2.3 (20. 2. 2013)
Velikost 766 kB
2.2+

IdtA6e5XGcwAAAAASUVORK5CYII=
Zdarma

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)