Calculator: O něco lepší kalkulačka z CyanogenModu 10
- Recenze
- Karel Kilián
- 5.12.2012
- 13
Výchozí kalkulačka, kterou najdete v systému Android, nenadchne, ale ani neurazí. Zvládá základní aritmetické operace, závorky, mocniny i druhou odmocninu, nabízí základní goniometrické a logaritmické funkce, poradí si s faktoriálem. Pokud od kalkulačky v telefonu očekáváte více, můžete vyzkoušet aplikaci Calculator od vývojáře Xlythe, která byla zařazena jako výchozí kalkulátor do alternativní ROM CyanogenMod 10 (již je možné se s ní setkat v aktuálních nočních buildech).
Hned na začátek si řekněme, že Calculator nainstalujete a spustíte pouze na Androidu 4.x (Ice Cream Sandwich a Jelly Bean). Aktuální verze 2.2.1 láká na následující funkce:
- Základní aritmetické operace – sčítání, odčítání, násobení a dělení.
- Pokročilé funkce, jako jsou logaritmy, sinus, cosinus a práce s iracionálními čísly jako je Ludolfovo číslo (Π) a Eulerovo číslo (e).
- Výpočet komplexních čísel.
- Grafy funkcí.
- Výpočty s maticemi: sčítání, násobení, výpočet determinantu.
- Podpora šestnáctkové a dvojkové soustavy.
- Zobrazení historie stažením klávesnice dolů (dlouhé tapnutí vyvolá možnost kopírování).
- Skrývání stránek, které nepotřebujete.
- Podpora rozložení pro telefony a tablety.
- Zcela open-source (zdrojové kódy jsou k dispozici na Githubu).
- Aplikace nevyžaduje ke své činnosti žádná zvláštní oprávnění.
Calculator na první pohled nepřekvapí – vizuálně se jedná o starou známou kalkulačku. Když ale zkusíte odsouvat klávesnici do strany, zjistíte, že je zde nikoli jedna, ale hned čtyři sekce s pokročilými funkcemi.
Rozdíl spatříte hned v první sekci vpravo – k běžným pokročilým funkcím přibyl další sloupec kláves pro zadání imaginární jednotky, výpočty s procenty a proměnné X a Y.
První sekce vlevo slouží k převodu čísel mezi desítkovou, dvojkovou a šestnáctkovou číselnou soustavou. Postup je jednoduchý: tlačítkem Dec, Bin, Hex zvolíte výchozí soustavu, zadáte požadované číslo (písmena A až E pro šestnáctkovou soustavu jsou taktéž na první klávesnici vlevo) a poté opět tlačítky Dec, Bin, Hex vyberete, do které soustavy chcete převádět.
Proměnné využijete například pro zobrazení grafu průběhu funkce, který si po zadání můžete prohlédnout na druhé obrazovce vlevo. Graf lze posouvat, přibližovat a oddalovat, ocenili bychom například možnost odečtení hodnoty v daném bodě.
Konečně na druhé klávesnici vpravo je prostor pro práci s maticemi. Připraveny jsou funkce sčítání a násobení matic, skalární a vektorový součin a výpočet determinantu.
Calculator tedy bude vyhovovat všem uživatelům, kteří nevystačí se základní sadou funkcí, nabízených systémovou kalkulačkou. Jako velmi praktické vidíme například využití grafů, ocenit musíme také skutečnost, že je aplikace nabízena zcela zdarma. Konzervativnějším uživatelům bude jistě vyhovovat i grafická podoba s kalkulačkou, kterou znají, včetně stejného způsobu práce.
Pokud byste chtěli ještě pokročilejší kalkulačku, můžete zkusit “vědecky” pojatý RealCalc Scientific Calculator.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář